Tatlı Tarifi Taş Kadayıfı- Birşah süt sponsorluğunda

retro_hippo

🏅🏅
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2018
9.937
37.178
Çok uzun bir aradan sonra ben geldim :)

Sizlere Hatay yöresine ait Taş kadayıfı yapim dedim hataylı bir gelin olarak.. diğer ismi dr yassı kadayıf..

Hemen malzemelere geçiyorum
20190323_130649.jpg

Hamuru için:
1 su bardağı
ılık süt
1 su bardağı su
1,5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı
Kabartma tozu
1 tatlı kaşığı
toz şeker
1 çay kaşığı
tuz

İçi için:
150 gram iri kıyılmış ceviz içi

Kızartmak için:
sıvı yağ

Şerbeti için:
2,5 su bardağı su
2 su bardağı toz şeker
Bikaç damla limon

Süslemek için:
2 yemek kaşığıince çekilmiş antep fıstığı
kaymak( bu arada kaymağı da bu tatlı için evde kendim yaptım.. kaynattığım sütün kaymaklarını topladım ve rondodan geçirip homojen bir kıvam elde ettim. Dolapta dondurdum.

Püf Noktası:
Hamuru hazırladıktan sonra mayalanması için mutlaka bir süre bekletmelisiniz. Şerbet soğuk tatlı ise sıcak olmalı :KK66:

Şimdi yapılışına geçelim..

Şerbetinizin ılık, tatlınızın sıcak olması gerektiği için öncelikle şerbet yapıp soğumaya bırakıyoruz

Tencereye suyu ve şekeri ilave edip kaynamaya bırakıyoruz. 10 dk kaynatıyoruz sonrasında limonu sıkıp 5 dk daha kaynatıp soğumaya bırakıyoruz.

Çırpma kabına sütü, suyu, şeker, tuz ve kabartma tozunu ekleyip karıştıralım. Sonra unu ilave edip çırpıyoruz. Mayalanması için yarım saat kadar bekliyoruz.
20190323_135528.jpg

Hamur kabarıp, göz göz olduğunda mayalanma işlemi tamamlanmış demektir.

Yapışmaz tabanlı bir tava kullanıcaz ve içerisine hiç yağ koymıcaz. Tavayı ocakta iyice ısıttıktan birer kaşık hamurdan ekliyoruz. sadece alt tarafını pişiriyoruz. Hamurun üst kısmında göz göz olup havasının sönmesinden sonra ocaktan alalım.

Tüm hamuru bu şekilde tavada pişiriyoruz.hamurun pişirmediğimiz kısmına ceviz içi koyalım ve yarım ay şeklinde hamuru kapatalım. Kenarlarına iyice bastırıp yapışmasını sağlayın.
20190323_135613.jpg

Derin bir kızartma tenceresine sıvı yağı koyup hazırladığımız kadayıfları arkalı önlü kızartıyoruz.

Kızarttığımız kadayıfları yağdan alıp direkt soğuk şerbetin içine atıyoruz. Kadayıflar şerbetin içinde yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra hazır..

Sıra geldi en sevdiğim kısma.. sunum..
20190323_134248.jpg
20190323_134151.jpg
20190323_134137.jpg
20190323_134128.jpg
20190323_134122.jpg
20190323_134117.jpg
20190323_134111.jpg
20190323_134104.jpg
20190323_134055.jpg

Hippom hoşgeldin sefalar getirdin:KK60:
Ellerine emeğine sağlık canım buna bayılırım😍Yarışmada başarılar dilerim😘
Ellerine sağlık canım başarılar diliyorum 😍
El insaf :rolleyes::rolleyes:

Çok güzel olmuş canım, ellerine sağlık :KK68:
Eline emeğine sağlık canım güzel olmuş :KK200:
Saolun kızlar.. idealı değilim sadece katılmayı özlemişim :) yoksa baklava varken birinci olmayı beklemiyorum :)

Çok uzun bir aradan sonra ben geldim :)

Sizlere Hatay yöresine ait Taş kadayıfı yapim dedim hataylı bir gelin olarak.. diğer ismi dr yassı kadayıf..

