Ticarete atılma olumlu olumsuz yanları.

Ticarette en önemli iki şey var,biri bilgi diğeri nasip. Pazarcılıktan gelen ama şimdi fabrikası olan bir arkadaşım var mesela. Adamın nasibi varmış yaptı becerdi. Şimdi her ay bir araba alıyor,inanılmaz boyutlara geldi. Her şey mümkün. Al sat yapacaksanız Bursada Vişne ticaret bölgesi var,her türlü ürünü toptan olarak bulabilirsiniz. Bir gelip bakının derim. Şehir değiştirmeyi düşünürseniz de Bursada dediğim işleri yapabileceğiniz yerler var aklınızda olsun. Bana da yazabilirsiniz özelden. Elinden gelen olursa yardım edebilirim.
Evet ikisi de çok önemli. Taç ın kurucusunu dinlemiştim hayran kalmıştım zekasına

Azıcık cesaretim olsa istifa edip başka iş yapmayı çok istiyorum, hazır Bursa'ya da tasiniyorum ama aşırı korkutucu geliyor
Ben kuaförlüğe taktım bu aralar,mal alıp satmaktan daha karlı buluyorum çünkü ticaret daha zor,aldığın mal elinde kalacak vs vs. Mesela en zoru tekstil ürünü satabilmek bana göre. Seri halinde alman lazım,satamadığını seri bozuldu diye iade de edemezsin. Sıkıntılı iş.

Siz de Bursada mısınız ben de Vişne ticaret bölgesine yakınım ama detaylı gezmedim kumaş için gideceğim bir gün çanta diktiriyorum ben de topuyla alabileceğim yer arıyorum.
Bez çanta mı yapıyorsunuz? Evet Bursadayım ben de. Petek kumaş tarzı dijital baskılı veya düz kumaş arıyorsanız miktar önemli. Her yerden her metraj kumaşı almanız mümkün olmayabilir.

canım şalın çok geri iadesi olmaz. Takınında. Cüzdan çanta tarzı da . Bakalım nasip kısmet.
Olaya böyle bakmayın, her şeyin iadesini isteyen çıkabiliyor. (Ben ne delilerle uğraştım 4 senedir anlatsam ağlarsınız)
Bir de, tüketici hakları kanununa göre iade almak zorunda satıcı, yani müşteri bişeyi iade etmek isterse 14 gün içinde parasını ödemek zorundasınız. Kanuna göre yani.

Çoluk çocuk yoksa hafta sonları pazarda tezgah açarak başlayın. Aynı ürünleri Instagram da koyarsınız. Reklam vermeden biraz zor tabi. Ama hem pazarcı hem pazarın Instagram adresi olan yerler de var. Ürün seçiminiz iyiyse olabilir. Mühim olan ürünlerin alış fiyatinin iyi olması. Ben denemekten yanayım. Atıyorum 20 bin batmalik da olsa ayırın ve deneyin. Ama mevcut işleri hemen bırakmayın

Ben kuaförlüğe taktım bu aralar,mal alıp satmaktan daha karlı buluyorum çünkü ticaret daha zor,aldığın mal elinde kalacak vs vs. Mesela en zoru tekstil ürünü satabilmek bana göre. Seri halinde alman lazım,satamadığını seri bozuldu diye iade de edemezsin. Sıkıntılı iş.
Bu hafta nikah masraflarinda en çok kuaföre para verdim diyebilirim, her şeyi minamal tutmuştum. İşten anlamak lazım bir de şeyler de iyi kazanıyor mahalle arası kuaförleri. Annem ev hanımdır, iyi kuaförlere gitmeye çekinir mahallede tek başına çalışan bı kuafor var mesela ona çok rahat gidiyor. Normale göre baya uygun yapıyor işlemleri , tüm mahalle orda

Bu hafta nikah masraflarinda en çok kuaföre para verdim diyebilirim, her şeyi minamal tutmuştum. İşten anlamak lazım bir de şeyler de iyi kazanıyor mahalle arası kuaförleri. Annem ev hanımdır, iyi kuaförlere gitmeye çekinir mahallede tek başına çalışan bı kuafor var mesela ona çok rahat gidiyor. Normale göre baya uygun yapıyor işlemleri , tüm mahalle orda
Evet ben de dikkat ediyorum artık çok iyi gelirlere sahip kadınlar bile mahalle kuaförlerine gitmeye başladılar. Çok yakın bir arkadaşım var kuaför,o kadar sağlam kazanıyor ki,Allah daha iyi etsin ,çok memnun, bulunduğu mahalleden hiç müşterisi yok ,hepsi uzaklardan geliyor.

