Tüp Bebek Psikolojisi

Selmate

Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2023
299
125
28
Kızlar merhaba. Eşim azospermi. 2 sene ilaç tedavisi oldu normal yolla sperm çıkışı olmadı. Tese ameliyatında bulundu sperm çok şükür. Dondurdular tabi. Daha sonra benden yumurta toplanıp embriyo oluşturdular. 3 tane 3. Gün 2 tane 5. Gün embriyomuz oldu. Mart ayında 3. Gün embriyo transferi oldum. Malesef negatif sonuçlandı. O günden beri pskolojim çok bozuldu. Kullandığım ilaçlardan mı kaynaklı bilmiyorum ama transfer anı geliyor sürekli aklıma, o acı, bekleyiş, umut. Sürekli ağlayasım geliyor. Vardır bi hayır diyorum Rabbime sığınıyorum ama bi türlü atamadım o şeyi üzerimden. Sizler negatif sonuç sonrasında nasıl toparlandınız? Yakınım da bi yerde çocul görsem bi konu açılsa ya da ağlamaklı oluyorum sürekli. Önceden böyle değildim. Nasip deyip geçiyordum. İnfertilite pskolojisi ile ilgili tedavi gören, önerebileceği isim olan vs varsa yardımlarınzı bekliyorum

Merhabalar ,çok geçmiş olsun .Neler hissettiğinizi az çok anlayabiliyorum . Benim de erken dönemde düşüklerim var .Henuz bir sebebi de bulunamadı maalesef .

Size iyi gelebilecek kafanızı dagitabilecek şeyleri yapmanızı öneririm . Sosyalleşmek ,insan içine karışmak bana çok iyi geliyor . Çalışıyor musunuz ? Evdeyseniz vaktiniz daha çoktur . Arkadaşlarınızla plan yapın ya da tek başınıza gitmediginiz bir yerlere gidin . Çok basit görünüyor buradan biliyorum ama bana çok iyi gelmişti o dönemlerde . Bir de imkanınız el veriyorsa kısa da olsa tatile çıkın yazın özellikle çünkü d vitamini direkt olarak insan psikolojisini olumlu etkiliyor . Ben yardım alıyorum bu arada ikinci tüp bebek olumsuz olunca psikologa gitmeye karar verdim . Doktorum yeni hasta kabul etmiyor maalesef çok yoğun olduğu için o yüzden isim veremiyorum . İnferlite psikolojisi alanında deneyimini bilmiyorum önceliğim o değildi ama bana iyi geldi açıkçası . Şimdilerde üçüncü transfer için hazırlanıyorum.Ne olur ne biter bilemem tabiki . ..

Yakınlarım bana sürekli sen sağlıklı ol ki psikolojik olarak çocuğun da olabilsin diyorlardı . Şimdi anlıyorum ne demek istediklerini . Öncelik kendimiz olmalı .Hakkinizda hayırlısı olsun bir an önce istekleriniz gerçekleşsin.

Öncelikle teşekkür ederim yorumunuz için. Çalışmak iyi geliyor sadece onun dışında bi sosyal aktivitem vs yok. görüştüğüm bütün arkadaşlarım ya hamile ya da çocuğu var sürekli çocukları ile ilgili ya da gebelikleri ile ilgili konuşuyorlar. Eskiden rahatsız olmazdım bu durumdan ama transferden sonra çok dokunuyor. Kendimi hep eksik hissediyorum. Eşimle de paylaşamıyorum üzülür, benim yüzümden olmadı der diye. Bi şekilde bu stresle başa çıkmam gerekiyor. Online infertilite psikolojisi terapisi diye birşey gördüm deneyeceğim bakalım belki bende bi faydasını görürüm. Sizin de hakkınız da hayırlısı olsun inşallah tez zamanda güzel haberler alırsınız. Süreç çok zor bidr böyle kayıplar negatifler.. süreci daha zorlaştırıyor maddi manevi. İnşallah bi gün bizde sağlıkla kucağıımıza alırız çocuğumuzu

Çok çok tşk ediyorum . Bütün isteyenlerin dileği gerçekleşir inşallah. ...

Bir süre kafanızı dağıtacak sosyal aktivitelere odaklanmanızi öneriyorum tekrar :)) Gecicek daha iyi hissedeceksiniz elbette. Zaman lazım sadece . İnsanoğlu güçlü bir varlık kadinlarsa çok daha güçlü Yardim almak da çok iyi gelicektir. Yarın bugünden daha güzel bir gün olucak böyle düşünün . Herşeyin bı vakti var galiba biz bilemiyoruz sadece

Azospermili 5 senedir savaşan bi kadınım.
4 transfer 2 gebelik biri boş biri 13. Haftada kayıpla sonlandı.
6 yıldır evliyim yılmadım yılmayacagız eğerki anne olmak istiyorsak maddi manevi gücümüz yettiği sürece savaşmaya devam edeceğiz.
Bizler zor vakalardanız gücümüzü kaybetmek bizlere göre değil ne yazıkki.

Çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için, zaman her şeyin ilacı dediğiniz gibi ..

Pes etmek yok kesinlikle. Anne olabilmek için gidebildiğimiz kadar gideceğiz. Ama zaman zaman geliyolar bana duygusal çöküş içine giriyorum. Bu da bizim sınavımız.. İnşallah tez zamanda güzel haberler alırsınız sizde

İnşallah sizdr öyle.
Banada geliyor gelmiyor değil ben oğlumu 3 günde normal doğumla doğurmaya çalıştım o an tek dediğim bidaha yapamam tedaviye cesaret edemem di.
Ama 1 yıl sonra acılar hafifleyince tekrar başladım çünkü evlatsızlık yaşanan sıkıntılardan cok daha acı

Kesinlikle öyle! Rabbim kucağımızı boş bırakmasın arkadaşım.

