Ticarete atılma olumlu olumsuz yanları.

Gerçek manada birşeyler başarmış insanlar bunu burda anlatmaz zaten. Gerek duymazlar.
Aslında eminim ne başarı hikayeleri çıkar burdan. Ama tabii birde Uygulamalarda ikinci el eşyalar satan insanların ticaret yapiyorum diye anlatması var. Onların yanında benimkinin lafı mı olur diye düşünüyor insan 😅
Bu da bir başarı evet neden kucumsediniz. Herkes milyonlarla oynamak zorunda mı. Bakis açınız çok cirkin.

Canım ben suan benzer bisey yapıyorum. Cok büyük bir site değilsen satışların cok az oluyor. 30 a alip 100 e satman mümkün değil çünkü insanlar ucuz şeyleri daha cok talep ediyor ürünlerim toptan fiyatı da cok pahalı artık. Sende üstüne cok ekleyemiyorsun çünkü ekleyince insanlar almıyor. Toptan fiyatina perakende satan o kadar cok insam var ki karlarını nasil koyuyorlar anlamıyorsun
Size katılıyorum artık sıfır toptan fiyatları perakende fiyatlarına yaklaştı uygun satanlar da malı yüklü çekiyorlar ve üretim yerlerinden alıyorlar toptanciyi aradan çıkarıyorlar çünkü toptancılar da malın üzerine iyi kar koyuyor ben kumaş alıp kendim diktirdigimde toptancidan ucuz oluyor kuzenim de o şekilde yapıyor kumaşı topuyla aliyor diktiriyor

Bu da bir başarı evet neden kucumsediniz. Herkes milyonlarla oynamak zorunda mı. Bakis açınız çok cirkin.
Maalesef öyle küçümserler siz takmayın eğer zevk alarak yaparsanız öyle güzel kârlar oluyor ki yılmadan yapın benim esasim şu mesela kardan cok minimale gecmek o kadar çok kıyafet çöp oluyor ki dönüştürmek cok hoşuma gidiyor karsi taraftan bir de olumlu yanıt aldığımda mutluluk harika cevremdekilerin de çok kıyafetini sattım

Küçümsediğimi nerden çıkardınız?
Başarı denince aklıma öyle işler gelmiyor sadece, gelmek zorundamı?
E-ticaret ve ticaret denince tecrübelerim farklı belki ondandır.
Bakış açımı beğenmemenize çok üzüldüm, halbuki ben çok seviyorum kendisini 😂😂

Ben memurum. İsim çok guzel hiç yorucu değil ve korelten bir iş değil. Gelişime açık bir iş. İşimi cok seviyorum. Memur olmak da tam bana göre açıkçası. Ben azla yetinmeyi seviyorum hatta bir şeyin fazla olması beni rahatsız eder öyle bir insanım. Sabit gelir fikri benim için çok iyi. Ama ticarette içimde kaldı diyebilirim. Babamın hep yanlış ekonomik yönetimleri olduğu icin hep dar bogazda geçirdik çocukluğumuzu. Annemle hep bir ticarete atılmak istedik. Çevre hep tekstilci çünkü. Küçük dükkanlar bulup denemek istedigimizde oldu. Kadınız diye oralı olmadılar. Daha büyük dukkanda gozlemeci açmak istedim dükkan kirasına cesaret edemedik. En son annem tanidiklardan ücret ödemeden mal aldı pazarda satmak için. İadeler vs yumuşak yüzlü beceremedi. Ben de pazara çıkmaya utandım nedense. Kadın da tek fazla yapamadı bu işi. Ben mezun olduğumda önceleri adam akıllı iş bulamadim. O dönemde sosyete pazarlarından çok para kazanan bir arkadaşım vardı. Biz de bir arkadasimla deneyecektik. Yine kaybedeceğim parayı göze alamadım vazgeçtim. Böyle şeyler aslında o yaşlarda yapilmaliymis bence.
Eşim kendi isinin aşığı. Ve bir şekilde kendi işini tapiyor. Al sat da değil hizmet karsiligi. Ama yıllar yılı asgari ücret civarlarini geçemedi. Bir ara bari ticaret yapalım dedim. Şahıs sirketi falan kurduk. Hala vergisi geliyor. Vergi işine dayanamadik hemen kapattık. Satış olmadığı halde vergi geliyordu. Ki çoğu şeyleri arkadaslarindan destek aldık para yatırmadan hallettigimiz halde. Ama benim eşim isteksiz. O ticaret falan yapmak istemiyor. Sadece kendi işini yapmak istiyor ama maaşlı çalışmak da istemiyor.

