SmuwiLa' nın Çeyizi

Canim benim ne kendini kas ne de uzun bir ara ver.
Yani mutlaka kendine göre kafanda bir liste vardir alacaklarina dair.
Hepsini gördükce, begendikce ve maddi acidan gücün yettikce al bence.
Ben 6 ay icinde evlendim ve bazi seyleri istedigim gibi alamadim mesela.
Hala eksiklerim var ama mutfagim cok kücük oldugu icinde hic birsey alamiyorum.
Yani demem o ki, maddi acidan gücün varsa yavas yavas almaya devam et.
Inan bana o zaman halledilecek o kadar cok sey oluyor ki, insan istedigi ceyiz ile ugrasamiyor.
Simdi ceyizi halledersen o zaman sadece kina, dügün, balayinin detaylari ile istedigin gibi ilgilenebilirsin.

Tatlım benimm

Hiç sıkıntı yapma sen...

Baban sözden sonra 6 ay içerisinde bekletmem düğün yapmam dese bile o 6 al içerisinde birsürü eşya alırsın...

Bence kendini kasma fazla...

Hem 5 ay erkek arkadasın gelene kadar var ortalama 6 ayda ordan desek daha 1 senen var en az...

hiç kendini kasmaya değmez bitircem diye uğraşma sakın hata yaparsın

denk geldikçe al yada çok beğendiysen al...

Hem herşeyini bitirince zamanla karsına cıkan şeyleri bu var buda var diyip alamazsın

kısmetse ne varsa o olur bebişim

sıkıntı yapma o güzel uykundan etme kendini

Canım büyük parçalardan bişey kalmadı şuan, maddi açıdan orta halliceyim babamın yanında çalıştığım için maaş almıyorum harçlık sistemi ve zaten kasmadan yapıyordum ki, alınacak şey çok fazla, ben en sona işin olsa da olur olmasa da olur dediğim teferruat şeyleri bırakmak istiyordum, hani her zaman alınabilecek şeyler, sonuçta söz olunca alınan düğün tarihine göre daha beyaz eşya, mobilya, halı perde işi var ve kına, düğün, balayını hiç saymıyorum..

Babamın kararı bize bırakacağı belli olsa sıkıntı yapmam 1 sene de rahat rahat hallederiz, ama ola ki iki aile de 1 seneden az bir zaman da olması yönünde hemfikir oldu, o zaman benim hem eksik kalan çeyizim hem evin olmazsa olmazları hemde düğün işi ciddi şekilde yoracak bizi, keşke açık açık babama baba askerden gelince beni istemeye gelecekler, düğünü de biz bir sonraki sene yapmak istiyorum diye söyleyebilseydim..

Şimdi 2 taksit birden ödüyorum zaten fazla açılamam tatlım, o beni ister istemez bi süre bağlayacak.
Sevgilimin gelmesine bugün 4 ay 3 gün var.
Geldiğinden 6 ay sonrası Kasım, bunun beyaz eşyası var, mobilyası, halısı perdesi, tv' si var, kınası var, düğünü var, ev araması var, bak ufak tefek işleri saymadım bile..
Var oğlu var anlayacağın..
Bunların hepsi 6 aya sığar mı onu düşünüyorum ben, yani altından kalkabilir miyiz?
İnsanlar nasıl evleniyor merak ediyorum doğrusu, mesela benim kuzenimin arkadaşının abisi evlendi arabasını satmış üzerine de 20 bin falan kredi çekmiş öyle düğün yapmış ev düzmüştü.

Son düzenleme:

Bişe diyim mi herşey oluyor... Bi şekilde borca giriyosun alıyosun sonra da tıpış tıpış ödeniyor iki gönül bir olduktan sonra...

Ben sana şuan ki halimizi anlatsam ağlarsın

Eve tadilat yaptırıyoruz ustaların biri geliyor biri gidiyor hepside para...

şuan kartonpiyerler yapılıyor mutfak viran halde herşeyy ama herşey yıkıldı kaldırıldı A dan Z ye yeni baştan yapılcak..

Ayrıca dediğin gibi eşyalar düğün kına zırt pırt nişanlım dün bahsetti de bi liste hazırlamıs keske atsaydım sana dedi, baya bi strese sokmuş oda kendini

Ayrıca 4 ay bişeyim kaldı ve benim daha yemek takımım bile yok Hiçte stres yapmıyorum çünkü düğüne kadar illaki alınacak

Ay canım benim ya, Allah kolaylıklar versin size. Bi başlasan sonu geliyor mutlaka.

Benim için artık ailelerin selameti herşeyden daha önemli, babamın söz yapmamasının sebebi askerlik araya gireceğinden dolayı bekleyeceğimizdendi, eve gelemez, yalnız başlarına gezmeye gidemezler diyormuş kız kardeşime.
Düşünsene koskoca 1 yıl, 365 gün.. :111:
Babam kök söktürür diye korkuyorum açıkçası..
:18:
Yoksa istemeye geliyorlardı onlar, ben son anda sakın istemeyin babam isterlerse vermem sadece tanışıcaz dedi diye haber vermiştim son anda iş tanışmaya dönmüştü böylelikle.

Biz yetişmez, altından kalkamayız diye korkuyoruz ama oluyormuş be, sadece cesaret lazım biraz bize..

