Şu sıralar eskiden sıradan olan ihtiyaçlarınızın, lüks haline geldiği oldu mu?

Evet bu mama olayına ben de çok sinir oluyorum . 400 - 500 küsur ne yahu !
Hem de en kötü mamalar bu fiyatta şu an sokak kedileri ölmemek için yiyor bitene kadar da bu sıcakta mamalar kokuyor. Zorunlu gidalardan, tuketim urunlerinden fahis kdv alinmamali artik, gucu olmayan besleyemiyor her taraf ac hayvan dolu cunku mama alamayan 900-1200tl ye kisirlastirma da yaptiramiyor. En cok hayvanlar icin endise ediyorum..

Bazı şeyler lüks değil, hayal oldu.
Çok yorucu günler gerçekten, hepimiz kendimize göre zordayız, çok bunaldık sıkıldık. Ama geçecek inşallah 🤷

Hangi birini örnek vereyim bilemedim. Genel olarak birşey alacakken önce fiyatina bakar oldum bunu söyleyeyim. Markası, içeriği, pamuklusu vırtı zırtı değil de gözüm önce fiyatına kayıyor sonra ürüne bakıyorum 🤷

Olumsuz düşünmeyi sevmem. Hala da bir mucize olmasını seçiyorum.

Ancak eylül-ekim ayında tüm dünyada olmak üzere büyük bir gıda kıtlığı bekleniyor. Sadece gıda değil. Enerjide de, hava durumundaki değişimler de planın içinde. Buğday tarlaları yakılıyor tüm dünyada. Bu, 2 sene önceden belliydi (Aslında 50 yıllık plan). Komplo teorisi veya değil. İmkanı olan bahçesine sebze eksin. Bahçesi olmayan balkonuna eksin. Yazmak istediğim çok şey var ancak burası yeri değil.

Hani derler ya, bu iyi günlerimiz. Uzatmak istemiyorum. İsteyen, her türlü gerçek bilgiye ulaşır. Bilenler için yeni değil tabi. Covid deseniz artmaya başladı yine. Kapalı ve kalabalık ortamlarda önlem alınız.

Dünya eskisi gibi değil. Bu dünyaya bebek getirmeye çalışmayın. En azından planlar bozulana kadar. Tüm kötü planların bozulması, refah ve ihtişamlı bir hayat yaşamamız için neler mümkün?

Ama çok zararlıymış. Annem de gençken kullandım göbek çizgime daha çıkmadı diyor. Hakikaten göbeğinde hiç kıl tüy yok.
Aa zararli miymis? Bilmiyordum arastirayim bunu ama zaten sık kullanmaya gerek kalmiyor ve 3-4dk bekleniyor sadece, gerci istesek de daha fazla beklemek imkansiz insanin ic organlari bedeni ortadan ikiye ayirip disari cikmak istiyor kokudan 😂

Benim için benzin oldu bu . Eskiden ailem ve kendi evim farklıydı ve bir saatlik uzaklıktaki şehirlerdeydi. Ben günübirlik gidip geliyordum ya da akşam diğer şehirde aktivite varsa bi görünüp geliyordum . Şimdi ailemin evine taşındım ama arkadaşlarım diğer şehirde . Özlüyorum gidip göreyim diyorum ama git gel 500 gidecek direkt yemesi içmesiyle. Hiç düşünmeden gidip geldiğim bir mesafeyi şu an düşünerek gitmek can sıkıyor .
Ailem benden 300km uzakta ayda iki kez kolaylikla gidip gelirdim simdi mumkun degil, ağustosta yillik iznim oldugu icin bayrami kendi sehrimde gecirecegim mesela, yakin yerlere giderim iki kere anca, calisan vergisini veren en azindan bekar olanlar boyle kisitlamalar yasamamali ya bunu bir turlu kabul edemiyorum.

İstesen alabiliyordun yani? :-) E o zaman senin durum iyi hâlâ
Yıllar önce üni de yaz okulundaydım ve yeni bir eve taşınmıştım. Öğrenci binası ve haliyle yaz olduğu için çok dolu değildi. Aktarda gördüm eve gelip yaptım. Duştan çıkıp hazırlanırken kapı çaldı. Komşum gelmiş. Lağım patladı galiba kötü bir koku var sizde alıyor musunuz dedi 😂😂😂😂😂😂 evet kötü bir koku var çıkmam lazım hazırlanıyorum demiştim. İlk ve son oldu benim için

Yazdıklarınızın hepsine katılıyorum . Zor günler yaşıyoruz belki de daha zorları i
İçin hazırlıktır bunlar . Artık öyle düşünüyorum . Hatta Allah korusun İstanbul depremi de olursa ki en korktuğum şey bu . ülkece iflas ettiğimizin ilanı olacak bence . Alternatifi yok maalesef yaşayıp uyum sağlayacağız .

Yıllar önce üni de yaz okulundaydım ve yeni bir eve taşınmıştım. Öğrenci binası ve haliyle yaz olduğu için çok dolu değildi. Aktarda gördüm eve gelip yaptım. Duştan çıkıp hazırlanırken kapı çaldı. Komşum gelmiş. Lağım patladı galiba kötü bir koku var sizde alıyor musunuz dedi 😂😂😂😂😂😂 evet kötü bir koku var çıkmam lazım hazırlanıyorum demiştim. İlk ve son oldu benim için
Yanlış mesajı alıntılamışım. Yorumum hamam otu ile ilgili

eskiden market alisverisinde fiyatlara bakmazdim.mesela bisey lazimsa gider en iyi markayi alir fiyatini bilmezdim.şuan on tane market dolasiyorum almak icin.yemege cikmak,alisveris yapmak bunlar hepsi luks oldu.yine yapabiliyorum cok sukur ama hicbir zevk almiyorum.cunku fiyatini dusunmekten yaptigim seyin hicbir tadi kalmiyor.yazacak cok sey var da neyse.

