Söz/nişan takı

Ben bu ev işini anlamadim.
Duplex Daire alindi galiba. Aylik ödemesi nasil ayarlandi? Sizin katkiniz varmi bu ev olayina? Tapu kimin üzerine ve eşinizin kardeşleri varmi?

Altin olayi biraz karmaşik. Evet, nişanda takilir ama bütceye göre ayarlanir. Sizin istemenizle olan bir olay değil.
Sizin aileniz damat icin ne planladi?

Böyle şeyler o kadar ayıp geliyor ki.
Nasil istiyorsunuz siz kendinizi ne olarak görüyorsunuz ki ben altın istiyorum diyebiliyorsunuz?

İyi kötü müstakbel eş bir ev almış, düğünde yapacak daha ne istiyorsunuz. Buradaki konuları görmüyor musunuz, nasıl ev sahibi oldunuz vs. diye en azından sizin ev alma derdiniz olmayacak evliliğe 1-0 önde başlayacaksınız.

Sözlünüzü sevdiğinizi düşünmüyorum. Ayrıca şimdiden altın problem olduysa bu evlilikten hayır gelmez kusura bakmayın. Umarım karşı nasıl biriyle evleneceğini, nasıl bir eş ailesiyle muhatap olacağının farkındadır.

Annem bakin ben sizden 20 bilezik istemiyorum, dügünde takicaginiz seyide asla gelipte istemem dedi ama nisanda bizde bir sey takilir adettendir dedi. Kaynanamda hayir ben takamam bisey oglum ev aldi daha ne istiyor tarzi falan konustu…
Ev aldıysa yetmez mi? Bu zamanda gerçekten çok zor. Zor olanı başarmış zaten. Altın taksalar onuda ya arabaya ya eve harcardınız belkide genelde öyle oluyor. Biz mesela araba almıştık. Bir kısmınıda yatırımlık ayırmıştık.
Onun yerine evinizi gönlünüzce döşer istediğiniz eşyaları alırsınız.

Ev aldıysa yetmez mi? Bu zamanda gerçekten çok zor. Zor olanı başarmış zaten. Altın taksalar onuda ya arabaya ya eve harcardınız belkide genelde öyle oluyor. Biz mesela araba almıştık. Bir kısmınıda yatırımlık ayırmıştık.
Onun yerine evinizi gönlünüzce döşer istediğiniz eşyaları alırsınız.

Ev evlilikten önce alinmissa kadinin ama yasal olarak hicbir hakki yok o evde. Nisanda birsey takamayacaklarsa, dügünde de muhtemelen pek birsey takamazlar. Böyle konularda anlasamiyorlarsa bastan hic o topa girmesinler

Valla burdaki kadinlar altina falan karsi. Dinleme bunlari.
Bence cok iyi yapiyorsun ailenin yaninda dur kiymetini bil. İste isteyebildigin kadar. Benim degerim bu isinize gelirse de. Oylelerinin kiymeti bilinir hep cevrene bak

Sen gencligini guzelligini bekaretini veriyorsun adama. Yarın obur gun bosansanız bu isten sen zararli cikcaksin en basitinden. İsteyebildigin kadar iste en az 200gr .

E erkekler de aynı yaşta kalmıyor ya. O da gençliğini veriyor.
Kayınvalide de boncuk gibi oğlunu veriyor. O zaman kızın annesi oğlana ne takacak 😏

Yani ben keşke aileleri karıştırmasanız demeyeceğim çünkü aileler mecbur giriyor işin içine ve ben bu olayı biraz anlıyorum. Çünkü size o takı takılmasa etrafınızdaki insanlar konuşmaya başlayacak aslında bunu karşı tarafa söylemekte bana normal geliyor biz evlenirken de bize sordular adetiniz nedir diye. Ama nişanda bir takı takmak için ortalığı ayağa kaldıranla olmaz. Sizin annenizde diretip hakaret ettilerse annenizde haksız

Yani ben keşke aileleri karıştırmasanız demeyeceğim çünkü aileler mecbur giriyor işin içine ve ben bu olayı biraz anlıyorum. Çünkü size o takı takılmasa etrafınızdaki insanlar konuşmaya başlayacak aslında bunu karşı tarafa söylemekte bana normal geliyor biz evlenirken de bize sordular adetiniz nedir diye. Ama nişanda bir takı takmak için ortalığı ayağa kaldıranla olmaz. Sizin annenizde diretip hakaret ettilerse annenizde haksız
Kim konuşacak olan? Milletin ağzına göre evin huzurunu bozacak olan evlenecek olgunluğa sahip değildir zaten. Millete bakarsanız çırağanda düğün yapsanız da takacak kulp bulur çünkü

Tamamda ablacim 100 bin 30 bin diye dügünde bisey takilmicakmi? Zaten alincak zaten alinacak, biz 10 bilezik istemedik bitane taksinlar bi zahmet herkese takilirken 100 bin 30 bin kimsenin gözü görmüyor bana gelince neden böyle oluyor? Illaki sizede takilmistir evlendiginizde.
Nişanda yüzük haricinde takı takılmaz, nerenin adeti bu böyle?

