Erkek İnfertilitesi Spermiogram Yaptıranlar, Yaptıracaklar Buraya

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
gülsümbeyda sperm testinde zaten verilen örneğin hepsi incelemeye alınmıyor evet..
ama toplam miktarı ve mldeki miktarı verilene göre belirliyorlar..
stresten dolayı az gelmişse sonucu etkilemiştir..
zaten ilk testinizse her halükarda 2. ve hatta 3. testi yaptırmanız gerekicek kesin sonuca varmak için..
testi tekrarlamadan emin olamazsınız sonuçtan..
testi de kruger kriterlerine göre yaptırırsınız daha net bir sonuç olur..

serap sayı probleminiz yok..
harekette iyi sayılabilir ama biraz düşük..
morfoloji de %47 kötü sayılmaz..
bu test who'ya göre yapılmış..
bir sonrakini krugere göre yaptırırsanız daha net sonuç alırsınız..
ileri derece bir sorun yok genel anlamda..

merhaba kızlar biz aşılama yaptırdık ama tutmadı şimdi ikinciyi yaptırıyoruz dr sperm kalitesi çok düşük dedi tathlilden bişey anlamadım sperm hacmi 4cc ..............sperm sayısı 14.500.000 ml..................hareketli sperm yuzde 38 ...................hareketin kalitesi a tipi...........................yıkandıktan sonra sperm hacmi 1cc..................hareketin kalitesi...500.000ml a tipi hareketli mevcut bana bunu bilen varsa yorumlaya bilirmi çok merak ediyorum

çok teşekkür ederim.ama doktorumuz direk tüp bebek yapılması gerekiyo dedi.ikince yada üçüncü yaptırın diye bişey önermedi..ben eşim çok sters yaptı ve az geldiğini söyleyince ozaman ikinciyi yaptırın dedi.eşim kendinden emin bende eminim ondan.çünkü daha önce bi düşük yaşadım.yani neye göre sperm kalitesi belli olacak anlamadım.kafamız karıştı...

selam arkadaşlar eşimin spermiyogramını yorumlayabilirmisiniz?

Fruktoz +
1 ccdeki spermatozoon 15.000.000 N>_ 15.000.000
total spermatozoon 36.000.000 N>_ 39.000.000
motilite vitalite
ileri hareketli %15 N>_ %32 vital boyama %74
yerinde hareketli %40 T.Motil N>_ %40 (vitalite ileri motil < %40 ise bakılır)
hareketsiz %45
lokosit : 200.000/cc
eritrosit : /cc
aglütinasyon gr. : Pellet:
semende aglutinat başına sperm sayısı Retrograd ejakülasyon:
<10gr1, 10-50 gr2, >50 gr3, %100 gr4

Morfoloji
Değerlendirilen Spermatozoa sayısı 100 Adet

Normal Yapı %1 N>_ %4
Anormal yapı %99

Baş defekti %53
Boyun Defekti %27
Kuyruk Defekti %19

teşekkürler

mrb arkadaşlar..benim de bi sorum olcaktı..
bu sperm tahlili devlet hastanelerinde sağlıklı yapılıyor mu?sizin eşlerinizde nerde yaptırdı?
biz eğitim araştırma hastanesine gidicez de yarın bunun için,sağlıklı analiz ederler herhalde dimi?
yanii baş kuyruk olayını falan araştırırlar eksik ölçmezler dimi?bide sonuçlar ne zaman çıkıyo bilen var mı aranızda acaba?

merhaba kızlar biz aşılama yaptırdık ama tutmadı şimdi ikinciyi yaptırıyoruz dr sperm kalitesi çok düşük dedi tathlilden bişey anlamadım sperm hacmi 4cc ..............sperm sayısı 14.500.000 ml..................hareketli sperm yuzde 38 ...................hareketin kalitesi a tipi...........................yıkandıktan sonra sperm hacmi 1cc..................hareketin kalitesi...500.000ml a tipi hareketli mevcut bana bunu bilen varsa yorumlaya bilirmi çok merak ediyorum

seren sayınız mlde 14,5 milyon.. olması gereken 20 milyon..
sizin değer biraz düşük..
hareket %38 ama genel bir rakam sanırım bu..
500,000 de hareketli sperm sayısı sanırım..
çok detaylı bir test değil zaten..
sonraki testi krugere göre yaptırın morfolojiye bakılmamış bunda..

çok teşekkür ederim.ama doktorumuz direk tüp bebek yapılması gerekiyo dedi.ikince yada üçüncü yaptırın diye bişey önermedi..ben eşim çok sters yaptı ve az geldiğini söyleyince ozaman ikinciyi yaptırın dedi.eşim kendinden emin bende eminim ondan.çünkü daha önce bi düşük yaşadım.yani neye göre sperm kalitesi belli olacak anlamadım.kafamız karıştı...

ilk test çoğu zaman yanıltıcıdır..
sonuç sınırda ya da sınıra yakın çıktığında 3 test yapılmasının kesin sonucu görmek adına faydası var..
kruger kriterlerine göre inceleme yapan bir yer bulup testi tekrarlayın bence..
stres hastane ya da labaratuar ortamından kaynaklanıyorsa en çok yarım saat içinde testi götürebilecekseniz doktorla konuşup evdende götürebilirsiniz..
ama örneği verirken sperme hiçbir sıvının değmemesi lazım tükrük vs..

selam arkadaşlar eşimin spermiyogramını yorumlayabilirmisiniz?

