Erkek İnfertilitesi Spermiogram Yaptıranlar, Yaptıracaklar Buraya

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
tuliny canım banada öle gelio çünkü kesin düzelrdemişti amelyattann önce ama sonrası özeline gitmedik die belki öle sölemiş olabilir bide resmen eşimle alay etmiş biliomusun gülmüş sonuç 1 milyon olunca allah onu kahretsin....peki sen hamilemisin eşin kaç ay oldu amelyt olalı.sence 1 yıl sonra düzelirmi kesin nekadar düzelir.eşim keçiboynuzu suyunu asla içmem dio 3 kez zorla kawga kıyamet içti bende ısrar etmek istemiorum tatsızlık çıkio çünkü...şu yukarda warikosele kesin çözüm die raklam war 350 ytl 2 ay sonra kesin hamilelik dio sence nasıl almaya değermi alayımmı eşime

Öncelikle selamlar. Allah herkese anne baba olmayı nasip etsin. yaklaşık 1 yıldır çocuk yapmayı deniyorduk. bir türlü olmadı. kontrol yaptırdık.
Benim testlerim normal çıktı. Eşimde Spermiogram testi yaptırdı ve çıkan sonuçla şok olduk. hatta eşim öyle kendini saldıki istersen boşanabilirize bile getirdi lafı. Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Spermiogram sonucunda
Lam ve Lamel arasındaki diract bakımında her bir sahada 1-2 adet yerinde duran hareketsiz sperm izlendi,
yine her bir sahada 1 adet hareketli sperm izlendi diye not yazıldı.
sperm sayısının 500.000 civarı olduğunu söyledi.

Volüm: 2cc
renk : krem
koku : Özel
Vizkosite : Normal
Likefaksiyon : Normal

biz bu testi 28.07.2009 Salı günü yaptırdık. ayrıntılı bir test değildi.

Test ile birlikte Üroloji Doktoruna başvurduk. O da kan, ultrason ve tekrar Spermiogram testi istedi.
Kan testi sonuçlarında Total Testesteron oranı yüksek çıktı. buna istinaden sperm üretimi var ama bunu engelleyen bir durum da var dedi.

Kan testi sonuçları:

HORMON SONUÇ BİRİM REFERANS ARALIĞI

FSH : 7.92 MLU/ML 1,0 - 4,0
LH : 3.92 MLU/ML 1 - 18

ERKEK
KADIN 2 - 12

FOLİKÜL DÖNEM 1 - 18
REGL ORTASI DORUK NOKTASI 24 - 105
LUTEAL DÖNEM 0,4 - 20
POST MENOPOZ 15 - 62

PROLAKTİN : 7.61 NG/ML 3,28 - 19,68
TOTAL TESTESTERON : 7.91 NG/ML 0,10 - 0,20

us skrotal renkli doppler yaptırdık. 2 taraflı varikosel saptandı ve önemsiz bir de kist olduğu söylendi.

US SONUCU :

Sağ testis 19x38x39 mm, sol testis 18x31x38 mm boyutlarındadır. her iki testis ve epididim parankim ekojeniteleri tabiidir.
testislerde kitle saptanmamaktadır. sol epididimde 7 mm çapında basit kist mevcuttur. her iki pleksus pampiniformiste variköz venöz oluşumlar izlenmektedir.
valsalva ile retrograd akım ile uyumlu olabilecek çap artışı görülmemektedir.
SONUÇ : bilateral varikosel
sol epidıdıdmde kıst

bu sonuçlar ile üroloji uzmanına gittik. dr. sonuçların olumsuz çıktığını ve doğal yoldan çocuk sahibi olamıycağımız yönünde açıklama yaptı.
önümüzde çocuk sahibi olabilmemiz için 2 yol olduğunu ya 2 taraflı varikosel ameliyatı olup 3 ay bekledikten sonra tekrar Spermiogram testi yaparak
kontrol ederiz ama fazlada umutlanmayın dedi (çünkü sperm sayısı yok dedi) yada direk tüp işlemine geçin dedi.