Merhaba arkadaşlar ekonomik kriz malumunuz bekarım, iyi bir isim var kazancım bana yetiyordu. Ama son zamanlarda eskiden sıradan olan birçok ihtiyaç lüks haline geldi. Ben mesela seyahat etmeyi seven biriydim, epey sınırlamak zorunda kaldım. Bununla birlikte eskiden arkadaşlarla disarida kahve içmek, beraber birşeyler yemek tamamen sıradanken şuan ayda bir - iki yapabiliyoruz yani epey lüks oldu. Bu yıl bir kez il dışına çıkıp gezmistim diye bayram tatili planımı iptal ettim. Eskiden her hafta kuruyemiş alırken şuan almadan önce iki defa düşünüyorum. Bunun gibi lüks haline gelen durumlariniz oldu mu, alternatif yöntemleriniz nedir? Beraber teselli bulabilir, alternatiflerden örnekler alabiliriz belki .
İlk defa bu sene bir tatil planım yok çünkü param yok, eskiden dışarda rahatlıkla alkollü mekanda oturup birşeyler içerdik şimdi yılda belki 1 defa yapıyoruz, dışarda yemek desen aynı şekilde her gün yediğimizin fiyatı artıyor kısacası sosyal anlamdaki ihtiyaçları kısıtlamak zorunda kalıyoruz kaançlar yetmez hale geldi.

Yani o kadar çok şey lüks oldu ki... güzel bir pazar kahvaltısı (evde dışarıda değil) bildiğiniz lüks oldu. peyniri,zeytini, yumurtası, sucuğu, salamı falan derken ooohhoooo...
Sonra önceden azıcık sıcak bassa düşünmeden hoop açardık klimayı, şimdi ancak "imdat nefes alamıyorum çok sıcaakk" diyecek hale gelince 5 dk açıp kapatıyoruz.
İzmir'de yaşıyoruz, önceden denize gidecek olduk mu mayo/bikini giyer yanımıza havlu alıp herhangi bir işletmeye otururduk. Şimdi tam eski usul günü birlikçi olduk. Suyumuz, içeceğimiz, yiyeceğimiz her şeyi çantalara doldurup halk plajına gidiyoruz. çünkü bir işletmede oturmak lüks.
Önceden 15/20 günde bir kaşlarımı aldırırdım, şimdi 2 ayda bir ancak. çünkü o da lüks. Manikür pedikür hak getire ev yapımı peelingler vs ile ve bol nemlendirici ile idare ediyorum.
ayy daha çok şey var ama anksiyete tuttu yazarken
Merhaba konuyla alakalı değil ama İzmir'de halk plajı nerde acaba Buca ya yakın mi

Bazı şeyler lüks değil, hayal oldu.
Çok yorucu günler gerçekten, hepimiz kendimize göre zordayız, çok bunaldık sıkıldık. Ama geçecek inşallah 🤷

Hangi birini örnek vereyim bilemedim. Genel olarak birşey alacakken önce fiyatina bakar oldum bunu söyleyeyim. Markası, içeriği, pamuklusu vırtı zırtı değil de gözüm önce fiyatına kayıyor sonra ürüne bakıyorum 🤷
Bu durum düzelmeyecek ve eski alım gücümüze ulaşamayacağız, duzelecekse de bi 20-30 yıl daha lazim, hem küresel iklim değişikliği hem savaşların sebep olduğu düzensiz göç durumları bütün dünya ülkelerini ayni konuma getirdi bizim ulke en fazla bocalayan ulkelerden biri olduğu için hepsinden ondeyiz sadece. Dunya duzelir ya da daha az hasar alir ama bizim icin cok cok zor 😔

Hamamotu öneririm iğrenç kokuyor ama kökten aliyor ve uzun sure cikmiyor tuyler ve azaliyor.. agdaya epilasyona asiri hassas olan benim icin kurtarici gibi bi sey oldu, tabii o kokuyu duyan tuyler kesin intihar ediyordur o ayri 😂
Konu sahibinin konusu sabote etmek istemem ama nasıl kullanıyorsunuz 😊

Merhaba konuyla alakalı değil ama İzmir'de halk plajı nerde acaba Buca ya yakın mi
yani İzmir merkezde zaten denize girilebilecek bir plaj söz konusu değil, bulunduğunuz lokasyona göre ortalama 45-50 dk araba yolculuğu yapmanız gerekiyor.
biz genelde karaburun- mordoğan taraflarına gidiyoruz. Ardıç ve manal koyları çok güzel oluyor. Hafta içi Çeşme Ilıca plajı da güzel bir seçenek olabilir. Ben denizini pek sevmesem de Eski Foça'nın da seveni çok. Bunun dışında Seferihisar-Doğanbey, Akarca sahilleri de güzel. Urla Taraflarında da güzel plajlar var. Biz arabayla kıyı kıyı geziyoruz genelde. Buca'dan da bahsettiğim yerlere arabayla 45 dk 1 saat arasında toplu taşımayla ise aktarmalar vs derken 1.5-2 saat arasında gidebilirsiniz

X