Seçim bitti gitti şimdi sonuçlarını konuşuyoruz....

28 Mayıs 2. turda oyumu

• Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 425 31,6%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 17 1,3%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 37 2,8%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 802 59,7%
  • Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 10 0,7%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 52 3,9%

• Ankete Katılan
    1.343
Vakıf beni ilgilendirmiyor siyasi görüşleri de Bakın şöyle bir paylaşım yapmışsınız

Resimdeki kim nasıl dalga geçiliyor seksi diye birde
Burda siyasete dair birsey varmı
Resmen dalga geçiliyor
Sizde paylaşmaktan rahatsız olmuyorsunuz
Ama zaten durduk yere açılmadi ki o konu.
Başlığın ismi "bu hafta seçim olsa"
Menzil tarikatına bagli Semerkand vakfı (arkadaşın onlarin anasayfasindan paylaştığı tweette de kanıtladığı üzere) cumhur'a oy vereceğiz demiş. Tümsiad, gençkon, Beşir derneği ile beraber. Bu yüzden bu topige konu oldu.
Açıkçası ben hiç bir tarikatı, dini lideri, cemaati, vakfı günahım kadar sevmem. Zaten oyumu da 'tarikatlarin hiçbir şekilde yasal düzeneği olmadığını soyleyip hepsini kapatacagini vaat eden' partiye vereceğim.
Bahsi geçen vakfı şöyle bir google'ladim, neymis, neye inaniyorlarmis diye.
Karşıma bu haber çıktı. Toplasmislar çocuklar mezuniyet partisi yapıyor,bu rezaleti yasaklayalim demişler. Bir başka haber, yıllardır yapılan, çoğu gencin hayatında unutamayacakları birkaç gün yaşamasına neden olan zeytinli rock festivalini yasaklanmasina sebep olmuslar. Belli yani zihniyetleri insanlari mutlu eden her güzel anıya yasak getirmek olan insanlar. Sen çocuğunu yollama yani, bırak yollayan yollasin. Ülkede tonla sorun varken bununla uğraşan bir vakıf.
Üstelik devletten destek alıyor, bir zamanlar fetullahin canının istediği her etkinliği her yerde yapabilmesi gibi
IMG_20230316_175842.jpg

Bence olayın dinle hiç ilgisi yok. Olay baştan aşağı siyasi
Zaten sorun da burada 😟😟😟

Ben de yorum yapmak istiyorum ama yapamıyorum. Buradaki arkadaşlar hep İslam'ı sapık dediğiniz zihniyetten uzak tutmuş. Daha ne yapsınlar? Ben susma hakkımı kullanıyorum; çünkü arkadaşlar gibi düşünmüyorum.
Ama bu sadece millet ittifakına oy vereceklerin, propaganda yapanlarin yerindegil ki. Muharrem inceye de verecek çok arkadaş var. Ankette yüzde otuz cumhur'a verecek arkdaslar da var.
Yaz yani gonlunden geçeni. Sonuçta hepimizin bir oy hakkı var, paşa gönlümüz kime istiyorsa tabii ki ona verecegiz

Menzil tarikatına bagli Semerkand vakfı (arkadaşın onlarin anasayfasindan paylaştığı tweette de kanıtladığı üzere) cumhur'a oy vereceğiz demiş. Tümsiad, gençkon, Beşir derneği ile beraber. Bu yüzden bu topige konu oldu.
Açıkçası ben hiç bir tarikatı, dini lideri, cemaati, vakfı günahım kadar sevmem. Zaten oyumu da 'tarikatlarin hiçbir şekilde yasal düzeneği olmadığını soyleyip hepsini kapatacagini vaat eden' partiye vereceğim.
Karşıma bu haber çıktı. Toplasmislar çocuklar mezuniyet partisi yapıyor,bu rezaleti yasaklayalim demişler. Bir başka haber, yıllardır yapılan, çoğu gencin hayatında unutamayacakları birkaç gün yaşamasına neden olan zeytinli rock festivalini yasaklanmasina sebep olmuslar. Belli yani zihniyetleri insanlari mutlu eden her güzel anıya yasak getirmek olan insanlar. Sen çocuğunu yollama yani, bırak yollayan yollasin. Ülkede tonla sorun varken bununla uğraşan bir vakıf.
Üstelik devletten destek alıyor, bir zamanlar fetullahin canının istediği her etkinliği her yerde yapabilmesi gibi Eki Görüntüle 3218987
Ben bu tarikatın dinle alakası olduğunu düşünmüyorum zaten, bu fikrim yüzünden isteyen yargılasın beni umrumda değil inşallah hepsi kapatılır.

