Tibetin Gençlik Pinari 5 Hareket

bugünkü tibet egzersiziinde 5x3.günümü yaptım
patricianın videosu eşliğinde. hareketleri daha iyi anlamaya çalıştım

7...9...11..15..19..21...e geleceğim günler için heyecanlanıyorum:)

arkadaşlar, size bir şey danışmak istiyorum
uzun zamandır alkali su ile ilgili bilgiler okuyorum, dinlemeye çalışıyorum
yalnız tam olarak aklımda oturmuş birşeyler oluşamıyor
kim gerçek bilirkişi, hangisinin hangi söylediği gerçeğe daha yakın ayırtedemiyorum

alkali suyun gerçekliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
eczanelerde alkali su damlaları satılıyor,
bugüne kadar yoktu ticari kaygı düşüncesiyle mi ortaya atılan bir şey mi bu
yoksa gelişen tıp ile ortaya çıkan bir bilgi mi?

arkadailar pazartesi günü başladım bende tibete,1 yıl önce kısa bir süre de olsa yapmışlığım var tibeti,,,

herhangi bir etki görmek iiçin çok erken fakat normalde en erken 28 günde regl olurum ki 30 u bulur genelde ,az önce regl oldum 26.gün bugün ,böyle bir etki gören var mı aranızda merak ettim ,,

sigarayı da azaltamadım maalesef 15 taneyi buluyor yine ,umarım önümüzdeki zaman içerisinde tibet sayesinde irademi de terbiye edebilirim
:KK17:
Ha'di bakalım rast gele.. :nazar:
Böyle bir etki olabiliyor ama sendeki başka kaynaklıdır, dediğin gibi etki için çok erken bir süre çünkü..

Bende devam ediyorum sükür.7 tekrardaydım bugün 9 tekrar.Yazamadım ama yorumları okuyorum.Yeni gelen arkadaşlar hoş geldiniz ve sağlıklı günler :)
Tebrikler.. :KK9:

3.günden sonra mesafeyi ayarladım püsküüt, sıkıntı kalmadı sanki ama egzersizlerden sonra kuyruk sokumu kısmım ağrıyor
kendiliğinden geçiyor ama ağrımasın istiyorum
kilodan dolayı olabilir mi:/
patricianın videosunu izledim ama abla hızlandırılmış videoya bağlamış gibi hemencecik bitiriyor
başka videolarda izliyorum
3.hareketi arkaya esnetirken bir ağrı oluşuyor
hangi hareketin neresinde yanlışlık yapıyorum bilmiyorum

eşime pusu kuruyorum aslında:)
çünkü o da ben de sen de yap deyince yapmayası gelenlerdeniz
egzersizleri onun yanında yapıyorum şimdilik
enerjime de şahit oluyor
bazen bende yapayım diyor ama şimdilik lafta kalıyor
bakalım:)
Kilo etkileyebilir, daha önce burada kilo sorunu olan bir arkadaşta da aynı etkiler olmuştu yanlış hatırlamıyorsam..
Kitapta fıtık, yüksek tansiyon, omurgada ciddi artrit, hipertiroit, baş dönmesi şikayetleri olanların bu ayin için doktora danışması söyleniyor.. Yapamıyorsan zorlama onun yerine "uylukları güçlendrme" hareketini yapabilirsin.. Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama kontrol edip koyayım.. :KK16:

kim gerçek bilirkişi, hangisinin hangi söylediği gerçeğe daha yakın ayırtedemiyorum

Alkali su basit mantık asit dengesini kurduğu iddia edilen bir sıvı.. Ne inanıyorum ne uzak duruyorum.. Diyet ve sağlıklı beslenme pazarı artık ciddi anlamda ticari bir pazar haline geldi..
Sudan ziyade.. bana kalırsa; karpuz, yeşillikler, limon gibi asit dengeleyici gıdaları tüketmeye dikkat etmek daha mantıkl.. Özellikle de yeşil (yani sebze veya salata) her öğünde ne yersek yiyelim mutlaka tüketmemiz gereken şeyler... diye düşünüyorum..

Patricianın videolarını izleyerek yapmak fayda sağladı mı sende de merak ettim..

Nihilcim, benim önerim şu..
Sen şimdilik 3. hareket yerine geçen bu iki sayfalık hareketi yap.. Bir ay kadar bu şekilde devam et..
Sonra 3.hareketi yapmayı bir daha dene, bakalım fark olacak mı.. Hala aynı şekilde rahatsızlık çekiyorsan, bir daha 3. hareketi yapmaz onun yerine uylukları güçlendirme egzersizini yaparsın..

