Sorunlu bir meslektaş

5 gündür çalıştığınız iş yerinde senli benli konuşmayın. Flört işlerini bilmiyorum dediniz bunu da mı bilmiyorsunuz? Adam istediği kadar sen desin, siz diye cevap verin. Bu nedir ya keko tacizciyim diye bağırıyor. Bu adamla aynı yerde çalışmanın tek yolu low profile takılmak.

Bunu yazarken hiç düşünmediniz mi, bir de sonuna gülme efekti koymuşsunuz. 40 yaşındasın demeyi hadi anladık ama sonucuna katlanmaya hazırım yazmaya ne motive etti sizi? Sanki yıllardır aynı yerde çalışan kankiler gibi.
Katılıyorum sonuna kadar. Ve sonra gelip dünyadan bihabermiş gibi konuşmanız da biraz saçma açıkçası.
"Sonucuna katlanmaya hazırım hahahah" cümlesini okuduğum an gelen cringe hissini anlatamam.

Siz kaç yaşındasınız?
Kıdemli yöneticiye bak hele sen,ahlaksız.
Bana daha çok 20lik yeni mezun çıtırlara yazan ,evli barklı çocuklu kart bir zampara gibi geldi adam. Dikkat edin,yazdıklarını saklayın. Başınıza iş açarsa rezil edersiniz

Çalıştığım birimde yönetici pozisyonundayım (kamu) yöneticinin bir ağırlığı olur. Gereksiz samimiyet, karşıya taviz vermektir.

Daha önceleri yaşlı bir amca (iş yerinden değil) " Sekreterini beceren, çayını kendisi alır" demiş ve amcaya kızmıştım ne diyor bu? Nasıl bir cümle diye tepki vermiştim.

Şu an düşündüğümde cümle çok argo, edepsiz gelse bile bir mantığı varmış 😅 kötü bir cümle ama aklımdan silinmiyor ve sözümün geçmesi adına asla gereksiz samimiyete girmem.

Bu adam yönetici vasfı taşımıyor. Ennn gereksiz, laubali muhabbete girmiş. Günlük yaşamda esprili bir mizacın olabilir ailenle, arkadaşlarınla ama iş yerinde bunlar olmaz, oluyorsa sonradan b***ku çıkar o işin.

Siz de üslubunca geri püskürtün ve sınırlarızı koyun. Buna tepki olarak mobbinge uğrarsanız, Neden mobbinge uğradığınız dair elinizde haklı sebepleriniz olur.

Çoğunlukla Cimer üzerinden bu şekilde şikayet önümüze gelince iki tarafın savunmasına ve ispatını bakıyoruz. Eğer alt yapı olarak mesela siz buna zemin hazırlamışsanız ve sonra kötü olup böyle bir şeye maruz kalmışsanız, ben sizi haklı bulmam. Ama siz püskürtmüş ve karşı buna kinlenip size baskı uygulamışsa siz haklı bulunursunuz. Diğer türlü arka planda "kaşınmış" diyoruz.

Beş iş gününde, üstelik amiriniz komunumdaki biriyle nasıl senli beni olabildiniz? Ben on senelik iş yerimde iş arkadaşlarıma (bir kaç çok samimi olduğum kişi dışında) astım ya da üstüm olduklarına, kadın ya da erkek olduklarına bakmaksızın siz diye hitap ediyorum hala.

Adam sorunlu tamam ama siz de iş yerinde nasıl davranacağınızı ve konuşacağınızı bilmiyorsunuz bence. 26 yaş küçük bir yaş da değil.

Herkese iyi geceler,

Ben 2 hafta önce yeni bir yerde işe başladım.
Işimin 5'nci gününde, kıdemli yöneticilerden biri mesajdan kaç yaşında gösterdiğini sordu. Bilmiyorum falan diyerek geçiştirdim. Ama bu yaş konusu devam etti. Bu sabah ofise geldiğimde, bilgisayarımın üzerinde bir post-it vardı, üzerinde "35 yaşındayım..." yazıyordu. Ben bir tepki vermedim. Gün içerisinde bu yaş konusu yine açıldı ve bu sefer ona "40 yaş gösteriyorsun. Sonucuna katlanmaya hazırım ahaha" yazdım (aklıma edeyim). Onun tepkisi şu şekil oldu : "Cevabına saygı duyuyorum ama bu sonuçsuz kalmayacaktır. Ayrıca söylediklerinin sorumluluğunu alan insanlara saygı duyarım " dedi.

Arkadaşlar, sizce bu adam sorunlu mu yoksabeni mi test ediyor ? En başta belki yaş ile alakalı bir kompleksi vardır ve bu yüzden her tanıştığı yeni kişiye bu soruyu soruyodur diye düşündüm. Ama yazdığı o cevap beni biraz tedirgin etti.