Hemen malzemelere geçiyorum
Eki Görüntüle 2249469
Hamuru için:
1 su bardağı
ılık süt
1 su bardağı su
1,5 su bardağı un
1 tatlı kaşığı
Kabartma tozu
1 tatlı kaşığı
toz şeker
1 çay kaşığı
tuz

İçi için:
150 gram iri kıyılmış ceviz içi

Kızartmak için:
sıvı yağ

Şerbeti için:
2,5 su bardağı su
2 su bardağı toz şeker
Bikaç damla limon

Süslemek için:
2 yemek kaşığıince çekilmiş antep fıstığı
kaymak( bu arada kaymağı da bu tatlı için evde kendim yaptım.. kaynattığım sütün kaymaklarını topladım ve rondodan geçirip homojen bir kıvam elde ettim. Dolapta dondurdum.

Püf Noktası:
Hamuru hazırladıktan sonra mayalanması için mutlaka bir süre bekletmelisiniz. Şerbet soğuk tatlı ise sıcak olmalı :KK66:

Şimdi yapılışına geçelim..

Şerbetinizin ılık, tatlınızın sıcak olması gerektiği için öncelikle şerbet yapıp soğumaya bırakıyoruz

Tencereye suyu ve şekeri ilave edip kaynamaya bırakıyoruz. 10 dk kaynatıyoruz sonrasında limonu sıkıp 5 dk daha kaynatıp soğumaya bırakıyoruz.

Çırpma kabına sütü, suyu, şeker, tuz ve kabartma tozunu ekleyip karıştıralım. Sonra unu ilave edip çırpıyoruz. Mayalanması için yarım saat kadar bekliyoruz.
Eki Görüntüle 2249470
Hamur kabarıp, göz göz olduğunda mayalanma işlemi tamamlanmış demektir.

Yapışmaz tabanlı bir tava kullanıcaz ve içerisine hiç yağ koymıcaz. Tavayı ocakta iyice ısıttıktan birer kaşık hamurdan ekliyoruz. sadece alt tarafını pişiriyoruz. Hamurun üst kısmında göz göz olup havasının sönmesinden sonra ocaktan alalım.

Tüm hamuru bu şekilde tavada pişiriyoruz.hamurun pişirmediğimiz kısmına ceviz içi koyalım ve yarım ay şeklinde hamuru kapatalım. Kenarlarına iyice bastırıp yapışmasını sağlayın.
Eki Görüntüle 2249471
Derin bir kızartma tenceresine sıvı yağı koyup hazırladığımız kadayıfları arkalı önlü kızartıyoruz.

Kızarttığımız kadayıfları yağdan alıp direkt soğuk şerbetin içine atıyoruz. Kadayıflar şerbetin içinde yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra hazır..

Sıra geldi en sevdiğim kısma.. sunum..
Eki Görüntüle 2249472 Eki Görüntüle 2249473 Eki Görüntüle 2249474 Eki Görüntüle 2249475 Eki Görüntüle 2249476 Eki Görüntüle 2249477 Eki Görüntüle 2249479 Eki Görüntüle 2249480 Eki Görüntüle 2249481
Hoşgeldin canım ,özlemişiz seni ve sunumlarını:KK200:
Daha önce hiç yemesemde ne zaman görsem görütüsü hoşuma gider.Ben kadayıf diyor ya,kadayıfla yapılıyor sanıyordum:confused:Sunum çok başarılı,başarılar dilerim.

Hoşgeldin canım ,özlemişiz seni ve sunumlarını:KK200:
Daha önce hiç yemesemde ne zaman görsem görütüsü hoşuma gider.Ben kadayıf diyor ya,kadayıfla yapılıyor sanıyordum:confused:Sunum çok başarılı,başarılar dilerim.
Çok teşekkür ederim.. sizlerden ilham aldık.. evet kadayıf deniyor hatta yassı kadayıf.. burda hamur kısmı hazır olarak satılıyor alıp kızartıyorsun bir tek.. ben hamuru da kendim yaptım tek tek.. belirtmeyi unutmuşum 14 tane çıktı. Bende sırf yarışma için ilk defa yaptım :)

X