Siz olsanız ne yaparsınız?

Merve Aycan

Üye
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2024
956
393
Kızlar konu ailem huzursuz kavga dolu babamın kaosları ile büyüdük 4 kardeşiz. Babamı anlatmak istemiyorum bir insanda erkekte ne kadar kötü şey varsa çoğu vardır. Annemde gariban her şeye susan ne yapsa ayrılmayan aman kimse duymasın kimse sevinmesin. Biz küçükken ayrılmamış diyor cahildim şimdi de artık bitti çocuklar büyüdü benim çekeceğim az kaldı diyor. Biz babamla görüşmüyoruz çoğu kardeşim küs sadece eve gidince ne yapıyorsun falan bayramda nasılsın. Özgüvenimiz kırıldı hep sürekli hakaret kavga dövüş. Evlendiğim gün bile son güne kadar benle konuşmadı aman bir şey isterim bir şey derim düğüne dahi zorla gelip yabancı gibi gitti.Şimdi erkek kardeşim çok hırçın babamla konuşmuyor babam onun hayatını mahvetti ama hıncını annemden çıkarıyor sen yaptın sen ettin sustun hayatımız bitti falan. Biz tüm kardeşler bu mevzudan dolayı kavga ediyoruz özellikle benle o diğerleri ile onlar diyor annenin üstüne gitmeyin vs. Ben uzaktayım bu halde bile ayda 1 kavga ağlama benim de asabi olduğumu söylüyorlr benden memnun değiller evet orda iken öyle bir ailede hırçındım sürekli odada uyuyordum ne iş ne aş sonra ben atandım sadece 2 sene üniversite parası verdiler ne dershane ne bir şey kendi emeğim evlenince de hiç bir maddi destek çıkılmadı bende kardeşlerime anneme 2 yıl baya destek oldum evlenince de kıyafet hediye vs harçlık gönderdim. Ama ne yapsam elimde patlıyor annem ağlıyor üzülüyor ama sürekli herkese karşı kendini ezdiriyor hiç bir şekilde laf dinlemiyor. Bende yeterince çektim hala aklım onlarda çok üzülüyorum ama çok da yıprandım sizce ne yapmalıyım???

Kızlar konu ailem huzursuz kavga dolu babamın kaosları ile büyüdük 7 kardeşiz. Babamı anlatmak istemiyorum bir insanda erkekte ne kadar kötü şey varsa çoğu vardır. Annemde gariban her şeye susan ne yapsa ayrılmayan aman kimse duymasın kimse sevinmesin. Biz küçükken ayrılmamış diyor cahildim şimdi de artık bitti çocuklar büyüdü benim çekeceğim az kaldı diyor. Biz babamla görüşmüyoruz çoğu kardeşim küs sadece eve gidince ne yapıyorsun falan bayramda nasılsın. Özgüvenimiz kırıldı hep sürekli hakaret kavga dövüş. Evlendiğim gün bile son güne kadar benle konuşmadı aman bir şey isterim bir şey derim düğüne dahi zorla gelip yabancı gibi gitti.Şimdi erkek kardeşim çok hırçın babamla konuşmuyor babam onun hayatını mahvetti ama hıncını annemden çıkarıyor sen yaptın sen ettin sustun hayatımız bitti falan. Biz tüm kardeşler bu mevzudan dolayı kavga ediyoruz özellikle benle o diğerleri ile onlar diyor annenin üstüne gitmeyin vs. Ben uzaktayım bu halde bile ayda 1 kavga ağlama benim de asabi olduğumu söylüyorlr benden memnun değiller evet orda iken öyle bir ailede hırçındım sürekli odada uyuyordum ne iş ne aş sonra ben atandım sadece 2 sene üniversite parası verdiler ne dershane ne bir şey kendi emeğim evlenince de hiç bir maddi destek çıkılmadı bende kardeşlerime anneme 2 yıl baya destek oldum evlenince de kıyafet hediye vs harçlık gönderdim. Ama ne yapsam elimde patlıyor annem ağlıyor üzülüyor ama sürekli herkese karşı kendini ezdiriyor hiç bir şekilde laf dinlemiyor. Bende yeterince çektim hala aklım onlarda çok üzülüyorum ama çok da yıprandım sizce ne yapmalıyım???

