Sezeryan ile doğum

Merhaba canim.
Öncelikle Allah sağlıkla kurtulmanı ve bebeğini sağlıkla kucağına almani nasip etsin insallah.
Ben spinal anestezi oldum. İğneyi hissettim aciddi ve benimkini malesef ilk seferde vuramadı bi kaç sefer soktu çıkardı vs. Baya canım yanmisti. Neyse sonra yattım bacağımı kaldirmami istedi ilk seferde kaldirabildim bi kaç dakika sonra iyice uyuştum ve kaldiramadim. Bastirdiklarini falan hissediyorsun bebek çıkarken sallaniosun falan ama acı yok. 7 saat falan sonra bacaklarımı hissettim. O dikisin ağrısı iyilesmesi 2 sene sürdü. Hala daha tam iyilesmedi gibi geliyo bana şimdi yine hamile kalmak istiorum ama korkuyorumda dikisim açılırmi acaba diye 3 buçuk sene oldu. Neyse ben bidaha sezeryan olmak istemem olursamda genel anestezi isterim.

Kizlar malesef bazi insanlarda nadir de olsa epiduralin uyusturmama riski varmis ama normalde bu durumda dediginiz gibi aci hissedip hissetmedigine bakiliyor ve epidural tutmamissa genel anesteziye geciliyor. Bu olayda nasil boyle bir hata yaparlar benim de aklim almadi ama esi de yaninda doguma girdigi icin ikisinin de anlattiklari korkunctu gerçekten. Evet anestezide de riskler var. Mesela uyuyor gibi gorunmek ama uyanik kalip herseyi hissetmek. Bu cok cok nadir bir durum olup daha once ameliyat gecirdiyseniz ve tamamen uyuduysaniz zaten sikinti olmuyor. Sahsen ben daha once de genel anestezi aldim 3 kere. Uyanmama riski de var tabiki Allah korusun ama bu riski arastirdigimda yine belden omuriliginize yapilan bir igne sirasinda komplikasyon meydana gelmesinden ve sakat kalmaktan tutun idrar tutamamaya kadar bircok sorun yasamaktan daha az oldugunu gordum. Tamamen tercih meselesi katılıyorum. Bu risklerden korktugum icin Benim icin en rahat olanin bu olacagina karar verdim. Korkuyla gecirecegime uyur sonra uyanir cocuklarimi kucagima alirim Allahin izniyle :)

Merhaba;
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sizin için epey zor geçmiş süreç, Allahım bu sıkıntıları bi daha yaşatmasın inşallah. Ancak merak ettiğim dikişin iyileşmesi neden 2 sene sürdü?

Acı hissedilmiyor ama çizik attığını hissettiniz mi peki? Ben o esnada paniklemekten korkuyorum aslında. Bir de epiduralde doğum tamamlanıncaya kadar belde iğne takılı mı kalıyor yoksa bi kez iğneyi yapıp sonlandırıyorlar mı?

Amin canım tşkler.
Iyilesmedi dedim yani dikiş kapandı Vs ama hala uyusuktu karnım aylarca ve 2 sene ağrıdı dokununca vs. Doktorlar bana sezeryan olmadan çok nadirde olsa karının uyuşuk kalabilecegini ve agrilarin vs 2 seneye kadar surebilecegini söylemişti. O çok nadir olayda bana denk geldi maalesef. 2 sene sonra tamamamen geçti agrilarim ama şu an bile üzerine hafif bastirsam bi sertlik var ve sanki bidaha hamile kalsam acilicakmis gibi bi his

Bizimde sezeryan tarihimiz 2 Mayıs ve genel anestezi tercih ettim. Ben bakarken vücudumu kesip bicecek olmaları benimde aklıma yatmadı. 1 sene önce farklı bir ameliyat icin genel anestezi almistim zaten. O yüzden korkum az, hersey bittiğnde uyandırsınlar beni. Ben dr'uma zaten güveniyorum elide cok hafif sagolsun :) Genel anestezi almadıysanız yada problemli baska bir ameliyat gecirdiyseniz, bilemeyebilirsiniz ama, ilacın girmesiyle vücudunuza yaa nolluyor bir sn, diyip uyumanız cok cabuk sürüyor. Artık babası görecek yavrumuzu ilk.. Yoksa annesi panik atak hastası olur cıkar vallahi

Acı hissedilmiyor hafif hafif dokunuşları hissediyorsun.kotu bir his degil ama.ne yapildigini anlamiyorsun ki.devamlı seninle sohbet ediyorlar.hemsireler doktor muhabbet ediyor seninle. belde iğne kalıyormu onu hiç bilmiyorum farkında bile değildim.korkulacak bir durum yok ama.

Genel anestezinin de riskleri var ve bana sanki herhangi bir organ ameliyatı gibi geliyor o yüzden ben de çok sıcak bakamadım ama en huzurlusunu yaşamak tabi önemli olan.
Canım bugün ayrıca Hala oldum.gelinimiz epidural sezeryan oldu.o da çok rahat dogum yaptı.simdi hastanede ler.gayet memnun hayatından ki cok korkuyordu.