Fruktoz +
1 ccdeki spermatozoon 15.000.000 N>_ 15.000.000
total spermatozoon 36.000.000 N>_ 39.000.000
motilite vitalite
ileri hareketli %15 N>_ %32 vital boyama %74
yerinde hareketli %40 T.Motil N>_ %40 (vitalite ileri motil < %40 ise bakılır)
hareketsiz %45
lokosit : 200.000/cc
eritrosit : /cc
aglütinasyon gr. : Pellet:
semende aglutinat başına sperm sayısı Retrograd ejakülasyon:
<10gr1, 10-50 gr2, >50 gr3, %100 gr4

Morfoloji
Değerlendirilen Spermatozoa sayısı 100 Adet

Normal Yapı %1 N>_ %4
Anormal yapı %99

Baş defekti %53
Boyun Defekti %27
Kuyruk Defekti %19

teşekkürler

lightlife malesef değerler pek iyi değil.
sayı mlde 15 milyon sınırın 5 milyon altında..
ileri hareket %15.. yani 15 milyonun %15 i hareketli sperm demek..
malesef morfoloji de %1.. morfolojinin normal sayılabilmesi için %14 olması gerekir ama bu çok kişide olmuyor..
%4 üzeri olması iyi kabul edilebilir..
varikosel araştırması yapıldı mı?
ilaç verebilirler varikosel varsa derecesine göre ameliyat yapabilirler..

mrb arkadaşlar..benim de bi sorum olcaktı..
bu sperm tahlili devlet hastanelerinde sağlıklı yapılıyor mu?sizin eşlerinizde nerde yaptırdı?
biz eğitim araştırma hastanesine gidicez de yarın bunun için,sağlıklı analiz ederler herhalde dimi?
yanii baş kuyruk olayını falan araştırırlar eksik ölçmezler dimi?bide sonuçlar ne zaman çıkıyo bilen var mı aranızda acaba?

Biz devlet hastanesinde yaptırdık..
gayet detaylı krugere göre inceleme yapıyor gittiğimiz hastane..
kuyruk baş olayı dediğin inceleme krugere göre yapılırsa çıkar..
Who ya göre bakılırsa morfoloji değerine bakılmıyor ya da sadece değer olarak veriyorlar detay yok..
sonuçları aynı gün 15,00 da alıyoruz biz..

tşk ederim cvp için..eşim de bugün verdi spermini tahlile..bakalım sonuç 3 de çıkcakmış,bekliyoruz merakla..eşim hastane wc sinde örneği verdi..örneği en son saat 11 e kadar alıyorlarmış..biz son ana geldik aceleye yanii..eşim az çıktı sperm falan dedi sinirden (çok sinirlendi dr a malesef) bakalım ne çıkcak bekliyoruz :Saruboceq:

seren sayınız mlde 14,5 milyon.. olması gereken 20 milyon..
sizin değer biraz düşük..
hareket %38 ama genel bir rakam sanırım bu..
500,000 de hareketli sperm sayısı sanırım..
çok detaylı bir test değil zaten..
sonraki testi krugere göre yaptırın morfolojiye bakılmamış bunda..

ilk test çoğu zaman yanıltıcıdır..
sonuç sınırda ya da sınıra yakın çıktığında 3 test yapılmasının kesin sonucu görmek adına faydası var..
kruger kriterlerine göre inceleme yapan bir yer bulup testi tekrarlayın bence..
stres hastane ya da labaratuar ortamından kaynaklanıyorsa en çok yarım saat içinde testi götürebilecekseniz doktorla konuşup evdende götürebilirsiniz..
ama örneği verirken sperme hiçbir sıvının değmemesi lazım tükrük vs..

lightlife malesef değerler pek iyi değil.
sayı mlde 15 milyon sınırın 5 milyon altında..
ileri hareket %15.. yani 15 milyonun %15 i hareketli sperm demek..
malesef morfoloji de %1.. morfolojinin normal sayılabilmesi için %14 olması gerekir ama bu çok kişide olmuyor..
%4 üzeri olması iyi kabul edilebilir..
varikosel araştırması yapıldı mı?
ilaç verebilirler varikosel varsa derecesine göre ameliyat yapabilirler..

