Suçlu kim sizce?

Anlamak için 3 kere okudum.
Sanırım görümcenize karşı içinizde garip duygular var ki, böyle saçma sapan şeylerden olay çıkartıyorsunuz. Yani değil 1 kaşık yarım kaşık suda fırtınalar kopartmışsınız.
Sonra ben çiğköfteye bayılırım ve yapmasıda çok zordur. Varsın çiğköfte olsun ne olacakki, Lalee'ninde dediği gibi gel evinde peynir ekmek ye.
Yazık ya görümcenin hiçbir şeyden haberi yok sen eşinle papazlık olmuşsun.
Önce sakinleş sonra eşinin gönlünü al bence.
Tabi eşinin söylediği o sözü asla onaylamıyorum ama erkeklerin şaka anlayışları malesef çok kıt o yüzden fazlada kafana takma.

Arkadaşlar demin canımı çok sıkan bi olay oldu.Belki bazılarınız için gülünç denecek kadar ufak bazılarınız içinse önemli olabilir.Bi okuyun ve değerlendirin lütfen.Görümcem yemeğe çağırdı bu akşam için.Biz de akşam orda yemek yicez diye öğlen yemek yapmadık.
Üstelik tel açıp sorduk ona yani.Yok öğle yemeği yapmayın dedi.Biz tabi akşam çok güzel yemek yicez diye fazlada karnımızı doyurmadık.Eşim demin eve geldi karnının aç olduğunu söyledi.dünden çorba vardı çorba içtik.sora ablasını aradı yani görümcemi.akşama ne yemeğiniz var diye.Görümcem de demezmi sadece çiğköfte diye.Benim tepem attı tabi.sinirlenip iki laf ettim görümcem için.akşama kadar tek bi yemek te mi yapamamış ayıp bide bize yemek yapma dedi.Ben yapsam aynı davranışı buyutulur laf olur ama ablan yapınca laf etmezsınız buyutmezsınız dedım.Eşim de buyutme dedı bana.Ben surekli o görümcemi koruduğu için sinirlendim.Biraz hasta olduğum için ve halsiz diğer görümcem bana çorba koyarken eşim bana"görümce otursun geline hizmet tesin "dedi şakayla.ama bana o kadar koyduki o laf sinirlenip sofradan kalktım ve üstüne görümcemin yanında sofra bezini fırlatıp oda kapısını carptım.Sizce burda sinirlenmekte haklımıyım değilmiyim?Kimin yaptığı ayıp?Kim suçlu?Ltf yardım edin..

:1shok:asıl ve tek suclu sensin tabi ki kızma ama bu nasıl bi saygısızlık ya kapı carpmalar.kadın siiz yemeğe cağırmış çiğköfte ve corba yapmış ne var bunda..ne bekliyorsun ki biz işyerinde en cok acıktığımız günlerde öğlen çiğköfte söyler bayıla bayıla yerdikcokacimcoook ayrıca yapması da cok zahmetlidir ...cok ayıp etmişsin özür dile hem eşinden hem de söylenmeden sofrada önüne servis yapan görümcenden:uhm:

şahsen bana çiğ köfte yapılsa bayılırım hatta hepsini tabağa koyar evime götürürüm.Ne olcak ya hiç mi yemek hazırlamadı görümcen sana.Sen başta takmışsın ona belliki dünyayı hazırlasa sen yine bişeyler bulurmuşsun gibi geliyo.

EEEeee oda senin huyunu bildiğinden misafir umduğunu değil bulduğunu yapmış...

afiyet olmuş...

ben bı ıs yerınde calısıyordum
oglen super super dedıler
oh oh cıg köfte dedıler yenmıcek cırkınlıkte köfteleryaptılar mecbur yedım
bısey dıyemedım el ınsanı onlar ıcın guzel yemekmıs o bence cırkındı
normalde olsa yerdım ama yanında bıseyler de yerdım evet

ama o cıg köfte yapan ınsanlar ertesı gun ve sonrakı gunler hep ucuz olsun dıye
peynır ekmek yedıler ne yapayım ben de bı bahane bulup baska seyler yedım hep dısarda
ya da yemedıgım bıle oldu yanii..

sızın gorumce belkı onu cok begenıyodur aksam yemegınde cıg köfte esas yemek olarwak goruyodur

ee sız de kısırı mesela esas yemek olarak gorebılırdınız dımı

cok fevrı davranmısınız hakketen böl eolunca suclu sız bıle olabılıyosunuz

yaa sallamayın böle seylerı ınsanlar uc kurus maasla gecınmeye calısıo cıg köfte esas yemek olabılır ne var bunda

bazen aksamları sadece makarna yemıyoz mu tamam ustune peynırdı ketcap yogurt falan koyuyoz ama makarnanın paketı kac lıra ki

illa sıze yılbası sofrası kurmayı mı hayal ettırdı

gorumce işte ne yapsa batar yani

ben de gorumceyım ne yapsam batıyorum gelinime yani hay allam sızın gıbı gelıne.. ne dıyım ben

hayır yemıyosan yeme doymuyosan doyma ne ortuyu cekıstırıp sallayıp atıyon bıde kapıyı carpıyon yaa hay allam , bi de gelmıs soruyosunuz bunu foruma