durum bundan ibaret. 1 ağustos Cumartesi günü eşim tekrar Spermiogram testi (ayrıntılı) yaptıracak. dilerim Allah'tan olumlu çıkar.
gittiğimiz üroloji uzmanına eşim peki ameliyet sonrası doğal yoldan bebek sahibi olabilirmiyiz diye sorduğunda, neredeyse imkansız cevabını alınca inanın şok oldu. Allahım kimseye böyle birşey yaşatmasın. Allah eşime yaşama gücü versin.
bu testleri yorumlarsanız ve bize bir yol haritası çizerseniz çok sevinirim.

tuliny canım banada öle gelio çünkü kesin düzelrdemişti amelyattann önce ama sonrası özeline gitmedik die belki öle sölemiş olabilir bide resmen eşimle alay etmiş biliomusun gülmüş sonuç 1 milyon olunca allah onu kahretsin....peki sen hamilemisin eşin kaç ay oldu amelyt olalı.sence 1 yıl sonra düzelirmi kesin nekadar düzelir.eşim keçiboynuzu suyunu asla içmem dio 3 kez zorla kawga kıyamet içti bende ısrar etmek istemiorum tatsızlık çıkio çünkü...şu yukarda warikosele kesin çözüm die raklam war 350 ytl 2 ay sonra kesin hamilelik dio sence nasıl almaya değermi alayımmı eşime

canım düzelmeyenlerde oluyor ama ameliyatın etkisi 1 yılmış..
son 3 ayda düzelme olur..
en azından bizde öyle oldu..
ben henüz hamile değilim..
çünkü 1 yıldan sonra tekrar bozuldu.. ve biz o 3 ayın etkisinin bu kadar çabuk geçeceğini bilemedik..
bilsem ona göre tedavi isterdim..
o arada yumurta takibi yaptılar sadece her seferinde de kist oldu..
keçi boynuzunun suyunu içmiyorsa pekmezini yesin..
arı sütü polen al aktardan.. onu içsin..
ayrıca doktorun ilaç vermesi lazım bu durumda..
sizin iyi bir doktorda bulmanız lazım..
reklamdaki ürünü bilmiyorum canım..
ama kullananları bilmeden bu konuda bir ürün kullanmanı istemem..

aayse canım öncelikle biraz sakin olmaya çalışıp eşine destek olmalısın...
bu durumu yeni öğrendiğiniz için bu kadar stres yapmanız normal...
burda bunları yaşayan çok arkadaşımız var...
biz bununla yaşamaya alıştık artık...
evet değerleriniz çok düşük...
eşin öncelikle varikosel ameliyatı olsun...
bütün dr lar ameliyattan sonra değerlerin düzelip düzelmeyeceği konusunda kesin bir cevap veremiyorlar....
bizim burda gözlemlediğimiz kadarıyla ameliyattan sonra düzelen arkadaşlar da oldu düzelmeyende....
en az 1 sene beklemek lazım...hayırlısı allahtan...

ama sonuçta tüp bebek şansınız var bu şansı olamyan arkadaşlarda oldu....
kısacası herşeyin bir şükrü var...
insana birden tüp bebek fikri ağır geliyor ama zamanla alışıyor...
nasıl kötü bir hastalığa yakalanan derdinin dermanını iyileşinceye kadar her yönde arıyorsa bizde bebek sahibi oluncaya kadar uğraşacağız...
sonuçta bizimkide bir dert....ve dermanı normal yolla gelmesse tüp bebek bizim için büyük bir derman....

aysee öncelikle üzülmeyin..
doktoruna denk gelmişsiniz sadece..
kendini bilmez aptalın biriymiş..
eğer yaşınız gençse eşin ameliyatı olsun..
1 sene kadar düzelmesini bekleyin ve ona göre tedaviye başlayın..
varikosel ilaçla geçen birşey değilmiş ameliyat şart..
sonrasında ilaçta kullanır inş düzelme olur..
eğer yok hemen birşeyler yapalım derseniz tüp bebek deneyin derim ama bana göre bunun için erken..
eşinin son testi de daha iyi çıkar inş..
güzel haberlerini bekliyorum canım..