Bu yedi kardeşin en küçüğü kaç yaşında? Annen boşansın veya kağıt üzerinde boşanmasa bile evliliği bitirsin. Yedi kardeşten uygun olanların evine yakın yere taşınsın, çalışmaya uygunsa çalışsın, belki çocuk bakabilir belki başka işte çalışabilir. Ailecek adamı silin hayatınızdan. Yedi kardeş hepiniz işinde gücünde insanlarsanız bu konuyu halledebilirsiniz.

Ben olsam annemi alır ciddi ciddi bu konuyu konuşurdum ama kabul etmez, ah vah yapmaya devam ederse onunla da arama mesafe koyardım.

Bu yedi kardeşin en küçüğü kaç yaşında? Annen boşansın veya kağıt üzerinde boşanmasa bile evliliği bitirsin. Yedi kardeşten uygun olanların evine yakın yere taşınsın, çalışmaya uygunsa çalışsın, belki çocuk bakabilir belki başka işte çalışabilir. Ailecek adamı silin hayatınızdan. Yedi kardeş hepiniz işinde gücünde insanlarsanız bu konuyu halledebilirsiniz.

Ben olsam annemi alır ciddi ciddi bu konuyu konuşurdum ama kabul etmez, ah vah yapmaya devam ederse onunla da arama mesafe koyardım.
Söyledik ayrıl bir şekilde hallederiz el birliğiyle artık büyüdük haklarını da alırsın, yanlış yazmışım 4 kardeşiz en küçüğü üniversite 1 de. ev kiralarız hakkını da alırsın herkes çalışır hallolur ben kimseye rahatsızlık vermem çocuklara yük olmam yok daha kötü olur ben asla ayrılmam ölüm bir Allah bir diyor

Söyledik ayrıl bir şekilde hallederiz el birliğiyle artık büyüdük haklarını da alırsın, yanlış yazmışım 4 kardeşiz en küçüğü üniversite 1 de. ev kiralarız hakkını da alırsın herkes çalışır hallolur ben kimseye rahatsızlık vermem çocuklara yük olmam yok daha kötü olur ben asla ayrılmam ölüm bir Allah bir diyor

O zaman bırak ne hali varsa görsün. Annenin elinde imkan varken bu kaosu işkenceyi kendine yaşatıyorsa demekki o gayet mutlu, sizlere de kurban rolünde oynuyor.

O zaman hiç bişey yapamassın .
Kendi haline bırak.
Sende hasta olacaksın düşünmekten boşver.

O zaman bırak ne hali varsa görsün. Annenin elinde imkan varken bu kaosu işkenceyi kendine yaşatıyorsa demekki o gayet mutlu, sizlere de kurban rolünde oynuyor.
Sürekli ağlıyor mutlu değil ama böyle geldi çektim az kaldı diyor. Bu sebeplerden kardeşlerle aramız açılıyor herles kavga ediyor bir taraf anneme kızıyor bir taraf onu haklı görüyor sürekli kaos babamın da dünya umrunda değil asla devranını sürdürüyor

Sürekli ağlıyor mutlu değil ama böyle geldi çektim az kaldı diyor. Bu sebeplerden kardeşlerle aramız açılıyor herles kavga ediyor bir taraf anneme kızıyor bir taraf onu haklı görüyor sürekli kaos babamın da dünya umrunda değil asla devranını sürdürüyor

Annenin haklı yanı yok. Baban çok zengin, annene maddi güvence veren birisi mi? Annenin emekliliği, altını, emekli olmasa bile kira geliri mi sağlıyor mu adam? Ne artısı var annene?

kardesin haksizdl degil anneniz sizi ezdirmis. kötü yetismenizde bir suclu babaysa bir suclu da annen..hic magdur gorme onu. inan daha en başından simdi sizin yaptiginiz gibi sahip cikan olsa o yine ayrilmazdi.
cok muhatap olma ailenle. sana ne erkek kardesinle annen arasindaki mesele. yesinler birbirini. senin evin ayri kapin ayri.

000 ne geliri işte evde duruyor ev babamın ne getirse o ne gezme ne tozma ne para kıt kanaat geçiyor

Benim anneannem, dayımlar böyle lise çağına gelene kadar kocasından şiddet görmüş bir kadın, dedem vefat edeli yıllar oldu, bugün dedemin ona bıraktığı maddi güvence olduğu halde dedeme hakkını helal edemiyor. Çünkü zamanında canı çok yanmış. Çocuklarım küçük olmasa gidecek yerim olsa mutlaka bu adamı bırakır giderdim diyor.