Sizi o kadar iyi anlıyorum ki aynı süreçten geçmişiz nerdeyse 12 yıldır evliyim yapmadığım sey kalmadı bitkiler ilaçlar macunlar eşimde çok istekli değildi tedavi olmaya sürekli erteleyip durdu sonunda başladık hastaneleri gezmeye tek şansınız tüp bebek dediler eşim tese ameliyatı oldu benimde bazı sıkıntılarım çıktı 4 ayda zorla ilk denememizi yaptık maalesef negatif o ağlama krizleri o piskoloji o kadar kötü ki gerçekten yaşayanlar bilir biraz ara verip kendimi toplamak istedim kontrol için gittiğimde doktor bana menepoza girmek üzere olduğumu söyledi ve yaşım 31 gerçekten o kadar kötü durumdayım ki nasıl atlatacağımı bilmiyorum Allah yardımcımız olsun Bu güzel günlerde isteyenlere Allah hayırlı evlatlar nasip etsin inşallah

Geçmiş olsun öncelikle.. sadece bi yere gitmeyin tedavi için bi kaç yere gösterin sonuçlarınızı bu süreçte doktorunuzda çok önemli.. İnsan nasıl olsa tekrardan başlayacağım diye düşünüyor ama daha güçlü kalkıp düştüğümüz yerden devam etmemiz lazım henüz hikayemiz bitmedi.. Umut hep var olacak bizimle. Rabbim hepimize güzel haberler almayı nasip etsin

O kadar iyi anliyorum ki sizi 10 yildir bebek istiyoruz bizde azospermi hastasiyiz cok zor gercekten rabbime siginip dayanma gucu diliyorum bilmiyorum ne yapsak ne etsek konu hep oraya geliyor duygularimi bile ifade edemiyorum hic aklima gelmezdi boyle bisey rabbim en dogrusunu bilir tekim bu durumda etrafimda kimse yok ayni durumda Allahta yasatmasin kimseye ama dertlesecek kimsede yok

Çok benzer bir süreç yaşadım. bizim sebepsiz infertilite idi. ilk transfer kimyasal oldu. kan sonucum pozitif olup nasıl sevindim ardından yükselmeyince nasıl yıkıldığımı hala unutamıyorum. geceleri uykumdan ağlayarak uyanmaya başlayınca ben psikoloğa gideceğim dedim. 3 seans bile çok iyi geldi. emdr sistemi uyguladı psikoloğum. kesinlikle rahatlamanız için tavsiyemdir.
benim de en yakın 2 arkadaşım bu süreçte daha ilk denemelerinde hamile kaldı. biri geç söyledi hatta, herhalde üzülürüm diye mi bilmem. ama sizi çok iyi anlıyorum. benden daha çok embriyonuz oluşmuş. inşallah sizin de bebişiniz size kavuşacak. benim 4 aylık oldu çok şükür 2. transferimde oldu
size kocaman sarılıyorum. aynı şeyleri yaşayan çok kadın var eminim onlar da byrdan destek olacaktır

psikolojik desteğin çok faydasını görüceksiniz. Benim hikayem farklı ve 1 sene sonrasında destek almaya başladım. Keşke direnmeseydim zamanında alsaydım diyorum.

Tüp bebekte iki başarısız deneme sonrası birşeyler yapıyorlar o zaman tedavi değiştiriyorlar bence siz onu beklemeyin önce genetik test yaptırın eşinizle kendinize sizin için ayrıca kan pıhtılaşmasina bakılsın benim ilk transferde bakılmadi olumsuz olunca baktılar pıhtılaşmam varmış oksopar kullandım ikinci de olumsuz olunca uterin prp ve embriyo glue yaptılar o şekilde tuttu ikide yapsalardı büyük ihtimalle oda tutacaktı sizin embriyonuz az onu riske etmesinler elinizdekileri iyi değerlendirin ben tutan transferden önce kan değerlerimi düzeltmiştim kansızlık vardı oda çok etkili oldu tutmasına aynı yollardan geçiyoruz kimse bana söylemedi söylediklerimin birinin bile faydası olursa size çok mutlu olurum sağlıkla Allah size de nasip eder inşallah birazda stressiz olmak gerekiyor benim o kadar embriyoma rağmen ilk transferde tutmadı ama arkadaşımın tek embriyosu vardı tuttu ve o doğurdu bile ben yerimde sayıyorum sayıyla alakası yok yani onu da kafanıza takmayın olacak olan oluyor

Teşekkür ederim güzel dilekleriniz için sağlıkla kucağınıza alın inşallah sizde bebeğinizi
Ne zaman kendimi yalnız hissetsem bu siteye giriyorum o kadar çok kaderdaşım var ki.. dışardan kimseye anlatamayacağım şeyleri burda yazmak bile çok iyi geliyor. İnşallah bizler de bi gün güzel haberlerimizi yazarız buraya

Evet doktorum ikinci transferde embriyo glue yapacağını söyledi. Etkisi var mı yok mu bilmiyorum ama elimizden gelen ne varsa yapacağız bu süreçte. İnşallah sizde en kısa zamanda güzel sonuçlar alırsınız

İnşallah sizde alırsınız prpyi de sorun onu da yapmak ister belki benim bir dahaki sefere yine bu ikisini yapacaklar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…