Ochhh cig köfte ziyafeti, bundan güzel birseymi olur????
Ayrica doymadiysan, girersin mutfaga görümcenden ekmek falan rica edersin,
sür üzerine birsey cayla och mis gibi insan doyar, sorun edilecek birsey degil, bosuna moral bozmak.
Sonucda ne oldu gittiniz görümcene?
Doymadinizmi?

benim abimde müthiş çiğ köfte yapar.Askerde öğrenmiş.bende çağırırım akşam yemeğine eşiyle çocuklarıyla gelir ELİ BOŞ HİÇ GELMEZ.Bi ondan bi bundan buz gibi ayranla........ona kızıyon ama sende akşama kadar bir çorba yapmışşsın!!!!!

arkadasim kizma bana ama bende bu kadar buyutulecek bi sey bulamadim
cok fevri davranmissin
varsin tek cesit yemek olsun ne olucak
bos yere huzurunuzda kacmis
biraz anlayis biraz hosgoru lutfen

bence kesinlikle siz haksızsınız...
eşinize karşı davranışınız, görümcenize karşı tutumunuz çok bencilce...
iyi dileklerle yapılmış bir çeşit yemek gösteriş amacıyla yapılan on çeşit yemeğe bedeldir...
paylaşılan dakikalar, yapılan sohbetler kalır akılda kimin ne yapmadığı değil...
içinden onu yapmak gelmiş onu yapmış çok dert yani..
diyelim görümceniz misafir ağırlamayı bilmiyor bu şekilde mi tepki verilmeli...
sonra eşinizin kabahati ne? o mu terbiye edecek ablasını bu yaşından sonra...
bence kendinizi küçük düşürmüşsünüz başka bir şey değil yaptığınız...
siz görümcenizin size değer vermediğini düşünürken diğer görümcenizi bir evinizden kovmadığınız kalmış...
bu mudur insanlara verilmesi gereken değer peki..
Türk örf ve adetlerinde bu var mı?
sonra eşiniz ortamı yumuşatmak için -sizde söylüyorsunuz şaka yollu- öylesine bir laf etmiş olabilir...
eşinize vermeniz gereken tepki böyle mi olmalıdır?
ve anladığım kadarıyla çorbalar içilirken kendi evinizdesiniz görümcenizin evinde değil...
siz kendi evinizde başkasına mı hizmet ettiriyorsunuz?
eşiniz belki mahcup olup böyle bir laf etti?
sonra gönlünüzü almak için yanınıza gelmiş "defol git" nasıl bir sözdür?
ne yaptı size adam küfür mü etti, hakaret mi?
kendinizi bu kadar mutsuz etmeye değdi mi peki?
bilmiyorum haklı olduğunuz tek bir nokta bulamadım ben, bence ne yapın ne edin affettirin kendinizi...
haa ben görümceniz olsam hiç affetmem sizi..

Vallaha bizde de durum tam tersi. Abim neredeyse eşim otursun siz her istediğini yapın diyecek. Onun evimizde en ufak bir iş yapmasına tahammülü yok. Onların evinde de tahammülü yok:) Yani her erkek aynı değil. Gelinimize iş yaptırmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Gerçi zaten gelin görümce gibi değildik önceden de arkadaşdık da. Her neyse şimdi. Yukarıdaki yoruma katılıyorum. Bence sizin bencil bir yapınız var ya da empati yapamıyorsunuz. Bilmiyorum aynı durum size yapılsa tepkiniz ne olurdu? Diyelimki eşiniz şaka yollu gelin çalışsın görümce otursun dedi ve görümceniz buna çok bozuldu peçeteyi yanınıza fırlattı ve kapıyı hızla çarptı? Bence bir çiğköfte olayını bu kadar abartıyorsanız sizin yaptığınızı başkası size yapsa kıyamet koparmış gibi geldi bana. Biraz empati , biraz hoşgörü biraz sevgi her şeyi halleder.

