Sevdiğim adam için ne yapabilirim?

Yine bir gitmeme izin vermeme meselesi.
Hayatınızın hiç kıymeti yoksa demek.
Ben evlilik istiyorum dedim o da ben de istiyorum ama sürekli gasta olmak beni kötü hissettiriyor dedi. Ortada benim inanmak istemem gibi bir durum yok. Evlilik yoksa o ilişkide olmayacağımı biliyor.

30 yaşındayım. 3 seneye yakın bir zamanımı ölü bir ilişkide geçirmek istemedim hiçbir zaman. Eylüle nişan yapmaya karar verdik. Eğer istemiyorum dese çekip giden ben olurum. Bana istediğimi vermeyen adama ben niye ömrümü vereyim. Diyorum ki adam hasta ve psikolojik olarak kötü etkileniyor. Elimden gelen bir şey varsa yapmaya hazırım. Soru bundan ibaret.
Elinizden bir şey gelmez. 🤷 Gözünüzü açın.

Merhabalar. Ben 30 yaşındayım erkek arkadaşım 28 yaşında. Kendisini 3 seneye yakın tanıyorum ve 2 senedir de ilişkimiz var. Kendisi sık sık mide sıkıntıları yaşıyor ve hasta olduğunda kendisi sürekli depresyona giriyor. Hasta olduğu zaman kendisini çok değersiz hissettiği için her şeyi herkesi yok sayıyor. Kendisine sürekli yardım etmeye çalışıyorum ama yetemiyorum. Evlil6de düşünüyoruz ama hastalığını rngel görüyor ve iyice küsüyor. Hastalığını bahane ediyorsa gitme konusunda tereddüt etmem aksine kendimi kandırmamış olurum o da rahat eder. Ama gitmeme de isin vermiyor. O böyle davrandıkça ben daha da çok huzursuz oluyorum ve onu da huzursuz ediyorum. Ne yapmalıyım? Nasıl akışına bırakmalıyım? Her türlü onun yanında olduğumu nasıl hissettiririm? Uzak mesafe yürütüyoruz.

Esim evlenmeden önce buna benzer bir problem yasadi, bekarken ikna edemedim.

Evlendigimizde benzer bi rahatsizlik yasadigi an actim e-nabiz'ini randevu aldim doktora elimle goturdum. Kronik bir rahatsizligi varmış, simdi tedavi goruyor yillardir.

Gitmek aklimin ucundan bile gecmedi.

Evlendigimizde benzer bi rahatsizlik yasadigi an actim e-nabiz'ini randevu aldim doktora elimle goturdum. Kronik bir rahatsizligi varmış, simdi tedavi goruyor yillardir.

Bekarken eşinize nasıl yaklaştınız, nasıl bir yol izlediniz? Beni sevdiğini söylüyor ben de onu seviyorum. Hasta olduğu için hayal bire kuramıyor, ben de değişen ruh hali yüzünden yorgun düşüyorum. Hangi bölüme gittiniz?

Yanında olsam onu sürükleyerek de olsa hastaneye götürürüm. Canının hiç kıymeti yok. Ben hasta olsam hemen randevu al hastaneye git der ama kendisine karşı çok acımasız.

Tedavi görmeyi reddetseydi ne yapardınız merak ettiğim için soruyorum

Neden güç bela bir erkek bulmuş gibi davranıyorsun kapris kahır çekmek için kendini feda eden biri de normal değil yani.
Hani evlisindir zaten çocuğunun babasıdır dersin ki hasta o başka.
Israr kıyamet evlenmek için kendini heba etmeye gerek mi var insanın kendine yaptığını kimse yapmıyor yeminle

Neden güç bela bir erkek bulmuş gibi davranıyorsun kapris kahır çekmek için kendini feda eden biri de normal değil yani.
Hani evlisindir zaten çocuğunun babasıdır dersin ki hasta o başka.
Israr kıyamet evlenmek için kendini heba etmeye gerek mi var insanın kendine yaptığını kimse yapmıyor yeminle
Hanımefendi beraber olduğum adam hastalanıyor diye çekip gideyim mi? Bencil bir pislik mi olmalıyım? Tedavi olmaya ikna olmazsa zaten hasta olursam ben çekip gideceğim. Şu an elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Ben evlilik istiyorum dedim o da ben de istiyorum ama sürekli gasta olmak beni kötü hissettiriyor dedi. Ortada benim inanmak istemem gibi bir durum yok. Evlilik yoksa o ilişkide olmayacağımı biliyor.
Psikolojik tedaviyi reddediyorsa ve hastalığı tetiklenince küstüm oynamıyorum diyorsa sizlik ne var? Çok iyi bir gastroenteroloji doktoruna daha git olmadı psikolojik destek al der çekilirdim yani. Tedavi olmak istemeyen bi adamı pohpohlayamam hiç.

