Sınıfta Arkadaşlarına Sürekli Vuran Çocuk.

choccywhoccydoodah

Nirvana
Pro Üye
19 Kasım 2013
18.543
33.343
Merhaba,
Uzatmadan anlatmaya çalışacağım. Oğlum bu sene 1.sınıfa başladı. Sınıf mevcudu 25 ,öğretmeni için okulun iyi öğretmenlerinden deniyor,deneyimli bir öğretmen,derslerle ilgili bir sorun yaşamadık ama teneffüste ne bileyim öğretmenin orada olmadığı her anda sürekli çocuklara vuran bir çocuk var sınıfta ,kabusumuz oldu okul açıldığından beri. Geçen gün oğlumun kafasına sopayla vurmuş,daha evvel başka çocukları da yerden yere vurduğu,dövdüğü de oldu. Çocuğa biri cevap verse,birşey dese çocuk hemen saldırıyor. Yaşı da büyük,7 yaş belki daha büyük,cüssesi de iri,boyu da uzun. Okul açıldığından beri bu problem yaşanıyor,öğretmene hatta müdüre gidip durumu anlatan veliler oldu,annesi ile konuşuldu falan ama bir arpa boyu yol katedilemedi ve şiddet hala devam ediyor.
Öğretmen arkadaşlar yada daha evvel buna benzer durumlar yaşayan arkadaşlar ,sorum sizlere,bu durumda ne yapılabilir? Okul yönetimi muğlak konuşmalar yapıyor,bakarız ederiz vs diye. Pazartesi gidip görüşeceğim ama yetki alanları ne ,ne kadar müdahil olabilirler bilmediğim için,öncelikle bir danışmak istedim.
Takdir edersiniz ki her gün bunları duymak,sonrasında oğluma sirayet etmesi (ki 6-7 veli bu konuyu müdürle konuşmuştuk geçen haftalarda)ki zaten kaçınılmazdı bu,benim oğlumu tabi ki es geçmeyecekti,ama asla azalma,düzelme vs olmuyor çocuğun şiddet dozunda,aksine doz arttırıyor. Bu durumun düzeleceğine umudum kalmadı ama ne kendi adıma ne yapabilirim o noktada tıkanıyorum açıkçası. Akıl akıldan üstündür belki aklıma gelmeyen bir fikir çıkar yorumlardan zira korkuyla okula gönderir oldum çocuğumu ben ,her an birşey olabilecekmiş gibi huzursuzum.
Bu arada oyun içerisinde itişme vb durumlar değil bunlar,karşılıksız bir dövme,saldırma durumu var sürekli,kız erkek farketmeksizin. Saç çekme,ısırma vb şeyler yapıyor kızlarada maalesef.

Kızım seneye ilkokula başlayacak, en büyük korkum benzer şeylerle karşılaşmak 😔

Çözümü nedir, bilemiyorum. Bana göre aileden kaynaklanıyor.
Genelde ilgisiz ailelerin ihmal edilmiş çocuklarında bu tarz şiddet eğilimi oluyor.
Aile kabul etmeyip kendi haline biraktikca da çocuk dozunu artırarak devam ediyor maalesef 😔

Eşimin sınıfta böyle bir çocuk vardı. Kaç gözlüklü çocugun gözlüğünü kırıp gözlerini şişirmişti. Rehberliğe yönlendirdi ordan veliyle çok ciddi görüşüp onu da çocuk psikiytriye yönlendirdi. Çocuk şu anda ilaç kullanıyor. Daha sakin ama çok sıkıntı çekti sınıf öğretmeni olarak.

Kızım seneye ilkokula başlayacak, en büyük korkum benzer şeylerle karşılaşmak 😔

Çözümü nedir, bilemiyorum. Bana göre aileden kaynaklanıyor.
Genelde ilgisiz ailelerin ihmal edilmiş çocuklarında bu tarz şiddet eğilimi oluyor.
Aile kabul etmeyip kendi haline biraktikca da çocuk dozunu artırarak devam ediyor maalesef 😔
Yani tanımıyorum aileyi pek, yüzgöz olmakta istemiyorum ama yaşanan süreç çok rahatsiz edici.