Kendi adıma, bedenimizi dinlemenin çok önemli olduğunu düşünüyorum..
Yap, alışırsın.. dayan canım bişicik olmaz demek bana çok doğru gelmiyor.. Kuyruk sokumun ağrıyorsa bir yerde bir sorun var demektir, belki fıtık başlangıcın var ve senin haberin bile yok..

Fayda sağlayalım derken, elimizdekinden olmanın da akıllara sığan bir tarafı yok..

Çok erken belki etkisini tesadüf olabilir ama yine de bir paylaşımda bulunmak istiyorum. 1 yıl kadar süredir regl düzensizliğim var. Şöyle ki; en son 4 ay önce olmuştum. Henüz 3 tekrardayım tibet yogasında ama başlamamla beraber belirtileri hiç yokken bir anda başlayan karın ağrısı ardından regl oldum. Sizce buna tibetin etkisi nedir ?

Çok erken belki etkisini tesadüf olabilir ama yine de bir paylaşımda bulunmak istiyorum. 1 yıl kadar süredir regl düzensizliğim var. Şöyle ki; en son 4 ay önce olmuştum. Henüz 3 tekrardayım tibet yogasında ama başlamamla beraber belirtileri hiç yokken bir anda başlayan karın ağrısı ardından regl oldum. Sizce buna tibetin etkisi nedir ?
hmcim.. sahiden de erken böyle bir etki için ama senden bi'kaç mesaj önce başka bir paylaşımcı arkadaşımız da aynı etkiyi görmüş.. tesadüf mü yoksa bu kadar çabuk etki eder mi bilemedim doğrusu..

Sabah eşim
legonu yaptın mı?
ben: lego..???:KK53:
eşim : bende yapcam da...
iyi buyur gel dedşm ne diyim =)
:KK60: :KK60:
Yani ne diyeyim.. İyi geldi bu saatte gülmek..
Haydi kızlar.. tibet legosuna devam.. :KK60:
E ama ben buna hatırladıkça gülerim..

hmcim.. sahiden de erken böyle bir etki için ama senden bi'kaç mesaj önce başka bir paylaşımcı arkadaşımız da aynı etkiyi görmüş.. tesadüf mü yoksa bu kadar çabuk etki eder mi bilemedim doğrusu..

:KK60: :KK60:
Yani ne diyeyim.. İyi geldi bu saatte gülmek..
Haydi kızlar.. tibet legosuna devam.. :KK60:
E ama ben buna hatırladıkça gülerim..

Dediğim gibi bana da çok erken geldi Püsküütcüm ama 4 ay geçince üstünden neden bugün demeden de edemedim, bakalım bir sonraki ayki duruma göre belki netleştirilebilir.

yoksa gelişen tıp ile ortaya çıkan bir bilgi mi?[/QUOTE]

kadınlar kulubünde, sağlıklı beslenme konusunda dr. selenle insulin direnci konusunun son sayfalarını bir oku bence.faydası olacaktır.

Ben sodyum bikarbonatlı su içiyorum, artık mineralli sularda da bikarbonat miktarı artmış onu tüketiyorum daha iyi. Hem spor sonrası da iyi oluyor. Ama eczanelerdeki o damlalara o kadar para vermem. Limonlu suda alkali bir besindir. İçtiğimiz suların ph'ının 7 üstü olmasına dikkat edeceğiz, mesela bir markanın 8 ph suyu var, yeşilliği bol tüketeceğiz. Sağlıklı beslenirsek aslında, vücutta fazla asitte olmaz, dengeyi bulur. Kullanmak istiyorsan damla yerine, sodyum bikarbonat alıp suyuna karıştırabilirsin. Facede kemal milar var, orada alkali olmanın faydalarını, karbonatlı suyun faydalarını anlatıyor. :)

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

bugün 9. tekrara başladım. hareketleri daha esnek yapıyorum. keşke bu hareketleri yaparken birbirimizi görme şansımız olsada, yanlışlarımızı uyarsak, düzeltsek.
doğru yapmaya çalışıyorum.
benim amacım Sabah Sabah azcık esneyip kaslarımı açmak. ağrım falan geçti.reglim 12. gün hala olmadı. bekliyorum. oruç tuttuğum için şimdilik bu durum işime geliyor. bakalım ne zaman olacak ?merak ediyorum. yalnız regl olamadığım için göğüslerim acıyor sızlıyor. ara ara bir sızı vurup geçiyor.
bunun dışında bir sıkıntım yok , çok şükür...:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:

Herkese merhaba;

Tibet Gençlik Pınarı'ndan uzun süredir haberdarım ancak bir türlü disiplin içinde başlayamamıştım. Genel olarak çok efor harcatan,yoran terleten sporlardan hoşlanmam; yoga temelli rahatlatan ve farkındalığa yönelik aktiviteler daha çok ilgimi çekiyor.