Söyledim ama ikna olmuyor. Bu süreçte ben de çok yıprandım randevu aldım bayramdan sonra psikiyatriye gideceğim. Onu nasıl ikna ederim?

Net olacaksınız. Hem gitmenize izin vermeyip hem de bir umut tedavi olma şansını kaçırıyorsa kendinizi kandırmamanız daha hayırlısı. Ya gidecek ya bitecek.

Doktora gitti mi, tedavi oluyor mu? Her seferinde depresyona girmesi kısmı ne kadar doğru? Yanında değilim demişsiniz, uzak mesafe ilişkisinde hastalık mı bahane ediliyor?
Ben böyle birini idare etmezdim sevgililik sürecinde. Hasta olan tedavi olur, olmasına râğmen böyle olacaksa, evlenecek misin gerçekten? Sevgiliniz istese bile sizin istememeniz lazım. Öyle sadece duygusal yaklaşınca bir mesele değil evlilik.

Hanımefendi beraber olduğum adam hastalanıyor diye çekip gideyim mi? Bencil bir pislik mi olmalıyım? Tedavi olmaya ikna olmazsa zaten hasta olursam ben çekip gideceğim. Şu an elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
Ben bencil bir pislik değilim ama ben terkederdim.
Siz kendinizi feda ettiginizin farkında mısınız?
Hayatın yükünü birlikte omuzlamak, sağlıklı huzurlu bir yuvada cocuk yetiştirmek, birlikte güzel bir gelecek inşa etmek gibi sebeplerle evleniriz.
Kendi sorunuyla ilgili hicbir aksiyon almayan biriyle nasıl bir gelecek hayal ediyorsunuz.
Siz bu hikayede kahraman/ kurtarıcı olmayı hayal ediyor olabilir misiniz? Ya da suçluluk duygusundan mı kaçıyorsunuz?

Doktora gitti mi, tedavi oluyor mu? Her seferinde depresyona girmesi kısmı ne kadar doğru? Yanında değilim demişsiniz, uzak mesafe ilişkisinde hastalık mı bahane ediliyor?
Ben böyle birini idare etmezdim sevgililik sürecinde. Hasta olan tedavi olur, olmasına râğmen böyle olacaksa, evlenecek misin gerçekten? Sevgiliniz istese bile sizin istememeniz lazım. Öyle sadece duygusal yaklaşınca bir mesele değil evlilik.
Defalarca kez gitti ama net bir hastalık saptanmadı. Tedavi oldu ama hep tekrardan yaşadı

Aynanın karşısına geç, gözlerini gözlerine dik ve şöyle söyle "Kimsenin kurtarıcısı olamazsın"

Tam bu yaşlarda, "psikolojik sorunlarım var" diyip depresif depresif takılan bir herife yıllarımı verdim.
Sevdim olmadı, sövdüm olmadı, gittim olmadı.

Yıllarca aşk acısı (!) çekti ardımdan. Bak, 10 sene geçti, arayıp "nasılsın?" desem, "senden sonra her şey bok gibi be güzel kadın" der. Zktrsin. Bıraktığım yerden bi adım ilerleyemedi yani. Bazıları acıyı, depresif takılmayı, hastalığının arkasına sığınmayı, mutsuzluğu seviyor. Bundan besleniyor. Sen ne yapabilirim, nasıl yardımcı olabilirim, nasıl kurtarablirim diye yırtınıyor, deliler gibi çözüm üretiyorsun. Ne gidebiliyorsun ne kalabiliyorsun. Sonra bi bakmışsın, sen dipsiz bir çukurdasın. Yazık değil mi sana ? Bi adım uzaklaş da öyle bak bi bu ilişkiye. Gerçekten hayatını etkileyen bir hastalığı olan adam sakin, makul bi şekilde çözüm bulur. Bu oturduğu yerde ağlamayı seçiyor. Neden? Çünkü bundan besleniyor. Çünkü ruhu hasta. Seninse yapacak hiçbir şeyin yok. He, evlenirsiniz, neden evlenmeyesiniz. Ama değişen ne olur? Aynı evde seni de kendini de dibe çekip çekip nerelere kadar yaşarsınız sağlıklı bir şekilde, bilinmez.

