Selülit Selülit nedir? Nedenleri ve Önleme Yolları Nelerdir?

Selülit; nedenleri ve çözümleri Selülit nedir ? Selülitten kurtulmanın yolları nelerdir ? Selülit nasıl geçer ? Selülit kesin doğal çözümleri, Selülit egzersizleri
:dance::dance::dance:: Bilgiler için tşkr selülüt korkulu ruya bayanlar için inşallah bu bilgilerden sonra kurtulucam selütten

Taa bir zamanlar bir yerlerden indirmişim, paylaşmak istedim:

Selülitin Nedenleri:

Bedende bir rahatsızlığı veya dengesizliği gösteren selüliti şişmanlıkla karıştırmamalı. Şişmanlık, hücrelerin arası yağ ile dolu olduğunu gösterirken, selülit bazı dokulara organik tortuların yerleşmesinden illeri gelir ve tahrik olan dokular sertleşir. Birbirine çok benzeyen ama tedavi yolları tamamen birbirinden ayrı olan bu iki rahatsızlık aynı insanda görülebilir. Şişmanlık bedenin çeşitli bölümlerinde oluşurken selülit bedenin belirli yerlerinde, özellikle bacakların üst kısmında kalçada ve kaba etlerde yer eder. Ayrıca ense, kol, hatta ayak bileğinde de yer ettiği görülür. Uygulanan zayıflama rejimi bedenin yağlarını eritirse de selüliti etkilemez. Bu nedenle bedenin aşırı yağlarını eritme kararı alındığında bu yağların hangi cinsten olduğunu bilmek gerekir. Selülitin başlıca nedeni konjonktif dokuların (konjonktif dokular cilt ile cilt altı dokuların arasındaki bağlantıyı sağlar) uğradıkları değişme sonucunda meydana getirdikleri anormal durumlardan illeri gelir. Yanlış bir beslenme, daha doğrusu yanlış bir beslenme sonucu beden 'tortularını' atamayınca selülit dokulara yerleşir. İlerlemiş bir aşamada, selülit el ile sıkıştırıldığında ağrır ve cildin yüzeyindeki doku portakal dokusunu andırır. Dokulara yerleşen toksinler kaldıkça ve sinir sistemi de olumsuzsuz etkilendikçe selülit artar. Ayrıca bazı organik dengesizlikler selülite yol açabilirken kötü bir lenf ve kan dolaşımının olumsuz etkisinden de meydana gelebilir.

Nelerden kaçınmalı:

Sigara ve içkiden kaçınmalı. Solunum yolu ile kanı kirleten sigara selülitin yerleşmesine yardım eder. Ayrıca, sigara hazım cihazını ve sinir sistemini olumsuz etkiler. Sinir sisteminin dengesi bozlunca yorgunluk belirir, yorgunluğu gidermek için bu kez uyarıcılara başvurmak gerekir. Bu durum refleks yoluyla selüliti artırarak dokulardaki sıkışmayı artırır. İçki selülitin bir numaralı düşmandır. İçki veya aperatif yiyecekler yerine meyve sularını tercih etmeli. Unutmamalıkı içkideki aşırı kalori şişmanlığa yol aç

Selülit Oluşumunu Önleyici Beslenme ne olmalı?

Her ne kadar selülitin ve şişmanlığın kaynakları ayrıysa da besin kuralları birbirine benzer. Alınan besin mümkün olduğu kadar doğal olmalı, yani sanayileşmiş besinlerden kaçınılmalı, her gün bir miktar çiğ sebze ve meyve ve çimlendirilmiş buğday yemeli. Bedene gereken enzimleri sağlamalı. Tuzu yemeklerde azaltmalı (1 gr. tuz 125 gr suyu kendine çeker), bol su içmelin (yudum yudum içilen su dokulardaki gereksiz maddeleri eritirken birden içilen su böbreklere yönelir), aşırı miktarda içilen su, suda eriyen vitaminleri bedenden alarak idrar yoluyla beraberinde sürükler. Ayrıca her lokmayı iyi çiğnemeyi unutmamalı; sağlıklı bir besinde bedende tortular bırakabilir eğer çiğneyip beden tarafından sindirilmemişse. Sabahları aç karnına taze sıkılan limon suyuna bir miktar çiğ patates suyu katarak içmenin selülite iyi geldiği söylenir.

