tutarsız dengesiz baba

Baba üstüne gömlek giyeceğim zaten desen öğrenmiş olmayacak mıydı? Bu şekilde de bir şey öğretmiş olmuyorsun ki bayramlaşmaya gidememişsin,evde kalmışsınız kendi istediğim oldu sanıyorsun ama hayır babanın istediği olmuş oldu aslında günün sonunda. O yüzden sorunlarını ve istemediğin şeyleri başta sakin bir tavırla belirtmeni tavsiye ederim.
öğrenmiş olmayacaktı. çünkü öğretmek istediğim şey gömlek giymemi normal olduğu değil. istediğimi giyebilecek ve kararlarımı kendim verebilecek yaşta olmam. yahu evde kalmak benim isteğimdi sonrasında babam defalarca gidelim böyle gidelim dese de ben gitmedim. gelip hatasını anlayıp özür dileyene kadar onunla bir yere gitmeyeceğim.
ve üsttede de defalarca belirttiğim gibi maalesef ki çok üzülerek söylüyorum ki bizim evde sorunlar sakin tavırla söyleyince çözülmüyor. bunu 21 yıldır deniyorum. hala da deniyorum. ama benim de bir dayanma noktam var. robot değilim her zaman sakin kalayım. siz her zaman herkese karşı aşırı sakin misinizdir? eğer öyleyseniz bunu nasıl başardınız onunla ilgili tavsiye alalım.

öğrenmiş olmayacaktı. çünkü öğretmek istediğim şey gömlek giymemi normal olduğu değil. istediğimi giyebilecek ve kararlarımı kendim verebilecek yaşta olmam. yahu evde kalmak benim isteğimdi sonrasında babam defalarca gidelim böyle gidelim dese de ben gitmedim. gelip hatasını anlayıp özür dileyene kadar onunla bir yere gitmeyeceğim.
ve üsttede de defalarca belirttiğim gibi maalesef ki çok üzülerek söylüyorum ki bizim evde sorunlar sakin tavırla söyleyince çözülmüyor. bunu 21 yıldır deniyorum. hala da deniyorum. ama benim de bir dayanma noktam var. robot değilim her zaman sakin kalayım. siz her zaman herkese karşı aşırı sakin misinizdir? eğer öyleyseniz bunu nasıl başardınız onunla ilgili tavsiye alalım.
Valla babanızı tanımıyorum ama üslubunuzdan hissettiğim sizinde çok sakin bir insan olmadığınız. Sürekli bir saldırı halindesiniz,buradaki insanlara bile. Ki yorumumda gerilmenizi gerektirecek bir şey yok. Bu şekilde öğrettiğinizi düşünüyorsanız devam edin o zaman ne diyim. Yalnız atarlarınızı hali hazırda öğrenci olduğunuzu ve hala bu insanların eline baktığınızı unutmadan yapmanızı tavsiye ederim.

öyle ya da böyle bir kaç hafta susacak yani. bir daha başlarsa bir daha kavga bizim evde işler böyle yürüyor maalesef. ben de tatlı dille anlatmayı çok denedim uzun zamanlar her şeyi alttan aldım ama bir yere kadar.

Konunuzda haklı olabilirsiniz de üslup sıkıntılı. Hayatta başarılar, kolay gelsin diyip çekileyim. Hala çok çiğ hareketler olduğunu düşünüyorum bunların, bu söylemlerin.

Valla babanızı tanımıyorum ama üslubunuzdan hissettiğim sizinde çok sakin bir insan olmadığınız. Sürekli bir saldırı halindesiniz,buradaki insanlara bile. Ki yorumumda gerilmenizi gerektirecek bir şey yok. Bu şekilde öğrettiğinizi düşünüyorsanız devam edin o zaman ne diyim. Yalnız atarlarınızı hali hazırda öğrenci olduğunuzu ve hala bu insanların eline baktığınızı unutmadan yapmanızı tavsiye ederim.
kimsenin eline baktığım falan yok bu ne kadar çirkin bir üslup. öğrenciyken babanız harçlık veriyor diye eline bakıyor mu oluyoruz? eğer öyleyse nasıl okuyacağız tam olarak anlatabilir misiniz? emin olun çok sakin bir insanım genel hayatımda. ancak anneme ve babama karşı bir saldırı halinde olduğum doğru. bunun sebebini de siz anlattıklarımın çıkarım yaparak bulun bakalım.

kimsenin eline baktığım falan yok bu ne kadar çirkin bir üslup. öğrenciyken babanız harçlık veriyor diye eline bakıyor mu oluyoruz? eğer öyleyse nasıl okuyacağız tam olarak anlatabilir misiniz? emin olun çok sakin bir insanım genel hayatımda. ancak anneme ve babama karşı bir saldırı halinde olduğum doğru. bunun sebebini de siz anlattıklarımın çıkarım yaparak bulun bakalım.