Bizim evlilik arifesinden ornek vereyim cunku olmasi gereken bence bu. Kv dem usulen adetiniz var midir bilmemiz gereken yapmamiz gereken diye sordu benim ailemde çocuklar bu gunler iyi güzel hatirlasin bizim baska adetimiz isteğimiz yok dediler. Onlarda teşekkür ettiler. Taki icin esime hediye olarak ayirabilecekleri butceyi belirtmisler. Atiyorum 10 bin demisler esim bana dediki annemler hediye taki almak icin su kdr para verdiler ama senin gonlunden gecen ne varsa ustune ben de eklerim aliriz istedigin ozel birsey varsa dedi. Benimde zaten oyle bir ozentim yoktu usulen aldim. Annemlerde aynı sekilde esime şu kdr bütçe ayirdik saat icin dediler ben eşimle gittim istedigi saati aldik. Kendi ailem zaten takı olarak kendileri gonulden geceni bana taktilar. Herkes gönlünden gecen hediyeyi butcesine uygun hediyeyi verdi bizde dahasini istiyorsak kendimiz ekledik

Alamıyorlarsa ne yapabilirsiniz ki? Biz doğulu olduğumuz halde hiç bunun konusunu dahi yapmadık. Hatta eşim bayağı telaşlıydı bu konuda, çok altın istenirse arabayı satarım diye düşünüyordu ailesinde para olmadığı için. Babam gücünüz neyse o kadar yapın dedi dahasına karışmadı. İki bilezik bir kolye taktılar, ki kolye bu fotodaki gibi değil çok çok daha uygun fiyatlı bir kolye. Onları da eşim ödedi babası sonradan eşime ödedi eşimin o dönemki aldığı parayla hem de, o günkü artmış parasına göre de değil.
Yani yorumlarda "size yapılmadı mı, herkese yapılmıyor mu" diyorsunuz ama hayır herkese yapılmıyor. Durumları yoksa canlarını mı alacaksınız insanların?

Valla burdaki kadinlar altina falan karsi. Dinleme bunlari.
Bence cok iyi yapiyorsun ailenin yaninda dur kiymetini bil. İste isteyebildigin kadar. Benim degerim bu isinize gelirse de. Oylelerinin kiymeti bilinir hep cevrene bak

Sen gencligini guzelligini bekaretini veriyorsun adama. Yarın obur gun bosansanız bu isten sen zararli cikcaksin en basitinden. İsteyebildigin kadar iste en az 200gr .
Aaaa yok böyle olmaz ucuza gider açık arttırmaya falan çıksın isterseniz?

Nişanda yüzük haricinde takı takılmaz, nerenin adeti bu böyle?
Sizin dediğiniz söz, genelde sözde sadece yüzükler takılır. Bizde de nişanda takı takılır. Ancak buradaki konu talepte bulunulması. Bizde genelde erkeğin ailesi varsa kardeşleri falan takarlar nişanda ancak kız tarafı kıza katkı olsun diye daha geniş çaplı takı takarlar. Eşim 2, anne babası birer bilezik taktılar bana nişanda bir de kardeşleri çeyrek taktılar mesela. Erkek tarafından toplam gelen buydu. Benim de annem babam ve kardeşlerim bilezik taktılar ve tüm halalarım amcalarım teyzelerim birçok arkadaşım kuzenlerim falan çeyrek taktılar. Toplam 8 bilezik 37 çeyrek altınım olmuştu mesela nişanda. Ancak kimse kimseden bir şey talep etmedi. Düğünde de aynı şekilde takılan bilezikleri eşime geri verdim kendisi 4 bilezik daha eklemiş üstüne ve bir de kelepçe almış. 8 bilezik 1 kelepçe taktılar bir de evli olan abla abileri bilezik taktı. Yine aramızda hiçbir konu geçmedi.

