tüp bebek ve dış gebelik

demiray

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2007
213
0
iyi günler...
5 yıllık evliyim.3 başarısız aşılama ve dış gebelikle sonuçlanan 1 tüp bebek denemem var.
benim sorum tüp bebekte dış gebelik neden oluşur olacak.üniversite hastanesinde yaptırdığımız için doktorumdan tatmin edici bi cevap alamadım.
yumurta toplama işleminden sonra ohss olmuştum ama orta derece demişlerdi hatta transfer ertelenebilir yumurtalıkla rahim arasında sıvı birikintisi görülüyor dediler.
4.gün kontrole gelin dediler ve muayeneden sonra sıvının artmadığını transfer yapılacağını söylediler.embriyolar çok kaliteli demişlerdi 8 hücreli 3 adet embriyo transfer edildi.
dış gebelik oluşumuna bu sıvı etki etmişmidir?
birde dış gebelik sonucu beni ameliyat etmediler 1 hafta hastanede takibe aldılar ve düşme eğiliminde olduğunu kendiliğinden düşükle sonuçlanacağını söylediler.bhcg 170 e düşmüşken ben hastaneden taburcu edildim ve yaklaşık 10 gün sonra düşük yaptım.
normal sürecin böylemi olması gerekiyordu bu konuda biraz bilgi verirseniz sevinirim.
iyi çalışmalar...

merhaba demiray,

Sıvı dış gebelikte etken değildir. Tüp bebek yönteminde dış gebelik olabilir, çünkü embriyolar rahim içerisinde tutunma başarılıncaya kadar yüzmektedir. Bu sırada, rahimden açılan tüplerin içerisine de girme ihtimali vardır. Öncelikle ilaç denemesi yapılması da normaldir. Geçmiş olsun. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
doktor@mayatupbebek.com

X