Türkiye de hayata devam etmek mi? Amerika da sıfırdan başlayarak yeni bir hayat mücadelesi mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
1.5 aydır Rusya-Kazan’dayım oğlum okula başladı bugün kitapları devlet bedava verdi

Ne olmuş Türkiyede de bedava demeden önce belirteyim verilen kitaplar en az 5 yıllık kullanılmış kitaplar

Yani her yıl birilerine rant sağlamak için yenilenmiyor o sınıfı bitirenler kitapları bi sonraki senenin öğrencilerine devrediyor

Dr’lar,Öğretmenler vs...Türkiyeye göre çok cüzi bir maaş almalarına rağmen “insan” odaklı bir anlayışa sahip oldukları için son derece ilgili ve sabırlılar (buradaki dr ve öğretmenlerimiz lütfen alınmasınlar hem kendim hem yakınlarımın hemde oğlumun geçen dönem 3 aylık tecrübelerinden sonra canımız çok yandı)

Birlikte yaşama kültürü o kadar gelişmiş ki kendi ceplerinden aldıkları eşyaları ortak kullanım alanlarında herkesin kullanımına sunabiliyorlar

Vatan sevgisi benim içinde kutsal Allah cc öyle bir duruma düşürmesin ama gerekirse Canımı veririm ama....ama’sı var işte

Arkadaşlarım bana kızıyor. Çocuk bu kadar yetenekli neden milli sporcu olsun istemiyorsun diye. Ben de en son Amerika açığa parasızlık yüzünden katılamayan tenisçi kızımızı örnek veriyorum. Türkiye’de gençlere, spora verilen değer bu işte. Yeteneğin para etmediği bir ülkede yaşıyoruz malesef.

Arkadaşımın oğlu 1 ay önce Almanyaya gitti.Buradan yazıştı anlaştı.İyi eğitim almış bir çocuk.

Burada da çalışıyordu.Şu an çocuk şaşkın.Kimse eve iş bilgisayarını götürüp gece ya da haftasonu

çalışmıyor.(burada çalışırken eve gelip yemek yiyip işe devam ediyor, haftasonuda evde

çalışıyordu)Ben yeniyim diye çok iş vermiyorlar herhalde falan diye düşünüyor.Henüz

insani alışma şartlarına anlam verebilmiş değil.

Almanyayı bilen biri de mesai bitince iş biter,Tatil günü öyle mail atıp iş veremezler, çalışma

kanuna aykırı dedi.İş yetişmiyorsa yeni eleman alınırmış.

begenmegen canim vatanimi biraksin varsin gitsin. kalanlar biz bize yeteriz .ayiklaniriz hem boylece.
lakin siz buraya ait degilsiniz...
Insan nasil baytaga vatana laf soyler ya aklim almiyorr
bayrağa vatana laf asla söylemez o kız.kendi de ailesi de bu vatana sizden çok emek vermiştir ve hala da verıyordur emin olun .siyaset yapmıyoruz burda ama yaşam kalıtemız duştü mutsusuz dıyoruz karamsarız herşeyi hesaplar olduk harcarken ki alışık değildik buna depresyona bıle gırdık daha ne olsun

Arkadaşımın oğlu 1 ay önce Almanyaya gitti.Buradan yazıştı anlaştı.İyi eğitim almış bir çocuk.

Burada da çalışıyordu.Şu an çocuk şaşkın.Kimse eve iş bilgisayarını götürüp gece ya da haftasonu

çalışmıyor.(burada çalışırken eve gelip yemek yiyip işe devam ediyor, haftasonuda evde

çalışıyordu)Ben yeniyim diye çok iş vermiyorlar herhalde falan diye düşünüyor.Henüz

insani alışma şartlarına anlam verebilmiş değil.

Almanyayı bilen biri de mesai bitince iş biter,Tatil günü öyle mail atıp iş veremezler, çalışma

kanuna aykırı dedi.İş yetişmiyorsa yeni eleman alınırmış.
Eşim bilgisayar mühendisi ve bir fabrikada Bilgi İşlem yöneticisi ama uzaktan birisi izlese kadın doğumcu falan zanneder. İnan’ın abartmıyorum gece 3’te 5’te telefonu çalar. Yataktan kalkıp bilgisayarı açar ya da fabrikaya gider.