Hayır şikayet etmek yerine bizzat konuşmak isterim öncelikle
Ben herkesin düşüncesine saygı duyarım Rahatsız olduğum konu o kadar çok fazla din konuşuluyor ki
Siyaset konuşun tabi ama neden hep İslam içinde var karalanıyor Yapılan yanlışlar neden fatura olarak bu dine kesiliyor
Ben akpli değilim en son oyumuda onlara vermedim
Başörtülü ve feraceliyim beni gören önyargilar hakkımda zaten buda şöyledir diye fikir sahibi

İşte siyasette konuşulurken farkındamısınız bilmiyorum İslam dini üzerine bir komiklik dalga geçme bu dinde olmayan ne varsa onu kuralı gibi gösterme var

224 sayfa oldu.
Bir tane bile islamı karalayan yorum görmedim.
Ama islamın adına leke süren, islamı karalayan, islamı kullanarak makam mevki olan veya sapıklıklarını islamı bahanr ederek örtmeye çalışan insanlara karşı duran ve islamın bu olmadığını savunan onlarca yorum gördüm.
Bakış açısı??

Kendiniz araştırıp öğrenmelisiniz Ama önce dalga geçmek ne demektir gibi terimleri öğrenin bildiğinizi sanmıyorum
Şimdi sizin bu tavrınız normal ama benim paylaşımım rahatsız edici öyle mi, lütfen dalga geçmeyin. Ben sizin şeriatın gerçek anlamının ne olduğunu bildiğinizi de sanmıyorum.

Karşılıklı saygı oldukça konular konuşulur ortak bir noktada kabul görür bana görede.
İslam karalaması bizim haddimiz değil,bizlere bunu empoze edenlere bakmak lazım ilk başta,her konuda dini öne sürüldü.
Hangi birini anlatayım size şimdi,hep yalan yanlış söylemlerde bulunuldu siyasetçiler tarafından bu yüzdende indanlar kaçar oldu,neden daha önce yoktu bu tarz söylemler kimse sallamazdı atmazdı çünkü.
Bu adamlar kendi dinlerini kendi kafalarına göre yazıyorlar artık,helede dini kışlaya camiye okula soktular işler rayından çıktı.
Kimse dalga geçmez islamla ilgili dediğim gibi tepkiler o yobazlar idi,bakınız pakistan olaylarına .
Bakın ne diyorsunuz
Dini kışlaya camiye okula soktular
Allah aşkına İslam kışlada camide okulda olsa ne zararı olacak
Neden insanlar İslam dininden korkuyor Kışlada biri Müslüman ise ne yapacak sizce ?
İnsanlar dinini her yerde yaşamalı özgürce

Benim düşüncelerime saygı duyman mümkün değil. Kendinle çelişirsin saygı duyarsan. Kimseden de beklemem bunu. Burada dalga geçilen herkes olabilir. Hepsi için biri çıkıp saygı talep edebilir. Elimiz kolumuz bağlı kalırız o zaman. Herkesin senin sevdiğin kişileri sevmeyeceği ve evet onlarla dalga geçecek kadar onları ciddiye almayabileceği gerçeğini kabullenirsen kırılmazsın.
Kötü insanlar hariç herkesin görüşüne saygı duyarım
Dalga geçmek doğru bir davranış değil Kişisel yaşamınızda beni ilgilendirmez Ama böyle bir ortamda ilgilendirir O kadar çok insan burayı okuyor ki

Bakın ne diyorsunuz
Neden insanlar İslam dininden korkuyor Kışlada biri Müslüman ise ne yapacak sizce ?

