Tek blast embriyosu PGT ye gidip sağlıklı dönen var mı?

Senin ne oldu abla bütün 3.günün galiba değil mi inşallah devam ediyordur 🙏
Bitanem bir tane devam ediyordu, bir tane de akşama doğru toparlamış, toplam iki tanesi dün devam ediyordu , Cumaya kadar bakmayacağız dediler. Cuma günü bakılacak, teste gidebilecek olan kaldıysa Ngs ye gidecek. Bugün ve yarın haber yok yani.

Bitanem bir tane devam ediyordu, bir tane de akşama doğru toparlamış, toplam iki tanesi dün devam ediyordu , Cumaya kadar bakmayacağız dediler. Cuma günü bakılacak, teste gidebilecek olan kaldıysa Ngs ye gidecek. Bugün ve yarın haber yok yani.
İnşallah devam eder abla 1,3,5nci günler arıyorlar normalde değil mi

Çok geçmiş olsun hepinize … ben de bugün kötü bir haber aldım dün yumurtalarım toplanmıştı 4 tane 2 si boş çıkmış biri olgun değil olgun çıkan da döllenmemiş … yani hiç embriyo yok … ne yapacağımı bilmiyorum
Sana da çok geçmiş olsun, hiç böyle olacağını düşünmemiştim gerçekten garip diyeceğim ama be yazık ki bazı aylar hiç yumurta da olmuyor dolayısıyla embriyo da. Ama bi şey söyleyim çok gençsin çok avantajlı durumdasın nolursa olsun, bu sefer olmaz ama diğerinde harika olur. Üzül ama hiç ümitsiz olma, çünkü senin bebişin olacak, demişti dersin 🤗❤️

Mesajını okuyunca ağlamaya başladım eşime okuttum o da ağladı 😢 o kadar desteğini hissettim ki anlatamam Allah bin kere razı olsun 🤲🏻😔 troid değerlerime baktırdım sınırda ama yüksek 4 çıkıyor abla genelde gluten alerji testi yaptırmıştım çölyak değilim ama intoleransim varmış. Ama diyetisyen kesme dedi gluteni ben de kesmemiştim sanırım şimdi keseceğim. Vitamin olarak da supralife kullandım abla bi de biesteron ama pek işe yaramadı sanırım 😔 senin önerilerin neler hepsini yapmaya hazırım 😔❤️
Ah canim benim. Esine cok selamlarimi ilet. Strese girme, hemen aksiyon aliyoruz, bak bu konu basligi icinde cok kisiyiz el ele vererek cozeriz. Bu is icin 2-3 ay kendini besiye cekmen lazim.

Senile inanilmaz cok benziyoruz bu arada:

1. Tiroid Meselesi: Benimkini tesaduf tespit ettiler. 3.5 civarindaydi. 4'e kadar normal deniyor ancak kadin fertilitesi icin 2.5 uzeri dogurganliga engel-hamile kalirsanda cocugun zeka gelisimi icin tehlikeli. 2.5 altina cekilmeli. Ben 1 senedir gunluk 25 mg euthyrox hap aliyorum. 2.05'e indi degerim. Hem hipotiroidi hem Hashimoto hastaligi (bir tur tiroid hastaligi) var mi diye bakiyorlar. Ben sana Ankara'da fertiliteden anlayan ic hastaliklari uzmani - endokrinoloji uzmani var mi sorduracagim. Mutlaka olctur ve 2.5 altina cekmeye calis. Hashimoto bulurlarsa hemen tedavi baslarlar o zaman cat diye kendin hamile kalirsin. Tiroidi duzeltilen cogu kadin kendisi hamile kaliyor.

2. Bende de Colyak hastaligi yok ama yuksek intolerans var. Bu da sinsi bir enflemasyon yapiyor ve dogurganliga cok ket vuruyor. Suan yasin kucuk daha az hissediyorsun, ben 33 yasima geldigimde kivranarak agri cekmeye basladim. Glutensiz yada az glutenli beslenme cok zor degil. Kendim evde yaparim diyorsan, cok guzel bir kanal var '' Zehranin Glutensiz mutfagi'' evinde tulumba tatlisi bile yaparsin :)) Gluteni cok azalttigimda regl agrilarim sifirlandi. Gluten kesmez isen, embriyo tutturdugunda bile tutunamama riski var canim.