Sizin dediğiniz söz, genelde sözde sadece yüzükler takılır. Bizde de nişanda takı takılır. Ancak buradaki konu talepte bulunulması. Bizde genelde erkeğin ailesi varsa kardeşleri falan takarlar nişanda ancak kız tarafı kıza katkı olsun diye daha geniş çaplı takı takarlar. Eşim 2, anne babası birer bilezik taktılar bana nişanda bir de kardeşleri çeyrek taktılar mesela. Erkek tarafından toplam gelen buydu. Benim de annem babam ve kardeşlerim bilezik taktılar ve tüm halalarım amcalarım teyzelerim birçok arkadaşım kuzenlerim falan çeyrek taktılar. Toplam 8 bilezik 37 çeyrek altınım olmuştu mesela nişanda. Ancak kimse kimseden bir şey talep etmedi. Düğünde de aynı şekilde takılan bilezikleri eşime geri verdim kendisi 4 bilezik daha eklemiş üstüne ve bir de kelepçe almış. 8 bilezik 1 kelepçe taktılar bir de evli olan abla abileri bilezik taktı. Yine aramızda hiçbir konu geçmedi.
Nişan da takı takmak zorunlu değildir, içinden gelen takar. Hele en ince bir bilezik dünyanın parası olmuşken kimse kolay kolay takamaz artık. İnsanları bu şekilde zorlamak hiç hoş değil, kaldı ki nişanlısı ev almış. Bu bütün takıların üstünde bence.

aklıma nedense nişanın atılıp da takıların sizde kalması ihtimaline karşın önlem alınmış olması geldi ama böyle bir durum yoksa sorun cidden maddiyatsa çok büyütmeyin

Nişan da takı takmak zorunlu değildir, içinden gelen takar. Hele en ince bir bilezik dünyanın parası olmuşken kimse kolay kolay takamaz artık. İnsanları bu şekilde zorlamak hiç hoş değil, kaldı ki nişanlısı ev almış. Bu bütün takıların üstünde bence.
Hiçbir yerde takı takmak zorunlu değildir ki. Bunlar kural değil adettir sonuçta :) Zaten aynı yorumu yaptım sizinle konu sahibine. Kendi aileniz takabiliyor mu ki nişanlınızın ailesinden talep ediyorsunuz dedim. Bunlar gönülden geçen şeylerdir ve ekonomik gücüne göre hareket eder herkes.

Sizin adetlerinizde olmayabilir ancak bizim adetimizde nişanda takı vardır. He bu zorunlu asla olamaz ama içlerinden gelen miktarda takı takılır ve bu zamana kadar da takı töreni olmayan nişana denk gelmedim ben. Düğünde de zorunlu değildir ki yine takmak isteyen istediği miktarda takar. Bunun talebi olmaz ayıptır.

Hiçbir yerde takı takmak zorunlu değildir ki. Bunlar kural değil adettir sonuçta :) Zaten aynı yorumu yaptım sizinle konu sahibine. Kendi aileniz takabiliyor mu ki nişanlınızın ailesinden talep ediyorsunuz dedim. Bunlar gönülden geçen şeylerdir ve ekonomik gücüne göre hareket eder herkes.

Sizin adetlerinizde olmayabilir ancak bizim adetimizde nişanda takı vardır. He bu zorunlu asla olamaz ama içlerinden gelen miktarda takı takılır ve bu zamana kadar da takı töreni olmayan nişana denk gelmedim ben. Düğünde de zorunlu değildir ki yine takmak isteyen istediği miktarda takar. Bunun talebi olmaz ayıptır.
Adet diye diye gençlerin evlenmelerini zorlaştırmaktan başka bir şey yapılmıyor. Nişan da takı olayı yoktur bizde, düğünde de birinci derece akrabalar ve çok yakın arkadaşlar altın takar. Bu böyle giderse kimse kolay kolay evlenmeyecek. Bu diretmelere tamamen karşıyım. Nişan da resmi bir adım değil, ön adımdır sadece. Her an atılabilir, takısını takmak isteyen düğünde takar.

Adet diye diye gençlerin evlenmelerini zorlaştırmaktan başka bir şey yapılmıyor. Nişan da takı olayı yoktur bizde, düğünde de birinci derece akrabalar ve çok yakın arkadaşlar altın takar. Bu böyle giderse kimse kolay kolay evlenmeyecek. Bu diretmelere tamamen karşıyım. Nişan da resmi bir adım değil, ön adımdır sadece. Her an atılabilir, takısını takmak isteyen düğünde takar.
O sebeple belirttim zaten kıza destek olmak adına kızın yakınları takı takarlar bir dayanışma olsun diye. Hani bir eksiği varsa alsın diye. Zaten nişan atılma durumu olunca sadece erkek tarafının takıları iade edilir akrabalara tek tek altınlar dağıtılmaz :) Düğün de aynı şekilde evleniyorsun boşanabilirsin de insanlar takı takarken bunları düşünmeden destek olmak için takıyorlar. Ben İç Anadolu’dan bir şehirliyim eşim de doğulu ama her iki tarafın adetinde de nişanda takı merasimi mevcuttu. Konu komşu takmaz sadece yakınlar takar. Adetlerin çıkış sebebi güzel aslında ama gerçekten artık insanları çok zorluyor. Ben genel olarak özellikle erkek tarafından çok fazla beklentiye girilmesine aşırı takığım. Sanki kız bir ödeme karşılığı başka bir aileye teslim ediliyor gibi zorla isteklerde bulunmak çok ilkel.

X