Tatlı Tarifi Tulumba Tatlısı - Kırlangıç Ayçiçek Yağı Sponsorluğunda

22 Temmuz 2017
43.667
130.003
Malzemeler

Hamuru için;

• 2 su bardağı su
  • 2, 5 su bardağı un
  • 1 yemek kaşığı tereyağ
  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • yarım çay kaşığı tuz
  • 4 tane yumurta
  • 3 yemek kaşığı irmik
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
Şerbeti için;

• 3 bardak şeker
  • 3 bardak su
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
Kızartmak için;

• Ayçiçek yağı
Hazırlanışı;

1. İlk önce şerbetini hazırlayalım. Şerbeti için şekeri ve suyu uygun bir tencereye alın, kaynamaya başladığında kısık ateşte 30-35 dakika koyu kıvam alana kadar kaynatın, limon suyunu ekleyin ve ılınmaya bırakın.
  2. Şerbetin tamamen soğumasını bekleyin veya buzdolabına kaldırın. (Şerbet çok soğuk olması gerekiyor, şerbet tamamen soğuduktan sonra hamuru hazırlayabilirsiniz)
  3. Hamuru için tencereye suyu, tereyağını, şekeri ve tuzu ekleyin ve kaynatın.
  4. Unu eleyin ve kaynamış olan su karışımına birden ekleyin, tahta kaşıkla hemen ve bütün gücünüzle karıştırın ocağın ayarını kısın. 4-5 dakika hiç durmadan karıştırın ve hamuru bu şekilde pişirin.
  5. Hamurun soğuması için kenara alın. Hamur biraz dinlendikten sonra yumurtaları teker teker hamura kırın ve mikser ile iyice karıştırın, ben her yumurtayı 2 dakika kadar hamura yedirdim.
  6. Yumurtaları yedirdikten sonra limon suyunu ve irmiği ekliyoruz, mikserle tekrar bir beş dakika yüksek ayarda karıştırıyoruz.
  7. Parlak ve yapışkan bir hamur oluyor. Yağı geniş bir tencereye alın ve yüksek ayarda ısıtın.
  8. Hamuru bir krema sıkma torbasına ya da aparata koyun.
  9. Hamurdan istediğiniz boyutta yağa sıkın ve makas ile kesin.
  10. Yüksek derecede olan yağın altını kısalım, ağır, çıtır ve içi pişmesi için.
  11. Kevgir yardımı ile ara sıra karıştırarak karamel renk alana kadar pişirelim.
  12. Pişen Tulumbaları yağdan alıp hemen soğuk şerbete alın ve 2-3 dakika bekletin. Hamurunuz bitene kadar bu işlemi yapın. Afiyet olsun...

Ellerine sağlık canım benimm bol kısmetler dilerim benim tatlımın hamuruda böyle yapılıyor ama napsamki

Ellerine sağlık canım benimm bol kısmetler dilerim benim tatlımın hamuruda böyle yapılıyor ama napsamki

Eline sağlık canım çok güzel olmuş rengi falan hamuru profiterol e de benziyor dimi ama resimlerin çok zor açılıyor nedenki

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…