Selüliti önlemenin çareleri:

Her yerde olduğu gibi selüliti önlemek içinde bir takım kuralları yerine getirmeli.

1) Derin nefesler: Kanı temizler, iç salgı bezlerini uyarır, karaciğerin kan akımına uğramasını engeller, yağları eritir.

2) Jimnastik veya yoga yapmalı: Hergün yapılan beden hareketleri yağları eritir, kan dolaşımını olumlu etkiler ve yorgunluğu giderir.

3) Masaj: Yararlı olması için bir uzman tarafından yapılması gerekir, aksi takdire zararlı olabilir. Bu nedenle selülilete karşı alınabiliecek en önemli tedbir bedeni her gün, özellikle selülitin yerleştiği yerler, kuru keseyle veya banyo fırçasıyla ovmaktır. Amaç kan dolaşımını olumlu etkilemektir. Bu nedenle kese veya fırçayı cilde fazla bastırmadan, yüzeyi kızarıncaya kadar uygulamalı. Cilt kızardığında, amaca ulaşılmıştır yani kan dolaşımı olumlu etkilenmiştir. Masajın daha etkili olması için cildin üzerinde ıslak bir bezi veya süngeri gezdirmeli. Masaj toksinleri yerinden oynatarak bunları kan dolaşımına sürükler ve beden bunları solunum yoluyla (nefes), cilt yoluyla (ter), böbrek yoluyla (idrar) atar.

4) Unlu maddelerden ve tuzdan kaçınmalı.

5) Yemeklerde su içmemeli, aksine yemekler arası, suyu veya bitkisel çayı (şekersiz) içki içer gibi yudumlamalı.

6) Yemeklerden yarım saat öncel bir bardak su içmeli.

7) Besinleri iyi çiğnemeli.

8) Bağırsakların her gün boşalmasını sağlamalı.

9) Uykusuz kalmamalı.

10) Açık havada bol bol yürüyüş yapmalı.

Popoyu fırçalama
Bu herhalde bilinen en eski yöntemlerden biri. Hatta Bridget Jones'un Günlüğü'yle tekrar moda olması da muhtemel.Cildinizi fırçalamak, derideki kılcal damarların kanla dolmasını ve toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Bu da, selüliti azaltır. Önce ayaklardan başlayıp, uzun ve düz bir hareketle fırçalayın. Daha sonra yukarı, kalbe doğru, dairesel hareketlerle çıkın. Bunu yaparken, vücudunuzu öne doğru eğiyor olacaksınız, bu da kanınızdaki oksijeni artırır. Bu yöntemi, sıcak ve soğuk suyla uygulayabilirsiniz. Örneğin önce sıcak suyu açın. Sıcak su, kan cilt yüzeyine hücum etmesini ve damarların genişlemesini sağlar. Bu da kan dolaşımını hızlandırır. Şimdi de soğuk suyu açın. Bu hem, gözeneklerinizi kapanmasını ve dolayısıyla da sıkılaşmayı sağlar, hem de vücudun kendini ısıtmaya çalışmasını sağlar. Bu da metabolizmanızı hızlandırıcı bir etki yaratır.

1-Fast food tarzı beslenmeyi bırakmalı, abur cubur tabir edilen zararlı atıştırmaları minimuma indirmelisin. En doğrusu bîr diyetisyene başvurup birlikte sana uygun beslenme programını çıkartmak. Ayrıca selülitin en iyi dostu tuzu kendine düşman edinmelisin

2-Günde en az 2 it. su tüketmelisin.

3-Hergün yapacağın hızlı ve tempolu yürüyüşler, dolaşım sistemini harekete geçirecektir.

4-İlk üç maddeye dikkat edip selülit önleyici bakım ürünlerinden de önerilen miktar ve biçimde kullanırsan, sorunundan büyük ölçüde kurtulabilirsin.

50 ÖNERİ İLE SELÜLİTLERİN YOK OLACAK!!