Evet 10.000+ gelirimiz var ama eşim düzensiz yaşam yüzünden şu an diyabetli, uzun süre bilgisayar başında oturmaktan bel fıtığı hastası. Lüks bir yaşam için değil yanlış anlaşılmasın, ülke şartların göre nispeten nefes alınabilir bir hayat sürmek için ödemek zorunda olduğumuz bedel.

Edit: imla

Ayıklanır mısınız? Ayıklananlar genelde iyi yetişmiş, emek harcanmış , kapasitesi yüksek insanlar.

Dünya buna beyin göçü diyor ki hiç istenilen birşey değil.

Kimse bayrağına, vatanına laf söylemiyor.

Laf söylenen sistem.

Arada fark var.
Olur mu canım vatan demek sistem demek yoksa vatan hainisin artık :KK14: banlanmak istemiyorum içimden gecenler yeter tek maaşla ferah içinde yaşıyorlarmış falan :işsiz:

her sene incekte kutlardım çocuğun doğum gununu yada otelde olurdum a plus .bu sene a101 den pasta aldım 11 tlye evde kutladım ben utandım çocuktan ama çocuk anladı o bile farkında .elımızde ki maddıyatı elden çıkarmaya harcamaya korkar olduk ailece belirsizlikten ılerdeki ayların

Eşim bilgisayar mühendisi ve bir fabrikada Bilgi İşlem yöneticisi ama uzaktan birisi izlese kadın doğumcu falan zanneder. İnan’ın abartmıyorum gece 3’te 5’te telefonu çalar. Yataktan kalkıp bilgisayarı açar ya da fabrikaya gider.

Evet 10.000+ gelirimiz var ama eşim düzensiz yaşam yüzünden şu an diyabetli, uzun süre bilgisayar başında oturmaktan bel fıtığı hastası. Lüks bir yaşam için değil yanlış anlaşılmasın, ülke şartların göre nispeten nefes alınabilir bir hayat sürmek için ödemek zorunda olduğumuz bedel.

Edit: imla

Bir tanıdığımın oğlu İstanbul da en yüksek puanlı yabancı liseyi kazandı.Aylık ödemesi 8.500 tl

sevinsinler mi üzülsünler mi şaşırdılar.Onları zorlu bir 5 sene bekliyor.10.000 falan da artık

birşey ifade etmez oldu.

Hayatı küçücük bahçesinden ibaret olan birine evreni anlatamazsın ya da 4 haneli rakamlarla yaşamaya çalışan birine 10 haneli rakamlarla hayatın nasıl olacağını anlatamazsın. Neden?? Çünkü öyle bir mevhumu yok.

Bunun gibi bu koşulların içine doğmuş, bu ortamda büyümüş, hayatta kalmaya çabalamaya alışmış birine de bir yerlerde daha iyi bir yaşamın varlığını anlatamıyorsun işte. Hemen lafı vatana, millete getiriyorlar.

Eeee ben ne dedim hanfendi satmadılarmı dedim bidaha okuyun isterseniz yazdıklarımı. Bende onu diyorum zaten işte zamanında satan satmış zaten muhtaç etmişler bizi yeteri kadar... ama şimdi bu böyle diye herşeye susalımmı veya ülkemizi mi terkedelim? Bu vatanı vatan yapan bu ülkeyi ayakta tutan bütün inancıyla kendini ömrünü feda etmiş insanlarımızdır dilerimki bu bütünlük bu inanç daim olur
Zamaninda satan satmiş mi? Cok merak ediyorum kimleri kastettiginizi
Bu kadar uzak gecmisten bahsetmiyoruz cunku bence.

Hanımlar,
hepiniz bildiği bir atasözü var, Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan bellidir, ne kadar doğru demiş atalarımız, bu konuyu gündüz gördüm gidişatı da her zaman ki gibi tahmin etmek zor olmadı, yine yeniden, yeniden ve yeniden yine işin içine kovmalar, siyaset ve bana kalırsa din bile girmiş olabilir, sizinkilerle bizimkiler kavgasının milyonuncu tekrarı.