Biz devlet hastanesinde yaptırdık..
gayet detaylı krugere göre inceleme yapıyor gittiğimiz hastane..
kuyruk baş olayı dediğin inceleme krugere göre yapılırsa çıkar..
Who ya göre bakılırsa morfoloji değerine bakılmıyor ya da sadece değer olarak veriyorlar detay yok..
sonuçları aynı gün 15,00 da alıyoruz biz..

tahlili verdikten sonra laboratuardan aradılar bizi dr telini istediler ve bir sorun olduğunu düşündük elimize verdiği kağıttta bukadar yazıyordu dr gittiğimizde dr arandığını ve ne bulursan gönder dediğini söyledi oysa adam kruger yaptıklarını ve onun için çok para aldıklarını söyledi tahlil sonucu karmaşık bizde analamadık

tahlili verdikten sonra laboratuardan aradılar bizi dr telini istediler ve bir sorun olduğunu düşündük elimize verdiği kağıttta bukadar yazıyordu dr gittiğimizde dr arandığını ve ne bulursan gönder dediğini söyledi oysa adam kruger yaptıklarını ve onun için çok para aldıklarını söyledi tahlil sonucu karmaşık bizde analamadık

test krugere göre olsa morfoloji değerleri de olurdu.
hatta morfoloji detayları baş boyun kuyruk değerleri falanda olur..
mesela lightlife testi krugere göre..

Son düzenleme:
spermogram: sonuç b
hacim :3cc bu kadar yazıyor bir şey anlamadık yardımcı olurmusunuz arkadaşlar çıkmamış mı hepsinin karşısında 0-0 yazıyor

hacim sadece verilen örneğin miktarını gösteriyor..
3 cc spermin sayısı nasıl yok ilginç..

spermogram: sonuç b
hacim :3cc bu kadar yazıyor bir şey anlamadık yardımcı olurmusunuz arkadaşlar çıkmamış mı hepsinin karşısında 0-0 yazıyor
ilk sperm testinizmi.bir ürolağa göstermedinizmi.yazdıklarınıza göre çıkmamış.biz alıştık artık bu sonucu görmeye.benim eşim azosperm.inşallah sizin birdahaki testinizde çıkarda bizim gibi uğraşmazsınız.basit bir rahatsızlıktan dolayı sonuç böyle çıkmışta olabilir.doktor tedaviside olabilirsiniz.Allah yardımcınız olsun.

benimde anlayamadığım bişey var..eşimin spermiogramının sonucunu aldık bugün..geneli normal fakat morfolojisi 6 çıktı..morfolojinin altında da:
baş anomalisi 40
boyun anomalisi 50
kuyruk anomalisi 4
yazıyor..yanii spermin neresinde sorun var başta mı boyunda mı kuyrukta mı,anlamadım CADIARZU
hangi sayı çoksa orasında mı sorun var yoksa hangi sayı aza orasında mı sorun var acaba..
bunu şu yüzden merak ettim..spermin hareketini etkiliyormuş bu kısımlar ayrı ayrı..kuyruk spermi dik tutuyormuş vb demin okudum bi yerde..

benimde anlayamadığım bişey var..eşimin spermiogramının sonucunu aldık bugün..geneli normal fakat morfolojisi 6 çıktı..morfolojinin altında da:
baş anomalisi 40
boyun anomalisi 50
kuyruk anomalisi 4
yazıyor..yanii spermin neresinde sorun var başta mı boyunda mı kuyrukta mı,anlamadım CADIARZU
hangi sayı çoksa orasında mı sorun var yoksa hangi sayı aza orasında mı sorun var acaba..
bunu şu yüzden merak ettim..spermin hareketini etkiliyormuş bu kısımlar ayrı ayrı..kuyruk spermi dik tutuyormuş vb demin okudum bi yerde..

Bu ayrıntıya doktorlar bakmıyor bile..
Sperm hücresi spermin başında o yüzden baş defektinin az olması gerekir..
Ama tabi baş boyun kuyruk bir bütün sağlıklı spermde hepsinin normal olması gerekir..
Morfolojinin genel değerine bakmak gerekir %6 krugere göre iyi bir rakam..

kizlar esi awe cemre kavun cekirdegi kullanipta faydasini goren varmi????gercekten arttiriyormu miktari???

kızlarr benım esımde yaptırdı bakın yazıom alta..

VOLUM 2CC >2mlt
LİKEFAKSİYON 20 DAKIKA 15-30 DAKIKA
VİSKOZİTE NORMAL NORMAL
AGLÜTİNASYON POZİTİF YOK
YUVARLAK HÜCRE 0,3X10(10 nun üstünde 6 var) <0.5X10(üstünde 6 var)

SPERM SAYISI 81X10(10nun üstünde 6 var) >20x10(üstünde 6 var)
MOTİLİTE %41 >%50
PHSS(%) %15 >%25
PHSS 5X10(üstünde 6 var) 3x10mlt (üstünde 6 var)
KRUGER %5 >%14

bende bu şekilde yazıyor. Doktor 3 ay deneyın sonra bı daha test yaparım demıs... bıde yukarıda yazıomu anlamadım ama % 40 hareketlilk var mışş.. bi degerlendirin rica edicem yaa

haykolik değerleriniz iyi..
hareket %41 evet.. motilite hareket demek..
ama ne kadarı hızlı ileri ne kadarı yavaş ileri belli değil..
morfoloji %5..
sayınızda mlde 81 milyon..

X