Senin annenin keyfi yerinde demekki. Hep derim her insan sakin, huzurlu toplumun ideal yaşamına-ilişkisine uyumlu değil kimileri böyle kaos, kavga-gürültü olmadan yapamıyor.

Konuyu okurken bir anda çocukluğuma döndüm ve bizim için her şeyi yapan annemin aslında bizi ezdirdiğini fark ettim biraz da konuyu içselleştirdim çünkü biz de anneme yıllarca ayrıl dedik en azından biz büyüdükten ve para kazanmaya başladıktan sonra. Sürekli bahaneler buldu üstelik ev annemin üzerine idi. Yıllarca evde kavga gürültü hakaret gerginlik baskı vardı. Hep babamın istediklerini yapar ve ona göre yaşardık elalem için yani ve kendisi de istediği gibi davranır saçma sapan konuşur bizi rezil ederdi kardeşime zina yap diye tavsiye vermişliği var

Şimdi büyüdük ablam hiç görüşmüyor kardeşimle çok büyük kavga Edip duruyorlar ben annemi arayınca arada on saniye konuşuyorum ama artık annemi de bıraktım o hayata alışmış kendimi de onları düşünerek harap edemem size de bunu tavsiye ederim

Insanlar icin ne kadar zorluklarla dolu olsada alistigi konfor alanindan cikmak zordur. Bilinmezlikten korkuyordur, kendine guvenemiyordur. Bence yasi kac olursa olsun bir seyler yapmali ve kendine guvenini tekrar kazanmali anneniz. Bu sekilde destekleyebilirsiniz. Ozguven kazanmali oncelikle diye dusunuyorum. Bu bazen tek basina otobuse binmek bile olabilir minik adimlarla yani. Zamanla kendine guveni geldikce bir seyleri de daha kolay anlayacaktir. Babanizinda annrnizin durusu degistikce bazi seyleri anlayacagini ve artik daha cekingen olacagini dusunuyorum tabi kolay degil uzun bir surec olur bunlari gerceklestirmek. Yinede hicten iyidir.

Kızlar konu ailem huzursuz kavga dolu babamın kaosları ile büyüdük 4 kardeşiz. Babamı anlatmak istemiyorum bir insanda erkekte ne kadar kötü şey varsa çoğu vardır. Annemde gariban her şeye susan ne yapsa ayrılmayan aman kimse duymasın kimse sevinmesin. Biz küçükken ayrılmamış diyor cahildim şimdi de artık bitti çocuklar büyüdü benim çekeceğim az kaldı diyor. Biz babamla görüşmüyoruz çoğu kardeşim küs sadece eve gidince ne yapıyorsun falan bayramda nasılsın. Özgüvenimiz kırıldı hep sürekli hakaret kavga dövüş. Evlendiğim gün bile son güne kadar benle konuşmadı aman bir şey isterim bir şey derim düğüne dahi zorla gelip yabancı gibi gitti.Şimdi erkek kardeşim çok hırçın babamla konuşmuyor babam onun hayatını mahvetti ama hıncını annemden çıkarıyor sen yaptın sen ettin sustun hayatımız bitti falan. Biz tüm kardeşler bu mevzudan dolayı kavga ediyoruz özellikle benle o diğerleri ile onlar diyor annenin üstüne gitmeyin vs. Ben uzaktayım bu halde bile ayda 1 kavga ağlama benim de asabi olduğumu söylüyorlr benden memnun değiller evet orda iken öyle bir ailede hırçındım sürekli odada uyuyordum ne iş ne aş sonra ben atandım sadece 2 sene üniversite parası verdiler ne dershane ne bir şey kendi emeğim evlenince de hiç bir maddi destek çıkılmadı bende kardeşlerime anneme 2 yıl baya destek oldum evlenince de kıyafet hediye vs harçlık gönderdim. Ama ne yapsam elimde patlıyor annem ağlıyor üzülüyor ama sürekli herkese karşı kendini ezdiriyor hiç bir şekilde laf dinlemiyor. Bende yeterince çektim hala aklım onlarda çok üzülüyorum ama çok da yıprandım sizce ne yapmalıyım???
Yılanın başı baban,kuyruğu annen.
Annen o adamı boşayabilirdi ama boşamadı ve size travmatik bir hayat yaşattı.Bahsettiklerine benzer hatta çok daha kötülerini yaşadım asla düzelmeyecekler.Tencere kapaklar.

X