Gebeliğe Hazırlık TSH Yüksekliği ve Hamilelikte Tiroid Sorunu Yaşayanlar

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

karanfil19

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Ağustos 2013
106
28
Merhaba güzel anneler ve anne adayları ilk evladımı tedavi ile kucağıma aldım çok şükür rabbim nasip etti baya zorlu süreçler geçirdim ama hepsine değdi şimdi oğluşum 2buçuk yaşında ve bir kardeşi olsun istiyoruz planlı bir gebelik olması için yine aynı doktoruma gittim tahlil sonuçlarında TSH hormonu sınırda çıktı
*TSH 0,270-4,20 referans aralığında benim değerim 3,77
*Serbest T4 0,93-1,70 aralığında benim değerim 1,13
*Serbest T3 2,01-4,42 aralığında benim değerim 2,71
Doktorum tiroidlerimin yüksek olduğunu söyledi 10 gün sonra tekrar tahlil yapılacak duruma göre ilaç tedavisine başlayacak buarada yumurta oluşumu var hamile kalmamda sakınca olmadığını söyledi ama daha önce hiç böyle bir rahatsızlığım olmamıştı internetten okuyorum bebekte zeka geriliğine erken doğuma düşüklere falan neden olduğu yazıyor benim gibi bu rahatsızlığı olup hamilelik sürecinde ilaç kullanıp sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir evlada sahip olan var mı cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Son düzenleme:
Böyle dogum yapan iki arkadasım var.bilmediğim de vardır cok.ilacları cok duzenli kullandıgınız da hiç bir sorun olmuyor.sürekli kontrol yapılıyor zaten üc hafta da bir.

Benim şuan tsh 10.800 ilaç kullanıyorum.
Önceki bebeğim de 7.5 di ilaçla normale düşürdük ve oğlum gayet sağlıklı ve zeki çok şükür. 1 yaşına girecek soylediklerimi anlıyor oyun oynarken ilk gördüğü bir şeyi bile hemen yapıyor.
Sizin çokta kötü değil normal neredeyse korkmayın ilaç kullanacak sınız zaten

Böyle dogum yapan iki arkadasım var.bilmediğim de vardır cok.ilacları cok duzenli kullandıgınız da hiç bir sorun olmuyor.sürekli kontrol yapılıyor zaten üc hafta da bir.
çok teşekkür ederim yorumunuz içimi rahatlattı gerçekten baya panik yaptım çünkü çevremde de duymadım böyle bir rahatsızlığımda olmamıştı önceden ve ilk gebeligimde böyle bir durum yoktu ama çok sıkıntılı geçmişti hamilelik öncesi ve hamileliğim inşallah gebelik gerçekleşirse sağlıklı bir şekilde kucağıma alırım tekrar teşekkür ederim

Teşekkür ederim cevap verdiğiniz yardımcı olduğunuz ve içimi rahatlattığınız için 10gun sonra tekrar tahlil yapılacak sonuca göre ilaç başlanacak korkuyordum ama şimdi daha rahatım inşallah gebelik gerçekleşirse sağlıklı da sonuçlanır sizde evladınızı sağlıklı bir şekilde kucağınıza alırsınız inşallah

Çok teşekkürler amin cümlemiz inşallah.
Aylık kontrol olup gerekiyor sa ilaç kullanacak sanizda birşey olmaz Allah 'ın izniyle
Allah gönlünüze göre versin :)

Amin inşallah saglıkla alırsın kucagına,benım komşum böyle iki çocuk dogurdu.hatta kan sulandırıcıda alıyordu.bazen ilk çocukta olmasa bile ikinci hamilelijlerde çukabiliyor.benim ikinci çıcugum ılmadı şu anda troid sorunum var.hamileliğimde yoktu mesela,demekli hamile olsam ben de ilaç kyllacaktım.yslnız haolar önemli.mutlaka içiniz ve kontrole gidinız

Hani henüz hamile değilim insallah rabbim tekrar nasip eder yumurta takibi yapılıyor şuanda bir evladım daha olmasını çok istiyorum TSH yüksek olunca çok tereddüt yaşadım ama sizler sayesinde biraz olsun rahatladım bakalım inşallah hamilelik gerçekleşir sağlıklı bir şekilde 10gun sonraki test sonucumuda paylaşırım burada hayırlısıyla

