Ücretli Rapor Parası

mlt44

Guru
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2011
137
61
Rapor parası denilen ödeme analık iş görmezlik odenigidir. Çalışan anne doğum yapacağı sebebi ile hekiminden iş gormezlik raporu alir. Buna bağlı isgormezlik odenegi SGK tarafından ödenir. Doğum öncesi ve doğum sonra olarak toplam 16hafta raporlu ücretli izne çıkılır.
öncelikle iş yerinizden en erken 32.haftada en geç 37.haftada isgormezlik raporu alarak ayrilmali. Rapor aldığınız güne kadar sigortalı devam etmeli.
bu ödemeyi almak için bir yıl içinde 90gün sigorta priminiz yatmış olmalı.
canlı doğum gerceklesmeli.
iş görmezlikten raporu hastane e-rapor sistemi kullanıyorsa direk giriş yapar ve iş yeri bunu kontrol ederek onaylar.
eğer e-rapor kullanmiyorsa size raporunuzu verir siz işyerine ulastirirsiniz. Is yeri insan kaynakları SGK sistemine manuel olarak girer.
son maaşınız ne kadarsa o maaşın 3/2si tutarında 4aylık maaş ödemeniz SGK tarafından yapılır. Yani örneğin günlük 30tl maaş aliyorsaniz 20tl günlük üzerinden 4aylık maaş size verilir.
paranın parça parça yada toplu olarak gelmesi muhasebenin hesaplamasina bağlıdır. Genelde toplu hesaplayıp ödeme yaparlar bazen de parça parça gelebilir.
Bir gün bile eksik yada fazla çalışmanız gününden önce ayrilmaniz vs gibi konular SGK sisteminde sıkıntı yaratabilir. Bu konuda gebelik haftanizi tahmini raporda yazan tahmini doğum tarihine göre çok iyi takip edin. Ödemeyi sık sık takip edin geri gitmesi durumunda tekrar çıkartmak sıkıntı olabilir.
Sevgili anneler yararlandigim hakları size yardımı olsun sizde faydalanın diye elimden geldiğince hem yasadiklarima istinaden hemde araştırma yaparak sunmaya çalıştım. Hatam varsa düzeltin kanunlar her an değişiklik olabiliyor. Rapor parasını ben daha geçen senin sonunda ziraat bankasından ayın 8ila 14ü arasi almıştım toplu olarak.Paranızı çıkıp çıkmadığını e-devletten sorgulanmaniz mümkün. 170nolu hattan daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

X