Bisküvi - Kurabiye Tarifi Tuzlu Kuru Pasta (resimli)

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.066
66

125 g margarin
1/2 su bardağı sıvıyağ
1/2 su bardağı yoğurt
2 yumurta (1 yumurta+1 yumurta akı içine, 1 yumurta sarısı üzerine)
1/2 paket kabartma tozu
1/2 çay kaşığı karbonat
4-5 damla limon suyu (Gerçek limon suyu konulacak)
2 çay kaşığı tuz
Un (Yaklaşık 4 su bardağı koydum, yumuşak bir hamur oluncaya kadar konulacak)
İçi İçin:
Dereotu, siyah zeytin
Kuru nane
Toz kırmızı biber, kekik, kaşar peyniri
Üzeri İçin:
Mavi haşhaş tohumu
Susam
Çörekotu

Margarini kaynatmadan eritin ve ılınması için biraz bekletin. İçine sırasıyla sıvıyağ, yoğurt, yumurta, tuz ekleyin ve elinizle karıştırın. Kabartma tozunu dökün ve limon suyunu üzerine damlatıp köpürtün, karbonatı ilave edin. Elinizle karıştırın.
Unu ilave edin ve yumuşak bir hamur elde edinceye kadar yoğurun.
Hamuru 3 parçaya ayırın. 1. parçaya kıyılmış dereotu, doğranmış siyah zeytin; 2. parçaya kuru nane; 3. parçaya toz kırmızı biber, kekik, kaşar peyniri ilave ederek her bir parçayı ayrı ayrı yoğurun.
Kurabiye kalıbıyla şekil verip yağlanmış tepsiye dizin. Üzerlerine yumurta sarısı sürün. 1. gruba mavi haşhaş, 2. guruba susam, 3. gruba çörekotu serpin.
190 derece fırında kızarıncaya kadar pişirin.
Not: Ağızda dağılan kurabiyelerin eğer daha da gevrek olmalarını isterseniz, fırından almaya yakın yani tam kızarmadan fırını kapatın ve içinde soğuyana kadar bekletin.

Son düzenleyen: Moderatör:

Mahlepli Simit:

Pişerken tüm evi mis gibi mahlep kokusunun sarması bile pişirmek için inanın yeterli bir sebep. Ben şeker miktarını tuza nazaran daha çok tuttum ama daha az tatlı isteyenler şeker miktarını azaltıp tuz miktarını arttırarak yapabilirler.

Gerekli Malzemeler:
-1 çay bardağı sıvıyağ
-1 çay bardağı yoğurt
-1 çay bardağı tozşeker
-1 tatlı kaşığı tuz
-2 tatlı kaşığı mahlep
-1 tatlı kaşığı kabartma tozu
-1 yumurta
-susam
-aldığı kadar un (meşhur kulak memesi kıvamı / ele yapışmayacak şekilde olacak ama sert bir hamur olmamasına özen gösterin)

Mutfak robotunda veya mikser ile yumurtanın beyazını, yağı, yoğurdu, şekeri, tuzu, mahlepi ve kabartma tozunu karıştırın. Daha sonra azar azar unu ekleyin. Ele yapışmayacak yumuşak bir hamur olana kadar unu eklemeye devam edin. Hamurdan istediğiniz büyüklükte parçalar kopararak simit şekli verin. Önce yumurta sarısına sonra susama bulayıp, yağlı kağıt serdiğiniz tepsinize dizin. Ben bir kısmını elimde açma gibi yuvarladım ve susam koymadan pişirdim(bknz resim). Fırınınızı 175 dereceye ayarlayın ve ısınmasını bekleyin. O sırada simitler de tepside biraz dinlesin. Daha sonra yaklaşık yarım saat kadar pişirin. Benim gibi minik simitler yaparsanız, bu malzeme ile 30 adet simit çıkıyor.

Kurabiye:
Pek bir özelliği olmayan ama kolay şekil verilebilen sıradan bir kurabiye hamuru tarifi. Pek çok sitede benzer tariflere rastlayabilirsiniz. Ama madem fotoğrafını yayınlıyorum, tarifini yazmamazlık olmaz. Aynı hamurun yarısına kakao koyup iki ayrı hamur elde ettim.

Gerekli Malzemeler:
-125 gr (1/2 paket) margarin
-1 çay bardağı sıvıyağ
-1 çay bardağı yoğurt
-2 çay bardağı pudra şekeri
-1 tatlı kaşığı kabartma tozu
-1 bardak nişasta
-1 yemek kaşığı kakao
-süslemek için çikolata, fındık,hindistan cevizi,kiraz şekerlemesi

Oda ısısında yumuşamış margarin, sıvıyağ, yoğurt, pudra şekeri, kabartma tozu ve nişasta mikser yardımı ile karıştırılır. Karışım ikiye bölünür ve bir tanesine kakao eklenir. Daha sonra ikisine de ayrı ayrı un eklenir. Ele yapışmayan yumuşak hamurlar elde edinceye kadar un eklenmeye devam edilir. Ben sade hamurun bir kısmını krema torbası yardımı ile değişik uçlar kullanarak (yağlı kağıt serilmiş) fırın tepsisine sıktım. Kakaolu hamuru da elimle yuvarlak şekiller vererek yerleştirdim. Fırın 175 dereceye ayarlanır ve fırın ısınırken kurabiyeler tepside bekletilir. Isınmış fırında üzerleri pembeleşene kadar pişirilir. Fırından çıkardıktan sonra soğuması beklenir ve ister benmari usulü eritilmiş çikolataya batırarak, ister üzerine pudra şekeri veya fındık fıstık serperek süslenir.

alıntı

benn bunlarıı gördükçee çok acıkıyorumm ama nedensee hep de bakıyorumm dikkat ediyorum zayıfladımm ama tekrar kilo almak istemiyorumm eline sağlık arkadaşımmm

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…