cevabın için teşekkür ederim Fadik. belki bu zamana kadar hiç aklımıza gelmemiş bişey başımıza geldi. eşimin fazlasıyla duygusal bir yapısı var. bilmem hatırlarmısınız eskiden sıcak saatler vardı. eşim o diziyi hiç kaçırmazmış. birgün mehmet aslantuğ olacağım hiç aklıma gelmezdi dedi durdu hep. ( dizide kısır olduğu için evlenmek istemeyen rolünde oynuyormuş mehmet aslantuğ). destek olmaya çalışıyorum. en azından evliliğimizin çocuk olmayacaksa bile devam edeceğini, hiçbir çare bulamazsak bile ileride üvey çocuk bile alabileceğimizden falan bahsediyorum. biliyorum bunlar için henüz erken ama ne söyleyeceğimi nasıl davaranacağımı bilmiyorum. derdi veren allahım dermanınıda verir inşallah. eşimin ürolog ile konuşurken ki yüz ifadesi herhalde hayatım boyunca aklımdan silinmeyecek. bu duruma alışması çok zor olacak gibi duruyor.

ınşallah tuliny; şimdilik 1 doktorla görüştük oda özel hastanenin üroloji dr idi. kendim tıp fakültesinde çalışıyorum. yarın sonuçlarını alıp fakültedeki üroloji uzmanlarına göstereceğim. gittiğimiz üroloji doktoru öyle olumsuz konuştuki sanki varikosel ameliyetını yaptırmasanız da olur direk tüp bebek düşünün der gibiydi. cumartesi günü eşim tekrar sperm testi yaptıracak inşallah biraz da olsa yüksek çıkar değerleri de umudumuz yükselir. eşim 27 ben 26 yaşındayım. inşallah herkesin dileği gerçekleşir. verdiğiniz moral ve destek için teşekkürler.

Son düzenleme:
İnşallah tuliny; şimdilik 1 doktorla görüştük oda özel hastanenin üroloji dr idi. kendim tıp fakültesinde çalışıyorum. yarın sonuçlarını alıp fakültedeki üroloji uzmanlarına göstereceğim. gittiğimiz üroloji doktoru öyle olumsuz konuştuki sanki varikosel ameliyetını yaptırmasanız da olur direk tüp bebek düşünün der gibiydi. cumartesi günü eşim tekrar sperm testi yaptıracak inşallah biraz da olsa yüksek çıkar değerleri de umudumuz yükselir. eşim 27 ben 26 yaşındayım. inşallah herkesin dileği gerçekleşir. verdiğin moral ve destek için teşekkürler.

rica ederim canım..
ben burda genelde bahsediyorum en ufak şey dahi olsa tek doktorla yetinmeyin artık..
bu zaman kötü..
kimin ne yapacağı bilinmiyor..
doktorlara da hiç güvenim kalmadı benim..
elindeki sonuçları göster dediğin gibi..
test tekrarlanıcak zaten..
ilk testmiş yaptırdığınız..
sonra 1 kez daha yaptırın eğer hepsinde de aynı gibiyse ameliyat şart..
ameliyat olucak diye de korkmayın basit bir operasyon ama iyi bir doktor bulmak şart..
500,000 yine de hiç olmamasından iyi canım..
sayıdan çok hareket ve morfolojisi önemli..
spermler ne kadar sağlıklı olursa o kadar iyi..
fadiğinde dediği gibi zamanı gelince oluyor..
ama yine de bizlerde kendimize düşeni yapmalıyız..
özellikle burdaki mesajları elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyorum..
ilk öğrendiğim zamanlar bende çok çaresizim sanıyordum..
ama artık bu durum hakkında çok şey biliyor gibiyim..
üzülmek yok :eek:lmaz:
hayat devam ediyor ve herşeyin bir çaresi var şükür ki..
kısmetinizdeki süre çok yakındır inş..
hayırlısını dileyin canım..
hakkınızda hayırlısı olsun inş.. :Saruboceq: :Saruboceq: :Saruboceq:

