Tüm Lohusalara ve lohusalık geçirenlere :)

Evet iyi bile dayanmışsın. Keşke ilk günden gelseydi o cinnet.

Cahiller arasında tombul bebek, tombul çocuk bir sağlık kıstası olduğu için...
Ah ah neler duydum bir bilsen.. Sutun yetmiyolar,yaramiyorlar havada ucustu. Elimde olsa hamileler icin dogum kampi acardim. Ilk 3 ay issiz bir adada tecrubeli personelle yasarlardi:))

Bende ağlarım demekki hiç çıkamadım depresyondan:-)
Geçenlerde kızim hastalandı kan vericez,o ağlıyor,bende ağlıyorum diğer yandan,kan alınırken kafamı cevirdim bakamadım.:KK66:
Ama senin durumun farklı hamilesin sen daha duygusalsındır şimdi.
Her anne anneliği boyunca lohusa ozaman. O ağlaa hepimizde var gibi sanki :KK66:

Bu yazı o kadar boş ve gereksiz bir yazı ki. İnsanlara tek tek okusanız, hoparlörle bağırsanız, 30 punto yazıp gözlerine soksanız, safranla yazıp suda eritip 40 gün sabah akşam da içirseniz kimse üstüne alınmaz. Ha sonuna kadar doğru bir yazı, bir lohusayı özetleyen, dertlerini en gerçekçi bir şekilde açıklayan bir yazı. Ama faydasız...

olsun en azından yeni anneler ve anne adaylarına, bakın başınıza bunlar gelebilir, sakin olun, sizde değil, onlarda sorun algısı veriyor. bu yönüyle bile herkese okutmalı. zira özellikle genç yaşta anne olanlar maalesef bir sorun olsa kendilerini suçluyorlar.

aaa ne dedin kv ye?
Mevlidde kızımın yüzüne bi kere bakmadı
Komşularınıtoplayıp geldi, mevlid bitti herkes dağıldı. Kayınvalidem ve kankileri çay patisine devam etti
Kızım cıyak cıyak ağladı annem görümcem koştular nazar duası filan okudular, buna rağmen istifini bozmadı
Anladım ki iş torun özleme değil, konken partisinin muhafazakar hali :KK53: zaten sinirliydim o günden sonra
Sıradaki cumartesi gelecem demiş yine eşime, eşimde bana söyledi arayıp. Bıktım dedim, zaten mevlidden dolayı sinriliyim gelmesin bari bu hafta kem küm dedi eşim. Öyle mi dedim kendim aradım
Merhaba bize gelecekmişsiniz yine dedim ?
Evet dedi hihihi ( gülmesi meşhurdur, her cümlenin sonuna kondurur )
Müsait değilim hem her hafta aynı gün siz ve kardeşleriniz geliyosunuz kış ayındayız aksıran tıksıran ne gerek var ?
Ayrıca benim de bir ailem ver her hafta sizi ve sülalenizi alamam
Ama torunumu özledim deyince bende kayış koptu
Ne torun özlemesi ya mevlidde torununuzu gördünüz mü siz ? Komşularınızla çay partisi yaptınız akşama kadar, hemde ikra cır cır cırlarken içerde dedim
Hı dedi şaştı
Çünkü hiç böyle konuşmamıştım, hak etse bile sonra unuturdum büyük şu bu diye
İşte öyle yırttım bu her cumartesi sülalesiyle bebeği özledim bahanesiyle gelip kek börek partisi yapmalarından

olsun en azından yeni anneler ve anne adaylarına, bakın başınıza bunlar gelebilir, sakin olun, sizde değil, onlarda sorun algısı veriyor. bu yönüyle bile herkese okutmalı. zira özellikle genç yaşta anne olanlar maalesef bir sorun olsa kendilerini suçluyorlar.
Katılıyorum. Ya ben bikaç günlk doğum yapmıştım ilk kızımda eşimde bende hiç uyumadık günlerce. Sonra annem geldi biraz uzanalım bebekte uyuyoken dedik aşdık bebeği odamıza gittik. Misafir gelmiş o sıra annem bi geldi odamıza pat diye, orda misafir varken nasıl uyursunuz diye bi bağırdı. 6 sene geçti hala gözlerim dolar.. tabi çok sözledm elalem için çok kalp kırıyosun diye ama yaparken anlamıyolar maalesef bizde yutup içimize atıyoruz.