Evet ben de dikkat ediyorum artık çok iyi gelirlere sahip kadınlar bile mahalle kuaförlerine gitmeye başladılar. Çok yakın bir arkadaşım var kuaför,o kadar sağlam kazanıyor ki,Allah daha iyi etsin ,çok memnun, bulunduğu mahalleden hiç müşterisi yok ,hepsi uzaklardan geliyor.
Hem zaman tasarrufu özellikle sabahları fön çektirip ise gidenler çok fazla var , bunu duyunca şaşırmıştım kuaför fön müşterileri için randevu verip erken açıyordu. Sizin yeteneğiniz var mı mühendissiniz değil mi ?

Hem zaman tasarrufu özellikle sabahları fön çektirip ise gidenler çok fazla var , bunu duyunca şaşırmıştım kuaför fön müşterileri için randevu verip erken açıyordu. Sizin yeteneğiniz var mı mühendissiniz değil mi ?
Evet mühendisim,ama anca saç falan boyayabilirim, topuz falan yapamam mesela :KK66: çok büyük yeteneğim yok. Ama bu kaş kirpik tırnak yapabilirim belgelerini alırsam.

Evet mühendisim,ama anca saç falan boyayabilirim, topuz falan yapamam mesela :KK66: çok büyük yeteneğim yok. Ama bu kaş kirpik tırnak yapabilirim belgelerini alırsam.
Mantıklı inşallah güzel şeyler yaparsınız, bakkal dükkanı mi açsam modundayim ben de :)

Mantıklı inşallah güzel şeyler yaparsınız, bakkal dükkanı mi açsam modundayim ben de :)
Amin inşallah hepimiz için 🙏
Ben aslında kendi mesleğimi çok seviyorum,ama dükkan modu bana daha uygun,çok parada ve sorumlulukta gözüm yok sanırım emeklilik dönemim için kuaförlük olabilir

Amin inşallah hepimiz için 🙏
Ben aslında kendi mesleğimi çok seviyorum,ama dükkan modu bana daha uygun,çok parada ve sorumlulukta gözüm yok sanırım emeklilik dönemim için kuaförlük olabilir
Ben de mesleğimi seviyorum ama eğitim camiası yordu . Umarım çok hirpalanmadan işler yapabiliriz .

Ben ikinci el kıyafet alıp satıyorum satış uygulamalarında aralara sıfır kıyafet de alıyorum toptancıdan pijama tişört gibi bu yaz plaj çantası sattım başlarda gardolabimda kullanmadıklarımı satarken sonra başladım çevredekilerinkini satmaya sonra bir sevdim alıp satmaya başladım bir arkadaşım mesela komple gardolabını bi araba dolusu bana getirdi 🤣onun kıyafetlerini sattım karımı aldım şuan hala ikinci el kiyafet satışı yapıyorum valla şuan aylık kazancım gayet iyi uğraşsam daha iyi olur ama artık kıyafet al fotoğrafla yükle derken zor geliyor fotoğraf çekmeye bıktım tavsiye ederim mağazaların fiyatları yükselince insanlar ikinci el uygulamalara yöneldi
Ne kadar mesela merak ettim. Bana göre 5 bin de iyidir kimine göre 15 bin iyidir mesela.
Bir ara ben letgoyu güzel kullanıyordum. Al sat yapıyordum ama sadece kullandıklarımi..bazen çok ucuz şeylere denk geliyordum istesem daha pahalıya satabilirdim ama kendi içimde etik bulmadigim için daha ucuza satıyordum. Tabi benim amacım ticaret değildi ondan.
Şimdi evdeki fazlalıkları hiç satamiyorum. Bazen insan verecek yer bile bulamıyor.