3. Vitamin listesi olarak hic birakmadan bir prenatal vitamin al. Ben Regenesis Max aliyorum. Icinde Omega da var. Fiyati da uygun. Yumurtalarina antioksidan ve antiaging (genclestirme ) Melatonine, gece yatarken uykudan yarim saat once. Yumurtalarina guc ve enerji vermesi icin CoenzimQ10 yuksek doz. Turkiyede cok olmuyor bu dozlar, ben Amerika'dan getirttim. Ozelden yazacagim sana Melatonine ve 2 aylik Coenzim yuksek doz adresine gonderirim hemen.

Bir de D vitaminine bakacaktir endokrinoloji uzmani. Onu da 50 uzerine cekmen cok iyi gelir yumurtaliklarina.

Bak ekte fareler uzerine yapilan bir deneyin fotosunu atiyorum. Coenzim kullanimi ile ilgili. 1. si genc fare yumurtaligi, ortadaki yasli fare yumurtaligi, 3. su ise Coenzim kullanan yasli fare yumurtaligi. Neredeyse genc fareninki gibi guclenmis halde.

Kocaman Sevgiler

Eklentiler

• 9c5c3f5d-dd1a-440a-a9b3-58b66759df68.JPG
    9c5c3f5d-dd1a-440a-a9b3-58b66759df68.JPG
    115 KB · Görüntüleme: 50
Ah canim benim. Esine cok selamlarimi ilet. Strese girme, hemen aksiyon aliyoruz, bak bu konu basligi icinde cok kisiyiz el ele vererek cozeriz. Bu is icin 2-3 ay kendini besiye cekmen lazim.

Senile inanilmaz cok benziyoruz bu arada:

1. Tiroid Meselesi: Benimkini tesaduf tespit ettiler. 3.5 civarindaydi. 4'e kadar normal deniyor ancak kadin fertilitesi icin 2.5 uzeri dogurganliga engel-hamile kalirsanda cocugun zeka gelisimi icin tehlikeli. 2.5 altina cekilmeli. Ben 1 senedir gunluk 25 mg euthyrox hap aliyorum. 2.05'e indi degerim. Hem hipotiroidi hem Hashimoto hastaligi (bir tur tiroid hastaligi) var mi diye bakiyorlar. Ben sana Ankara'da fertiliteden anlayan ic hastaliklari uzmani - endokrinoloji uzmani var mi sorduracagim. Mutlaka olctur ve 2.5 altina cekmeye calis. Hashimoto bulurlarsa hemen tedavi baslarlar o zaman cat diye kendin hamile kalirsin. Tiroidi duzeltilen cogu kadin kendisi hamile kaliyor.

2. Bende de Colyak hastaligi yok ama yuksek intolerans var. Bu da sinsi bir enflemasyon yapiyor ve dogurganliga cok ket vuruyor. Suan yasin kucuk daha az hissediyorsun, ben 33 yasima geldigimde kivranarak agri cekmeye basladim. Glutensiz yada az glutenli beslenme cok zor degil. Kendim evde yaparim diyorsan, cok guzel bir kanal var '' Zehranin Glutensiz mutfagi'' evinde tulumba tatlisi bile yaparsin :)) Gluteni cok azalttigimda regl agrilarim sifirlandi. Gluten kesmez isen, embriyo tutturdugunda bile tutunamama riski var canim.

3. Vitamin listesi olarak hic birakmadan bir prenatal vitamin al. Ben Regenesis Max aliyorum. Icinde Omega da var. Fiyati da uygun. Yumurtalarina antioksidan ve antiaging (genclestirme ) Melatonine, gece yatarken uykudan yarim saat once. Yumurtalarina guc ve enerji vermesi icin CoenzimQ10 yuksek doz. Turkiyede cok olmuyor bu dozlar, ben Amerika'dan getirttim. Ozelden yazacagim sana Melatonine ve 2 aylik Coenzim yuksek doz adresine gonderirim hemen.