cevabın için teşekkür ederim Fadik. belki bu zamana kadar hiç aklımıza gelmemiş bişey başımıza geldi. eşimin fazlasıyla duygusal bir yapısı var. bilmem hatırlarmısınız eskiden sıcak saatler vardı. eşim o diziyi hiç kaçırmazmış. birgün mehmet aslantuğ olacağım hiç aklıma gelmezdi dedi durdu hep. ( dizide kısır olduğu için evlenmek istemeyen rolünde oynuyormuş mehmet aslantuğ). destek olmaya çalışıyorum. en azından evliliğimizin çocuk olmayacaksa bile devam edeceğini, hiçbir çare bulamazsak bile ileride üvey çocuk bile alabileceğimizden falan bahsediyorum. biliyorum bunlar için henüz erken ama ne söyleyeceğimi nasıl davaranacağımı bilmiyorum. derdi veren allahım dermanınıda verir inşallah. eşimin ürolog ile konuşurken ki yüz ifadesi herhalde hayatım boyunca aklımdan silinmeyecek. bu duruma alışması çok zor olacak gibi duruyor.

seni çok iyi anlıyoruz canım:1hug:
ama zamanla inan biraz alışırsınız....bu sorunlarla yıllardır uğraşan arkadaşlarımız var...
hemen evlatlık falanda düşünmeyin...eşinin değerleri düzelmese bile tüp bebekte şansınız var....tüp bebek için birkaçtene sperm olsa bile yetiyor....
allah yardımcınız olsun....
eşine bunun sadece siizn başınızda olmadığından ve tıppın artık ilerlediğinden bahset...
elinizden gelen herşeyi yaparsınız...ama bu çok sabır istiyor...sakın pes etmeyin....
bu kopyaladığım yere bak...bizim gibi birçok arkadaş var....

http://www.kadinlarkulubu.com/erkek...ayan-bayanlarin-listesi-7184.html#post8039296

cvbın için thnx tulinycim...
Allah hepimize aratmasın yokluğunu bebişlerimzn
:Saruboceq:

dün eşimin sonuçlarını trakya üniversitesi tıp fakültesi üroloji doktoruna gösterdim. hemen ameliyat falan olmasın eşin bi gelsin kontrol edeyim dedi. belki sizi direk tüp bebek merkezine yönlendirebilirim dedi. eşim bugün saat 10 civarı gelip kontrole girecek. inanın eşim için çok üzülüyorum. tüm gece boyunca ağlayıp durdu. daha yaşımız genç bi çaresini bulur çocuğumuza kavuşuruz dediğimde, en kötüsüde o. yara olsa, ameliyat izi olsa 1-2 senede geçer ama ben bunu bi ömür nasıl taşırım dedi durdu hep.

eşim muayene oldu ve doktor direk tüp bebeğe yönlendirdi. diğer yöntemlere hiç maddi ve manevi bişeyler kaybetmeyin direk tüp bebek için uğraş verin dedi. eşimin ayalarını kontrol etti ve çap olarak neredeyse yarısı olduğunu ama bebeğin olmuycağı yönünde kesin bişey söyleyemiyceğini belirtti. sonuçta sperm var sizde ve belli mi olur normal yolla bile olabilir imkansız değil ama çok zor dedi. en azından diğer dr gibi konuşmadı. kendi ailesinden ve gelen hastalardan örnekler vererek bize moral verdi. herşey hayırlısı. yarın eşim son sperm testi yaptıracak ve konuyu yarın akşam ailelerimize anlatmayı planlıyoruz. eşimin de biraz morali yerine geldi gibi. şimdiden bebeğimiz olduğunda yaşgünlerinde hastane masraflarının faturalarını hediye edicekmiş :))))) Allahım inşallah yüzümüze güler de bebek sahibi oluruz tabii cümlemize..