Dini kışlaya camiye okula soktular cümlesi ne anlama geliyor gerçekten anlamadınız mı?

Kötü insanlar hariç herkesin görüşüne saygı duyarım
Dalga geçmek doğru bir davranış değil Kişisel yaşamınızda beni ilgilendirmez Ama böyle bir ortamda ilgilendirir O kadar çok insan burayı okuyor ki
Okusun, herkesin aklı var. Ben tarikat şeyhlerine saygı duymam. Duymak için hiçbir nedenim yok. Kesinlikle de siyasi bir mesele bu; çünkü bireylerin masumca yaşadıkları dini duygularla alakası yok onların. Etraflarına toplayıp beynini yıkadıkları grupları kullanarak rejime tehdit oluşturuyorlar.

Bakın ne diyorsunuz
Ne münasebet ya😲 "Türkiye laik bir ulkedir" lafi sizin için bir şey ifade ediyor mu?
Türkiye'de tonla etnik kültürde yaşayan insan var. Gayrimüslimü de var, inanmayani da var.
İnsan seccadesini serdiği her yerde özgürce ibadetini yapabilmeli. Sorun bu değil ki.
Okullarda dini eğitim neden olsun? Her aile kendi çocuğunu kendi inandığı şekilde eğitir. Çocukların soyut algısı bile yok daha. Ben ilkokuldayken din hocası cenneti anlatip sadece namaz kılanların, oruç tutanların, kelime-i şahadet getirenlerin cennete gireceğinden bahsetmişti. Benim babam dünyanın en tatlı insanıdır. Ama namaz falan kılmaz (di, artık kılıyor). Aklım çıktı babam cehenneme gidecek diye. Aklıma çok takılınca Öğretmenler odasının kapısında bekledim, adama dedim ki 'bir insan eğer çok iyi bir insansa, herkese çok iyi davranırsa, ama namaz kılmaz,kelime-i şahadet getirmez,bazen de oruç tutmazsa. Ama coook iyi bir insansa. O zaman cennete gidebilir mi?'
Yani neden çocuğum bunu yaşasın ki? Neden rüyasında beni cehennemde yanarken görüp korksun?
Ya da şu haberdeki menzilci semerkandli okul müdürü gibi namaz kılmayan çocukların notunu düşüren, kız çocuklarını beden dersine sokmayan bir zihniyetin okulda at kosturmasi sizi rahatsız etmiyor mu?
Askeriyede ramazan zamanı öğle yemeği çıkmasa , sadece sahur ve iftar yemekleri dagitilsa. Bundan rahatsız olmayacak misiniz?
İsteyen istediği dine inanır. İsterse gider pastafaryan olur. Beni hiiic alakadar etmez. Çevremde muhafazakar tonla arkadaşım var, çoğu çok iyi niyetli, kul hakkı yemekten korkan, merhametli insanlardir.
Muhafazakar , dinine göre hareket etmeyi seven insanların her yerde olmasında hiç bir sakınca yok. Ama bu insanlar 'benim inandığım din tek kurtuluş yolu, sen de yapmalisin, yasak olan şeyleri yapmamalisin, onu giymemeli, burada eglenmemelisin' diye beni kısıtlamaya calişsa işte burada büyük bir sorun var.
İslam'da çan eğrisi yok. Senin günahın sana, benim günahım bana.
Kime ne ki?
Okul müdürü, öğretmen adam içinde Allah korkusu olan , hak yemekten çekinen birisi olsun, teneffuslere denk getirip bes vakit namazını kilsin. Kimse bu adama laf edemez ki. Ne zaman ki bu adam ona buna tebliğcilik yapar, birilerinin hayatına karışır. işte burada sorun başlar.
İnsanların dini vardır. Ülkenin ya da kurumların değil. En azından bizim gibi ulkelerde bu böyledir.
Tam olarak neyden rahatsiz oldunuz ki?

