Seçim bitti gitti şimdi sonuçlarını konuşuyoruz....

28 Mayıs 2. turda oyumu

• Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 425 31,6%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 17 1,3%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 37 2,8%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 802 59,7%
  • Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 10 0,7%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 52 3,9%

• Ankete Katılan
    1.343
Bende onu diyorum zaten Herkes kendi inandığı gibi yaşasın
Okulda verilen din dersi için şunu diyebilirim Dini güzellikleriyle anlatmak önemli Diyanet bir çok konuda bence yetersiz
Okulda din dersi verilirken İsteyen kişilerin çocuklarına verilmeli bence Ama dediğim gibi o kadar hassas bir konu ki İsteyen kişilerin çocuklarına bu ders verilirken dikkatli verilmeli
Herkes inandığı gibi yaşasın. Hepimiz bunu istiyoruz zaten. Kişladaki asker dinine düşkünse, komutanı dinine düşkünse, okul müdürü çok inanan bir insansa...
Bunun kime ne zararı var ki?
Zaten sorun bu insanların tebliğcilik yapması, kendi inandiginin tek doğru olduğunu iddia edip onu yaymaya çalışması. Bulunduğu kurumu da dindar olmayanlar için eziyet kurumu haline getirmeleri ( o okul müdürünün namaz kılmayanlardan not kirması, kızlari beden dersine çıkarmamasi gibi)
Yoksa tek başına inansın, kimsenin bunla sorunu olmaz. Hatta kimsenin haberi bile olmaz.
Olması gereken her din için - ve hatta dinsizler için kardeşçe yaşanabilir bir ülke.
Ne namazını kılanın seccadesi altından alınsın ne böyle şeyler umrunda olmayan birisi sırf bu yüzden eleştirilsin, zorluk yaşasın.
Misal, zeytinli rock festivalinde gençler egleniyor, içki içiyor, kendi çadırlarinin içinde kizli erkekli artı onsekiz işlere mi girişiyor? Bunu yasaklamaya çalışmasın kimse. 'o da onların hayati' desin.
Sorun zaten insanların 'bu dine uygun değil,yasaklansin' demesi.
Böyle bir zihniyetin ele geçirdiği ülkede kimse yaşamak istemez. Çünkü biliyoruz ki bunun sonu yok. Basit şeylerden başlar, sonra bir bakarsın renksiz bir dünyadasin . Ben küçük bir şehirde okudum, bahar şenliği olurdu, o şehirdeki gençlerin hiç goremeyecegi sanatçılar gelirdi konsere, lunaparklar kurulurdu. Gençler yılın en güzel günlerini geçirirdi. Ve bunlar her sehirde olurdu , komşu şehirlerin bahar senligine de giderdik.
Ama siyasal İslam devreye girdi ve bugün bahar senligi diye bir şey kalmadı Anadolu üniversitelerinde. Önce bir ay önceden 'sevgili arkadaşlar, şehit verdigimiz bu ay böyle bir eglence yapamayacagiz' diye kaldırdılar (makul sebeple) , sonraki sene yine aynı sebeple kaldırdılar (ki gayet her etkinlik yapılan bir dönemdi, toplu açılış şenliğine yanlış hatirlamiyorsam Kubat gelmişti. Öyle çok da ulkece yas hali yoktu,sadece bir bahane). Ve sonradan iki senedir olmayınca sanki böyle bir şey hiç olmamış gibi davrandılar. Sonuc olarak anadoluda artık bahar şenliği yok.
Sorun işte tam da bu.
Paylaşımı gördünüz mü Sizce siyaset dışında dalga geçilmemiş mi
Neden tarikatları öcü olarak görüyorsunuz Bir Fetö olayı yüzünden
Tarikatlara ne bu nefret
Tarikatları kapatmak isteyen bir parti Neden şunu demiyor "Araştırıcaz hangisinde suç unsuru varsa kapaticaz "
Ben menzile yıllar önce defalarca gittim İnsanların dinini yaşadıkları bir ortam Her haberde gördüğünüz kötülükler orada yok gerçekten Uydurup uydurup İslama saldırıdan başka birsey yok
Bizler bu ülkede yaşıyoruz Suç unsuru olmayan bir tarikatı kusura bakmasın kimsede kapatamaz
Din düşmanlığı yapmaktan başka birşey yok
Biride çıkıp demiyor Ülkeyi bölmek isteyenler gitsin Hdp ve yandaşları hakkında paylaşım yok
Varsa yok din üzerinden yürüyün
De ki ateistiz istemiyoruz İslamı ne bu böyle
Tarikatlar kapatılacak suç işlemiyor iftira atıp atıp durun
Sizde bu partileri tutarak tarafınızı belli ediyorsunuz
Ek olarak söyleyeyim ordan gelmeyin Akpli değilim
Ve bilinmesini isterim, İnsanlar feto'ye feto demezken, üniversitelerin içinde bile varken, tvlere cikarken, herkes tarafından saygıyla karsilanirlarken de ben onlara feto derdim, nefret ederdim. Çünkü ağızlarında Allah vardı ama devlet kurumlarına adamlarını sokmak için kolayca kul hakkı yiyorlardi. İnsanlar memur olabilmek için "abla evinde bir dönem kalayım, referansım olur" demek zorunda kalırlardi.
İşte hak verilen, desteklenen cemaatler bunu yapiyor. Ve her zaman daha fazlasını istiyorlar çünkü onlara göre en doğruları kendi dogrulari.
Atatürk'ün de güzel bir sözü var; "Tekkeler kesinlikle kapanmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti, her kolda doğru yolu gösterecek güce sahiptir. Hiçbirimiz tekkelerin uyarmasına muhtaç değiliz. Biz uygarlıktan, bilim ve teknikten kuvvet alıyoruz ve ona göre yürüyoruz; başka bir şey tanımayız. Doğru yoldan sapmışların amacı, halkı kendinden geçmiş ve abdal yapmaktır. Halbuki halkımız, abdal ve kendinden geçmiş olmamaya karar vermiştir. Bunlar basit bir iş görünür; fakat önemi vardır"
Bu iş malesef geçmişte de böyleydi, şimdi de böyle, insanları mutsuz olan komşu ülkelerimizde de böyle 😶
Allah kitabını gayet anlaşılır şekilde yollamış, çeşit çeşit alim daha anlaşılır olması için tefsirler yazmis, dil bilimciler anlayalım diye dilimize çevirmiş, türlü türlü ilahiyatçi akla gelebilecek her konuda kitaplar yazmış, fakültede binlerce ilahiyat doçenti profesörü tezler yazmış, araştırmak isteyen insanlarin kullanımına açılmış, camiide bu işin okulunu okuyan imamlar görev almış, isteyene kuran kurslari açmış.
Daha yani tarikata , cemaate gerek var mı? Bunca şey varken araştırmayıp ne idugu belirsiz - senin benim gibi bir adamın ağzından çıkan şeyleri doğru kabul etmek benim akıl yapima sığmıyor.
Topluma da yarar değil zarar verdiğine inanıyorum.