Bence de yetenek onemli bu işte. Bir arkadaşım ailesi hep yurtdışındaydi. Arabistan'da olsun Amerika'da olsun bu işler çok çok daha getirisi var. Akrabaları Arabistan'daydi. Evleneceği kişi Kanada'da yaşıyordu. Arkadaşım da burda ünlü birinin eğitim merkezinden kuaförlük kursu aldı. Şu tamamen siyah giyinen kadının adı neydi. Onun yerinden baya yüksek maliyetlerle eğitim aldı..ama yapamadı. Olmadı. Çok yakın arkadaşı ona saçını boyatmisti tövbe etmisti :) zaten iş olarak da hiç yapmadi yıllar geçti.

Yetenek ve azim gerektiriyor. Sadece para var diye yapılmaz bence.

Ben memurum. İsim çok guzel hiç yorucu değil ve korelten bir iş değil. Gelişime açık bir iş. İşimi cok seviyorum. Memur olmak da tam bana göre açıkçası. Ben azla yetinmeyi seviyorum hatta bir şeyin fazla olması beni rahatsız eder öyle bir insanım. Sabit gelir fikri benim için çok iyi. Ama ticarette içimde kaldı diyebilirim. Babamın hep yanlış ekonomik yönetimleri olduğu icin hep dar bogazda geçirdik çocukluğumuzu. Annemle hep bir ticarete atılmak istedik. Çevre hep tekstilci çünkü. Küçük dükkanlar bulup denemek istedigimizde oldu. Kadınız diye oralı olmadılar. Daha büyük dukkanda gozlemeci açmak istedim dükkan kirasına cesaret edemedik. En son annem tanidiklardan ücret ödemeden mal aldı pazarda satmak için. İadeler vs yumuşak yüzlü beceremedi. Ben de pazara çıkmaya utandım nedense. Kadın da tek fazla yapamadı bu işi. Ben mezun olduğumda önceleri adam akıllı iş bulamadim. O dönemde sosyete pazarlarından çok para kazanan bir arkadaşım vardı. Biz de bir arkadasimla deneyecektik. Yine kaybedeceğim parayı göze alamadım vazgeçtim. Böyle şeyler aslında o yaşlarda yapilmaliymis bence.
Eşim kendi isinin aşığı. Ve bir şekilde kendi işini tapiyor. Al sat da değil hizmet karsiligi. Ama yıllar yılı asgari ücret civarlarini geçemedi. Bir ara bari ticaret yapalım dedim. Şahıs sirketi falan kurduk. Hala vergisi geliyor. Vergi işine dayanamadik hemen kapattık. Satış olmadığı halde vergi geliyordu. Ki çoğu şeyleri arkadaslarindan destek aldık para yatırmadan hallettigimiz halde. Ama benim eşim isteksiz. O ticaret falan yapmak istemiyor. Sadece kendi işini yapmak istiyor ama maaşlı çalışmak da istemiyor.

Memur olup istifa edip şu an yazligini vs alıp çok büyüyen arkadaşlarım da var. Instagramdan görüyorum. Onlar kendi markasını kurdu giyim olarak. Yine başka akraba e ticaretten çok kazanıyor. Ama kendi yakın akrabaları da kapattı yapamadı. Biraz büyük oynamak gerekiyor sanırım.