Onlar sizi olduğunuz gibi kabul etmiyor doğru ve bu sizi üzüyor anlıyorum ama sizde onları olduğu gibi kabul etmiyorsunuz farkındaysanız. Orta noktayı bulun bence incileriniz dökülmez.

Misal benim babam da crop giymeme kızar. Üzerine gömlek giysem de kızar.
Bende bunu bildiğim için bekarken onun yanındayken hele ki bayram ve akraba ziyaretlerinde giymezdim. Bile bile lades demek olmuş sizinki.
sizin adınıza da çok üzüldüm. ailelerin karışması çok kötü bir şey bence genel olarak. herkes kendi sınırını biliyor sonuçta. babanızın yanında giymeseniz başka yerde giyeceksiniz yani sonuç olarak değişen bir şey olmuyor ancak aileler bunu anlamıyor. ama ben sırf biri yapma dedi diye kendi istek ve tercihlerimden vazgeçecek değilim.

Tamamen yaşınıza bağlı sizin bu tepkileriniz ve eminim bundan 10/15 sene sonra bu tavrınızı bırakmış ve olgunlaşmış olacaksınız anne babanızı anlayıp hak vereceksiniz. Bu olmasa bile daha toleranslı ve anlayışlı olma ihtimalinizi yüksek… şimdilik kalplerini kırmamaya çalışın.

Şimdi öğrendi kesin olarak, bir daha yapmaz (!)
uzun bir süre yapmayacak evet sonra tekrar yapacak sonra tekrar kavga edeceğiz. bizim evde işler böyle ilerliyor ne yazık ki benim için de çok üzücü bir durum ama elimden başka bir şey gelmiyor. aaa tamam babacım giymeyeyim desem yarın tshirt giymeme de karışır anladınız mı? taviz tavizi doğurur hayatın her alanında böyle.

babam dünyadaki en tutarsız insan olabilir hanımlar. bir dediği bir dediğini asla tutmuyor ve çok yoruldum artık. özellikle kıyafet konusunda çok canımı sıkıyor. bir yere gideceğim zaman, özel bir günde her zaman giydiğim açıklıkta bir kıyafete laf edesi tutuyor ve günümün içine ediyor. bugün de yine aynısını yaptı tam hazırlandım bayram için babaanneme gidicez. altıma kot üstüme crop giydim. onun üstüne de gömlek giyecektim. geldi sen böyle mi gideceksin normal bir şey giy dedi ve benim tepem attı olanlar oldu. kavga ettik baya. ağzıma geleni söyledim. ve sonuç olarak bayrama da gitmedik. hep bunu yapıyor. bütün özel günlerimi mahvediyor. hiçbir giydiğime karışamaz o ayrı ama normalde giydiğim şeylere bir anda laf edince o kadar sinirleniyorum ki. bütün gün tadım kaçık oluyor vallahi bıktım.
edit: kavga etmeyince hiçbir şeyden anlamıyor. yanlış ne kadar tavırları varsa sürdürüyorlar. annem de babam da böyle. anca bir şeyin doğrusunu öğretmek için kavga etmek gerekiyor. yıllardır bütün mutlu günlerimde aynısını yaptığı için kavga ettim durduk yere değil yani.
Bu tavrını çok iyi anlıyorum aynı babaya sahip biri olarak
Babam bizi emir eri askerleri gibi görürdü o dediği yapılacak o dediği giyilecek
Sonuç? Aynı ona benzeyen biriyle evlendim eşimi çok seviyorum çokta severek evlendim ama bu kader gibi bir şey aynı babama benzeyen biriyle evlenmişim bunu çok sonra fark ettim
Seni o kadar iyi o kadar iyi anlıyorum ki
Nikahımın olduğu gün oje sürdüm diye babam günümü zehir etti
Ertesi gün beni ağlattı öyle şeyler söyledi
Neredeyse küs ayrılacaktım evden
Bazen diyorum ki ne kazanıyorlar giydiklerimize başörtümüze örtmememize ya da çok açık gezmemize
Yani neden???
Neden erkek çocuklar istediği gibi gezerken yer içerken alkol alırken orda sabah burda akşam ne giydi derdi var ne soyundu ne namusu gitti?
Bize neden bu muamele yapılıyor
Gerçekten çok üzülüyorum
Babam ben evleneli 5. Senem olacak halen daha arada tatlı (?) tatlı giydiklerime laf söyler
Bunun da arkasına kilolusun diye ekler
Umarım ilerde benim gibi olmazsın
Psikolojin düzelmiyor emin ol ilerdede