5 tekrarın son günündeyim, kısmetse yarın 7 tekrara başlıyorum. Hareketlerin püf noktalarını, inceliklerini öğrenmemi sağlayan kadınlar kulübü yazarlarına da çok teşekkür ederim.:KK16:

Severek yapıyorum hareketleri ve etkili olduğunu düşünüyorum. Üzerimdeki etkileri:

* Göğüslerim kesinlikle dirildi. Çok büyüdü diyemem, zaten küçük değiller ama kilo alıp vermekten sönmüşlerdi, tekrar canlandıklarını çok rahatlıkla söyleyebilirim. 4. ve 5. hareketlerin bu konuda çok etkili olduğunu düşünüyorum.

* Rüyalarım uzadı ve netleşti. Her gece resmen film izliyorum. Ama malesef genelde çekindiğim, endişe etiğim, beni zorlayan rüyalar görüyorum. Bu sabah uyandığımda o kadar sevindim ki rüya olduğuna, anlatamam :KK37:

* Sahura kadar uyanık kaldığım halde en geç 8 buçuk 9 gibi uyanıyorum. Sabah uykusuna olan düşkünlüğüm çok azaldı.

Şimdilik gözlemlediğim ve emin olduğum etkiler böyle. Bir de benim en zor uyum sağladığım kısım doğru nefes tekniğiydi. Daha yeni yeni doğrusunu yapmaya başladım. Öğrendiğim ve uyguladığım kadarıyla hareketi yaparken yani zorlanmaya başlarken nefes alıp, hareket anında biraz tutup kasları sıkmak ve ilk hale dönüp rahatlayınca nefes vermek gerekli.

Bir de aklıma takılan bir şey var. Bazı kaynaklarda ilk harekette semazenler gibi bir el yere bir el havaya dönük olmalı diyorlar. Önceki sayfaları çok büyük ölçüde okudum ama buna ilişkin net bir şey göremedim. :26:

Kilo etkileyebilir, daha önce burada kilo sorunu olan bir arkadaşta da aynı etkiler olmuştu yanlış hatırlamıyorsam..
Kitapta fıtık, yüksek tansiyon, omurgada ciddi artrit, hipertiroit, baş dönmesi şikayetleri olanların bu ayin için doktora danışması söyleniyor.. Yapamıyorsan zorlama onun yerine "uylukları güçlendrme" hareketini yapabilirsin.. Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama kontrol edip koyayım.. :KK16:

Alkali su basit mantık asit dengesini kurduğu iddia edilen bir sıvı.. Ne inanıyorum ne uzak duruyorum.. Diyet ve sağlıklı beslenme pazarı artık ciddi anlamda ticari bir pazar haline geldi..
Sudan ziyade.. bana kalırsa; karpuz, yeşillikler, limon gibi asit dengeleyici gıdaları tüketmeye dikkat etmek daha mantıkl.. Özellikle de yeşil (yani sebze veya salata) her öğünde ne yersek yiyelim mutlaka tüketmemiz gereken şeyler... diye düşünüyorum..

Patricianın videolarını izleyerek yapmak fayda sağladı mı sende de merak ettim..

Tibetin ilk kitabındaki beslenme tavsiyeleri de bana mantıklı geliyor püsküüt. Alkali su hakkında araştırmalarım devam edecek :)

patricia abla biraz hızlı yapıyor egzersizleri, izlemek izlememekten iyidir diyeceğim kadar ilerleme kaydettim video sayesinde. egzersizleri daha ağır yapan videolar daha etkili gibi..

Nihilcim, benim önerim şu..
Sen şimdilik 3. hareket yerine geçen bu iki sayfalık hareketi yap.. Bir ay kadar bu şekilde devam et..
Sonra 3.hareketi yapmayı bir daha dene, bakalım fark olacak mı.. Hala aynı şekilde rahatsızlık çekiyorsan, bir daha 3. hareketi yapmaz onun yerine uylukları güçlendirme egzersizini yaparsın..

Kendi adıma, bedenimizi dinlemenin çok önemli olduğunu düşünüyorum..
Yap, alışırsın.. dayan canım bişicik olmaz demek bana çok doğru gelmiyor.. Kuyruk sokumun ağrıyorsa bir yerde bir sorun var demektir, belki fıtık başlangıcın var ve senin haberin bile yok..