Üstelik devletten destek alıyor, bir zamanlar fetullahin canının istediği her etkinliği her yerde yapabilmesi gibi Eki Görüntüle 3218987
Paylaşımı gördünüz mü Sizce siyaset dışında dalga geçilmemiş mi
Neden tarikatları öcü olarak görüyorsunuz Bir Fetö olayı yüzünden
Tarikatlara ne bu nefret
Tarikatları kapatmak isteyen bir parti Neden şunu demiyor "Araştırıcaz hangisinde suç unsuru varsa kapaticaz "
Ben menzile yıllar önce defalarca gittim İnsanların dinini yaşadıkları bir ortam Her haberde gördüğünüz kötülükler orada yok gerçekten Uydurup uydurup İslama saldırıdan başka birsey yok
Bizler bu ülkede yaşıyoruz Suç unsuru olmayan bir tarikatı kusura bakmasın kimsede kapatamaz
Din düşmanlığı yapmaktan başka birşey yok
Biride çıkıp demiyor Ülkeyi bölmek isteyenler gitsin Hdp ve yandaşları hakkında paylaşım yok
Varsa yok din üzerinden yürüyün
De ki ateistiz istemiyoruz İslamı ne bu böyle
Tarikatlar kapatılacak suç işlemiyor iftira atıp atıp durun
Sizde bu partileri tutarak tarafınızı belli ediyorsunuz
Ek olarak söyleyeyim ordan gelmeyin Akpli değilim

Ne münasebet ya😲 "Türkiye laik bir ulkedir" lafi sizin için bir şey ifade ediyor mu?
Türkiye'de tonla etnik kültürde yaşayan insan var. Gayrimüslimü de var, inanmayani da var.
İnsan seccadesini serdiği her yerde özgürce ibadetini yapabilmeli. Sorun bu değil ki.
Okullarda dini eğitim neden olsun? Her aile kendi çocuğunu kendi inandığı şekilde eğitir. Çocukların soyut algısı bile yok daha. Ben ilkokuldayken din hocası cenneti anlatip sadece namaz kılanların, oruç tutanların, kelime-i şahadet getirenlerin cennete gireceğinden bahsetmişti. Benim babam dünyanın en tatlı insanıdır. Ama namaz falan kılmaz (di, artık kılıyor). Aklım çıktı babam cehenneme gidecek diye. Aklıma çok takılınca Öğretmenler odasının kapısında bekledim, adama dedim ki 'bir insan eğer çok iyi bir insansa, herkese çok iyi davranırsa, ama namaz kılmaz,kelime-i şahadet getirmez,bazen de oruç tutmazsa. Ama coook iyi bir insansa. O zaman cennete gidebilir mi?'
Yani neden çocuğum bunu yaşasın ki? Neden rüyasında beni cehennemde yanarken görüp korksun?
Ya da şu haberdeki menzilci semerkandli okul müdürü gibi namaz kılmayan çocukların notunu düşüren, kız çocuklarını beden dersine sokmayan bir zihniyetin okulda at kosturmasi sizi rahatsız etmiyor mu?
Askeriyede ramazan zamanı öğle yemeği çıkmasa , sadece sahur ve iftar yemekleri dagitilsa. Bundan rahatsız olmayacak misiniz?
İsteyen istediği dine inanır. İsterse gider pastafaryan olur. Beni hiiic alakadar etmez. Çevremde muhafazakar tonla arkadaşım var, çoğu çok iyi niyetli, kul hakkı yemekten korkan, merhametli insanlardir.
Muhafazakar , dinine göre hareket etmeyi seven insanların her yerde olmasında hiç bir sakınca yok. Ama bu insanlar 'benim inandığım din tek kurtuluş yolu, sen de yapmalisin, yasak olan şeyleri yapmamalisin, onu giymemeli, burada eglenmemelisin' diye beni kısıtlamaya calişsa işte burada büyük bir sorun var.
İslam'da çan eğrisi yok. Senin günahın sana, benim günahım bana.
Kime ne ki?
Okul müdürü, öğretmen adam içinde Allah korkusu olan , hak yemekten çekinen birisi olsun, teneffuslere denk getirip bes vakit namazını kilsin. Kimse bu adama laf edemez ki. Ne zaman ki bu adam ona buna tebliğcilik yapar, birilerinin hayatına karışır. işte burada sorun başlar.
İnsanların dini vardır. Ülkenin ya da kurumların değil. En azından bizim gibi ulkelerde bu böyledir.
Tam olarak neyden rahatsiz oldunuz ki?
Bende onu diyorum zaten Herkes kendi inandığı gibi yaşasın
Okulda verilen din dersi için şunu diyebilirim Dini güzellikleriyle anlatmak önemli Diyanet bir çok konuda bence yetersiz
Okulda din dersi verilirken İsteyen kişilerin çocuklarına verilmeli bence Ama dediğim gibi o kadar hassas bir konu ki İsteyen kişilerin çocuklarına bu ders verilirken dikkatli verilmeli