Yoksa olayın ateist olmamla bir alakası yok, ki siz nasıl akpli değilseniz ben de ateist değilim.
Tek isteğim ekonomisi güzel bir ülkede, kendi aklimin uygun gördüğü şekilde özgürce yaşamak

Cübbeli Ahmet, geçtiğimiz günlerde yaptığı deprem açıklamasında, şu ifadelere yer vermişti: "Bir arkadaş derneğe rüyasını atmış, dernekten de bana yazılı şekilde rüyayı gönderdiler. Rüya bizi bağlamaz ama ben rüyada demişim ki '14.3 buna dikkat et.' O da '3'üncü ayın 14'üne dikkat et' diye anlamış. Yazı bende, telefonuma atmışlar. Halbuki ben bunu size diyecektim. Ancak arkadaşın bu rüyayı görmesinden dolayı öne çektim. 3'üncü ay mart oluyor, 14'ü de Salı'yı Çarşamba'ya bağlayan gece oluyor. Bunun özelliği Rumi takvime göre ilk çarşamba olmasıdır. Biz bunu 1 hafta önce arkadaşlarla takvime bakıp tespit etmiştik."

hey seni:ıslık::KK47::KK47:

Cübbeli Ahmet, geçtiğimiz günlerde yaptığı deprem açıklamasında, şu ifadelere yer vermişti: "Bir arkadaş derneğe rüyasını atmış, dernekten de bana yazılı şekilde rüyayı gönderdiler. Rüya bizi bağlamaz ama ben rüyada demişim ki '14.3 buna dikkat et.' O da '3'üncü ayın 14'üne dikkat et' diye anlamış. Yazı bende, telefonuma atmışlar. Halbuki ben bunu size diyecektim. Ancak arkadaşın bu rüyayı görmesinden dolayı öne çektim. 3'üncü ay mart oluyor, 14'ü de Salı'yı Çarşamba'ya bağlayan gece oluyor. Bunun özelliği Rumi takvime göre ilk çarşamba olmasıdır. Biz bunu 1 hafta önce arkadaşlarla takvime bakıp tespit etmiştik."

