sorun bende mi annemde mi?

sinsiyimbensinsi

Üye
Kayıtlı Üye
2 Ekim 2012
12
1
Merhaba, burayi ilk defa kullaniyorum sanal alemle cok isi olan bir insan degilim arkadaslarimda kendilerinde boyle bir durum olmadigi icin faydali olamiyorlar birde sizden yorum almak isterim.
Benim problemim annemle. Soyle anlatayim ben ilk okuldaydim hep ozenirdim diger arkadaslarimin ailelerine nisanlandim evlenmek uzereyim hala ozeniyorum. annem ilk okul mezunu kendini yetistirmeye acik olmayan babamin cok soylemesine ragmen hic bi sekilde kendini gelistirmek istemeyen bi insan bu en buyuk problem zaten. Basa donecek olursak ilk okul yillarindan itibaren hep annem tarafindan itilip kakildigimi dusunuyorum ozamanlar aklim ermiyodu tabiki ama liseye basladigimda bunu daha iyi farkettim sabah 5bucukta kalkar okula gider aksam uzeri 4 te gelir yorgun oldugum icinde koltukta uyuya kalirdim bana etmedigini demedigini birakmazdi ona gore sorunsa uyuyorum ona ev isinde yardimci olmuyorum. Bu ev isi zaten herseyin sorumlusu sanirim. Ozamanlar kucuk oldugum icin 2 haftada 1 arkadaslarimla cikmama izin verilirdi ona da laf eder istenez ve beni surekli babama sikayet ederdi ki hala aynu sekilde... ozaman ergenim galiba ben boyle dusunuyorum derdim ama suan yetiskinim hala ayni dusuncelerim. Annem surekli kiyas halinde onun kizi bunu yapmis ben yapmiyormusum onun damadi soyleymis onunkisi boyleymis gibi birde surekli her onune gelene beni kotuler kaynanama bile ki kaynanam kendi oglunu yani nisanlimi hep overken kac kez konustum konuya komsuya kotuleme bi problemin varsa gel bana anlat biz cozelim evdeki meseleyi disari cikarma diye yok baskalarini araci yaptim her ikimizide taniyan yine fayda etmedi en son kaynanama da kotuleyince dedim buna bari yapma ilerde evlenecegim ne yasayacagim belli degil sen beni kotulersen elalem bundan cesaret alir beni daha cok ezmeye calisir bu hosuna mi gider diye gene olmadi bende sonunda pes ettim. bu arada 18 yasindan bu yana hem okudum hem calistim calismaya basladiktan sonrada ailemden yukumu alip kendi sirtima aldim maddi olarak destek verdigim soylenemez ama kendi ihtiyaclarimi kardesimin ihtuyaclarini yeri gelir evin ufak tefek ihtiyaclarini hep ben karsiladim evlenicem ceyizimi a dan z ye ben aldim bize dusen gorevleri yerine getirebilmek adina aileme bir miktarda para verdim dugunde kullanmalari icin. Suan herseyi ayarladiktan sonrada hem is degisikligi nedeni ile hemde evlilik oncesi bi kafa dinleme niyeti ile isten ayrildim 1 ay oldu. Calisirken annemi gormuyordum sorun yoktu ama simdi evde oldugum icin ciddi anlamda cok mutsuz oldugumu hissediyorum sebebi ise babam ise giderken her sabah annemin beni kotuleyip sikayetlerine uyaniyor olmam, evde bana sanki ben dusmaniymisim gibi davranmasi beni yok saymasi ama gercekten oyle saymasi (3 kisilik tabakla sofra kurmasi,marketten aldigi bi seyi 3 kisilik yemeleri vs),1 aydir issiz olup ne yaptigimi param olup olmadigini sormamalari ve daha bir cok sey... bu arada o oyle davrandikca ben daha cok uzaklastim ve bende biyerden sonra tek kisilik yasamaya basladim tabiki bunada konusuyor ama buna sebep olanin kendisi olduguna ikna edemedigim icin artik konusmaktan vazgectim kendi icimde yasiyorum herseyi.
cok uzun oldu okuyup yardimci olmaya calisan herkese cok tesekkur ederim simdiden sorun tabiki bundan sonraki surecte ne yapmaliyim? Bu arada nisanlima bu durumu anlatmiyorum cunku ailemle kotu oldugumu bilip bunu kullanmasindan korkuyorum cunku onceden anlatiyordum bi kac atismamizda sen zaten ailenlede boylesin gibi bi soz edince kendimi geri cektim ama oda bilio anllasamadigmizi ve onun annesiyle arasi cok iyi. Durum budur arkadaslar.