1- Bol bol su iç!
2- Vücudundaki fazla suyu atmak için çilek ve kereviz ye.
3- Sık sık yüz!
4- Hızlı kilo alıp vermemeye çalış. Kilonu sabit tut.
5- Aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak dur.
6- Şekerli yiyecekleri çok fazla tüketmemeye çalış.
7- Kahve tüketimini en aza indir.
8- Kızartmalara bir süre elveda de; buğulama ya da haşlama yemekleri tercih et.
9- Yeşil çay iç.
10- Asitli içeceklerden uzak dur ve meyve sularına ağırlık ver.
11- Duş yaparken selülitli bölgene soğuk su ile masaj yap.
12- Haftada en az üç kez yürüyüş yap.
13- Günde en az 3 porsiyon mevsim meyvelerinden ye.
14- Selülitli bölgeni duş sırasında tuzla ov ve daha sonra ılık su ile durula.
15- Maydanozu kaynat ve her gün bir bardak suyunu iç.
16- Kuruyemiş, cips gibi atıştırmalıklardan uzak dur.
17- Öğünlerinde kırmızı et yerine, tavuk ve balık gibi beyaz etlere ağırlık ver.
18- Yüksek topuk ayakkabı giyme.
19- Her zaman dik yürü ve dik bir şekilde otur.
21- Mümkün olduğunca stresten uzak dur.
22- Yemek aralarında abur cuburdan uzak dur.
23- Sabah kahvaltısından önce bir bardak limonlu su iç. Dil peyrini hariç, diğer peynirleri yemeden önce suda beklet.
24- Bacak kaslarını çalıştırmak için bisiklete bin.
25- Uzun süre güneşte kalma.
26- Sigara içiyorsan, bu alışkanlığından vazgeç.
27- Pirinç ve patatesi mümkün olduğunca az ye.
28- Yemek yerken lokmalarını iyice çiğne.
29- Öğün aralarında bir şeyler atıştırmak istersen, domates veya yoğurt ye.
30- Fast-food yemeklerden uzak dur.
31- Yemeklerini ayakta değil, oturarak ye.
32- Porsiyonlarını küçük tut.
33- Asitli bir şeyler içmek istediğinde sodayı tercih et.
34- Yağlı yiyeceklerden uzak dur.
35- Tatlı krizine yakalandığında bir kaşık bal veya reçel yemeyi dene.
36- Beyaz ya da kırmızı turp ye; turp vücudundaki fazla suyu atmanı sağlar.
37- Beyaz ekmekten uzak dur. Her zaman tahıllı ekmekleri tercih et.
38- Dar ve bacaklarını sıkan kıyafetler giyme.
39- Ara sıra bacaklarına limon ya da portakal yağı ile masaj yap.
40- Hamur işlerinden uzak dur.
41- Kış aylarında nar, greyfurt ve portakal suyu iç.
42- Ayda bir kez saunaya git ya da sıcak duş al.
43- Düzenli ve derin nefes al.
44- Öğünlerini atlama ve düzenli beslenme alışkanlığı edin.
45- Uyku düzenine özen göster.
46- Meyveni, yemek yedikten iki saat sonra ye.
47- Yatma saatlerine yakın bir şey yeme.
48- Gereksiz yere ilaç kullanma.
49- Her gün en az yarım su bardağı süt iç.
50- Yemek yerken su içme.

Dolaşım bozukluğu da bir nedendir. Zira selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Zira selülit damarları sarar ve sıkıştırır. BU durum kandolaşımını zorlaştırır ve varişler meydana getirir.

İşte benim sorunum bu arkadaşlar 2001 yılından itibaren 10 kg aldım selülüt 1 tane yokken şimdi bir sürü ve vacaklarımda dizlerimin arkadsında morlu kırmızılı varisler oluştu bazen de sızlıyor(

en etkili selülit kremleri bunlarmış:

Profile Janson Becket

Murad Firm And Tone Serum

Cellex-c Smoothing Complex

Lancaster Celluli Breaker

Perricon MD ALA Body Tuning

.......................Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Son düzenleme:
selülitten kurtulmak için bu söylenenler yapılsa zaten yaşam tarzımız değişir ve heralde sağlıklı bir yaşam süreriz...en önemlisi de stresten kurtulmak olurdu heralde....