Doğumdan önce 1 defa okutsalar bence o bile farklılık yaratabilir.

Yani bazen burda konu açanlara diyorum ufacık şeyleri çok büyütmeyin diye
Birisi diyo kayınvalidem bana şehriye çorbası yapmadı , yardımmm ?
Diyorum bunda bişey yok
Sen nerden bileceksinle devam ediyo cevapları
Ben uzaylı değilim, hatta belki sizinkinden daha beterini gördüm ama aynı şeyleri düşünüp yazıp çizip hatırlayasım yok
Ama eşimin ailesi işte, benim düzenime müdahale etmesinler yeter. ziyaret hoş geldin beş gittini idare ederim ben
Nefret kusan konular sunmuyo olmam, herşey süt liman olduğu anlamına gelmiyo
Ama ben daha olumlu şeyler düşünüp pozitife yönlendiriyorum kendimi
Herkes herkesi sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorunda
Baktım olmuyo hop dur orda derim
Dolmuşum galiba :KK53: nasip bu konuyaymış

Ah ah neler duydum bir bilsen.. Sutun yetmiyolar,yaramiyorlar havada ucustu. Elimde olsa hamileler icin dogum kampi acardim. Ilk 3 ay issiz bir adada tecrubeli personelle yasarlardi:))

Aslında güzel fikir. Hele de kaynana yakın akraba vs. telefonla bile görüşmeseler o kadar iyi olacak ki.

Bu arada okuduklarımdan sonra hamile halimle öyle bilendim ki bu gidişle doğumdan sonra sanırım çirkef bi lohusa olucam. :KK53:

Lohusalar başlarına geleni biliyor zaten. Önemli olan diğer insanların bunu algılamasını sağlamak. Ki zamanında lohusalık geçirmiş kadınlar bile anlamıyor.

Komşularınıtoplayıp geldi, mevlid bitti herkes dağıldı. Kayınvalidem ve kankileri çay patisine devam etti
Kızım cıyak cıyak ağladı annem görümcem koştular nazar duası filan okudular, buna rağmen istifini bozmadı
Anladım ki iş torun özleme değil, konken partisinin muhafazakar hali :KK53: zaten sinirliydim o günden sonra
Sıradaki cumartesi gelecem demiş yine eşime, eşimde bana söyledi arayıp. Bıktım dedim, zaten mevlidden dolayı sinriliyim gelmesin bari bu hafta kem küm dedi eşim. Öyle mi dedim kendim aradım
Müsait değilim hem her hafta aynı gün siz ve kardeşleriniz geliyosunuz kış ayındayız aksıran tıksıran ne gerek var ?
Ne torun özlemesi ya mevlidde torununuzu gördünüz mü siz ? Komşularınızla çay partisi yaptınız akşama kadar, hemde ikra cır cır cırlarken içerde dedim
Hı dedi şaştı
İşte öyle yırttım bu her cumartesi sülalesiyle bebeği özledim bahanesiyle gelip kek börek partisi yapmalarından

valla ben iki tarafa da uzakta olduğum için hiç bilemiyorum.
ben olsam ne yapardım diye.

ama çekilecek durum da değil yani.

benim de başıma şöyle bir şey geldi, kırk yılın başı giderim anneme, orada buldu.

çocuk hasta, ateşi olmuş kırk, annemin misafirleri gelmiş,
sobalı ev aynı odada.
anneme millete çay servisi tabak servisi derdinde.
o sinirle kimin kalbini kırdım bilemeyeceğim ama.
gidin evinize ya dimi, orada minnacık çocuk hasta görmüyor musun.
çay içmeseniz olmaz mı yani.

neyse işte.
bazen insanın kafası çalışmıyor vesselam.

valla ben iki tarafa da uzakta olduğum için hiç bilemiyorum.
ben olsam ne yapardım diye.

ama çekilecek durum da değil yani.

benim de başıma şöyle bir şey geldi, kırk yılın başı giderim anneme, orada buldu.