Siz ne düşünüyosunuz bu olay hakkında ?
Uzak durun. Mesajda yaptığınız gibi cevap gerektiren, aksiyon gerektiren şeyler yapmayın.

adam laubali bir şekilde davranıyor ama siz de hiç normal değilsiniz. "sonucuna katlanmaya hazırım hahah ne demek " sizde resmen adama karşılık vermiş gibi bu ne samimiyet 5 günde. ilk başta diyeceğiniz şey x ben bu buraya sizin yaşınıza sorgulamaya gelmedim beni de ilgilendirmez deyip pro takılmanız gerekiyordu o zamanda adamda geri dururdu şimdi aha ne güzel ben bunla rahat rahat konuşurum ona zaten rahat izlenimi vermişsiniz. inş toparlarsınız bence uzak durun bundan sonra pro takılın yüz göz olmaya gerek yok yönetici ile.

Beş iş gününde, üstelik amiriniz komunumdaki biriyle nasıl senli beni olabildiniz? Ben on senelik iş yerimde iş arkadaşlarıma (bir kaç çok samimi olduğum kişi dışında) astım ya da üstüm olduklarına, kadın ya da erkek olduklarına bakmaksızın siz diye hitap ediyorum hala.

Adam sorunlu tamam ama siz de iş yerinde nasıl davranacağınızı ve konuşacağınızı bilmiyorsunuz bence. 26 yaş küçük bir yaş da değil.
Iş yerine göre deģisiyir. Ilk iki gün herkese siz diye hitap ettim. Onlar ısrarla sen diye hitap et dediler. Herkes birbirine sen diye hitap ediyor. Şirket politikamız bu dediler. Ne yapiyim, inatlaşayım mı?

Siz kaç yaşındasınız?
Kıdemli yöneticiye bak hele sen,ahlaksız.
Bana daha çok 20lik yeni mezun çıtırlara yazan ,evli barklı çocuklu kart bir zampara gibi geldi adam. Dikkat edin,yazdıklarını saklayın. Başınıza iş açarsa rezil edersiniz
25 yaşındayım. Ilk gün geldiğimde, yakın arkadaşı yaşìmı sormuştu, bende söyledim. Pek aldırış etmemiştim

Iş yerine göre deģisiyir. Ilk iki gün herkese siz diye hitap ettim. Onlar ısrarla sen diye hitap et dediler. Herkes birbirine sen diye hitap ediyor. Şirket politikamız bu dediler. Ne yapiyim, inatlaşayım mı?
Anladım. Bilemiyorum ben sizden sene çok zor geçen bir insanım. Mesafeyi severim. Herkes öyle olmak zorunda değil tabi.

Bunun dışında yazdığınız cevap da ciddiyetten uzak bence. Sizin için sorun yoksa adamın cevabında da sorun olmamalı.

Belli ki kompleks yapıyor yaşını neden karşı atak yapıp ilgisini üzerinize çektiniz ki?

Kaç gösteriyorum diye soran biri 20 li yaşları geçmiştir.

20 de böyle gösterme durumu olmaz zaten kişi memnundur yaşından.

30 dan sonra kaç gösteriyorum muhabbeti olur .

Ben böyle soru soranlara ‘28’ diyorum seviniyorlar isterse dede/nene gibi göstersin, iltifat almak için sorulan bir soru.

Öv beni diyorlar beyaz yalan söyle bana diyorlar söyle geç ne olacak.

Yok 40 sın bedelini ödemeye hazırım vs savaş ilan edip aaa savaştı benle deme belli ki sorunlu.

Ne işi bu merak ettim. Yeni gelene ilk haftada taciz, baskı, laubalilik, yaş sorma, sen ben deme... Eminim yaşınızdan başka şeyler de sormuşlardır. İşten kovulamam derken adamın oyuncağı mı olacaksınız? Höst kendine gel tarzı bir çıkış yapamıyor musunuz? Adam firmanın sahibi olabilir, insan kaynaklarına gidemem edemem derseniz de bu işin mahkemesi davası var. Burnundan getirilir normalde ama sonucuna katlanmaya hazırım deyip gülerseniz dava mava da edemezsiniz. Daha ilk haftada kendiliğinden yakınlık kurdu taciz falan etmedim der.

Adam çok ürkütücü geldi bana. Her fırsatta acitatif laflar, tavırlar. İlk olayda bile mesela soru soran insanı severim de geç ne yok sorunum onlarla değil bunlarla bilmem ne. Siz de maalesef çok yanlış davranmışsınız. Adam zaten acitatif laf dalaşına davet eder gibi uzatmışsınız. Keep a low profile lütfen, Amerikalıların dediği gibi.

X