Memur olup istifa edip şu an yazligini vs alıp çok büyüyen arkadaşlarım da var. Instagramdan görüyorum. Onlar kendi markasını kurdu giyim olarak. Yine başka akraba e ticaretten çok kazanıyor. Ama kendi yakın akrabaları da kapattı yapamadı. Biraz büyük oynamak gerekiyor sanırım.
Evet kesinlikle büyük oynamak gerekiyor her mal aldığımda acaba satabilecek miyim elimde patlarsa diye düşündüm ama hep de sattım hâlâ ayni durum var 🤣ne güzel sizin anneniz destekçiymis tek başına zor oluyor bu işler kardeşime dedim mesela o da maasli çalışıyor ticaret de yapmak istiyor gel yapalım diyorum birlikte yapalım hem vakit ayırmak zor geliyor hem yakınıyor bence çok zevkli letgo zamanında ev eşyaları alıp satiyordum çok daha iyi kâr oluyordu orası da bozulunca uygulama ee haliyle kıyafetten kar eşyadaki gibi bırakmıyor sermayeye göre para ama pazara çıkmak çok etkili bir yakınım fabrikada çalışıp karı koca hem fabrikada çalıyorlardi hem de pazara çıkıyorlardi üstelik eşi cokkk iyi bir fabrikada çalışıyordu çok iyi yerlere geldiler pazar deyip geçmeyin sosyete pazarlarında iyi kar dönüyor 😀

Evet kesinlikle büyük oynamak gerekiyor her mal aldığımda acaba satabilecek miyim elimde patlarsa diye düşündüm ama hep de sattım hâlâ ayni durum var 🤣ne güzel sizin anneniz destekçiymis tek başına zor oluyor bu işler kardeşime dedim mesela o da maasli çalışıyor ticaret de yapmak istiyor gel yapalım diyorum birlikte yapalım hem vakit ayırmak zor geliyor hem yakınıyor bence çok zevkli letgo zamanında ev eşyaları alıp satiyordum çok daha iyi kâr oluyordu orası da bozulunca uygulama ee haliyle kıyafetten kar eşyadaki gibi bırakmıyor sermayeye göre para ama pazara çıkmak çok etkili bir yakınım fabrikada çalışıp karı koca hem fabrikada çalıyorlardi hem de pazara çıkıyorlardi üstelik eşi cokkk iyi bir fabrikada çalışıyordu çok iyi yerlere geldiler pazar deyip geçmeyin sosyete pazarlarında iyi kar dönüyor 😀
Ben memur olduğum için hani yasak falan diye eşim vasıtası ile yapmak istedim. Bir ara kendi işi baya durmuştu. Benim aklımda da hem online satış hem pazar vardı. Ama sürekli peşine kosamiyorum. O bütün enerjisi ile ilgilense ben de geliştirmek için çaba gösterirdim. Sonra bıraktım. Sizle ortak olalım :) letgonun ilk baslari güzeldi. Ama şöyle bişi vardı eskiden bu kadar insanlar malına düşkün değildi. Şimdi çöp kıvamındaki şeylere bile bir sürü fiyat biciyorlar. Çoğu şey sıfırından daha pahalı. Ben eskiden özellikle az kullanacağım bebek urunlerini hep ikinci el alırdım. Şimdi bakiyorum daha pahalıya geliyor. Sıfır alıyorum. Ekonomik sebeplerden mi, psikolojik etkilerden mi bilmiyorum ama böyle bişi var sanki. Eskiden daha kar marjı yüksektir, hem de letgoda kesinti yoktu. Dolapta bir sürü kesinti oluyor. Daha yeni tekrar o hesabımı aktif ettim. Kıyafet vs ugrasamiyorum da. Daha yüksek getirisi olabilecek bebek eşyalarım vardı. Bakalım bahadır kullanmiyorum. Elden almak benim için daha iyiydi. Letgo o açıdan iyiydi ama artık kullanılmaz halde nerdeyse

Küçümsediğimi nerden çıkardınız?
Başarı denince aklıma öyle işler gelmiyor sadece, gelmek zorundamı?
E-ticaret ve ticaret denince tecrübelerim farklı belki ondandır.
Bakış açımı beğenmemenize çok üzüldüm, halbuki ben çok seviyorum kendisini 😂😂
Sizin uslubunuzla cevap vereyim o halde.