Bir de D vitaminine bakacaktir endokrinoloji uzmani. Onu da 50 uzerine cekmen cok iyi gelir yumurtaliklarina.

Bak ekte fareler uzerine yapilan bir deneyin fotosunu atiyorum. Coenzim kullanimi ile ilgili. 1. si genc fare yumurtaligi, ortadaki yasli fare yumurtaligi, 3. su ise Coenzim kullanan yasli fare yumurtaligi. Neredeyse genc fareninki gibi guclenmis halde.

Kocaman Sevgiler
Koenzim Q10 için marka önerin var mı? Bir de yüksek doz derken ne kadar olmalı, ben ya tek başına ubiqinol kullandım ya da omepa q10 ama hep günlük bir doz kullandım

Koenzim Q10 için marka önerin var mı? Bir de yüksek doz derken ne kadar olmalı, ben ya tek başına ubiqinol kullandım ya da omepa q10 ama hep günlük bir doz kullandım
dogru turunu kullanmissin.
Turkiye'den Venatura cok iyi bir marka, onun 200 mg ligi var en yuksek doz olarak. Kar marji cok dusuk satis yapiyor Solgar ile yarismak icin. Hatta polikistik over sendromu olanlarin kullanabilecegi Myo-inositolleri de var cok cok iyi.

dogru turunu kullanmissin.
Turkiye'den Venatura cok iyi bir marka, onun 200 mg ligi var en yuksek doz olarak. Kar marji cok dusuk satis yapiyor Solgar ile yarismak icin. Hatta polikistik over sendromu olanlarin kullanabilecegi Myo-inositolleri de var cok cok iyi.
Hımm, bitince venatura’ya geçeyim o zaman :) zaten gençlik iksiri deniliyor, yumurtalara olmasa da bütüne yarar 🤗

Aynen kalp hastalarina ve demansi olan hastalara da veriliyor. Yumurtalarin enerji ihtiyacini karsiliyor aslinda. Hucreye enerji veriyor COQ10. Dollenme , sonrasinda bolunme vs hep cok enerji gerekli. Yasla beraber hucrelerde enerji kalmiyor, bu nedenle 40 yas ustu hamile kalabilme ekstra zorlasiyormus. Bana buarada deli enerjisi verdi :KK70:
Hımm, bitince venatura’ya geçeyim o zaman :) zaten gençlik iksiri deniliyor, yumurtalara olmasa da bütüne yarar 🤗

Aynen kalp hastalarina ve demansi olan hastalara da veriliyor. Yumurtalarin enerji ihtiyacini karsiliyor aslinda. Hucreye enerji veriyor COQ10. Dollenme , sonrasinda bolunme vs hep cok enerji gerekli. Yasla beraber hucrelerde enerji kalmiyor, bu nedenle 40 yas ustu hamile kalabilme ekstra zorlasiyormus. Bana buarada deli enerjisi verdi :KK70:
Aaa ne ilginç, bana görünür hiç bi etkisi olmadı. Ben de deli enerjisi istiyorum günlük dozumu 2’ye çıkartayım bari 😀
Hay şu yaşın… genç kız gibi görünüyoruz ama içerisi anneanne olmuş 😀 neyse çok teşekkür güzel bilgilendim

Kızlar selam, kürtaj sonrası ancak kendime gelebildim. Biraz uzun olabilir ama size tam anlatayım dedim.

Ben kariyerdi, kendi başıma evlat edinirim düşüncesiydi derken aşkı çok geç buldum ve 36 yaşında evlendim. İkimiz de çocuk seviyoruz, deneyelim dedik. Hatta evlenmeden 6 ay önce hamilelikte sorun falan yaratmasın diye 8 senedir takipte olan ve büyüme eğilimi gösteren miyomumu da kapalı ameliyatla aldırdım. Bu ameliyatta açık olan 2 tüpümden birinin tıkandığı çıktı ortaya.

6 ay kendimiz denedik güya. Bunun bi kısmında eşim göreve gitti geldi vs. Yani aslında 6 ayın her ayını net değerlendirdik diyemem. Nasıl olsa istiyoruz dedik ve doktorumuz bizi tek tüple normal hamile kalmak uzun sürer diye tüp bebeğe gönderdi.