Ben spinal oldum sadece acıyan ağrıyan kısmı söyleyeyim kısaca. Sonta "çıkarılırken" azcık bi acı yanma duydum, bi de uyuşukluk geçtikten sonra ayağa kalktığımda müthiş bi ağrım oldu organlar yerine oturdu resmen fakat bol bol yürümen gerekiyor ki ( kambur da olsa göbeğini tutarak yürü bişey olmaz. Dikiş değil göbek agriyor) çabucak atlat. Ne kadar yürürsen o kadar çabuk ağrı azalıyor ilginç bi şekilde :) ha bi de bebisin emdiginde 2 3 gün sonra ve sonrası 1 aylık bi süreç en az çok iç sızlatan sizi ağlatan göğüs yaralariniz ve açınız olucak :))) benim sütüm 2,3 gün içinde tamamiyle gelmişti. Onun dışında ameliyatta hiçbişey yokkk dolgu yaptırıyor gibi düşünün sadece hafif baskılar hissediyorsunuz ve çok kısa sürüyor zaten. Genel olmayın bence geneli çok önermiyolar. Kendinize güvenin ve bebeğinize odaklanın. Onu ilk gören siz olucaksiniz yanaginiza yapıştırıcaklar :) ben 13.40 da girmiştim 14.05 te kızım geldi işte dikiş mikis 10 dakika falan sürdü sonra çıktım ağlaya ağlaya. Size tavsiyem o işlemi düşünmeyin kafayı çevirin bi yana öylece çocuğunuzu düşünün kavusucaginiz anı düşünün inanın panik olacağınız bi durum yok herkes yaptırıyor. Allah kavuştursun.

Canım bugün ayrıca Hala oldum.gelinimiz epidural sezeryan oldu.o da çok rahat dogum yaptı.simdi hastanede ler.gayet memnun hayatından ki cok korkuyordu.
Allah razı olsun beni gerçekten çok rahatlattınız :) inşallah benim de öyle geçer haftaya perşembe yazıcam yaşadıklarımı. Çok çok teşekkür ederim

Çooook teşekkür ederim. Böyle yorumlar okudukça rahatlıyorum gerçekten. Amin çok sağolun :)

Allah razı olsun beni gerçekten çok rahatlattınız :) inşallah benim de öyle geçer haftaya perşembe yazıcam yaşadıklarımı. Çok çok teşekkür ederim
Hayirli haberlerini bekliyorum canım.bende 2.bebegime 25 haftalik hamileyim.epidural sezeryan olacağım bunda da nasipse.

Hanımlar tekrar merhaba;
Fırsat bulup ancak yazabiliyorum. Bebeğim 19.04.2017'de dünyaya geldi ve şükürler olsun çok sağlıklı. Doğumdan 2 gün önce epidurale kesin karar verdim. Bu arada bir sürü epidural ve sezeryan videosu da izledim tabi. Ama size tavsiyem kesinlikle yapmayın. Öncelikle epidural anlatılan kadar korkunç bişey değilmiş. Tabi bunda hastanenin ve anestezi uzmanının yetkinliği de önemli. Ben ameliyathaneye girdiğimde elektriğe tutulmuş gibi titriyordum korku ve heyecandan ve "noolur beni bayıltın çok korkuyorum" bağırışlarım inletiyordu odayı, kimse beni iplemedi tabi, bu tepki adettenmiş :) ama "epidural yapıcaz hareketsiz kalman gerek" dediklerinde insana bi cesaret geliyor. Damar yolu açılması kadar can yakan ve bikaç dakika süren bişey. Yani KORKMAYIN ZOR DEĞİL KESİNLİKLE. Sanırım milyon kere "korkarsam beni bayıltın" demişimdir. Sonrasında ilaç bebeğe etki etmesin diye hemen ameliyata girişiyorlar ve siz daha "kesmeden haber verin canım acırsa bayılttırcam kendimi" diyemeden bebeği çıkartıp veriyorlar kucağınıza. Sonrasında zaten rüyadasınız, böyle bir mutluluk yok o kısmı size tarif edemem yaşamanız lazım onu. Bebek doğduktan sonra hemen uyutuyorlar zaten. Ayıldığınızda çoktan odaya çıkmış oluyorsunuz. Epiduralin etkisi 8-10 saat kadar sürüyor, arada ağrı kesici veriyorlar falan, benim bugün 2. günüm ve tek başıma her işimi yapabiliyorum. Şimdilik bu kadar. Allahım isteyen herkese yaşatsın inşallah. Şimdiden doğum yapacaklara kolaylıklar.

Konuşmanızı baştan okudum heyecanlı ve tedirgin yapınıza karşın epidural yapmanıza ve güzel gecmesine cok sevindim benim için güzel bi teşvik oldu bebeğiniz hayırlı olsun sağlıkla büyütün ve iyileşin insallah :)

Masallaaaaahhhh.. Ben spinal olmuştum sanırım tek farkı bayıltma kısmı ben ayık şekilde gitmiştim odaya. Allah analı babalı büyütsün şimdi gördüm ben arkadaş yorum yazınca ^_^

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…