Çok fazla paragraf sorusu cozen, ÖSYM sınavlarında serecek yapmış insanlar alt metni....

Ayy durun kendimi böyle gizli gizli ovemeyecegim. Bir kaç özelliğimi daha çaktırmadan söyleyip başkasını da çaktırmadan asagilarsam olacak.
Durun sizin yazdiklarinizi okuyup biraz daha feyz alayım. Tecrubelerinizden faydalanmaliyim..

Ben memur olduğum için hani yasak falan diye eşim vasıtası ile yapmak istedim. Bir ara kendi işi baya durmuştu. Benim aklımda da hem online satış hem pazar vardı. Ama sürekli peşine kosamiyorum. O bütün enerjisi ile ilgilense ben de geliştirmek için çaba gösterirdim. Sonra bıraktım. Sizle ortak olalım :) letgonun ilk baslari güzeldi. Ama şöyle bişi vardı eskiden bu kadar insanlar malına düşkün değildi. Şimdi çöp kıvamındaki şeylere bile bir sürü fiyat biciyorlar. Çoğu şey sıfırından daha pahalı. Ben eskiden özellikle az kullanacağım bebek urunlerini hep ikinci el alırdım. Şimdi bakiyorum daha pahalıya geliyor. Sıfır alıyorum. Ekonomik sebeplerden mi, psikolojik etkilerden mi bilmiyorum ama böyle bişi var sanki. Eskiden daha kar marjı yüksektir, hem de letgoda kesinti yoktu. Dolapta bir sürü kesinti oluyor. Daha yeni tekrar o hesabımı aktif ettim. Kıyafet vs ugrasamiyorum da. Daha yüksek getirisi olabilecek bebek eşyalarım vardı. Bakalım bahadır kullanmiyorum. Elden almak benim için daha iyiydi. Letgo o açıdan iyiydi ama artık kullanılmaz halde nerdeyse
İkinci el kıyafetlerinizi satmak için de yasak mı memurlukta sıfır gibi satmaya kalksalar satamazlar ki ben arkadaşımın gardolabını sattım dolap derken kıyafetlerini oldukça karım oldu kendim minimale geçtim dolabımı boşalttım arkası geldi bir daha insanlardan alıp satmaya başladım amacım kar etmek değil zevk aldığım için yapıyorum bir de güzel geri dönüşler oluyor çok hoşuma gidiyor ama Letgo müşterileri harcadı daha orayla uğraşmam tüm yıldızlarım boşa gitti ama oradan da hala halı alıp satıyorum marka uygun fiyatlı halıları gidip alıyorum

Sizin uslubunuzla cevap vereyim o halde.

Çok fazla paragraf sorusu cozen, ÖSYM sınavlarında serecek yapmış insanlar alt metni....

Ayy durun kendimi böyle gizli gizli ovemeyecegim. Bir kaç özelliğimi daha çaktırmadan söyleyip başkasını da çaktırmadan asagilarsam olacak.
Durun sizin yazdiklarinizi okuyup biraz daha feyz alayım. Tecrubelerinizden faydalanmaliyim..
Ne yazdığınızı veya yazmak isteyipte yazamadığınızı hiç anlamadım. Kafanız biraz karışık sanırım?
Fazla soru çözmek yaramamış, inşallah tez toplarsınız.
Tecrübelerimden faydalanmak için de özelden yazabilirsiniz. Ordan Uslüb dersi de verebilirim