2020’de yumurta toplandı. 3 tanesi 5. güne gitti. Embriyologlara ve doktoruma göre çoook kalitelilerdi. (Aa, ab, bb) Doktorun opu sonrası kullan diye verdiği yasmin adlı ilaç yan etki yarattı ve ben 6 ay kardiyolojide ritim bozukluğu tedavisi gördüm. Üstüne de pandemi kapanmalar, eşim görevi nedeniyle 1 sene karantinada kaldı vs.

Eşimin dönüşü pek de belirsiz olunca daha fazla bekleyemedik. Transfer kararı aldık. 2020 eylülde 5aa transfer edildi. 11. gün 47 ydi sonucum. Kimyasaldı dış gebelikti derken ben dahil kimsenin inanmadığı miniğim kalp atışına kadar gitti. 8. Haftada kalbi durdu. 💔 O gün kendi kadın doğumcum tüp bebek doktorumun onayıyla kürtaja aldı. Uyandığımda bebek alınamamıştı. “Doğum kanalını kapatan bir şey var, vakumun girişine izin vermedi” dedi. Evde 48 saat süren korkunç bir deneyimle ilaç kullanarak kendim düşürdüm. 8 haftalık Bebeğimi de görmek iyice tuz biber ekti ilk deneyimime. Kadın doğumcumun beceriksiz olduğuna karar verdim hızlıca. 8 hafta önce transfer olduğumda hiç bir şey yoktu ne de olsa.

İlk transferin deneyimi eşimi de beni de uzak olmamız nedeniyle 2 kat yıpratınca onun dönüşünü bekledik. Geçen ay önce hsg çektik ve her 2 tüpün de açık olduğunu gördük. Şok! Hiç bir pürüz yoktu. Tüp bebek doktorum, bir önceki kürtaj denemesinde zorlama olduğuna ve yıpranma oluştuğuna karar verdi girişte. Ama sorun yoktu. 7 ekimde 5ab yi denedik. İlk testi 559 çıktı. Yine klasik çok güzel 2 haftaya gel vs. Ve ultrasonda bomboş bir kese. 1 hafta daha bekledik. Bugün kürtaj kararı. Kürtaja girdik. Çıktıktan sonra tüp bebek doktorum “20 senelik kariyerimin en zor kürtajlarındandı. Doğum kanalında bir oluşum var. Vakumla alamadık,histereskopi ile girdik mecburen. Transferde nasıl girdik ben anlayamadım” dedi.🤦🏼‍♀️ Ee zavallı kadın doğumcumu da boşa suçladık o zaman?

Antibiyotikler,ilaçlar… Önümüzdeki ay adet sonrası yeniden rahim filmi ve sonrasında histereskopi ile o yapının ne olduğuna bakmak istiyor.

Bitmedi yani :KK43: eşim şimdiden “ben seni böyle görmek istemiyorum, sağlığından oluyorsun. son histereskopiyi olalım ve bırakalım gitsin.çocuk peşinde koşarken seni kaybetmekten korkuyorum, bütün neşen sönüyor” demeye başladı. Bir tarafım gerçekten bırak gitsin, biraz üzülürsün ama atlatırsın diyor. Bilemedim.

Gelelim doktorumun bugünkü genetikli embriyo yorumuna: yapılabilir elbette ama tavsiye etmiyorum dedi. Sağlıklı embriyoların da elenebildiği ve sonucun % 100 sağlıklı ve tutunan embriyo olmadığını, tutunacak embriyoya verilen zararın da düşünülmesi gerektiğini söyledi. Mozaikli gelirse ne karar vereceğiz mesela dedi. Hala a lamadığım şu cümleyi kuruyor “10 tane embriyon oluşsa 3-4 tane gönderelim derim. Ama 3-4 gibi az embriyo 5. güne gidiyorsa o zaman o embriyoların her birisi çok kıymetli bana göre. Ben olsam zarar vermeye korkarım bilimselliği net şekilde kanıtlanamayan bir genetik test için” diyor. Beynim yandı.