Ben bir şeyin çıkarımını yapıp bulmak zorunda değilim. Burada ne kadarını anlatırsanız ona göre o kadarını yorumlarım. Ayrıca eline bakmak tabirinde çirkin bir şey yok çünkü gerçek bu. Bende zamanında öğrenciydim ve öğrenciyken ailemin eline baktım. Bu ayıp bir şey değil. O yüzden bu tabiri kullanmakta da bir sıkıntı görmüyorum. Ama ailemin eline bakarken bunun bilincindeydim ve ona göre davranıyordum. Aynısını size de tavsiye ediyorum çünkü ileride istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Ama siz buradaki tavsiyeyi görmek yerine hala agresif bir şekilde kendizi savunma,karşı tarafa bir şeyler dikte etme,emir verme peşindesiniz. Buradaki kimse sizin emir eriniz değil :) Bence biraz da kendi üslubunuzla ilgilenmelisiniz.

Tamamen yaşınıza bağlı sizin bu tepkileriniz ve eminim bundan 10/15 sene sonra bu tavrınızı bırakmış ve olgunlaşmış olacaksınız anne babanızı anlayıp hak vereceksiniz. Bu olmasa bile daha toleranslı ve anlayışlı olma ihtimalinizi yüksek… şimdilik kalplerini kırmamaya çalışın.
bana neler yaptıklarını burada anlatsam anneme de babama da küfürler edersiniz bırakın anlamayı. sırf kardeşim için görüşüyorum. ileride kardeşim büyüyüp de birebir görüşeceğimiz zamana geldiğimizde anne babamla görüşmeyeceğim bile. babamın bu dengesizlikleri beni de kardeşimi de hasta etti. annem zaten ayrı bir vaka. olayın çok küçük bir kısmını gördüğünüz için elbette anlamanızı beklemiyorum ama ben de düşündüğünüz gibi ergen kafada bir insan değilim emin olun. kimsenin kimsenin kıyafetine karışmaması gerektiğini biliyorum en azından. bu 10 sene sonra da değişmeyecektir eminim. ben kimsenin kalbini kırmak istemem ayrıca. ancak defalarca kendi kalbim kırılınca elimden bir şey gelmiyor. iyilik meleği değilim ne yazık ki

Bu tavrını çok iyi anlıyorum aynı babaya sahip biri olarak
Babam bizi emir eri askerleri gibi görürdü o dediği yapılacak o dediği giyilecek
Sonuç? Aynı ona benzeyen biriyle evlendim eşimi çok seviyorum çokta severek evlendim ama bu kader gibi bir şey aynı babama benzeyen biriyle evlenmişim bunu çok sonra fark ettim
Seni o kadar iyi o kadar iyi anlıyorum ki
Nikahımın olduğu gün oje sürdüm diye babam günümü zehir etti
Ertesi gün beni ağlattı öyle şeyler söyledi
Neredeyse küs ayrılacaktım evden
Bazen diyorum ki ne kazanıyorlar giydiklerimize başörtümüze örtmememize ya da çok açık gezmemize
Yani neden???
Neden erkek çocuklar istediği gibi gezerken yer içerken alkol alırken orda sabah burda akşam ne giydi derdi var ne soyundu ne namusu gitti?
Bize neden bu muamele yapılıyor
Gerçekten çok üzülüyorum
Babam ben evleneli 5. Senem olacak halen daha arada tatlı (?) tatlı giydiklerime laf söyler
Bunun da arkasına kilolusun diye ekler
Umarım ilerde benim gibi olmazsın
Psikolojin düzelmiyor emin ol ilerdede
ahh bu kadar üzüldüm ki bu yorumunuza keşke bunları yaşamıyor olsaydık. en çok da eşinizin durumuna üzüldüm. keşke o farklı olsaydı. allahtan benim nişanlım bu durumun tam tersi. her yaptığımı, giydiğimi destekler ben beğeniyorsam o mislince beğenir. siz de terapi almayı deneseniz. ben genel olarak aile travmalarımla ilgili almayı düşünüyorum. eğer isterseniz ayrı olarak da konuşup dertleşebiliriz elimden ne gelirse.