İkinci el kıyafetlerinizi satmak için de yasak mı memurlukta sıfır gibi satmaya kalksalar satamazlar ki ben arkadaşımın gardolabını sattım dolap derken kıyafetlerini oldukça karım oldu kendim minimale geçtim dolabımı boşalttım arkası geldi bir daha insanlardan alıp satmaya başladım amacım kar etmek değil zevk aldığım için yapıyorum bir de güzel geri dönüşler oluyor çok hoşuma gidiyor ama Letgo müşterileri harcadı daha orayla uğraşmam tüm yıldızlarım boşa gitti ama oradan da hala halı alıp satıyorum marka uygun fiyatlı halıları gidip alıyorum
Yok benim zaten o kadar vaktim olmuyor. Kaç yıldır kendi eşyalarımı daha derleyip koyamadım uygulamaya. Ben aslında yurtdışına satış işlerine girmek istiyorum. Eşimin arkadaşı çok küçük ürünlerle baya bir ek gelir sağlıyor. Ama işte tedarik noktası çok önemli. Bahsettiğim akrabam mesela bir üründen çok fazla alabilecek sermayeye sahip
.dolayısı ile online satışta daha düşük ücrete satabiliyor. Aynı aileden damatları da bu işe girdi. Onlar beceremedi. Diğerleri çok kazanıyor çünkü daha büyük riskler alabiliyor. Çünkü başka geçim kaynakları da var. Gözünü karartabiliyor. Ailesi eskiden beri ticaretin içinde. Batmayi da biliyor çıkmayı da. O yüzden korkmuyor. Damarlarla da çok yakınlar. Aynı ofisi kullanıyorlar ama onlar daha minimal takiliyorlardir herhalde. Biri emegime değmiyor dedi bıraktı. Diğeri de bıraktı sanirim, veya onlar kadar buyuyemedi.

Gerçek manada birşeyler başarmış insanlar bunu burda anlatmaz zaten. Gerek duymazlar.
Gerçek manada yazar burada "Anlatmak istiyorum. Ben basariliyim. " Diyor.

Aslında eminim ne başarı hikayeleri çıkar burdan. Ama tabii birde Uygulamalarda ikinci el eşyalar satan insanların ticaret yapiyorum diye anlatması var.
Alakasız yerde alakasız kişiye atıfta bulunarak o kişinin yaptığı işi küçük goruyor

Onların yanında benimkinin lafı mı olur diye düşünüyor insan 😅
Yine son cümlede kendi başarısının altını çizmek için böyle bir cümle kullanıyor.

Şahika kocarslanli ile Sabika çelebi arasinda gidip gelmişsiniz. Kendi başarınızı baskalarinizla kiyaslamaniza gerek yok. Köyde bir çobanın 3 düve alması da bir basaridir, sizin bilmem kaç milyonluk ticaret hacmi üretmeniz de başarıdır. Ama çirkin olan sırf iyi hissetmek için başkasını üstüne çıkmaya çalışmak..zaten yukarda iseniz neden başkasının üstüne basma ihtiyacı hissediyorsunuz?

Yok benim zaten o kadar vaktim olmuyor. Kaç yıldır kendi eşyalarımı daha derleyip koyamadım uygulamaya. Ben aslında yurtdışına satış işlerine girmek istiyorum. Eşimin arkadaşı çok küçük ürünlerle baya bir ek gelir sağlıyor. Ama işte tedarik noktası çok önemli. Bahsettiğim akrabam mesela bir üründen çok fazla alabilecek sermayeye sahip
.dolayısı ile online satışta daha düşük ücrete satabiliyor. Aynı aileden damatları da bu işe girdi. Onlar beceremedi. Diğerleri çok kazanıyor çünkü daha büyük riskler alabiliyor. Çünkü başka geçim kaynakları da var. Gözünü karartabiliyor. Ailesi eskiden beri ticaretin içinde. Batmayi da biliyor çıkmayı da. O yüzden korkmuyor. Damarlarla da çok yakınlar. Aynı ofisi kullanıyorlar ama onlar daha minimal takiliyorlardir herhalde. Biri emegime değmiyor dedi bıraktı. Diğeri de bıraktı sanirim, veya onlar kadar buyuyemedi.
Benim de belli bir tecrübem var ama çok para yatırmak istemiyorum gerçi ben gelen parayı hemen yerine yerleştirdiğim için 🤣🤣bana yetiyor uğraşsam daha çok olacak ama üstüne düşmüyorum hobi amaçlı yapıyorum çevreme güzel halılar sattım ama 🤣letgodan kahve fincanları aklıma gelmiyor birçok ürün şimdi halı örtüsüne geçeceğim inşallah

