Tetanos aşısı???

E

Empatik

Ziyaretçi
Arkadaşlar merhaba,ben 15 haftalık hamileyim,bir arkadaşım bu sitede çok güzel paylaşımlarda bulunabileceğimi söyledi ve aranıza yeni katıldım.

Sizden de bilgi almak istiyorum.Tetanos aşısını hangi hafta yaptırmam daha sağlıklı olur acaba.Benim edindiğim bilgi 20.hafta yönündeydi.Teşekkür ederim şimdiden kendinize iyi bakın sevgiler.....

Merhaba,paylaşımlar konusunda çok doğru bir durum almışsın.Başka yerlere de takılırsan daha da iyi anlayacaksınyerimseniben.
Hamileliğin hayırlı uğrulu ve sağlıklı olsun.Canım konusunu açtığın tetanos aşısını 20 hafta sonrasında herhangi bir zaman içinde yaptırabilirsin.Tedbir maksatlı..
Sevgilera.s.

Merhaba Şeker..
Ben 24. Haftada yaptırdım....

selam canım ben 19 haftalıkken yani gecen gün yaptırdım tatlım

canım genelde doktorlar git yaptır diyorlar 20. haftadan sonra herhangi bir haftada yaptırabilirsin birde ilk aşıdan bir ay sonra tekrar yapılıyor.bünyeye bağlı ama bazıları çok acıdğını ve kollarını kullanmakta zorlandıklarını söylüyorlar cuma günü yaptırsan daha iyi olur diyorlar.bende cuma günü yaptırdımm bu söylenenlerden dolayı ama hiç acı hissetmedim.

20-24. haftalarda yaptırdım 2 doz olarak. ilk aşıda gerçekten çok ağrı yaptı bayağı bir rahatsızlık yaşadım, ancak 2. aşım çok şükür çok rahat geçti. inşallah sizinki de kolay olur.

doktorlar 20.haftadan sonra yapılabilir diyorlar. ben ilk aşımı 23+4 de yaptırdım. bir ay sonra 2. aşı yapılacak, 6 ay sonrasnda ise 3 . aşı olacak. 3. aşıyı olduktansonra ise birer yıl ara ile 4 ve 5. aşılar oluyor. Böylece ömür boyu tetanos aısına gerek kalmıyor.

Tam 5 aylıkken yani 20.haftada uygulanıyor.Rutin kontrollere doktora gidiyorsan sana söylüyor zaten.Ama gtmiyorsan sana en yakın sağlıkocağına kaydını yaptırmalısın hamile olduğunu belirtmelisin.Ondan takip ediyor gerekeni yapıyor sana ve doğumdan sonra bebeğe..hiçbir ücrette ödemiyorsun.

Ben 20.ve 24.haftada yaptırdım canım.Hiç ağrım sızımda olmadı.Sağlık ocağına kaydını yaptır ordan söylerler sana canım ne zaman yapılacağını.Benim doktorum yaptırmasanda olur demişti ama ben genede yaptırdım önlem olarak.

Çok önemli bir aşı.Yaptırmasanda olur nasıl der bir hekim..10 sene içinde olduysan demiş olabilir..Normal insanlar bile 10 sene de bir yaptırması gereken öldürücü bir hastalıktır tetanoz..Hamile kadınların yüzde yüz olması gereken bir durum.Doğum sırasında bebek mikrop kapmasın diye ya da hamileyken mikrop kapılmasın diye yapılıyor.Çok ÇOk önemli .Aksi taktirde sonucu ölüm olabiliyormuş.

arkadaşlar ben 1. dozu 22 nisan da tr de oldum. şu anda usa deyim ve buradaki dr.um tetanoza gerek olmadığını söyledi.
tr deyken de sağlık ocağındaki dr. artık tek doz yapıldığını 2. dozu yaptırmaya gerek olmadığını söylemişti ama kendi kadın dr.um amerikaya gidince 2. dozu yaptır demişti.
şimdi burdakş dr. gerek yok diyor.Bir de aşı olalı 7 hafta oldu. Of ya çok kafam karıştı. Yaptırsam mı geç mi kaldım yaptırmaya?
Ne dersiniz? Ne olur bir fikir verin.

X