Eşimin sınıfta böyle bir çocuk vardı. Kaç gözlüklü çocugun gözlüğünü kırıp gözlerini şişirmişti. Rehberliğe yönlendirdi ordan veliyle çok ciddi görüşüp onu da çocuk psikiytriye yönlendirdi. Çocuk şu anda ilaç kullanıyor. Daha sakin ama çok sıkıntı çekti sınıf öğretmeni olarak.
Bizim öğretmende çaresiz kalmıs belli,kadın şunca zamanda bıkmış. Aile ile konuşun,müdürle konuşun diyor artık. Bende konuştum bu konuyu,müdürle konuşmamı söyledi. Elinden birşey gelmiyor anladığım kadarıyla,derste engelliyor bir şekilde ama onun olmadığı anlarda illaki bir sorun yaşanıyor.

Öğretmen burda büyük rol oynuyor. Eşimin görev bölgesi zaten sıkıntılı bir yer. Dayak yiyenlerden birinin velisi okulu bastı gibi bir şey oldu. Adam sınıfa dalmış eşim anlayıp durumu peşinden koşmuş. Sakinleştirmiş. Ya çocuğu yanından ayırmayacak ya da velisiyle görüşecek yani bir şeyler yapmaşı. Böyle olmaz

Bizim öğretmende çaresiz kalmıs belli,kadın şunca zamanda bıkmış. Aile ile konuşun,müdürle konuşun diyor artık. Bende konuştum bu konuyu,müdürle konuşmamı söyledi. Elinden birşey gelmiyor anladığım kadarıyla,derste engelliyor bir şekilde ama onun olmadığı anlarda illaki bir sorun yaşanıyor.
Öğretmen pek te tecrübeli değilmiş. O zman. Sınıfta problem olan bir durum için topu müdüre atıp aradan sıytılmıs.

Öğretmen burda büyük rol oynuyor. Eşimin görev bölgesi zaten sıkıntılı bir yer. Dayak yiyenlerden birinin velisi okulu bastı gibi bir şey oldu. Adam sınıfa dalmış eşim anlayıp durumu peşinden koşmuş. Sakinleştirmiş. Ya çocuğu yanından ayırmayacak ya da velisiyle görüşecek yani bir şeyler yapmaşı. Böyle olmaz
Kadın özel toplanti yapti bu konuyu görüşmek için,anne geç geldi,orali bile olmadı birde şaka gibi. Umursamaz tavırlar içerisinde. Diğer veliler sizin öğretmeniniz çok iyiymis falan diyor ama iyi bir eğitimci belli ki. Bu konularda yetersiz kalıyor o aşikar. Aile ile görüştüğünü biliyorum,rehberlik ile de görüştü,müdürle de görüştü ama yetkisi sınırlıysa bilemiyorum.

Veli grubu var mı sınıfın?
Bizim sınıfta son zamanlarda öğretmenin çözmek yerine topu idareye attığı konular oradan sert ama net bir üslupla çözüldü.
Genel bir sorunsa işiniz kolay olur.
Aile ćok vurdumduymaz. Tabi ki haberdarlar bu durumlardan. Veli grubuna da yazıldı ama sadece söyleniyor geciyor konu. Bir yaptirimi olmayınca o konu aile icin kapaniyor bir sonraki olaya kadar. Benim anladigim bu.

Kadın özel toplanti yapti bu konuyu görüşmek için,anne geç geldi,orali bile olmadı birde şaka gibi. Umursamaz tavırlar içerisinde. Diğer veliler sizin öğretmeniniz çok iyiymis falan diyor ama iyi bir eğitimci belli ki. Bu konularda yetersiz kalıyor o aşikar. Aile ile görüştüğünü biliyorum,rehberlik ile de görüştü,müdürle de görüştü ama yetkisi sınırlıysa bilemiyorum.
Üzerine düşen her şeyi yapmış ozaman öğretmen. böyle arıza çocukların genelde anası babası da arıza oluyor malesef.

Bence işin peşini bırakmayın bu tarz hareketleri bazı çocuklar istemsiz yapiyor yani tedavi olmaları gerekiyor. Oğlum ana sınıfında iken böyle bir arkadaşı vardı. Çok aşırı hareketli sürekli ona buna vuruyormuş . Aynı şekilde çok cüsseli . Meğer çocuk tedavi oluyormuş kaynaştırma öğrencisiymis hatta öğretmen bile okuldayken belli bor doz ilacı var onu veriyormuş . Ama benom ve diğer velilerin haberi yoktu. Birgün wc de oğlumun üstüne atlayıp boğazını sıkmış , kolunu ısırmış anne üstümden zor attım diyor. Dakikalarca boğuşmuş. madem böyle bir durum var neden wc ye aynı anda kontrolsüz gönderdiniz diye ortalığı ayağa kaldırdım. Rezil ettim öğretmen müdür kim varsa . Öğretmenin yanında 1 sinif annesi 1 stajet var sonuçta. Sonuçta çocuk hasta Rabbım kimseye vermesin Ama bilinen bir durum içinde önlem alınacak. Oğlum 1 ay geceleri altını islattı, biri aniden seslenince irkiliyordu okula gitmek istemedi, okul değiştirdik . Ama bende çok yıprandım ya Allah korusun daha kötüsü olsaydı diye içim içimi yedi.