Tarikatlara ne bu nefret
Tarikatları kapatmak isteyen bir parti Neden şunu demiyor "Araştırıcaz hangisinde suç unsuru varsa kapaticaz "
Ben menzile yıllar önce defalarca gittim İnsanların dinini yaşadıkları bir ortam Her haberde gördüğünüz kötülükler orada yok gerçekten Uydurup uydurup İslama saldırıdan başka birsey yok
Bizler bu ülkede yaşıyoruz Suç unsuru olmayan bir tarikatı kusura bakmasın kimsede kapatamaz
Biride çıkıp demiyor Ülkeyi bölmek isteyenler gitsin Hdp ve yandaşları hakkında paylaşım yok
Vay be öyle bir şey paylaşmışım ki tarikatlarda ki çocuk istismarları bile gerisinde kalmış sizi bu paylaşım kadar rahatsız etmemiş anlaşılan...Pes

Tarikatlara ne bu nefret
Partinizin önemi yok, şeriat destekçisi olduğunuz açık. Fetö, Fetö olmadan da sevmezdik biz tarikatları. Tarikatların varlığı suç zaten, eyleme geçmelerini beklemeye gerek yok. Şeriat istemeleri başlı başına suç zaten. Sinirlenmeyin diye Mustafa Kemal'e değinmiyorum. Bakın o kadar da hassasım duygularınıza 🫠

Tarikatlara ne bu nefret
Tarikatler İslam değil dakika başı İslamı kötülüyorsunuz diyip durmayın. O tarikatlerde Allaha şirk koşuluyor şirk. O şeyhi haşa Allah peygamber gibi görüyorlar. Ölünce bile medet umuyorlar. O Allahın vip kulu tabi, araya aracı olacak. Kusura bakmayın ama İslam bu değil. Allahla arana hiçbir şey giremez, bu tarikatlerin sırf bu yüzden bile kapatılmasını istiyorum. Eskiden böyle miydi? Araştırın bakalım, yüzyıllar önceki alimler nasılmış. Sırf kendi kabrine gelip Allahla onu aracı yapmasın diye mezarı bilinsin istmeyeen alimler vardı eskiden. Şimdi öyle mi? Şimdi dini oyuncak edip kullanıyorlar başka bir şey değil. Allah hepsini görüyor.

Yav bu ne :KK53::KK53:

Ben hep söylerim Akp, oyunun %10unu falan bilinçli şekilde -yani ben bu partinin x politikasını y politikasını destekliyorum, şu icraatinden memnumum vs vs- diyenlerden, geri kalanını da böylelerinden alıyor. Üzgünüm ama gerçek bu bence.

Bende onu diyorum zaten Herkes kendi inandığı gibi yaşasın
Okulda verilen din dersi için şunu diyebilirim Dini güzellikleriyle anlatmak önemli Diyanet bir çok konuda bence yetersiz
Okulda din dersi verilirken İsteyen kişilerin çocuklarına verilmeli bence Ama dediğim gibi o kadar hassas bir konu ki İsteyen kişilerin çocuklarına bu ders verilirken dikkatli verilmeli
Ne diyanet yetersiz mi
Yapmayın gözünüzü seveyim
Daha ne yapsınlar
Her yerde din dini kurum kurslar sübyan imam hatip medrese mescid var
Burda diyanete laf ettirmem 😊
Diyanet heryerde

X