Bu konuyu daha birkaç sayfayken kapatsam konu sahibesine haksızlık olacaktı, kapatmasam görünen köy kılavuz istemez, ben ne yapacağım sizlerle? Siz söyleyin ne yapacağım?
Kurallar belli, üstelik milyon kere de kuralları yazdım çizdim topiklerde, şurada sizlere kurallarla ilgili yazdıklarımı bir araya toplasam burdan uzaya merdiven olur yeminle, ben bu kadar banlamamak için uğraşırken bir kere olsun kurallara uymayı düşündünüz mü?

Hoş benim ki de soru he:)) bir kere bile uymayı düşünmediniz, o yüzden ne yalan söyleyeyim sizi yapılan kötü içerikleri de inceleyerek gönül rahatlığıyla banlayabilirim.

Bu arada bir de yine yeniden açıklama "dini içerik yasak" demek tüm dinler, dogmalar, deizm ve ateizm'i de içine alan bir yasaktır.
Dini içerik yasak deyince aklınıza tek bir din gelmesin çünkü sitedeki üyeler tek bir dine inanmıyor ve burası ne dini ne de siyasi bir site, burası kadın paylaşım platformu Kadınlar Kulübü, tüm dinlerden ve siyasi görüşlerden kendini soyutlayan ama aynı zamanda tüm dini ve siyasi görüşlere eşit mesafede olma politikasını benimsemiş bir site.

Sizden kurallara uymanızı rica edeceğim ama sanırım nafile bir rica olacak, siz uymamaya ben de banlamaya devam edeceğim, kısır döngümüze tam gaz devam.

Notumuzu da düşelim, bu topikte ilgili kötü içerikler doğrultusunda uyarılar verildi, siyasi veya dini yorum, polemik, üslupsuz yazı, hakaret, kovma, aşağılama vb yazılar varsa ve uyarı verilmemişse kötü içerik yapmalısınız çünkü sistem kötü içerik üzerine işliyor, yani yorumların altındaki şikayet et butonuna basarak bildirmelisiniz.

Son düzenleme:
22 yıl türkiyede yaşadım ki cidden türkiyede de çok iyi şartlardaydım ekonomik olarak da iyiydim eğitim imkanlarım da iyiydi.

bu senenin başında abd de okumaya başladım. türkiyeye tatilde gelince bile içim sıkıldı, üzüldüm.

ankarada benim yaşadığım semtte çoğunluk birbirini tanır mesela markette vs karşılaşınca insanlara gülümsemek abes kaçmaz, sürekli gittiğim kafenin çalışanlarına selam veririm sorun olmaz. ama oradan çıktığım anda ben artık türkiyede kendimi uzaylı gibi hissediyorum. herkesin suratı asık, herkes memnuniyetsiz. anlayabiliyorum da çünkü şartlar değişiyor, çocuğuna ayakkabı alamayan adamın gülecek nesi olabilir ki?

sakın türkiyeye dönmeyin, gerekirse abd de mc donaldsta çalışın ama türkiyeye dönmeyin. ülkenizi yine sevin, tatillerde gelin ama türkiye artık yaşanacak bir yer değil.

her zaman söylüyorum ben artık sevdiğim herkesin bu ülkeden gitmesini istiyorum.

ne eğitimi düzgün, ne ekonomisi iyi, ne de insana değer veriliyor. artık 3.sınıf ülkeyiz maalesef.
Hala aynı dusuncedemisiniz bende yurtdısıyndm ve aklım turkıyede

Kat be kat artmıştır hatta
Cidden şu an buradan haberiniz yok mu? Neden aklınız burada?
Biraz alıştım ancak turkıyede ailem var ve özlem buyuyor ama su an dönemem zaten ilerde düşünüyorum. Turkıyede memur olan yada iyi bir işi kariyeri olan yurtdısını hıc dusunmesın derim. Uzaktan gözüktüğü gibi değil

Biraz alıştım ancak turkıyede ailem var ve özlem buyuyor ama su an dönemem zaten ilerde düşünüyorum. Turkıyede memur olan yada iyi bir işi kariyeri olan yurtdısını hıc dusunmesın derim. Uzaktan gözüktüğü gibi değil
Memurluğun da bi önemi kalmadı merak etmeyin, hele ki eviniz yoksa.
Başka zaman 2k verip de oturmayacağınız bir gram güneş görmeyen kutu gibi evlerin lirası 5k dan başlıyor. Gerçekten uzaktan göründüğü gibi değil..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X