Evlenince anneyle ayni sehirde mi olacaksiniz? Nisanliniz sen ailenlede anlasamiyorsun tarzi soylemlerine devam etmez umarim. Ben anne babanin bizi hayata getirmek icin bir arac oldugunu dusunuyorum. Kimse ailesini secemiyor. Ailesiyle anlasamayan bir cok insan var. Size oyle davranan anneyle fazla munasebetinizin olmasin. Ben babanizada suç buldum evde biblo gorevi goruyor sanirim. Insan karisi cahilse onu uyarir kizima boyle davranma bana sikayet etme falan der. Evlendiginizde mutlu olursunuz umarim.

açıkcası anneni de dinlemek lazım, çünkü benim çok sevdiğim bir arkadaşım annesini kötülerdi ve bende kızardım, geçen sene bikaç gün kalma fırsatım oldu evlerinde ve annesine hak verdiğim çok şey oldu, yani evdeyken ev işine yardım etmiyorsanız eğer buna bütün anneler kızar, bir şeyler eksik olabilir bence sizde, çünkü diğer kardeşlerinizi kötülemiyor anladığım kadarıyla, bence kendinizdeki eksiklikleri de gözden geçirin ama tabi bu annenizin sizi ele kötülemesini haklı çıkarmaz

Cok zor bir durum... Benim nacizane tavsiyem annenizi degistiremeyeceginizi bilmek vebunu kabullenmek. Evlat Anne babasinin haksiz oldugunu bilebilir gercekten haksizda olabilirler lakin evladin Anne babaya haksizsiniz demeye hakki yoktur. Siz evlat olarak sorumluluklarinizi yapin gerisine kafa yormayinki zaten yapmissiniz da. Onlar Anne babalik gorevini yapmiyorsa bu onlarin sorumlulugu. Evlenmenize gelince aileler ile alakali birbirinizi kirmayin Siz iyi bir aile olmaya calisin.

eevet ayni sehir olacagiz fakat farkli ilcelerde oturacagiz birbirimize pek yakin olmayacak. Nisanlimi da bu konuda uyardim tekrar aynj hataya dusmedi fakat yinede hayat bu ne olacagi belli olmaz.

Zaten evleniyorsunuz kavga ettiginize ugrastiginiza degmez. Ama keske isi birakmasaydiniz
Ben dinledim baskasina anlattiklarini da dinledim ve tabiki eksikliklerim var ama bu eksiklikler kendisinden kaynakli eksiklikler bazi seyler artik icimden gelmiyor tam duzelteyim ya annemdir bisi olsa ilk o kosar diyorum bi yerden tutunuyorum tuttugum yer elimde kaliyor. Annemin benden sikayetleri elbetteki ev isi muhabbeti, cocuklarimdan hayir gormedim muhabbeti anne diyorum bekledigin ne ne istiyosun sen x kisini kiyasliyosun ama ben bunu sana yapmadim bu olunca bende bu sekilde davranmadim mi niye boyle millete kotuluyosun diyorum bak millet kizini ovuyo asli kotu olsada sen tersini yapiyosun diyorum ben seni insanlara ovemem o sekilde reklamini edemem diyor :) e kotulemede ozaman diyorum hic bisi demiyor. Bende madem oyle ozaman istedigim gibi davranayim moduna giriyorum. Ve boyle olunca konusmuyoruz kendiside konusmuyor cok onemli bisi sormam gerekmedikce ondada 3. Kez sordugumda yanit alabiliyorum iyice deliriyorum artik onuda sormuyorum kendim yaniti ariyorum haliyle ne oluyor. Beni adam yerine koymuyo benle diger kizlar gibi konusmuyor inanin bunlari anlatir sizede ama ben sebep sonuc seklinde paylastim bunlarda benim eksiklerim.

Peki soyle yapsan?
Annen senin nasil biri olmani istiyor?
Bi kc gunlugune ne biliyim erken kalksan, evi temizlesen ve istediklerini yapsan?
Bakalim o zamn ne oluyor, hala kotuluyormu seni.

Evet farkindayjm bazi anneler kizlari ne yaparsa yapsin kotuluyor.
Bazilarida varki kizlari ne halt yesin goklere cikariyor.
Dengesiz anne babalar var evet.
Ama annene direkt dengesiz diyemeyiz.
Bence sen 3 5 gunlugune onun olmasini istedgi gibi davran ve gelismeleri burya yaz.