Fayda sağlayalım derken, elimizdekinden olmanın da akıllara sığan bir tarafı yok..

evet bugün alternatif hareket ile tamamladım egzersizleri. ağrım olmadı, dediğin gibi bir ay kadar yapıp tekrar deneyeceğim. saolasın..

kadınlar kulubünde, sağlıklı beslenme konusunda dr. selenle insulin direnci konusunun son sayfalarını bir oku bence.faydası olacaktır.[/QUOTE]

dr. selenin başlığı takibimde ama okuyamıyordum epeydir. dur bakayım,

Ben sodyum bikarbonatlı su içiyorum, artık mineralli sularda da bikarbonat miktarı artmış onu tüketiyorum daha iyi. Hem spor sonrası da iyi oluyor. Ama eczanelerdeki o damlalara o kadar para vermem. Limonlu suda alkali bir besindir. İçtiğimiz suların ph'ının 7 üstü olmasına dikkat edeceğiz, mesela bir markanın 8 ph suyu var, yeşilliği bol tüketeceğiz. Sağlıklı beslenirsek aslında, vücutta fazla asitte olmaz, dengeyi bulur. Kullanmak istiyorsan damla yerine, sodyum bikarbonat alıp suyuna karıştırabilirsin. Facede kemal milar var, orada alkali olmanın faydalarını, karbonatlı suyun faydalarını anlatıyor. :)

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

temel mantık vücudun aside olmaması mı?
öyleyse sık tavsiye edilen limonlu su bu mantığa ters değil mi. limon asitli bir gıda :/

kemal milar ı bilmiyordum. bakayım bir,

Son düzenleme:
Herkese merhaba;

Tibet Gençlik Pınarı'ndan uzun süredir haberdarım ancak bir türlü disiplin içinde başlayamamıştım. Genel olarak çok efor harcatan,yoran terleten sporlardan hoşlanmam; yoga temelli rahatlatan ve farkındalığa yönelik aktiviteler daha çok ilgimi çekiyor.

5 tekrarın son günündeyim, kısmetse yarın 7 tekrara başlıyorum. Hareketlerin püf noktalarını, inceliklerini öğrenmemi sağlayan kadınlar kulübü yazarlarına da çok teşekkür ederim.:KK16:

Severek yapıyorum hareketleri ve etkili olduğunu düşünüyorum. Üzerimdeki etkileri:

* Göğüslerim kesinlikle dirildi. Çok büyüdü diyemem, zaten küçük değiller ama kilo alıp vermekten sönmüşlerdi, tekrar canlandıklarını çok rahatlıkla söyleyebilirim. 4. ve 5. hareketlerin bu konuda çok etkili olduğunu düşünüyorum.

* Rüyalarım uzadı ve netleşti. Her gece resmen film izliyorum. Ama malesef genelde çekindiğim, endişe etiğim, beni zorlayan rüyalar görüyorum. Bu sabah uyandığımda o kadar sevindim ki rüya olduğuna, anlatamam :KK37:

* Sahura kadar uyanık kaldığım halde en geç 8 buçuk 9 gibi uyanıyorum. Sabah uykusuna olan düşkünlüğüm çok azaldı.

Şimdilik gözlemlediğim ve emin olduğum etkiler böyle. Bir de benim en zor uyum sağladığım kısım doğru nefes tekniğiydi. Daha yeni yeni doğrusunu yapmaya başladım. Öğrendiğim ve uyguladığım kadarıyla hareketi yaparken yani zorlanmaya başlarken nefes alıp, hareket anında biraz tutup kasları sıkmak ve ilk hale dönüp rahatlayınca nefes vermek gerekli.

Bir de aklıma takılan bir şey var. Bazı kaynaklarda ilk harekette semazenler gibi bir el yere bir el havaya dönük olmalı diyorlar. Önceki sayfaları çok büyük ölçüde okudum ama buna ilişkin net bir şey göremedim. :26:

Hoşgeldin öğretmen,

bende başlamadan çok önce bilgi sahibi olmama rağmen başlayamamıştım.
herşeyin bir zamanı olduğuna inandığım için sıkmadım kendimi
sıkarsam devam ettirmekte zorlanırdım
gerçekten istemeyi bekledim.

nefes alma ve verme teknikleri konusunda sevgili püsküüt ün detaylı bir yazısı vardı
oldukça faydalanmıştım
kaydetmiştim bir yere
denk gelmediysen seninde okumanı isterim

ekleyelim burada da dursun;

Diyafram nefesi nasıl alınır?