Ben bencil bir pislik değilim ama ben terkederdim.
Siz kendinizi feda ettiginizin farkında mısınız?
Hayatın yükünü birlikte omuzlamak, sağlıklı huzurlu bir yuvada cocuk yetiştirmek, birlikte güzel bir gelecek inşa etmek gibi sebeplerle evleniriz.
Kendi sorunuyla ilgili hicbir aksiyon almayan biriyle nasıl bir gelecek hayal ediyorsunuz.
Siz bu hikayede kahraman/ kurtarıcı olmayı hayal ediyor olabilir misiniz? Ya da suçluluk duygusundan mı kaçıyorsunuz?
Ben ilişkide sadece kadın rolünü üstlenmek istiyorum.Sevdiğim kişinin yardıma ihtiyacı varsa yardım almasını istiyorum. Çabam ada bundan öte değil.

Defalarca kez gitti ama net bir hastalık saptanmadı. Tedavi oldu ama hep tekrardan yaşadı
Uzak mesafe ilişkisinde misiniz?
Öyle ya da böyle bu şekilde hayatı, hastalık, depresyon şeklinde yaşayan biriyle evlenerek ne umuyorsunuz? Adam evlenmek de istemiyor hastalık sebebiyle ama ayrılmak da istemiyor. Sizin gitmenize de izin vermiyor nasıl oluyorsa o artık.
Geçen zamaniniza yazık diyorum sadece.

Öyle ya da böyle bu şekilde hayatı, hastalık, depresyon şeklinde yaşayan biriyle evlenerek ne umuyorsunuz? Adam evlenmek de istemiyor hastalık sebebiyle ama ayrılmak da istemiyor. Sizin gitmenize de izin vermiyor nasıl oluyorsa o artık.
Evlenmek istiyor ama hastalığı sebebiyle bana yetememekten korkuyor bunu söylüyor

Beni mutsuz edeceğinden korkuyor. Öyle olmadığını söylüyorum. Kandırıyorsa da Allahından bulsun ne diyeyim. En güzel zamanalrım geçiyor çünkü

Bekarken eşinize nasıl yaklaştınız, nasıl bir yol izlediniz? Beni sevdiğini söylüyor ben de onu seviyorum. Hasta olduğu için hayal bire kuramıyor, ben de değişen ruh hali yüzünden yorgun düşüyorum. Hangi bölüme gittiniz?

Yanında olsam onu sürükleyerek de olsa hastaneye götürürüm. Canının hiç kıymeti yok. Ben hasta olsam hemen randevu al hastaneye git der ama kendisine karşı çok acımasız.
Akrabam unlu bir cerrah ona danisarak (bizde mide bolgesi agrisina ek oksuruk vardi) gogus hastaliklarina gittik ilk olarak, orasi bizi, gogus cerrahi, kalp damar, romatoloji, fizik tedavi vs bolumlere yolladi (mide sandigi agri mide degilmis)

nasil yaklastim konusuna gelirsem, ben biraz sert mizacliyim, restlestim, dahiliye'ye gittigini soyledi, oksuruk kesici ilaclardan verdiklerini, dahiliye'nin gastro'ya sevk ettigini, endoskopi sirasi aldigini soyledi (Ilaci kullanmayip endoskopi cektirmemis sonradan ogrendim).

Sonra 2.atak gelene dek surekli bir soguk / sert tavirla, bir ama senin adina korkuyorum, seni kaybetmek istemiyorum gibi sozlerle ikna etmeye calistim.
Tedavi görmeyi reddetseydi ne yapardınız merak ettiğim için soruyorum
Bulasici bir rahatsizlik olsaydi, net terkederdim.
Psikiyatrik bir sorun olsaydi ve tedaviyi reddetseydi net terkederdim (ailevi olarak yaram olan bir konu oldugu icin bakis acim sert bu konuda)
Baska hicbir rahatsizlik icin terketmezdim ama cocuk da yapmazdim.

Şu an hasta ve uzakta olduğumuz için kavga etsem sen beni üzmeye mi çalışıyorsun diyecek. Ben hep dürüst olsun istiyorum. Ayrılmak da seçenek diye daha iki gün önce söyledim. Ama beni sevdiğini bir sorun olmadığını söyledi. Daha iyi olmasını bekleyip hastaneye gitmesi için rest mi çeksem.

X