Selam kızlar nasılsınız ? Çok fazla kişiye hitap etmem açısından size birşey danışmak istiyorum. Uzatmadan konuya girecek olursak eşimle ticarete atılmak istiyorum. Kendisi bu konularda yetenekli ona güveniyorum hepte dile getirsede malum ülke durumdan cesaret edemedik.
Sürekli başkalarının yanında çalışma iş stresi oldukça hayatımızı etkiliyor. Tahammül seviyemiz azaldı en azından eşlerden biri kendi işini yaparsa daha rahat olur diye düşünüyoruz.
Şöyle bir düşüncemiz oluştu eşimle. Sosyal medya üzerinden satış yapmak. Ben tesettürlüyüm şal takı çanta aksesuar tarzı satış yapmak aklıma geldi. Toptan 30 liraya alıp 100 liraya satmak gibi. Kıyafet olmadığı için geri dönüşü az olucaktır. Ben kullanabilirim bilgisayarımız mevcut aynı zamanda zevkim şal seçimlerin iyidir. Lakin tabi fenomen değiliz takipçimiz yok nasıl olur olur mu inanın bilemiyorum. Eşimin bu tarz düşüncelerine destek olmak amaçlıda fikir alışverişi yapıyoruz kestirip atmıyorum.
Aslında daha önce satış temsilciğini yaptım bu alana yatkınım ama dükkan açıp girmek riskli olur kira derken batma ihtimalimiz var. Bu şekilde ürünler en fazla elimizde kalır.
Şöyle bir düşüncem var kumaş alıp gerçi nerde uyguna var bilemiyorum. Kumaşı alıp kendim şal olarak nereye yaptırabilirim ? Böylemi daha uyguna olur yoksa direk uygun şal alıp satmak mı ? Yoksa bu sektör komple risklimidir ? Fikirlerinizi merak ediyorum.

Canım ben suan benzer bisey yapıyorum. Cok büyük bir site değilsen satışların cok az oluyor. 30 a alip 100 e satman mümkün değil çünkü insanlar ucuz şeyleri daha cok talep ediyor ürünlerim toptan fiyatı da cok pahalı artık. Sende üstüne cok ekleyemiyorsun çünkü ekleyince insanlar almıyor. Toptan fiyatina perakende satan o kadar cok insam var ki karlarını nasil koyuyorlar anlamıyorsun

Bez çanta mı yapıyorsunuz? Evet Bursadayım ben de. Petek kumaş tarzı dijital baskılı veya düz kumaş arıyorsanız miktar önemli. Her yerden her metraj kumaşı almanız mümkün olmayabilir.
Plaj cantasi diktiriyorum Vişne caddesini detaylı gezmedim gezeceğim şuan çanta toptan aldım ama kendim kumaş alıp diktirmeyi düşünüyorum

ben de millet burda şunu başardım bunu hallettim deyince gözümde gereksiz büyütüyorum galiba kusura bakma😂
Gerçek manada birşeyler başarmış insanlar bunu burda anlatmaz zaten. Gerek duymazlar.
Aslında eminim ne başarı hikayeleri çıkar burdan. Ama tabii birde Uygulamalarda ikinci el eşyalar satan insanların ticaret yapiyorum diye anlatması var. Onların yanında benimkinin lafı mı olur diye düşünüyor insan 😅

Ne kadar mesela merak ettim. Bana göre 5 bin de iyidir kimine göre 15 bin iyidir mesela.
Bir ara ben letgoyu güzel kullanıyordum. Al sat yapıyordum ama sadece kullandıklarımi..bazen çok ucuz şeylere denk geliyordum istesem daha pahalıya satabilirdim ama kendi içimde etik bulmadigim için daha ucuza satıyordum. Tabi benim amacım ticaret değildi ondan.
Şimdi evdeki fazlalıkları hiç satamiyorum. Bazen insan verecek yer bile bulamıyor.
Letgo yeni güncelleme yaptıktan sonra letgoyu bıraktım Dolaba yöneldim eskiden Letgoda çok satardım çok yıldızım vardı 2 yıl önce 10 günde 2binden fazla satışım oluyordu Dolapta da güzel kazanıyorum bir plaj çantasından kârım 50 tl ikinci el tüm kıyafetleri satıyorum bem çevremden de ikinci el kıyafet alıyorum parçadan parçaya kar değişiyor yani markadan markaya değişiyor kar oranı

Ben hobi olarak yapıyorum bunu belirtmek isterim kazanç kapım değil zevk aldığım için yapıyorum bit pazarı gibi düşünün hoşuma gidiyor elime türlü parçalar gelince araya da sıfır satışı da koyuyorum hoşuma gidiyor

X