Son düzenleme:
Bence canım sende fazla büyütmüşşün galıba havadan nem kapar gibim olmus hanı sen saygını yapsan bence sorun edilmicek seyler dilini ısır canım ne görümceler var fesat

Herkes usule takılıyor, ama esastan bozuyor davayı laelaelaelaelae Arkadaşın tepki vermiş olması diğerlerinin hareketini haklı çıkarmaz. Eşi bozmuş huzuru gelin oturuyor diyerek. Kaynana dese vay nasıl dedi deriz...Eşi deyince şaka mı olmuş oluyor yani... Yine eşi aramış görümceyi yemek ne yaptın diye..Arkadaş değil...Öğlen bile hafif yiyin, akşama yemek var diye çağıran görümce. Örfümüzde, adetimizde tek tabak yemek mi çıkar gelene? Annelerimizden böyle mi gördük?

Hırsızın hiç mi suçu yok kaydirigubbakcemile3

Usul kurallarına uymuyorsa zaten mahkeme işin esasına girmeden reddetmez mi davayı...

görümcenizle aranızda bu yemek konusunun öncesinde birçok probleminiz olmalı ki, böyle bir olayda bu kadar tepki vermişsiniz diye düşünüyorum. Diğer yaşadığınız olaylarda görümcenizin haksız olduğu durumlar olmuş olabilir. Ancak akşam yemeğinde çiğ köfte hiç de garip gelmedi bana. Hatta arkadaşlarımdan böyle bir davet gelse koşa koşa giderim. güvenilir ortamda çiğ köfte, ohh ohh.

eşinizin arayıp yemeği sormasını eskiden olsa belki ayıplardım, ama artık bazı arkadaşlarımın eşleri sayesinde alıştım buna da. Yorgun ne var yemekte derler, ben de makarnaaa!!! ya da kuru ekmek, soğan derim! çok da şaka değil yani gerçekten makarna(ketçap ve mayonezle, hatta yoğurtla tabii) ile ağırladığım misafirlerim olur. Sonuçta bizim için yemek o anda bir araç, amaç değil ki. birbirimizin yüzünü görelim, muhabbet edelim bize yeter, bir de midelerimize bir şeyler girsin.

Ben o arkadaşlarıma gittiğimde çeşit çeşit yemek yapanlar da olur, benim gibi olanlar da. Kimi çalışmıyor, kimi çalışıyor. Becerikli ve pratik olanlar tabii ki az zamanda çok iş çııkarıyor. E ben öyle olmadığıma göre, 3-4 saat didinip, yorulup onların önüne 4 çeşit yemek koyup muhabbete katılacak enerjim kalmadığında hiçbir anlamı yok onlar için. Çünkü benim için de öyle. Çok evli-bekar arkadaşımla akşam yemeğini kahvaltı ederek geçirmişimdir. Hayatımda ettiğim en lezzetli kahvaltılardır.

Eşinizin görümce-gelin örneği son derece gereksiz ve duruma göre de sinir bozucu bence de. Ancak o anda (bu arada size çorba koyan başka görümceniz diye anladım ben sizin evinizde) o fevri hareketlere hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Kendinizi haksız duruma düşürüyorsunuz. Ben olsaydım, o anda sert bir bakışla geçiştirir ya da ruh halim elverişliyse şakaya vurur, sonra sorardım hesabını yalnızken:jeyyar:

ayrıca aramızda bir yemek yüzünden bu kadar olay çıkaracak kadar gerginlik olan görümcemle de arama mesafe koyar, yemek davetlerini falan şak diye kabul etmezdim.

Eşim demin eve geldi karnının aç olduğunu söyledi.dünden çorba vardı çorba içtik.sora ablasını aradı yani görümcemi.akşama ne yemeğiniz var diye.Görümcem de demezmi sadece çiğköfte diye.Benim tepem attı tabi.sinirlenip iki laf ettim görümcem için.akşama kadar tek bi yemek te mi yapamamış ayıp bide bize yemek yapma dedi.Ben yapsam aynı davranışı buyutulur laf olur ama ablan yapınca laf etmezsınız buyutmezsınız dedım.Eşim de buyutme dedı bana.Ben surekli o görümcemi koruduğu için sinirlendim.Biraz hasta olduğum için ve halsiz diğer görümcem bana çorba koyarken eşim bana"görümce otursun geline hizmet tesin "dedi şakayla.ama bana o kadar koyduki o laf sinirlenip sofradan kalktım ve üstüne görümcemin yanında sofra bezini fırlatıp oda kapısını carptım

Arkadaşlar;
Görümcesi çorba koyarken kendi evinde, görümcesinin evinde değil...
Eşi o nedenle böyle bir laf etmişte olabilir..
Oraya hiç gitmemiş ki zaten..

