Soma-Yırca'da "Kesilecek ağaç kalmadı, 6000 zeytin ağacı kesildi gitti"

Yazık ya:KK43: zeytin hakikaten çok kıymetli bir yiyecek, ağaçları asırlarca zeytin verir, hem şifalıdır hem lezzetlidir, yağı dünyanın en zararsız yağıdır, sabunu faydalıdır, posasından hayvan yemi yapılır, yani zeytin herşekilde değerlendirilip paraya çevrilen bir gıdadır, ben çok severim zeytini, bunca insanın ekmeğiydi zeytin, yaptıkları Allah'tan reva mı?

Videoyu buraya yükleyemedim linkte var Mune
http://www.cnnturk.com/video/turkiye/yirca-koyu-muhtari-o-zeytini-nasil-yiyeceksiniz

akdeniz ülkeleri bile bizden zeytinyağ alıp üzerine kendi etiketi basıyor, ilerde dünyada zeytinyağına sadece israil sahip olacakmış, bu toprakların kıymeti bu kadar mı bilinmez, köylüler tek başlarına ne yapsınlar, kimse de dur demiyor arkadaş, ülke kendi kendine zulmediyor resmen, hadi halkını köylünü düşünmedin zaten genelde düşünülmez zaten, zeytin, beğenmediğimiz zeytin dünyada prestij arkadaş...

Bildiğim kadarı ile dünyadaki en büyük zeytin üreticisi ispanya onu İtalya, Yunanistan ve Türkiye izliyor. Ancak İsrail zeytin- zeytinyağı pazarında pek olmayan bir ülke. Yine de bir ara ihracatçı birliklerinde çalıştığımdan dolayı bildiklerim bunlar,detaylı araştırma yapmadım.

Yırca köyü muhtarı: "O zeytini nasıl yiyeceksiniz?"

6 bin zeytin ağacı kesilen Soma Yırca köyünün muhtarı Mustafa Akın, katıldığı CNN Türk canlı yayınında gözyaşlarına boğuldu. Zeytinlik kıyımını anlatan Akın, "Bunu yapanın sofrasında O zeytin dile gelmez mi? Nasıl kıydın da kestin demez mi? O yağları, o zeytini nasıl yiyeceksiniz" diye haykırdı.
Soma Yırca köyü muhtarı Mustafa Akın, santral inşaatının 1 km kaydırılması halinde tek bir ağaç bile kesilmeden zeytinliğin kurtulabileceğini söyledi. Saynur Tezel Özgentürk'ün Günlük programına katılan Soma Yırca köyü muhtarı Mustafa Akın, kendilerini bir de otoban tehlikesinin beklediğine dikkat çekerek "İzmir İstanbul otabanı da köyümüzden geçiyor. Pazarda tezgah açarız, dilencilik yaparız, en son seçenek madencilik yaparız. Yarı aç yarı tok yaşarlar. Ama köyümüzü terketmek gibi bir niyetimiz yok" diye konuştu.

"Mutlaka zeytin yiyorlardır, sofralarında zeytinyağı da kullanıyorlardır. Bunu yapanın sofrasında O zeytin dile gelmez mi? Nasıl kıydın da kestin demez mi" diyerek gözyaşlarını tutamayan Akın, "O yağları, o zeytini nasıl yiyeceksiniz" diye haykırdı.

Bildiğim kadarı ile dünyadaki en büyük zeytin üreticisi ispanya onu İtalya, Yunanistan ve Türkiye izliyor. Ancak İsrail zeytin- zeytinyağı pazarında pek olmayan bir ülke. Yine de bir ara ihracatçı birliklerinde çalıştığımdan dolayı bildiklerim bunlar,detaylı araştırma yapmadım.

ben de bi haberde ya da belgeselde izledim tam olarak hatırlamıyorum şimdi, ama aklımda kalan italyanın bizden zeytinyağı aldığı

çok sıktı artık bu mevzular. ülke sanki kendi malları gibi kullanıyorlar. özellikle yöneten insanlarda görgü olmayınca gerçekten hiç iyi şeyler olmuyor.

ben de bi haberde ya da belgeselde izledim tam olarak hatırlamıyorum şimdi, ama aklımda kalan italyanın bizden zeytinyağı aldığı

canım o biraz uçuk bir program olmuş. İtalyaya kayda değer bir zeytinyağı ihracatımız yok. hatta diğer ab ülkelerine bile doğru düzgün yok diyebilirim.
Ancak bizden zeytinyağı alan ülkeler 'made in italy' etiketi yapıştırıp kendi iç pazarlarında satıyor olabilirler.
Balkan ülkeleri ve kuzey afrika ülkeleri tekstilde öyle yapıyorlar bildiğim kadarı ile, hatta Arnavutluk'ta yapıldığına bizzat şahit oldum. Çünkü İtalya'dan ihrac etse o tekstil ürününü pahalı, Çin'den alacağından da kaliteli. İtalyada üretilmiştir etiketini basıverip mağazalarda satıyorlar arnavutlukta:))))

Geç gelen karar: Yırca’da 6 bin zeytin ağacı kesildikten sonra Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı!

Yetti artıkk ! Boş kutularınız için , Ak saray uğruna satmadığınız yer kalmadı !
Zaten ne beklenirki sizdende , ne de olsa siizde satılıksınız!

B12fUdfIEAA9o7X.jpg

Valiyle konusurken aglayan teyzemle ben de agladim. 6000 zeytin agaci ben onlarla iki cocuk buyuttum simdi ne yapacagim diye agliyordu. Icim sizladi ya bu kadari da pes artikm

Bir de danistay yurutmeyi durdurma karari almis. 6000 tane agac kesilmis hicbir sey kalmamis şimdi durdurma karari. Gerci once gelse de bu ulkede yargi karari herkese islemiyor ki:KK43:

çok sıktı artık bu mevzular. ülke sanki kendi malları gibi kullanıyorlar. özellikle yöneten insanlarda görgü olmayınca gerçekten hiç iyi şeyler olmuyor.
görgümüdür,başka birşeymi bilmiyorum..bu ülkenin toprağı kimsenin tapulu malı değil..çok garip yaşananlar..halkın düşüncelerine önem verilmiyor..

Bu insanlarin hayati zeytin.Gecim kaynaklari zeytin.Onu da ellerinden aldiniz vicdansizlar.Doga affetmeyecek sizi.O soktugunuz agaclar gun gelecek intikamini alacak.Kimbilir belki birtanesi basucunuza dikilecektir !!

yatacak yeri yok bunların, toprak almayacak bunları.
fakir, fukara,çiftçi, işçi hep yapayalnız. kime gitsin bu insanlar, kime-neyi şikayet etsin?
işte bunları böyle Karun eden Firavunlar ateşlerde yansın.
zeytin ağacı kolay mı yetişiyor? sen kimsin de milletin ekmeğini, geleceğini, umutlarını mahvediyorsun?

hey gidi hey devletime bak. hep zenginle, güçlü ile, zalimle elele. hani "zalimler için yaşasın cehennem" diye bağırıyorlardı ya İsrail için. İsrail kendi halkına bu kadar zarar veriyor mu acaba?

Danıştay karar vermiş termik santral zeytinliğe yapılamaz diye...:KK57:6000 ağacı hiç yoktan kestiler:KK57:

X