çocuk hasta, ateşi olmuş kırk, annemin misafirleri gelmiş,
sobalı ev aynı odada.
anneme millete çay servisi tabak servisi derdinde.
o sinirle kimin kalbini kırdım bilemeyeceğim ama.
gidin evinize ya dimi, orada minnacık çocuk hasta görmüyor musun.
çay içmeseniz olmaz mı yani.

neyse işte.
bazen insanın kafası çalışmıyor vesselam.
Benim ailem daha yakın eşimin ailesinden, mesafe olarak
Ama annem der ki bir Pazarınız var sizi rahatsız etmeyelim, işiniz gücünüz vardır
Eşimin tarafı da bana özel değil, her yere kayınvalidemin tarafıyla cümbür cemaat giderler. Kayınpederimin tarafıyla bayramdan bayrama görüşürler
Ben tabi sonradan dahil oldum diye tüm sülaleye katlanmak zorunda değilim, bunu biraz geç anladılar
Huy olarak bir şeyi bi kere de anlamaz, bazen bilinçli değil saf mı diye de düşünüp kendimi suçluyorum
Bazen de bakıyorum çok cin
5 yıldır hala emin değilim :KK53:
Mesela çocuğu sevmek için uyandırır, aaa kendi uyandı valla der. Bir hışımla alır balkona bile çıkarırdı, eşim ve görümcem kızdı öyle içeri geldi 3-5 kez tekrardan sonra hani. Bilmiyorum ama bazen gerçekten çok şükür ediyorum anneden yana şanslıymışım diyorum

Hı dedi şaştı
Ben sırf kızım rahatsız olmasın,evde gün havası olmasın diye mevlit yapamadım. Yabancı birini görünce ciyak ciyak ağliyordu. Bir kez bebek görmeye gelen misafiri evde bırakıp,doktora gitmişligim var,kapıdan çıktık sustu,arabada uyutup eve gelip,o uyurken misafir agırladım.
Tam bir gün havası oluyor,kakafoni,kalabalık,bebeklerde kalabalıktan rahatsız oluyor genelde zaten.
İyiki söylemişsiniz sizde.

Ben sırf kızım rahatsız olmasın,evde gün havası olmasın diye mevlit yapamadım. Yabancı birini görünce ciyak ciyak ağliyordu. Bir kez bebek görmeye gelen misafiri evde bırakıp,doktora gitmişligim var,kapıdan çıktık sustu,arabada uyutup eve gelip,o uyurken misafir agırladım.
Tam bir gün havası oluyor,kakafoni,kalabalık,bebeklerde kalabalıktan rahatsız oluyor genelde zaten.
İyiki söylemişsiniz sizde.
Bende bi kerede gelen gelsin kurtulayım dedim, hem bi Kuran okunur belki iyi gelir dedim
Ama yok niyet altın günü olunca ne okutsan kar etmiyormuş

Yeterli oldu mu peki?Kimi sadece mevlidde gitmek ayıp olur,özel olarak gideyim diye düşünüyor.:KK53:
Öncesinde zaten o dediğin kesim yeterince geldi gitti geldi gitti, mevlidi beklemediler de :KK53: ben diğer gelecem edecem diyen uzak akrabalar için yaptım, onlarda bi daha gelmedi tabi

Bende bi kerede gelen gelsin kurtulayım dedim, hem bi Kuran okunur belki iyi gelir dedim
Ama yok niyet altın günü olunca ne okutsan kar etmiyormuş
Öyle oluyor gerçekten, ben yapmadım ,kızımın durmayacağını biliyordum. Ne kendimi strese soktum ne kızımı. Zaten benimde kafam kaldırmazdı o dönem.

X