aynen öle aslında bölelerine aynı şekilde davranacaksınki anlasınlar ne demek olduğunu.anladıkları dilden hareket edeceksin dimi?Bunlar böle zaten.Başkalarına kendileri arasında bi kulp bulmadan yapamazlar,eleştirir günlerce konuşurlar ama birbielerine toz kondurmazlar.Eşim en çok ta o ablasına laf ettirmiyor.Bu yüzden sinir oluyorum o görümceme bazen. sanki kendileri bişeymiş gibi.Şu sıralar psikolojisi normal değil zaten.Peki ben eşime nasıl davranayım şmdi?akşam yemeğe gitmesem acayip halsiz ve yorgunum desem?eşim gönlümü almak içinm odaya geldiğinde ona "defol ben akşam gelmiyorum kendin git "dedim.Bişey demedi.Eminim şimdi o görümceme gidip belkide beni çekiştişriyolardır.Ne yapayım?

defol kendin git ben gelmiyorum demen seni belki de haklıyken haksız konumuna düşürmüş güzelim.gerçekten fevri davranmışsın sen de :1rolleyes: madem eşinin görümcenin yanında sana öyle laf etmesine bozuldun bunu görümcenin yanında değil de onun gitmesinden sonra dile getirseydin...yemektesinizdir umarım şuan.Çiğ köfte de fena bir şey değildir,yapımı da zordur gerçekten eğer kendi elinde yaptıysa tabi :1rolleyes: herkesin yemek adedi yöresine göre değişiklik gösterebilir bu çok doğaldır.Belki onlar çiğ köfteyi başlı başına bir yemek olarak görüyor ve yanına birşey yapmaya gerek duymuyor olamaz mı bu yani? bence bunları bir düşün,buara kocacığının da gönlünü almayı unutma :içelim:

Valla arkadasim kusura bakma ama cadi gelinler gibi davranmissinsengözlerimebaksanab
Misafir dedigin önüne ne getirilirse yer.
Sizde evden karninizi azda olsa doyursaydiniz.
Biz bi misafirlige giderken kesinlikle ac gitmeyiz.
Tamam görümcen yemeyin felan demis, ona görede yemek hazirlamasi gerekirdi tabi, bunu düsünmesi gerekirdi.
Ama kapiyi carpip gidecek, sofra bezini firlatacak kadarda bir sorun yok burda.
Bence hatali olan sizsiniz, ve hem görümcenizden hemde esinizden özür dilemelisiniz diye düsünüyorum:1closedeyes:

lavinya34 bak kaç kişi sana yorum yapmış eee bi çiğ köfte ısmarlarsın artık hepimize kaydirigubbakcemile2

eşim gönlümü almak içinm odaya geldiğinde ona "defol ben akşam gelmiyorum kendin git "dedim.Bişey demedi.Eminim şimdi o görümceme gidip belkide beni çekiştişriyolardır.Ne yapayım?

Sizin bu hareketleriniz eşinizi zor durumda bırakmaktan başka bir şey olmamış. Adam iki arada bir derede kalmış. Hoşlamasanızda giteliydiniz yemeğe. Gece yatakta ne tartışacaksanız tartışırdınız. İncir çekirdeğini doldurmayacak sebepler yüzünden hem kırıldınız hem de bir çok kalp kırdınız. Değer miydi ki?

Bilemiyorum... Şaşırdım... Biraz fazla abartmışsın olayı. Benim anladığım senin sorunun eşinle. Ona kızgınsın. Belki görümcene olan aşırı düşkünküğünü kıskanıyorsun. Oldukça fevri bir davranış bu yaptığın. Kendini öncelikle eşine affettirmeye çalış. Küçük şeyleri büyütüyorsun. Pozitif ol. Hiç bir şey kaybetmezsin. Olayların hep iyi yönünü gör. Öfkeni frenlemek zorundasın. Sana hayatta mutluluklar dilerim.

ahhhhh be güzelim sen kac yillik evlisin bilmiyorum ama ögrenecegin daha cok sey var galiba bence böyle konularla hic kendini üzme esinide üzme.bak samimi oldugun icin aramissiniz duydunki yemek yapmamis sen hazirlayip gitseydin ne güzel sonra beraber yerdiniz buda benden diye.esinde sevinirdi onlarda memnun olurdu aradada böyle sorunlar yasamazdin esinle bos yere.ben 8 yillik evliyim görümcemin evine gittigimde ne varsa onu yerim allah ne verdiyse bazende be pisiririm onun evinde ne olmus oda bana gelince yapar böyle seyler hic kafaya takilacak seyler deyil kendini bosuna sitrese sokma bence daha cok gencsin .bu arada( ben 26 yasindayim )hayatta öyle sorunlar öyle zorluklar varki zaman gelecek böyle seylere güleceksin.AY BU ARADA CANIMDA BIR CIG KÖFTE CEKTIKI SORMA GITSIN ))))))))))))))))))))) öpüldün hayatin tatini cikar bence

X