Kebaplar Tantuni

• Konu Sahibi EcinniliBarones
  • Başlangıç Tarihi
E

EcinniliBarones

Ziyaretçi
mersinde arkadaşımın tantuni dükkanından biraz gözlemledim.çokta güzel oluyor deneyin:)

etimizi suyunu salıp çekinceye kadar kısık ateşte kavuralım.suyunu çekince bir miktar sıvıyağ ekleyip kavurmaya devam edelim.
etimizi bu şekilde bir gece önceden hazırlayabiliriz.şayet evde kavurmamız varsa onlada yapabiliriz.lavaşıda hazır kullanabiliriz ama ben kendim yapıyorum..

yarım paket yaşmaya
2 yemek kaşığı yoğurt
1 fincan süt tuz şeker
aldığı kadar un
yarın kilo küçük doğranmış kuşbaşı dana eti
kurusoğan
2 adet domates
maydonoz kimyon
kızmızıtoz biber
arzuya göre pul biber

mayamızı hamur kabına alıp 1'er tatlı kaşığı tuz ve şekeri ekliyoruz üstüne 1,5 su bardağı ılık su ekliyoruz.süt ve yoğurduda ekleyip çırpıyoruz. sonra unu eleyerek ele yapışan kıvamda bir hamur elde edene kadar un ekliyoruz.bu hamuru 20 dk dinlediriyoruz.yumurta büyüklüğünde bezelere ayırıp pişireceğimiz tava büyüklüğünde açıyoruz bol unla açarsak yapışmaz.

çok kurutmadan terz düz ederek lavaşı pişiriyoruz.
sonra etimizi ısıtıyoruz üzerine kırmızı biber döküyoruz.lavaşlarımızı etimizin yağına bastırarak kenara alıyoruz.lavaşa ince doğranmış soğan maydonoz karışımı domates kimyon ve etleri ekleyip dürüm şeklinde sarıyoruz.afiyetle yiyoruz :)))

Son düzenleyen: Moderatör:
Esim ve arkadasi sahurda yapmislardi bize, cok guzel olmustu cokacimcoook Domates ve biberleri(kirmizi ve yesil biber)etler kavrulduktan sonra tavaya atti ama iyice ezilmeden aldi ocaktan.Tabi lavasi kendileri acmadi.tortilla kullanmistik :) Ellerine saglik,iyi oldu paylastigin usenmezsem bende yaparim insallah...a.s.

tantuni ile ilgili bisey anlatim sana
canim bende bi kac ay once mersine gittim dayimin kizi ve arkadasi orda dayimin kizi memur, arkadasida tantunicide calisiyomus
dayimla ikmiz giderken ,deim kizin ismi elifdi o nerde calisiyo diye oda bana tantunicide dedi ,bende sasirdim ,hani kiz universte okumustu, bende avrupadan gidiyorum ,icimden dedim heralde buda bi degisik meslekmi ne diye ;sonra bozuntuya vermedim:roflol: haaaa dedim
eve geldik ,yengem ordaydi ona ozellikle sordum hani anlmadimya elif nerde calisiyo diye oda dedi tantunicide :roflol:
ya dedim bu tantunicide ne bi meslekmi benim bilmedigim diye
olarda gulduler bana , yok kiz bi degisik durum falan diyince haaa dedim omuydu bende baska bisey zannettim diye
neyse bize bigun yedirdi tantuniden ,begendim valla cok guzeldi ,evdede yapilincada olurda simdi kim hamur acicak zaten recimdeyim kaydirigubbakcemile3

delikafadulden delikafadulden
Delüüüü sempim benimhihoyyyt Alemsin hı..
Ben de tantuni severim lisedeyken kantinimize bile getirtmiştik yogun istek ve yakarışlar üzerine :roflol:
Evde hiç yapmadım hazırı daha bi tatlı geliy -tatlicadiarzu-

ne bilim anam ben hic duymdim ismini, heralde diyorum ben gidincimi ckti bu meslek diye:roflol::roflol::roflol::roflol:
allah beni beni delikafadulden
ama simcik ogrendim gereckten gozel valla

lavaşı kendim yapıyorum kızlar ama mersinde arkadaşım dedi orda özel biyere yaptırıyolar lavaşı.böyle kreple lavaş arası değişik bişey.hakiki zeytinyağı kullanıyorlar.vıcık vıcık yağlı bişey ama böyle bir lezzet olamaz.kimyon ve kırmızı biberin tadı bambaşka. yanında limon ve taze acı biberle servis ediyorlar.keşke imkanım olsada orda yesem tekrar çok severim.
bu arada bende rejimdeyim ondan heralde tariflere sardım burda ahhh ahh
henüz tatmamış arkadaşlarıma tavsiye ediyorum gerçekten çok değişik bir lezzet.bazı yerlerde ekmek arası yapıyorlar soğanıda içinde kavurup güzelim tantuniyi katlediyorlar.amman dikkat diyim:))

yemekteyiz sunumuyla şöyle olur heralde:
ismiyle hoş tadıyla hoş damak çatlatan lezzetiyle sizleri farklı dünyalara salan yöresel lezzet tantuni :))
mersinlide değilim ama iyi reklam yaptım sanırım :)

:) Yuregıne , ellerıne saglık canım...
Bu arade ne kadar cok Kocaelıden arkadas varmıs ya Hu:*
Canım memleketim..OUYY seldam cinom gel bi sarılayımee gelince artık bi tantuni yaparsın hemşerine
Ben de o kadar soluyorum soluyorum bı de gelemıyormusun uyy
Nasıp tabı..Rabbımızın ıznı ıle ıns

kız hemşerim nerdesinki sen gel ayol merkezdeyim ben yaparım tantuni aşkolsunsengözlerimebaksanabpişmaniye bile yaparım kız onunda tarifini biliyorum .hatta ölçüleri alıyım annemden onunda tarifini yazıyım buralara hihoyyyt
canım çok güzelleşti buralar gel valla tabi hayırlısıyla allah ne zaman nasip ederse..
gel sarılalım canım memleket kokarım ben şincik sanaŞeniza.s.

bizde yapıyoruz bunu ama domates biber soganıda üstüne atıyoz az kavuruyoz öyle daha güzel oluyo cokacimcoook
ellerine saglık tşklerrr a.s.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…