Canım bilgiler için sağol ama selülit birazda yapıyla alakalı 10 kadından 9 unda olan bi sorun yani yapında varsa ne yapsanda gitmiyor ama tabiki görünümünde azaltma sağlanabilir tamamen yok olması zor diye düşünüyorum.

kızlar selam...geçen bir blogta dolaşırken bir haber okudum...ABD de piyasaya çıktıktan 7 gün sonra tükenmiş,ingilterede de satışa sunulmadan 100bin sipariş almış bir krem:bbo:...hatta serum..Adonia LegTone Serum 100dolara satılıyor ve 9dk da selülitlere son diyor...ilginç ve çok iddalı bir ürün..:1shok:bakalım,bu ürünün yankıları buralarada ulaşır..hadin hayırlısı diyorum..

Kızlar benim teyzem sigara ve kahve tiryakisi , hamur işlerini , yağlı yemekleri sıkça yiyor ama selülit yok kadında:1shok:

ben selülit oluşumunu engellemek için banyodan,duştan sonra vücuda soğuk su dökülmesi gerektiğini duymuştum.o günden beri de uyguluyorum.henüz öyle bi oluşımla karsılaşmadım ama inşallah ilerde de olmaz.selülitsiz, bol sağlıklı günler diliyorum hepinize kızlarr! hihoyyyt

merhaba arkadaşlar. benim 13 yaşımdan beri selülit problemim wardı. 20 yaşımdan beri kremler kullandım düzenli olarak yürüyüşler yaptım fln ama o kadar şiddetli bir değişim yaşanmadı malesef..taa ki step yapana kadar..kesin olan bişey war dizime kadar inen selülitlerimi geçiren tek şey düzenli step oldu. gerçekten tahmin edemeyeceğinz kadar etkili. haftada 3-4 gün yaparsanız eğer 45 dakika kadar geçrekten sonucunu göreceksiniz. ben bu noktada kendime step tahtası ve cd almıştım. yararı oluyor denemenizi tawsiye ederim.
not:stepi bıraktıgınız anda tekrar yawaş yawaş selülitleriniz oluşabilir. ben belli bir dönem stepi bırakınca eski halime geri dönmüştüm. tabi o sıralar sürekli oturmam we abur cuburda selülitlerimin oluşmasına sebep olmuştu.

arkadaslar bu selülit davası ile ilgili o kadar çok sey okudum ki....

öncelıkle sunu söylemek istıyorum biz kadınızzzzz dişiyizzz ve KADIN OLDUGUMUZ SÜRECE BU BİZDE OLACAK ...

kadınların yag dokuları yuvarlak erkeklerın ise çapraz baglardan oluşuyormuş....

selülitimiz olmaması için erkek olmamız gerekıyor: ))

yani yer çekimine karsı gelmek gibi bişi bu bunu bizim kadınlık hormonlarımız yapıyor..

bu allahın cezası illetii TELEVOLE PAZAR KEYFİ MAGAZIN zart zurt onlar sırf konu olsun dıye ortaya çıkardı...

eskıden selülit mi varmış allah aşkına? erkek selülitden ne anlasın: ))

görüyo işte tv de ızlıyor vay efendım sonra sende selülit var.....

onlara bunu bır sekılde anlatmak lazım....

bu kadar ınsan şikayet edıyor yöntem arıyor çabalıyor KESIN ÇÖZÜMÜ VARMI? YOKKK İŞTEE..

kendımızı paralayıp uzuyoruz ancak ay yok kocam ne der ne düşünür sevgılım bişi der mi falan fılan dıye dıye manyak olcazzzz

ERKEKLER KUSURSUZ MU SANKI?

eger size eşinız veya sevgılınız herhangı bır laf edıyorsa bunla ılgılı sizde onun en hassas oldugu noktasına en degerlı organına laf edın kusur bulun aklı basına gelır hemen: )))

bu selülit olayı beni delırtıyor vallaa.......

kızlar bende aspirin mucizesi için gerekli hazırlıkları tamamladım :) yarın başlıyorum ama bu kür ne kadar sürecek onu bilmiyorum . bilen var mı ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…