TSH, doktor ilgisizliği, kafa karışıklığı 🤔

alsem

Diva
Pro Üye
Anneler Kulübü
12 Aralık 2019
17.467
54.111
Kızlar, adetin 3. Günü tsh değerim 4,59 çıktı. Bugün 12. Günü, doktora gittim. Kadın doğumcu umursamadı, hiçbir şeyin yok dedi. Yumurtalıklara filan baktı. Progestan verip yolladı. Daha önce tsh değerim 2lerde çıkardı. Bu adam şimdi bana neden ilaç vermedi? Normal sınır 4,2ymiş. Aman aman yüksek değil ama napayım şimdi ben? Acil akıl verin bana

Merhaba
Tsh iniz sınırda çıkmış
Endokrinoloji uzmanina giderseniz anti tpo degerinize bakip ona gore ilaci uygun görebilir.
Suan normal sinirlarda gözüktüğünuz icin kadın doğum doktorlarınin ilgi alanlari degil cunku bana da ayni sekilde endokrinoloji ye gittiniz mi diye sormuştu..
Sevgiler

Çok teşekkür ederim canım. Anti tpo değerine sağlık ocağı bakar mi acaba? izin alamıyorum müdürümden. Habire özele gitmekten de maddi olarak battım artık. Geçen gün sayıyla 2 test yaptırdım 435 TL verdim Amh ve makroprolaktin endokrine de direkt randevu alamıyorum mhrs’den. Önce dahiliye bakacak, takipli hasta olursan endokrine gidersin diyor mhrs.

Bende 5 yıldır hipotiroid hastasiyim devlette dahileyeden kan verin söyleyin arkadaşın dediği gibi anti tpo değerimede baktırmak istiyorum diye ama çok yüksek değerler değil içiniz rahat olsun ben öğrendiğimde 57 küsür çıkmıştı tsh değerim. Kadın doğumcu da ilgilenmez çünkü kendi alanı değil ve evet endokrin için takipli hasta olmanız gerekiyor benim taşındığım şehirde endokrin yok şuan o yüzden dahiliyeye gitmek zorunda kalıyorum ama ilaç dozu ayarlanınca bir sıkıntı olmuyor

Peki neden yükselmiş olabilir? 3 senelik evliyim ben, her tahlilimde bakıldı bir şekilde. Hep 2li değerdeydi. İlk defa böyle çıktı.

Doğru devlet direkt vermez randevu ama ic hastalıkları bölümüne giderden orda da tsh icin detayli tahlil yapıyorlar cnm simdilik korma sınırda zaten musait olunca devlette yaptırirsin. Saglik ocaklari daha detayli bakamıyorlar sadece takibini yapıyorlar diye biliyorum ben takibimi saglik ocaginda yapıyorum mesela artık. Ilk once ben de ic hastaliklarinda baktirmistim.
Sağlıcakla
Sevgiler

Peki neden yükselmiş olabilir? 3 senelik evliyim ben, her tahlilimde bakıldı bir şekilde. Hep 2li değerdeydi. İlk defa böyle çıktı.
Şu nedenle demek yanlış olur tekrar kontrol ettirmek lazım sürekli artacak mı yoksa anlık bir yükseliş mı olmuş diye zaten sürekli artmadığı sürece sıkıntı yok ama artarsa ilaç yolu gözükür

Önemli olan anti tpo ve anti tg eğer onlarda sıkıntı yoksa ilaç vermiyorlar canım, progestan neden verdi sana doktor hamile değilsin anladığım kadarıyla

Ben bununla birlikte prolaktin de verdim, o da 71 çıktı. Hemen makroprolaktin testi yaptırdım meğerse yalancı yükseklikmiş. Normal değer 21 çıktı. Bu pazartesi bir daha kan vereyim diyorum. Aradan 10 gün geçmiş olacak

Önemli olan anti tpo ve anti tg eğer onlarda sıkıntı yoksa ilaç vermiyorlar canım, progestan neden verdi sana doktor hamile değilsin anladığım kadarıyla
Değilim canım, ara lekelenme yaşadım son 1-2 aydır. O yüzden verdi

Verin tekrar gidişata göre doktorunuz durumu değerlendirir geçmiş olsun

Merhaba benim tsh 12 cikti cokmu yüksek peki ve sivilce tüylenme yapiyormu

Merhaba benim tsh 12 cikti cokmu yüksek peki ve sivilce tüylenme yapiyormu
Merhaba
Evet yüksek sınır 5 çünkü bende en fazla 7de bile sıkıntı hissediyordum.
Sivilcelerim hep vardi evet ama simdi geçti hepsi tuylenme bilmiyorum pek tüylü biri değildim
Zaten ilaçlarla çabuk düzelen bir şey eger başladıysanız ilaca

75 lik iciyorum ama agri var bogazimda cokmu yuksek peki sonucum halsizlik yapiyor sivilceler heryerde

75 lik iciyorum ama agri var bogazimda cokmu yuksek peki sonucum halsizlik yapiyor sivilceler heryerde
Evet yüksek ama ilaçla duzene girmeye başlamıştır en son ne zaman ölçturdunuz bilmiyorum ama agdi yapıyorsa endokrinolojiye gidip bir de röntgen mi ne çekiliyor iyice bakılsa iyi olcak..
Duzene girince halsizlik vs hepsi geçiyor

Tsh adetin 3. Günü bakılacak diye bir kural yok. Sabah aç karnına kan vermek yeterli. İlk defa bu değer çıktı ise ilaca da gerek yok. Değeriniz üst sınırda sayılır. Normalde en az 6 hafta sonra tekrar tsh t3 t4 baktırın.

Değeriniz çok yüksek, ilaç yeterli gelmiyor. Dr a gitmiyor musunuz? İlaç miktarının arttırılması lazım. Bu değerle şikayetleriniz olması çok normal.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…