Gelelim doktorumun bugünkü genetikli embriyo yorumuna: yapılabilir elbette ama tavsiye etmiyorum dedi. Sağlıklı embriyoların da elenebildiği ve sonucun % 100 sağlıklı ve tutunan embriyo olmadığını, tutunacak embriyoya verilen zararın da düşünülmesi gerektiğini söyledi. Mozaikli gelirse ne karar vereceğiz mesela dedi. Hala a lamadığım şu cümleyi kuruyor “10 tane embriyon oluşsa 3-4 tane gönderelim derim. Ama 3-4 gibi az embriyo 5. güne gidiyorsa o zaman o embriyoların her birisi çok kıymetli bana göre. Ben olsam zarar vermeye korkarım bilimselliği net şekilde kanıtlanamayan bir genetik test için” diyor. Beynim yandı.
Sana da selamlar canım benim, umarım iyisin bitanem? Genetikle ilgili yazdıklarına vallahi benim de beynim yandı. Yaptırınca bu riskler var ama yaptirmasak da habire kürtaj olucaz. Yani her seferinde o travmaya da can nasıl dayansın. Ben o yüzden yine de genetik test taraftarıyım. Seçim yapmak zor gerçekten, Allah bize acısın, yardım etsin de en doğru yolu seçebilelim.

Sana da selamlar canım benim, umarım iyisin bitanem? Genetikle ilgili yazdıklarına vallahi benim de beynim yandı. Yaptırınca bu riskler var ama yaptirmasak da habire kürtaj olucaz. Yani her seferinde o travmaya da can nasıl dayansın. Ben o yüzden yine de genetik test taraftarıyım. Seçim yapmak zor gerçekten, Allah bize acısın, yardım etsin de en doğru yolu seçebilelim.
Aynısını sordum ben de. “İyi ama her anomalisi olanda kürtaj olrak rahime zarar vermeyecek miyiz?” Dedim. “Kar zarar dengesi. İşin duygusal boyutu çok yüksek elbette ama ben masanın bu tarafında bilimsel olandan yana konuşmak zorundayım” dedi. Ben de artık genetiksiz ilerleyip böyle 2 ay süreç sonunda kürtaj olmak istemiyorum.

Baya bi ağrım var ama geçecek. Yatıyorum. Çok teşekkür ederim canımcım 🙏🌺

Aynısını sordum ben de. “İyi ama her anomalisi olanda kürtaj olrak rahime zarar vermeyecek miyiz?” Dedim. “Kar zarar dengesi. İşin duygusal boyutu çok yüksek elbette ama ben masanın bu tarafında bilimsel olandan yana konuşmak zorundayım” dedi. Ben de artık genetiksiz ilerleyip böyle 2 ay süreç sonunda kürtaj olmak istemiyorum.
Haklısın canım, ben de istemiyorum.

Baya bi ağrım var ama geçecek. Yatıyorum. Çok teşekkür ederim canımcım 🙏🌺
Geçecek tabi canım, sen bugün ve önümüzdeki birkaç gün iyice dinlen yeter ki. Sonra aynı yollardan geçen diğer arkadaşlarımızla da konuşuruz burda, en doğru yolu bulmaya çalışırız. Bildiklerimizi üst üste koyarız. Seni çok öpüyorum, dua ediyorum canım hepimiz için 🙏

İşin sadece duygusal boyutu var diyorlar ve genetik test yaptırıp onun çok küçük de olsa risklerini almaktansa katlan diyorlar bu duygusal boyuta. Çoğu doktor da bu görüşte, bilimsel olarak eve canlı bebek götürme oranını artırmıyor deyip önermiyorlar. Zaten biz de biliyoruz ngs tedavi yöntemi değil, kürtajdan kaçınıyoruz. Ama işte ngs’den olumlu gelen embriyolar gitmese de tutacaktı ama ngs’ye gönderdiğin için risk var o risk ve sorumluluk sende diyorlar. Kürtajın acısı da bizde, her şey bizde özetle 🤷‍♀️
Sağ ol bize de bilgi verdiğin için, ağrı kesici alabiliyor musun, inşallah yarın tüm ağrıların geçmiş olur 🙏

X