Benim kizim krese gidiyor dediginize benzer olay yasandi ögretmeniyle görüstüm hemen aileyle görüsmüşler aile özür diledi cocukla da konusuldu anlastik tatliya bagladik anladigim kadariyla okul yönetimi bunu aileye yansitmiyor.Ben hep kizima diyorum biri sana vurursa sakin sen vurma bana vuramazsin diyip ögretmenine söyle diye ama sana vurana seni kizdirana sen de vur diyen aileler var o aileler yüzünden bizim cocuklarimiza oluyor olan.Hepimiz siddet uygulamamayi asilasak hic bunlari yasamayiz

Bu tip saldırgan çocuklar her sınıfta bi tane çıkıyor maalesef. Ben de kesinlikle yetiştirilme tarzı, aileden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Gerekirse ailesi doktora götürecek. Ama bir de o aileler çocuklarının hatalarını kabul etmiyor işte. Bizde de çok olurdu tek işe yarayan herkesin korktuğu o öğretmene denk gelmesi oldu :) Disipline neden gönderilmiyor, çözüm için uğraşmıyorlar anlamıyorum. E okuldakiler ilgilenmeyince bu seferde aileler arasında kavga oluyor.
Saldırgan çocukların önüne geçmezsen her geçen gün daha tehlikeli hal alıyorlar. En sonunda lise de bizim sınıftan birini atmışlardı çocuk derste ki hocaya küfürleri saydı gitti. Kim bilir sonrasında neler yaptı.

Ne yazık ki başka bir şey de yapamıyorlar. Okuldan al denme durumu yok. O yaşta disiplin kurulu da yok. Öğretmenler rehberliğe gönderiyor. Rehberlik psikiyatriste yönlendiriyor. Ama aile göndermese de yapacak bir şey olmuyor.
Oğlumun anasınıfında vardı öyle bir durum. Çözülemedi. Sürekli veli grubunda bu nedenle tartışmalar çıkardı. Netice de alınmamıştı.
Ben oyun oynarken canlandırma yapıyordum. Ben şimdi emirim sana vurdum ne yapacaksın gibi canlandırmalarla çocuğa bana dokunma diye çığlık atmasını canlandırıyordum. Çocuktan mümkün olduğunca uzak durmasını söylüyordum. Başka da elden bir şey gelmiyor ne yazık ki.
Veliler olarak sürekli şikayette bulunup gruba yazın. Belki anne baba da uyarıda bulunur

Benim kizim krese gidiyor dediginize benzer olay yasandi ögretmeniyle görüstüm hemen aileyle görüsmüşler aile özür diledi cocukla da konusuldu anlastik tatliya bagladik anladigim kadariyla okul yönetimi bunu aileye yansitmiyor.Ben hep kizima diyorum biri sana vurursa sakin sen vurma bana vuramazsin diyip ögretmenine söyle diye ama sana vurana seni kizdirana sen de vur diyen aileler var o aileler yüzünden bizim cocuklarimiza oluyor olan.Hepimiz siddet uygulamamayi asilasak hic bunlari yasamayiz
Ama ona şiddet yok ki. Kimse yanaşmıyor artık çocuklardan,hepsi korkuyor. Oyun sırasında falan değil, mesela yanından gećerken kazara carpıyor çocuk,dönüp saldırıyor. Sıra olmuş iceri girerlerken önüne geçti diye tartakladı ćocuğu,ayırmaya çalışana da yumruk attı o ara. Sana vurana vur durumu değil bu yani gözünün uzerinde kaş var durumu.