Hayat bazen planla programla ilerlemiyor canim. Hayatin inisleri de cikislarida oluyor. Dedigin gibi yeter ki saglik olsun gerisi bir sekilde hallolur. Guzel guzel tatilinizi yapin donuste dingin bir sekilde esin bir yerden baslar. Simdiden iyi tatiller ve islerinizde bol sanslar diliyorum. Hakkinizda en guzeli olsun.
Allah razı olsun canım benim. eşim ailesine bile bahsetmedi. Sen yanımdasın biliyorum diyor. Bizde öyle düşünüyoruz her zorlukla beraber bir kolaylık vardır mutlaka. Allah bizim için planlar yapıyordur bilemeyiz. Zor zamanlar için biriktirdiklerimiz vardı 2 asgari ücretle çalışıp hemde kredi ödeyip eşimin zoruyla aldığımız çeyrekler :) çok kızmıştım neden harcamayıp sıkıştırıyoruz kendimizi diye. Oysaki Rabbim zor zamanlarımız için biriktirtmiş bizlere. Enerjimidir bilmiyorum gunces ama sen bilirsin konuyu açarken çalışıyordu eşim ve biz galiba atılıyoruz ticarete. Korkma birlikte hallederiz dedi köstek değil destek olacağım bakalım görelim 🙏🏻

Çoluk çocuk yoksa hafta sonları pazarda tezgah açarak başlayın. Aynı ürünleri Instagram da koyarsınız. Reklam vermeden biraz zor tabi. Ama hem pazarcı hem pazarın Instagram adresi olan yerler de var. Ürün seçiminiz iyiyse olabilir. Mühim olan ürünlerin alış fiyatinin iyi olması. Ben denemekten yanayım. Atıyorum 20 bin batmalik da olsa ayırın ve deneyin. Ama mevcut işleri hemen bırakmayın
Allah nasip ederse çizdik bir yol haritası bakalım. Allah yardımcımız olsun kızlar🫶🏻

Size katılıyorum artık sıfır toptan fiyatları perakende fiyatlarına yaklaştı uygun satanlar da malı yüklü çekiyorlar ve üretim yerlerinden alıyorlar toptanciyi aradan çıkarıyorlar çünkü toptancılar da malın üzerine iyi kar koyuyor ben kumaş alıp kendim diktirdigimde toptancidan ucuz oluyor kuzenim de o şekilde yapıyor kumaşı topuyla aliyor diktiriyor
Kumaşı nerden ucuza alıp diktiriyorsunuz ? Mesela ortalama kaç adetle minimum başlıyorlar ? Tekstiller dikiyor mu ? Bulduk bir yer toptan fiyatları gayet iyi. Ortalama kar farkı %50 60 70 olarak değişiyor. Şimdilik ek olarak deneyeceğiz sonrasında belki kumaş alıp diktiririz.

Kumaşı nerden ucuza alıp diktiriyorsunuz ? Mesela ortalama kaç adetle minimum başlıyorlar ? Tekstiller dikiyor mu ? Bulduk bir yer toptan fiyatları gayet iyi. Ortalama kar farkı %50 60 70 olarak değişiyor. Şimdilik ek olarak deneyeceğiz sonrasında belki kumaş alıp diktiririz.
Kumaş satan yerlerden valla şaldan ziyade size runnerı daha çok öneririm ona güzel talep var ev ürünü en azından şal satan çok yer var uygulamalarda runner satabilirsiniz sırf bu işi yapanlar var

Kumaş satan yerlerden valla şaldan ziyade size runnerı daha çok öneririm ona güzel talep var ev ürünü en azından şal satan çok yer var uygulamalarda runner satabilirsiniz sırf bu işi yapanlar var
Balım ben tesettürlüyüm. Güzel makyaj ve şal yaparım. Resimlerimde iyidir. Şaldan duruşundan anlarım. Kendi adıma şal sayfası açıp mankenliğini yapacağım. Resimleri eşim çekicek. Web sayfası şahıs şirketi hepsi. E ticaret olduğu için ufak bir gider olucak. Telefon ve yeni hat lazım. Şal fiyatları 120 ila 240 arası değişiyor. Herkesin ulaşabileceği tarzda olucak. Ortalama olarak diyelim 16 ya alıp 35 bine satıyoruz. Giderler düşme derken bize net 10 bin kalır. İlk etapta gider olur sonra daha iyi olucaktır.

X