eşim muayene oldu ve doktor direk tüp bebeğe yönlendirdi. diğer yöntemlere hiç maddi ve manevi bişeyler kaybetmeyin direk tüp bebek için uğraş verin dedi. eşimin ayalarını kontrol etti ve çap olarak neredeyse yarısı olduğunu ama bebeğin olmuycağı yönünde kesin bişey söyleyemiyceğini belirtti. sonuçta sperm var sizde ve belli mi olur normal yolla bile olabilir imkansız değil ama çok zor dedi. en azından diğer dr gibi konuşmadı. kendi ailesinden ve gelen hastalardan örnekler vererek bize moral verdi. herşey hayırlısı. yarın eşim son sperm testi yaptıracak ve konuyu yarın akşam ailelerimize anlatmayı planlıyoruz. eşimin de biraz morali yerine geldi gibi. şimdiden bebeğimiz olduğunda yaşgünlerinde hastane masraflarının faturalarını hediye edicekmiş :))))) Allahım inşallah yüzümüze güler de bebek sahibi oluruz tabii cümlemize..

amin canım amin..
hakkınızda hayırlısı olsun inş..
eşinin biraz daha kabullenmiş olması da güzel..
doktor çok önemli bu durumda anlayışlı ve yol gösterici olmalılar..
tıpkı bunun gibi..
kısmette ne varsa o..
vakti uzun olmasın da bebeğiniz gelsin inş..
eşin şimdiden hayal kurmuş.. ne güzel..

sağol tuliny. dediğim gibi yarın ailelerimize konuyu açmayı düşünüyoruz. bu arada ben ve eşim 2 haftalık yıllık izne çıktık. iznimizde bir tüp bebek merkezine gitsek mi diye konuşuyoruz. eşim alman hastanesine gidelim orası iyi diyor. biz edirnedeyiz. bu işlemler git gelli zor olur gibi geliyor. gerçi eşimin teyzeleri var istanbul kartal da oturuyorlar. olmazsa onlarda kalırız falan diyo. tüp bebek için ön görüşme falan nasıl oluyor. yani o söylenen 2500-3000 euro civarı parayı hemen mi ödüyoruz. yoksa muyane ücreti, görüşme ücreti, tahlil ücreti gibimi ödüyoruz. eşim olmazsa kredi çekeriz veya arabayı satarız diyorda. biraz bilgi verebilirmisiniz bu tüp bebek aşamaları hakkında ve istanbulda önerebileceğiniz bir hastane veya alman hastanesinden bir doktor...

eşimin alman hastanesine gönderdiği maile cevap gelmiş. ilk mesajımda bulunan testleri mail göndermişti eşim ve şimdi cevap göndermişler.

Sayın Alper Bey;

varikosel ameliyatı hiç bir işe yaramaz sadece zaman ve para kaybedersiniz damar bozukluğunun spermlerin sıfır oluşu arasında bağ yok. burada önemli olan tüp bebek merkezi gibi spermlerin 1 tanesinin bile değerli olduğu yerlerde ki biz bunları bile donduruyoruz . bu testi yapmanız sperm testi için verdiğiniz yerde çıkan 1 sperm için evet bulduk 1 -2 sperm var diyorlar ve sonra onu atıyorlar o nedenle kritik hasta grubunda olduğunuzdan dolayı testleri dondurma şansı olan merkezlerde yaptırınız. doğal yoldan varikosel ameliyatı veya ilaç tedavisi ile çocuk şansınız yok. ıCSı ile olabilir . O

--
--
Saygılarımla,

Son düzenleme:
sağol tuliny. dediğim gibi yarın ailelerimize konuyu açmayı düşünüyoruz. bu arada ben ve eşim 2 haftalık yıllık izne çıktık. iznimizde bir tüp bebek merkezine gitsek mi diye konuşuyoruz. eşim alman hastanesine gidelim orası iyi diyor. biz edirnedeyiz. bu işlemler git gelli zor olur gibi geliyor. gerçi eşimin teyzeleri var istanbul kartal da oturuyorlar. olmazsa onlarda kalırız falan diyo. tüp bebek için ön görüşme falan nasıl oluyor. yani o söylenen 2500-3000 euro civarı parayı hemen mi ödüyoruz. yoksa muyane ücreti, görüşme ücreti, tahlil ücreti gibimi ödüyoruz. eşim olmazsa kredi çekeriz veya arabayı satarız diyorda. biraz bilgi verebilirmisiniz bu tüp bebek aşamaları hakkında ve istanbulda önerebileceğiniz bir hastane veya alman hastanesinden bir doktor...