Ama ona şiddet yok ki. Kimse yanaşmıyor artık çocuklardan,hepsi korkuyor. Oyun sırasında falan değil, mesela yanından gećerken kazara carpıyor çocuk,dönüp saldırıyor. Sıra olmuş iceri girerlerken önüne geçti diye tartakladı ćocuğu,ayırmaya çalışana da yumruk attı o ara. Sana vurana vur durumu değil bu yani gözünün uzerinde kaş var durumu.
Yok evet anladim genel olarak dedim sana vurana sen de vur diyen aileler cok tam tersi siddeti kötülememiz lazım diye.Cocukta anladigim kadariyla öfke kontrol problemi var belki dürtüsel bir cocuk olabilir ama bunu okul yönetiminin aileyle konusmasi gerekir cocuk kazara birini ittirse merdivenden düsse ne olacak yani bence aileyle okul yonetimi konusmuyorsa siz konusun.Cok takiyorum boyle seyleri ya siddet uygulayan da siddete ugrayan da sucsuz aslinda bizler müdahale etmeliyiz sınirlar bildirilmezse cocuklar asiriya kacabiliyorlar böyle

Aile ćok vurdumduymaz. Tabi ki haberdarlar bu durumlardan. Veli grubuna da yazıldı ama sadece söyleniyor geciyor konu. Bir yaptirimi olmayınca o konu aile icin kapaniyor bir sonraki olaya kadar. Benim anladigim bu.

Valla şimdi linç yiyeceğim ama o zaman bireysel hareket edilecek. Saldırgan çocuk birinci sınıf. Okulda kuzen komşu çocuğu falan var mı 3 4. Sınıf? En azından çocuğunuzu korumaya alsınlar?
Yoksa da son çare bir teneffüste çocuğuma dokunma konuşması yapılıp büyüdüğünde terapistine anlatacağı çocukluk travması olmak da bir seçenek...

Biz birinci sınıfta bu tip bir çocuğa anlayışlı olduğumuz için şu an 3. Sınıfta sigara kullanıyor.

Yok evet anladim genel olarak dedim sana vurana sen de vur diyen aileler cok tam tersi siddeti kötülememiz lazım diye.Cocukta anladigim kadariyla öfke kontrol problemi var belki dürtüsel bir cocuk olabilir ama bunu okul yönetiminin aileyle konusmasi gerekir cocuk kazara birini ittirse merdivenden düsse ne olacak yani bence aileyle okul yonetimi konusmuyorsa siz konusun.Cok takiyorum boyle seyleri ya siddet uygulayan da siddete ugrayan da sucsuz aslinda bizler müdahale etmeliyiz sınirlar bildirilmezse cocuklar asiriya kacabiliyorlar böyle
Inanın hep bu korku. Merdivenlerden iter mi? Sıraya kafasını vurur mu?
Aile çok umarsız. Geçen sene de anaokulunda ve aynıymış çocuk. Ama aile kulakardı etmiş. Okulda yeteri kadar üzerine gitmemis konunun anladigim kadarıyla,bu sene devam edip şikayet alınca sanıyorum baska bir aile yönlendirmesi ile bir uzmana götürmeye başladılar ama hala aynı. Çocuk belki de kaynaştırma öğrencisi olacak/olmalı ama aileye yeteri kadar baski yapilmamiş halihazirda biz ugrasiyoruz.

Valla şimdi linç yiyeceğim ama o zaman bireysel hareket edilecek. Saldırgan çocuk birinci sınıf. Okulda kuzen komşu çocuğu falan var mı 3 4. Sınıf? En azından çocuğunuzu korumaya alsınlar?
Yoksa da son çare bir teneffüste çocuğuma dokunma konuşması yapılıp büyüdüğünde terapistine anlatacağı çocukluk travması olmak da bir seçenek...

Biz birinci sınıfta bu tip bir çocuğa anlayışlı olduğumuz için şu an 3. Sınıfta sigara kullanıyor.
Bunu yapan bir baba oldu(hatta 2.side oldu geçenlerde)sırada benim oğluma neden vuruyorsun falan dedi,o umursamaz anne ćocuğa söylenirmi falan diye kaplan kesildi. Asla oğlum neden vurdun demek yok,bir utanma mahcubiyet yok kadında. Okulda teneffüste tek gezmemesini tembihledim ama o gün bahceye cikamadılar hava yagmurluydu,koridorda ve sınıfta gecti teneffüs,o ara kafasına süpürge sapıyla vurmuş oğlumun. Ben pazartesi müdürü biraz zorlamayı düşünüyorum, bakalım ne açıklama yapacak çok merak ediyorum. Asla normal değil bu zira. Hayatımda böyle saldırgan çocuk görmedim ben.

X