hey seni:ıslık::KK47::KK47:
Aklıma bu geliyor Cübbeli deyince

Bulunduğu kurumu da dindar olmayanlar için eziyet kurumu haline getirmeleri ( o okul müdürünün namaz kılmayanlardan not kirması, kızlari beden dersine çıkarmamasi gibi)
Çalıştığım bir okulda müdürümüz, okul "türü"nden aldığı yetkiyle kızlara eşofmanı yasaklamıştı, hatları belli oluyormuş. Bacaklarına dolanan eteklerle basketbol falan oynamaya çalışıyordu öğrenciler. Beden öğretmeni de erkek cinsinden olunca yaklaşmaya korkuyor, akşama kadar çay içiyordu. Ramazan ayında kantini kapattırıyordu ama regl olan kızları bahane edip açtırmıştık. Oruç tutmayan kızlar var, demek ikna edici olmazdı. Öğretmenlere çay demleyen kadınlara da bir ay çay demlemeyi yasaklıyordu. Kendimiz demleyip ufak bir odaya tıkılıyorduk. İnsan içinde çay içmemiz yasaktı resmen.

Çalıştığım bir okulda müdürümüz, okul "türü"nden aldığı yetkiyle kızlara eşofmanı yasaklamıştı, hatları belli oluyormuş. Bacaklarına dolanan eteklerle basketbol falan oynamaya çalışıyordu öğrenciler. Beden öğretmeni de erkek cinsinden olunca yaklaşmaya korkuyor, akşama kadar çay içiyordu. Ramazan ayında kantini kapattırıyordu ama regl olan kızları bahane edip açtırmıştık. Oruç tutmayan kızlar var, demek ikna edici olmazdı. Öğretmenlere çay demleyen kadınlara da bir ay çay demlemeyi yasaklıyordu. Kendimiz demleyip ufak bir odaya tıkılıyorduk. İnsan içinde çay içmemiz yasaktı resmen.
İşte tam olarak istemediğimiz, "dini okullara sokmaya çalışıyorlar" dediğimiz bu.
Yoksa okul müdürü çok dindar biri olsaydı , namazında orucunda olsaydı, dini gereği haksizliga tahammül edemeyen, adaletli, zor durumda kalanın yanına koşan, güzel ahlaklı bir adam olsaydı sen ya da x kişisi bu adamdan rahatsız olur muydunuz?
Ya da adam çok dindar, ailesini sıkan eden,kıyafetlerine karışan, eşine dostuna tebliğcilik yapan, üç aylarda bile oruç tutan ama okula bu huyunu yansıtmayan, işinde gücünde olan biri olsaydı sen ya da x kisisi (karakterini begenmeseniz bile) rahatsız olur muydunuz?
Olay tam olarak benim özgürlüğümün başladığı yerde bitiyor

İşte tam olarak istemediğimiz, "dini okullara sokmaya çalışıyorlar" dediğimiz bu.
Yoksa okul müdürü çok dindar biri olsaydı , namazında orucunda olsaydı, dini gereği haksizliga tahammül edemeyen, adaletli, zor durumda kalanın yanına koşan, güzel ahlaklı bir adam olsaydı sen ya da x kişisi bu adamdan rahatsız olur muydunuz?
Ya da adam çok dindar, ailesini sıkan eden,kıyafetlerine karışan, eşine dostuna tebliğcilik yapan, üç aylarda bile oruç tutan ama okula bu huyunu yansıtmayan, işinde gücünde olan biri olsaydı sen ya da x kisisi (karakterini begenmeseniz bile) rahatsız olur muydunuz?
Olay tam olarak benim özgürlüğümün başladığı yerde bitiyor
Hiç rahatsız olmadım dindar insanlardan. Zaten kimsenin özeliyle derdim yok. Her görüşten de çevrem var. Ne zaman ki aklınca beni cehennemden korumaya çalışıyor, kendisi kadar kafam çalışmıyor da doğruyu bulamıyormuşum gibi beni yanlış yoldan kurtarmaya kalkıyor... Geliveriyorlar bana. Cennette illaki beni de istiyor. Bensiz tadı olmayacak sanki oranın.

Tarikatler İslam değil dakika başı İslamı kötülüyorsunuz diyip durmayın. O tarikatlerde Allaha şirk koşuluyor şirk. O şeyhi haşa Allah peygamber gibi görüyorlar. Ölünce bile medet umuyorlar. O Allahın vip kulu tabi, araya aracı olacak. Kusura bakmayın ama İslam bu değil. Allahla arana hiçbir şey giremez, bu tarikatlerin sırf bu yüzden bile kapatılmasını istiyorum. Eskiden böyle miydi? Araştırın bakalım, yüzyıllar önceki alimler nasılmış. Sırf kendi kabrine gelip Allahla onu aracı yapmasın diye mezarı bilinsin istmeyeen alimler vardı eskiden. Şimdi öyle mi? Şimdi dini oyuncak edip kullanıyorlar başka bir şey değil. Allah hepsini görüyor.
Screenshot_20230316_202744_Twitter.jpg

X