canım ben henüz tüp bebek araştırmasına girmedim..
eşimin sonuçları salı günü belli olucak ona göre araştırıcam..
ücret nasıl ödeniyor bilgim yok malesef..
devlet hastanelerinde 2000 liraya oluyor diye duymuştum..
özelde bir arkadaşım yaptıracak 3250 lira sadece micro ücreti..
ilaçlar hariç..
ücreti de hastanelere göre değişiyor sanırım..
tüp bebek bölümünde yeni konu aç istersen bilgisi olan arkadaşlar yazarlar..
linki veriyorum..
yeni mesajdan konu başlığını ve mesajını yazıp göndericeksin..
Tüp Bebek Özel Bölüm - Kadınlar Kulübü / KADIN KADINCA KADINLAR KULUBU

tüp bebek işini iyi araştırın canım..
sadece bir yerle görüşmeyin..
doktorun dedikleri mantıklı olabilir..
ameliyatın etkisi olmaz diye kesin konuşmuş ama neye dayanarak söylemiş orası karışık..
en iyisi konu açıp yaptıranlardan bilgi alman canım..

tuliny arkadaşım benim eşimin sperm sayısı 6 milyondu..ama testte pek fazla bilgi yoktu...doktor 2.evre varikosel demişti..şimdi ameliyat da oldu.1 ay önce...eşim 31 ben 27 yaşındayım..doktor 1 sene bekleyin ameliyattan sonra dedi..acaba beklesek mi?yoksa direk tüp mü denesek??bende bi sorun yok gibi..ne dersin

sağol canım. ameliyatın etkisi tam olmaz demedi. sadece zaman ve para kaybetmeyin dedi. sonuçta eşinde 1-2 de olsa sperm görünmüş çocuğunuz olmaz demiyorum diyemem de dedi. hatta konuyu ailelerinize açın gerekirse maddi yükünü onlar üstlensin filan dedi. Edirne'de de tüp bebek merkezi açılacağını ama kadronun yetersizliğinden falan bahsetti. bu arada yeni konu açtım verdiğiniz linke. herşey için teşekkürler.

tuliny arkadaşım benim eşimin sperm sayısı 6 milyondu..ama testte pek fazla bilgi yoktu...doktor 2.evre varikosel demişti..şimdi ameliyat da oldu.1 ay önce...eşim 31 ben 27 yaşındayım..doktor 1 sene bekleyin ameliyattan sonra dedi..acaba beklesek mi?yoksa direk tüp mü denesek??bende bi sorun yok gibi..ne dersin

testte hareket ve morfoloji değerleri yokmuydu..
nasıl bir test yapmışlar ki eğer yoksa..
sayıdan çok hareket ve morfoloji önemli bana göre..
ameliyatın etkisi 1 yıl içinde oluyor..
bizimde tam 1 sene sonunda düzeldi ama tekrar bozuldu..
yaşlarınız açısından çok geç kalmış değilsiniz..
isterseniz biraz daha düzelmesini bekleyin..
imkanınız varsa da tüp bebeği deneyin..
peki ilaç verdi mi doktor..
keçi boynuzu kürü iyi geliyor..
ameliyat sonrası 3. ayda testi tekrarlayın duruma göre bakın olmazsa..
ama ilk zamanlar düşebilirde aynı kalabilirde..
bünyeye göre değişiyor..
kullandıklarınız işe yarar ve etkisini daha çabuk gösterir belki de belli olmaz canım..
hakkınızda hayırlısı olsun...

X