Öncelikle bu ipucunun, yoga giriş dersinde kardeşimin öğrendiğini paylaşmalıyım.

Bu yöntemle; diyafram nefesini almayı becerdiğimizde ne olması gerektiğini anlıyoruz.

Ayaktayız. Burnumuzdan derin nefes alıyoruz. Göğüs kafesimizi şişirmiyoruz. Sanki nefesimizi midemize göndermemiz gerekiyor, diye düşünelim. Ciğerlerimizin altına inince mide üst kaslarımızla nefesimizin yola devam etmesini sağlamaya çalışıyoruz sanki. Tam o esnada da ıkınma hareketeti yapıyoruz.

İşte bu anda, doğru diyafram nefesi aldığımızda nefesimizi olması gereken yere gönderiyor. O anda kasılan kasın adı da diyafram kası.

Tabii bu bir ipucu. Sadece "doğru" nun ne olduğunu anlamamız için. Amaç ıkınmadan nefes üzerinde bu kontrolü geliştirmek, diyafram kasını devreye sokmayı öğrenmek.

temel mantık vücudun aside olmaması mı?
öyleyse sık tavsiye edilen limonlu su bu mantığa ters değil mi. limon asitli bir gıda :/

kemal milar ı bilmiyordum. bakayım bir,

Evet aynen.

Limonla ilgili, Ayşegül Çoruhlu'nun kitabında aynen şöyle yazıyor.
Sindirilmeden önce yiyeceğin asit ya da alkai olması önemli değildir. Önemli olan yiyeceğin sindirim sonrası halidir. Limonun kendisi asitli olduğu halde, sindirim sonucu alkali son ürüne dönüşerek alkali mineraller bırakır. O halde limon asit değil, alkali bir yiyecektir.

Vücut kendi metabolizması sebebiyle her gün asit artıklar oluşturup bunları temizlemek zorundadır. Yiyeceklerimizi asit artık oluşturacak türden seçersek vücudumuzdaki asitlenme daha da artar. Temizlik daha zor olur. Temizlenmeyen asitler yağ depolarında saklanır. Asitlenme oldukça bünye yağ yakmakta zorlanır.
Asitlenmeyi artıran beslenme hatalarına örnek olarak kola verilebilir. Bir bardak kola vücudun asitlenmesini öylesine arttırır ki bunu temizlemek için böbrekler 32 bardak suyu boşa harcar. Kola asittir, çünkü kolanın ph'ı 2.8'dir.

Evet aynen.

Limonla ilgili, Ayşegül Çoruhlu'nun kitabında aynen şöyle yazıyor.
Sindirilmeden önce yiyeceğin asit ya da alkai olması önemli değildir. Önemli olan yiyeceğin sindirim sonrası halidir. Limonun kendisi asitli olduğu halde, sindirim sonucu alkali son ürüne dönüşerek alkali mineraller bırakır. O halde limon asit değil, alkali bir yiyecektir.

Vücut kendi metabolizması sebebiyle her gün asit artıklar oluşturup bunları temizlemek zorundadır. Yiyeceklerimizi asit artık oluşturacak türden seçersek vücudumuzdaki asitlenme daha da artar. Temizlik daha zor olur. Temizlenmeyen asitler yağ depolarında saklanır. Asitlenme oldukça bünye yağ yakmakta zorlanır.
Asitlenmeyi artıran beslenme hatalarına örnek olarak kola verilebilir. Bir bardak kola vücudun asitlenmesini öylesine arttırır ki bunu temizlemek için böbrekler 32 bardak suyu boşa harcar. Kola asittir, çünkü kolanın ph'ı 2.8'dir.

oldukça faydalı bir bilgiydi çok teşekkürler alkali suyu bende hep merak etmişimdir ama bana sulardan alınabilirse tabi ödüllü suyumuz var 3 ödül almış ph.8 onu kullanmaya çalışıyorum ama düzenli değil tabi.tibetlerimin 7.tekrarındayım bende etkilerini söyle söyleyebilirim başladığım hafta rüya pek görmezdim rüya ama pek güzel denemez hoşlanmadığım insanlarla ilgili ama gördüğümü genelde unuturdum ama gördüğümü unutmadım gerçi şu sıralar rüya görmüyorum ama uyku düşkünlüğüm benimde azaldı stresim azaldı ama şu sıralar reglimin stresindeyim.Tekrarların sayısı artınca sanki daha
rahat yapabiliyorum patricanın videosunuda haftada 2 kez falan bakıyorum.

X