Sana hak veriyorum. Aynılarını da yaşıyorum. Daha geçen gün dayım tarafından zorbalandım. Ama şöyle düşün, yerine göre giyinmek diye bir tabir var. Bazı ş...siz akrabalar maalesef aile büyüklerine laf sokarak, iğneleyerek tat kaçırıyorlar. Onlar da bizim daha dikkatli olmamızı tembih ediyorlar. Ne yapsınlar? Aslında zamanla onları da anlamaya başladım. Akraba ziyaretlerinde giyinmeyiver sen de.
Bunu düşünüyordum. Normalde ses etmeyip oraya giderken kızdıysa muhakkak orada laf eden birileri vardır. Akrabaların yanında da giymeyiverin

Ben bir şeyin çıkarımını yapıp bulmak zorunda değilim. Burada ne kadarını anlatırsanız ona göre o kadarını yorumlarım. Ayrıca eline bakmak tabirinde çirkin bir şey yok çünkü gerçek bu. Bende zamanında öğrenciydim ve öğrenciyken ailemin eline baktım. Bu ayıp bir şey değil. O yüzden bu tabiri kullanmakta da bir sıkıntı görmüyorum. Ama ailemin eline bakarken bunun bilincindeydim ve ona göre davranıyordum. Aynısını size de tavsiye ediyorum çünkü ileride istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Ama siz buradaki tavsiyeyi görmek yerine hala agresif bir şekilde kendizi savunma,karşı tarafa bir şeyler dikte etme,emir verme peşindesiniz. Buradaki kimse sizin emir eriniz değil :) Bence biraz da kendi üslubunuzla ilgilenmelisiniz.
burada kime emir vermişim pardon? ne haddime ayrıca birine emir vermek?
bahsettiğiniz şey asla birinin eline bakmak değil. bir anne baba çocuk dünyaya getirdiyse ona sonuna kadar en iyi şekilde bakmak zorunda. maddi destekte bulunmakla yükümlü. buna asla eline bakmak diyip ekstra mecburiyet yükleyemeyiz. bakın Türk Medeni kanunu ne diyor:

Madde 328 - Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder.

Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler.

bana neler yaptıklarını burada anlatsam anneme de babama da küfürler edersiniz bırakın anlamayı. sırf kardeşim için görüşüyorum. ileride kardeşim büyüyüp de birebir görüşeceğimiz zamana geldiğimizde anne babamla görüşmeyeceğim bile. babamın bu dengesizlikleri beni de kardeşimi de hasta etti. annem zaten ayrı bir vaka. olayın çok küçük bir kısmını gördüğünüz için elbette anlamanızı beklemiyorum ama ben de düşündüğünüz gibi ergen kafada bir insan değilim emin olun. kimsenin kimsenin kıyafetine karışmaması gerektiğini biliyorum en azından. bu 10 sene sonra da değişmeyecektir eminim. ben kimsenin kalbini kırmak istemem ayrıca. ancak defalarca kendi kalbim kırılınca elimden bir şey gelmiyor. iyilik meleği değilim ne yazık ki
Ailenizle görüşmemeyi düşünüyorsanız şu anda olanları takıp kavga çıkarmanız mantıksız kardeşiniz o kavga ortamından daha çok etkileniyordur. Kardeşiniz için ailenizle görüşüyor iseniz köprüyü geçene kadar idareci olabilirsiniz zaten öğrenciymişsiniz yazları da yaz okulu veya bir iş bulup gelmezsiniz bayramdan bayrama veya bazı haftasonlarında görüşürsünüz sadece tüm iletişimi kesene kadar. Yani hayatınızdan sileceğiniz kişileri bu kadar dert edinmenize gerek yok.

burada kime emir vermişim pardon? ne haddime ayrıca birine emir vermek?
bahsettiğiniz şey asla birinin eline bakmak değil. bir anne baba çocuk dünyaya getirdiyse ona sonuna kadar en iyi şekilde bakmak zorunda. maddi destekte bulunmakla yükümlü. buna asla eline bakmak diyip ekstra mecburiyet yükleyemeyiz. bakın Türk Medeni kanunu ne diyor:

Madde 328 - Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder.

Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler.
Yani gerçekten gidip üşenmeyip şunu mu buldunuz? Ben ne anlatıyoruuum siz ne anlıyorsunuz. Vallahi beni yordunuz. Hayatta başarılar dilerim.

X