Ev islerine yardim etmemene kiziyor olabilir. Bazen benim annemde laf eder buna ama gidip ona buna beni kotulemez.
Senin annen abartmis hem de cok abartmis.
Gorgusuzluk ve sana saygisizlik yapıyor.
Duzelecegini de hicbir sekilde sanmıyorum.
Cabucak evlen kurtul.

Ya boyle konulari görüp okuyunca cidden çok üzülüyorum belkide oyuzden bu kadar genc yasta evlenmek ististiyosun ne bicim anneler var ya anne dedigin kizi ile arkadas olmali ona her konuda destek olmali köstek degil sana tavsiyem evlenince uzak bi yerde otur ve annen ile ilskini kes belki cok zor olcak ama dene bunu zaten o öbür dünyada sana yaptiklarindan pişman olur.

Acikcasi onuda denedim evet o zaman duzeliyor gibi oluyor cunku ben ne derse desin konusmaya devam ediyorum ama yine benim cabamla onun herhangi bir zorlamasi yok bu konuda yine asagilamaya devam ediyor ama ben yuzsuzluk yapiyorum yine konusuyor ama ben ses etmiyorum vs. Ama bu beni daha cok yoruyor neden derseniz konusmuyosak hic biseyime karismiyor bana dogrudan laf etmiyor ama konusuyorsak herseyime karisiyor edecegi laflari direk bana soyluyor ve en ufak bir seyde gene ben bukadar ugrasmis olmama ragmen herseyi altust ediyor. Sorun sadece ev isi degil bu kucuk bi ayrinti sadece neticede bu evde bende yasiyorum elbette biseyin ucundan tutuyorum ama yetmiyor. bu arada bi evli abim var gelinine olan yaklasimi ve bana olan tavrina bakiyorum ucurum var o kizin yaninda da asagilayip kucuk dusuruyor ve bunuda 1000 kez soylemis olmama ragmen.

Birde ufak 8 yasinda kardesim var oda ufak oldugu icin onada oyle degil tabiki.

Uzak oturacagiz ama bu kezde cok ilginc bir sekilde nisanlima yakinda oturun ikinizde calisicaksiniz bi yardimim dokunur ilerde cocugunuz olur ona bakacak olmazsa ben ilgilenirim seklinde baskisi oluyor. Sanirim suan yakininda oldugum icin kiymet bilmiyor evlendigimde duzelir insallah. Bu arada evliligimin bununla ilgisi yok dedigim gibi calistigim zaman birlikte vakit gecirmedigimiz icin skinti olmuyordu. 4 yillik iliskimizin evlilikle sonuclanmasini istedigim icin evleniyorum:)

Ilerde cocuk olunca tasinirsiniz yakinina. Gerekirse tabi.Ne zaman cocugunuz olacagi belli mi sanki.

Evlendikten sonra da aramiyor sormuyor gelmiyor kocaci oldu vs laflari cikarir arkanizdan. Siz haftalik ziyaretinizi yapin gecin. Sizden uzak olmanin dersini ve yalnizligini anlasin. Sen beni hic begenmedin e artik rahat biraktim seni. Sana gelip canini sikmayayim dedim deyip bildiginizi okuyun. Alttan alirsaniz devam eder, dik durmaniz lazim. Ama once o evden hayirlisiyla gelin olmaniz. Ama babaya ayni tavri sergilemeyin

O zaman tek seçenek var annen oz annen değil:))gulduğume bakma bu kadar düz sıg cahil gorgusuz bir anne pardon sözde anne duymadım .

Benzer durumu ben de yaşıyorum ama bahsettiğin gibi Allah korusun sabah şikayetle uyanmıyorum mesela. Sizinki biraz daha abartılıymış.. Ben sabırlı biriyim ama sabrım taşarşa çok sinirlenirim. Bi hareketine kızıyorsam söylüyorum bazen kızarak anlayacağı şekilde abartarak söylüyorum. Hatta küsüyorum. Eskiden daha mı az söylüyorduysam bilmiyorum şimdi daha net şekilde söylediğimden daha etkili oluyor. Madem öyle yapıyorsa sen de o sana nasıl davranıyorsa aynı şekilde ona davran. ne yapıyorsa benzerini ona yap. Şikayet eidyorsa benzer şekilde onu şikayet et. Bazi kişiler anlamıyor hareketinin normal olduğunu sanıyor. Ama insanlar değişmiyor belli yaştan sonra hele. Artık çözünü sen bulacaksın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…