İnşallah olur canım

merhaba ben 5-6 senedir troid hastasıyım değerlerim arada değişiyordu dr. ona göre dozaj ayarlıyordu. fakat 1,5 yıldır evliyim ve troid tahlil değerlerim sürekli değişiyor. son iki seferdir anormal değişiklikler var.100 lük euthyrox kullanıyordum tsh 0,15 düştü dr 50 lik içmemi istedi bir ay sonra değerim 15 şe yükseldi.
çocuk düşünüyoruz ama hamile kalamadım sanırım bu etken çok fazla.Böyle yükseliş ve düşüş yaşayan varsa yazabilirmi

Ben de aynı durumdayım. Büyük dalgalanmalarım oluyor. Nisan ayında hipotiroid olduğumu öğrendim. TSH 27 idi. Sonraki hafta ilaç kullanmadan ölçtürdüğümde 12 çıktı. Hafta içi 75 hafta sonu 50 kullandım, 9 çıktı. Sonrasında haftaiçi 100 haftasonu 150 kullandım 0,17'ye düştü. Dozu düşürüp her gün 100 yaptı. Bu sefer tsh daha da beter 0,02 ye düştü. Hafta içi 75 hafta sonu 100 kullandım, 0,21 oldu. Şimdi her gün 75 kullanıyorum, bakalım ne olacak. Ben de hamile kalamıyorum. TSH 0,02 ye düştüğünde sıcak basmalarım, sinirlilik halim oldu. Şimdi 75'te kendimi iyi hissediyorum ama bilemiyorum. tsh hiç normal çıkmıyor. Doktor bir de adet zamanı bakmak istedi, şu an adetimi bekliyorum. 27 çıktığında adetliydim, adet bitince 12ye kendiliğinden düştü. 9 çıktığında da adetliydim. Tiroid ultrasonum temiz, haşimoto antikorum yok, iyot eksikliğim yok, doktor tsh yüksekliğinin neden olduğunu ve neden bu kadar dalgalandığını çözemedi.

Tsh yani tirois hormonu ozellikle ilk trimesterde bebegin beyin gelisimini cok.net etkileyen hormon normalde istenen tsh degerinin gebelerde 2.5 altinda olmasi
Cok dalgalanan bir hormon o nedenl aynid ozda ilacla duzgun giderken bir anda denge bozulabilir ilacin hicbir zarari yok tamammen hormon ac karna alinmasi baska haplarla alinmamasi cok onemli 3 haftada bir takip onerilir

bnmde Tiroidlerimde sorun cıktı
agustosta 0,001 di baskılasın diye ilaç verdiler 2ay kullandım sonra doktora gittiğimde 93 cıktı bu seferde sentetik trioid ilacı verdiler en son 10 gün önce gittim 10 gün (ilacı 50mg kullanmıstım) bu sefer 23 cıktı diye doktor dozu arttırdı bnde bebek sahibi olmaya calısıyordum bu engel cıktı doktorda korun hamile kalma diyor bana

ilacımı yükseltince troidim 0,65 düştü acaba bukadar düşüklükte hamileliğe engelmi

Merhabalar benimde adet duzensizligim vardi ara ara kanamam oluyodu kanda TSH değerim 10.68 cikti detaylı kan alindi
Anti-troglobulin 20.41 Olması gereken(0.1 -4.11)
Anti-tpo 123.08 olması gereken <5.41
Değerlerim çok yuksek çıktı ve hamile kalmak istiyorum daha önce erken doğumda çocuğumu kaybettim doktorumda saolsun çok güzel anlattı
Bu hastalık da hamile kalmak da zorlaşan bilmiyormuş çünkü vücut hormon salgilamiyo hamilelik dede bebek de zeka geriliği gibi olasılıkları olabiliyor 2 aydir ilaç tedavisine başladım levotiron50 mg kullanıyorum 1 hafta önce kan verdim TSH 1.68 düşmüş seninde ilac kullanman gerekiyo sanırım canım ama TSH yüksekliğinde hamile.kalirsan inş her ay dahiliyeye eğitmen kontrol yaptırmanız geriyo doktor gözetimi altında allahın izniyle sağlıklı bebisler alırız kucagimiza

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…