Uçakta hangi koltuklar daha güvenli

Adivar

Guru
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2007
6.169
49
Son 5 günde 5 uçak kazasında 246 kişinin ölmesi ve bu kazalarda 26 kişinin kurtulması sonrası 'Acaba kurtulanlar hangi koltuktaydılar' sorusunu akıllara getirdi.

İngiltere'de Greenwich Üniversitesi, uçağın acil çıkış kapılarına yakın oturan yolcuların hayatta kalma şansının daha yüksek olduğu sonucuna vardı.

Araştırmada ikinci sıradan beşinci sıraya kadar olan koltuklardaki yolcuların şanslı olduğu, çıkış kapılarına yakın oturanların ortada ve pencere kenarında oturanlara oranla şanslarının yüzde 64 daha yüksek olduğu bildirildi.

Son anda koltuk değiştirdi

İspanya'da 154 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasında bir hostes koltuk değiştirerek son anda ölümden döndü. Kurtulan 17 kişiden biri olan 27 yaşındaki hostes Antonia Martinez Jimenez'in kaza esnasında uçağın ön bölümünde oturması sayesinde hayatta kalabildiği belirtiliyor.

Normalde hep uçağın arka bölümünde oturan hostes o gün son anda arkada oturmak yerine öne geçerek ölümden döndü. Sağlık durumu iyi olan ve Madrid'de bir hastanede tedavisine devam edilen Jimenez, "Bir anda ne olduğunu anlayamadım ve her tarafımın ağrıdığını hissettim. İnsanlar 'yardım' diye bağırıyordu. Ancak ben hiçbir şey yapamıyordum. Ama tek bildiğim şey bir daha asla uçağa binmeyeceğim" diye konuştu.

yok ben inanmıyorum koltukların güvenliğine
onlar ogün ecelleri gelmediği için ölmemiştir
bütün koltuklar aynı fakat ya çok şanslı bir gün yada ecel gelmediği için ölmemişlerdir

arkadaşlar uzmanlar açıklama yaptılar bu konuyla ilgili,şu koltuk güvenlidir die bi mesele yok dediler.her kaza,her uçak,her koltuk yapısı farklıdır.bu sebeplede böle bi kanı çok yanlıs sonuclar dogurur dediler.bilginiz olsun.

kaydirigubbakcemile5

bencede cok sacma. Sonucta ucagin ne tarafina dogru düsecgi bilinmez. Eger mesela sag kanadinddan tarafina düserse, ne

uçağın acil çıkış kapılarına yakın oturmanin,

ne de ikinci sıradan beşinci sıraya kadar olan koltuklarda oturmanin bi anlami var...o zaman sagdakilerden kimse kurtulamaz.

Ben kuyruk kısmının daha güvenli olduğunu duymuştum, ama hiçbir yer garanti değil malesef :1no2:

arkadaslar hostesler oyle kafalarina gore ucaktaki her koltuga oturamazlar.o gun hangi kidem siralamasi yapilmissa ve ucagin hangi bolumunde gorev yapiyorlarsa ordaki koltukta oturmak zorundadirlar.

valla uçak düştükten sonra ön , arka,sağ , sol hiç farketmez bence...kaç metreden düşüyor o uçak istersen tepesinde git...

Havada karada denizde ne fark ederki bulunduğunuz yön...
Hayatta kalmaya tek sebep daha vaktimizin dolmadığı...

eski bir THY hostesi olarak şunu söliyebilirm...
o yazılanlar sadece istatislik...
eğer kişi şanslı ise ,yada eceli gelmediyse,asla bişi olmuyor...ne kadar feci de olsa o kazadan kurtuluyor...çok garip şeyler yaşadım ve okudum mesleğim olduğu için...
en son discovery de izledim ucak da basınç değişiminden dolayı tavanda kocaman bir delik açılıyor ve sadece 1 hostes o delikten uçup hayata veda ediyor geri kalan 275 yolcu ve mürettebatta mucize eseri bir şey olmuyor....bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkün.....

eğer ölceksen daha uçağa binmeden ölürsün :)
takılmayın böle şeylere

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…