Son düzenleme:
Öncelikle Allah kavuştursun diyerek başlamak istedim
Çok güzel seçimler yapmışsın, güle güle kullanmak nasip olur inşallah

Smuwilamm bak bu arkadaş çok haklı, inan ki nişanlandıktan sonra vakit öyle çabuk geçer ki sen bile anlayamazsın..
Sürekli bir koşuşturmaca.. bir telaş..
Zaruri eşyalarını en sona bıraktığını düşünsene.. Zaten kına düğün balayı derken bir sürü muazzam masrafınız olacak.
Çeyizin tamamen bitse bile kız tarafının ev düzerken aldığı şeyler var..
Hem o telaşta alayım çıksın aradan diyerek aceleye getirebilir, sonradan aldığından pişmanlık duyabilirsin.
Onun için rahat ol, akışına bırak..
Gez toz araştır.. Gördüğünde "işte bu tam benlik" dediğin şeyler çıkacak karşına, onları al mutlaka
Ama heryerde modeli aynı olan ıvır zıvırları erteleyebilirsin.

Bence kendine zulmetme.. Nasipten öte köy yok..
Nikah saati ile ölüm saati bellidir derler. Eğer nasibinde 6 ay beklemek varsa dilesen de 6 ayı geçmez,
Ama 1 yılsa bu süre, basiretin bağlanır o süre kısalmaz.
Önemli olan bu süreyi huzurla ve mutlulukla atlatmak..

Hem şimdi bak ben sana kızarım da arkadaşım
Sevgilisi olan var olmayan var

Benim daha evlenecek herifim bile yok çeyizimi bitirdim biliyorsun, rahat battı bana ben de bitirivereyim çeyizimi dedim en azından karşıma çıkarsa bekletmem benimkisini, hatta bakmışsınız nikahı basmışım adama

Şaka bir yana, Rabbim sağlıkla huzurla ve en önemlisi hayırla kullanmayı nasip etsin..

Plan yapmayalım, kader planı yapılmış nasılsa

İyiki su topige konu acmis hepinizi tanimisim bazen insan kendini olduğu gibi aktaramiyor cevresindekilere, sanki yoruldum özlemim daha fazla terane cekemeyecekmisim gibi hissediyorum ve kimi duyarsam yeter uzatmayin zaten 8 yil flört etmissiniz deyince gerildim bi ben, plan yapmayin diyorsun ya sevgilim plan yapiyo iste, su kadar parayi su kadar zamanda biriktirir once sunu yaparim sonra bunu falan, bende ona 1 yil uzun bi sure hic mi bisey cikmaz sartlama kendini diyorum sonucta herkesin elinde evlenirken 30 bin nakidi olmuyor kim borcsuz evkeniyor ki bu devirde yani sirf borc olmasin diye beklemenin aileler arasinda gerginlige yol acmasindan korkuyorum yoksa nasipten öte tabiki köy yok ben ne dersem deyim yaşayıp göreceğiz herşeyi, bunu bile bile dusunmeye engel olamiyorum tabii, hayirlisi olsun inşallah. Senin de ne güzel işte canim arkadaşım herşeyin hazir bi adaya bakar bi bakmışsin hemen oluvermis herşey kismet Allah hayirlisini versin inşallah hepimiz için. ..

Kuzucum erkek arkadaşının maddi anlamda kaygılı bir yapısı var anladığım kadarıyla. Birçok açıdan kendine göre haklı sebepleri vardır muhakkak ama şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir ki evlilikte keramet vardır. Evlenen insanlara Yüce Mevlam maddi manevi yardım ediyor. Üstesinden kalkılmaz denilen borçlar bile bir bakmışsın ödenip gidiyor. Önemli olan can sağlığı.. Rabbim sağlıklı hayırlı ömürler versin, kalplerde sevgi daim olsun üstesinden gelinemeyecek birşey yok.

Erkek arkadaşın böyle kaygılı olduğu anlarda onun çok üstüne gitme, tartışıp aranızı germeyin boşuna. Yine başa dönüyorum ama aynı kapıya çıkıcam: kader planı yapılmış, iki cihan bir araya gelse değişmez o tarih. Rabbim hayırlarla karşılaştırsın

Ben de iyi ki tanımışım seni canım benim, iyi ki hepiniz varsınız dostluğumuz baki olsun

Evet canim garantici bi yapisi var. Benimde is yerinde calisan bi abim sürekli uzatilmamasi gerektiğini hayirli isleri bekletmemek gerektiginden peygamber efendimizin hadisinden bahsediyor. Ki 1 sene sonra düğün olsun diye isteyen bendim, ta ki sevgilim yeni askere gidip halam babama inatci, bi soz yapmadin deyip babam yine ayni cümleyi kurana kadar :)

Evde hanim yok diye eve gelip gitmesini istemiyor e zaten 8 sene tanistirdiktan sonra dahi gorustugumu hep sakladim, nisanliykende ayni olacaksa ne anlami kaliyor nisanliligin diye düşünmeye başladım?

Erkek arkadaşım gelmem, fazla gorusmeyiz dese de eminim ki o da sikilacak babama bir süreden sonra bilenir diye korkuyorum ben ama tabii yine herşey ayni yere çıkıyor nasip, kismett

Kuzucum bitanem sal aklının iplerini, Allaha havale et, o en güzel vekil
Herşeyin en güzelini, en iyisini O biliyor. Vardır yaşanılanlarda bir hayır..

Kuzucum bitanem sal aklının iplerini, Allaha havale et, o en güzel vekil
Herşeyin en güzelini, en iyisini O biliyor. Vardır yaşanılanlarda bir hayır..

Saldim gitti mevlam ne eylerse güzel eyler bu konuşma yaradi bana özlemim cok öpüyorum seniiiiii

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…