Sıcak bölge insanı daha mı tembeldir?

derman

Gökkuşağı istiyorsan ;yağmura katlanmalisin.
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2007
5.017
1.607
SICAK BÖLGE İNSANI DAHA MI TEMBELDİR?

"Soğuk hava, insanı dinç ve dinamik yapar, sıcak ise gevşetir. Onun için sıcak bölgelerde yaşayan insanlar biraz tembel olurlar." Bu yaygın inanç yeni değil. Montesquieu 1748’de yayımlanan Yasaların Ruhu’nda bu inancı bir teori haline getirmişti: "Sağlıklı bir insanı sıcak va kapalı bir yere koyun, ciddi bir kalp sıkıntısı yaşayacaktır. Böyle bir ortamda ondan zor bir iş isterseniz, pek sıcak bakmadığını göreceksiniz."

Bu inanç ve "kuvvetler ayrımı" kavramının babası büyük filozofun bu teorisi çökmüş durumda.

Hatta, Union des Banques Suisses’in (UBS) 71 metropolde yaptığı araştırmaya göre, gerçek bunun tam tersi bile denebilir. Dünyanın en çalışkan insanları kimler dersiniz? Bildiniz, Güney-Doğu Asyalılar. Rekor, Güney Koreliler’de: bir Seullü bir Parisli’den yüzde 56 daha çok mesai yapıyor ve üçte biri kadar izin kullanıyor. Barselonalılar, Amsterdamlılar’dan daha çalışkan. Bir Dubali, bir Londralı’dan yılda 268 saat daha çok mesai yapıyor. Hatta, güneşin ve denizin memleketi Miami’de insanlar, Kuzey’deki Torontolular’dan senede ortalama bir hafta daha fazla mesai yapıyorlar.

UBS raporunda yıllık mesai saatleri ve yıllık resmi izin rakamları verilen 70 metropolde yaşayanlar, yılda ortalama 1.845 saat mesai yapıyor, 20 gün resmi izin kullanıyorlar. İstanbul, yılda ortalama 2.030 saat mesaiyle Bangkok’la 16’ıncı sırayı paylaşıyor; yılda 15 gün resmi tatille de (Yeni Delhi, Bogota ve Toronto ile birlikte) en az izin kullanan 16’ıncı dünya şehri.

Özetle, sanılanın aksine sıcak ülkelerde yaşayan Güney-doğu Asyalılar’ın, Güney Amerikalılar’ın Batı ve Kuzey’de yaşayanlardan az dinlenip çok çalıştığı ortaya çıkıyor.

Ama, Montesquieu’nün formülünü ters yüz etmek için de çok acele etmeyin. Sıcak iklimlerin insanları, soğuk iklimde yaşayanlardan daha çalışkan ama... zenginlerin hayat seviyesini yakalayana kadar. Cepleri para gördükçe onlar da çalışma temposunu düşürüyor ve tatilin tadını çıkarmaya başlıyorlar.

(Metodoloji: eğitim sektörü hariç 13 meslek dalında çalışanların ortalaması alınmıştır. Yıllık mesai saatine yıllık resmi izin ve resmi tatiller dahildir. Yıllık izine resmi tatiller dahil değildir.)

canım valla egede akdenizde tarlalarda erkek kadın birlikte görürsün, ama git karadeniz yaylalarına hep kadınlar çalışır beyamcalar kahvede otururlar..bence sıcakla soğukla ilgisi yok

Gözlemlerime ve hayat felsefeme dayanarak yorum yapacak olursam,Ege insanı sıcak iklimde yetiştiği için daha bir sıcak.hihoyyyt Fazla para hırsı yoktur,azimlidir ,ama hayatı yaşamayı da sever.Bunun sıcak bölge ile değil de hayata bakış açısı ile ilgisi vardır.O yüzden buna tembellik demek mümkün değil.Sadece zevkimize,eğlenmeye,gezmeye ,hayatın tadını çıkarmaya düşkünüz.Buna rağmen de çalışkanız,işimizde gücümüzdeyiz.:lepi:

aynen katılıyorum sana canım

valla bilemicem,ama bir çok kez arab ülkelerinde bulundum,ve gerçekten tembeller yaaa,sıcaktan sanırım uyuşuyorlar!

ben türkiyenin kuzeyindede güneyindede hatta iç bölgelerindede yaşadım.
gözlemlerim sıcak bölge insanlarının daha sıcak olduğu yönünde.
arapların uyuşukluğunu örnek vermişsiniz,bence sizinde petrol gibi bir kaynağınız olsa sizde uyuşuk olursunuz,bende öyle olurdum.

sicak memleketin insanlari daha tembel oluyor bence.ben sahit oldugum icin biliyorum.hindistanda yasadim simdide sri lankadayim.burda hic kis yok ve sicak bir ulke.nemde cok fazla.o yuzden insanlarda hep bir uyusukluk var.tembeller.bir isi 2 saatte yapiyorlar ve hic pratik degiller..ama onlarinda ellerinden bir sey gelmez cunku ben bile burda tembellestim.siak hava ve nemin etkisi ile.birde sicak memlekette insan daha cok uyuyo.

katılıyorum bende mısır ve fas ta bulundum ve toplam 1,5 sene kadar kaldım oralarda ve gerçekten sıcaktan insan bunalıyor ve iş yapmak istemiyor,insan tembelleşiyor...

Bence ırklara baglı bu çalışma ya da tembel olmak meselesi.Eğer soğuk iklim insanı çalışkan olsa idi rus erkekleri en başta zehir gibi olurlardı.Amaaaaa tam tersi :)

alakası yok bence mesela ben souk hawalarda daha cok tembellesıorum.ınsanın sabahları yataktan cıkası gelmıo walla en basit örnek...ama yazın daha aktıflesıo ınsan. ne bılıyım soukta tünersin bıyere iş yapasın gelmez ama ınsan sıcak olunca daha cok hareket etmez mı bı yelpaze bıle sallasa harekettir yani . ama kışın eller dondugunda hangımız ellerımızı cebımızden cıkarmak ıstıoruz ki??
yagmurlu hawada bıle kımımız dısarı cıkmak ıstemıor.. sıcakta kanımızda deli akıor... bunun gibi şeyler işte :))

yaz ya da kış bence kişiklere göre değişiyor bende yazın hiç iş yapmak istemem deniz,kum, güneş varken çalışmak zor gelir galiba iklimle alakalı bu

valla hava ne kadar soğuk olursa ben bi o kadar tembel oluyorum..ne dışarı çıkıyorum ne yerimden kalkıyorum..yattıkça yatsım geliyor..tam tersi bi tesbit olmuş bence..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…