Sebepsiz İnfertilite Diye Bir Şey Yok

Ama sanki moda olmuş gibi herşeye tam anlamıyla bakılmadan sebepsiz infertilite damgasını vuruyorlar..
canim ben bu konuda sana tamamen katiliyorum. bence de sebepsiz infertilite diye bir sey yoktur. ancak tipta kisirliga neden olacagi bilimsel arastirmalarla kanitlanmamis infertilite nedenleri vardir! doktorlar tam da bu yuzden aciklayamadiklari rahatsizliklara sebepsiz diyorlar. cok da suclamiyorum onlari bu konuda cunku tipta gercekten bahsedilen seyin neden olabilecegine dair kanit yok. mesela sigara! hepimiz bebek icin calisirken sigara icmenin zararli olacagini biliriz oyle degil mi? ama tipta kesin zararli olacagina dair herhangi bir kanit yok. bu konuda yeterince arastirma yapilip, kesin sonuclar cikana kadar herkes zararli olabilir der ama kimse kesin konusamaz. bunun gibi pek cok kadin hastaligi ya da erkek hastaligi vardir kisirliga neden olabilecek.

bak bu sebepsiz degil ki? tutunamiyor iste. sebep bu. neden tutunamadigi ise arastirma konusu. neden endometriyozis oluyoruz? bilinmiyor. neden sperm kalitesiz? bilinmiyor. bilinmeyen nedenin nedeni. yavas yavas cozulecek bunlar.

Mutlaka Allah ne zaman nasip ederse o zaman olacak tabii ki ama biz de hiç bir şey yapmadan oturalım mı..

aynen! doktor nedenin adini koyamiyor diye kadermis alinyazisiymis diyip bi koseye cekilmek yanlis. kendi arastirmamizi yapabilmeliyiz. cag iletisim cagi. bilgiye erismek o kadar kolay ki... 20 yil once olsa cok zordu ama internet var simdi.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki, ben burada kimsenin kafasını karıştırıp doğru yolda iken yanlış yapmalarını istemem. Tek istediğim herkesin kendisi için biraz daha çabalaması ve hiç bir zaman hiç bir doktora ki, bu en iyi uzmanı bile olsa teslimiyetçi olmaması. Çünkü doktorunuz çok iyi bile olsa bazen bazı şeyleri sizin hatırlatmanız gerekebiliyor. Sonuçta günde kaç tane insanı takip ediyor, herşeyi hatırlayamayabiliyorlar.

Şimdi gülencim gelelim sana test yaptırmaya gelince o kadar çok şey var ki. Ben de çoğunu internetten araştırarak öğrendim. Bazıları gereksiz gibi geliyor bazı doktorlara ama %1 bile etkileyecekse bence yaptırmak lazım. En basiti hormonların hepsine bakılmış olmalı. Standart FSH, TSH, prolaktin... gibi gidiyor. Sen kendince benimkilerin hepsi tamam diyebilirsin belki. Ben de öyle diyordum ama araştırınca mesala testesteron hormonuna bakılmadığını farkettim. Belki önemli değil gibi gelebilir ama kadınlarda az da olsa erkeklik hormonunun olması gerekiyor ama bunun limit üzerinde olması normal değil tabiki... Bu sadece basit bir örnekti.

Genetik testler de önemli sanırım ben de yaptırmıştım ve faktör V ile MTHFR heterozigot mutasyon çıktı. Yani senin dediğin gibi pıhtılaşma ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Bunun için şimdi 2nci micro denemesinde aspirinin yanında heparin içerikli bir iğne oluyorum her gün kanı sulandırması için. Hamile kalırsam bunu sonuna kadar kullanmam gerekecek. Pıhtılaşma fazla olunca bebek yeteri kadar beslenemediğinden düşük riski oluyormuş. Ancak transfer sonrasında bebeğin tutunma aşamasında da yine bu tarz bir problem olmasın diye tedaviye başlanıyor sanırım. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. İnşallah Allah gönlüne göre verir. Testlerin belli olsun görüşürsün doktorunla.

aynen! doktor nedenin adini koyamiyor diye kadermis alinyazisiymis diyip bi koseye cekilmek yanlis. kendi arastirmamizi yapabilmeliyiz. cag iletisim cagi. bilgiye erismek o kadar kolay ki... 20 yil once olsa cok zordu ama internet var simdi.

Yukarıda yazdıklarımı hep internetten araştırıken öğrendiğim için size aktarabildim, bir kısmı da tecrübe ile oluyor maalesef. Ancak araştırırken okuduğunuz herşeye de hemen kanmayın. Senelerce dediler ki ıspanak demir yönünden çok zengin, küçükken zorla yedirmeye çalıştılar kaydirigubbakcemile sonra birisi çıkıp diyor ki öyle bir şey yok.

Bu arada son haber akapunktur tedavisinin etkili olduğu denemeler ile kanıtlanmış ve bazı merkezler bunu uyguluyor. Biz de kabul ettik bu tedaviyi ve transferden öncesinde ve hemen sonrasında 20şer dakikalık iki seans uygulandı. İnşallah sonucunu göreceğiz.
opuyorumnanaktan

ben interneti ornek gosterirken google'a kelime girip karsiniza cikan ilk sonucu okuyup inanin demek istemedim. klinik arastirmalardan ve bunlari referans alan sitelerden bahsediyorum. referansi, destegi, saglam bir kaynagi olmayan butun bilgiler coptur.

akupunktur'a gelince, evet. ben 1 yil boyunca devam ettim. bu hafta 11. haftamdayim, gecen hafta son seansimdi. gerek genel sagligim, gerekse tup bebege destegi acisindan cok faydasini gordum. kesinlikle infertilite konusunda uzman bir akupunkturcunun yardimi almanizi tavsiye ederim.

iyi sanslar!

Canım internet ile ilgili olanları senin yazdıklarına karşılık yazmamamıştım, genelleme yaptım, seninle kesinlikle aynı fikirdeyim zaten.alkisalkisalkis

Akupunktur için ise dediğim gibi sadece transfer sırasında uygulandı, şu an biz İstanbul'dan ayrıldık. bulunduğum şehirde de bu konuda uzman birisini bulmak biraz zor sanırım. Hele şu sonuç bir belli olsun bakalım sonrası Allah kerim..

Arkadaşlar ben de 2 düşük sonrası yaklaşık 2 yılı aşkın süredir hamile kalamıyorum. Aşılama yöntemiyle ilgili araştırma yapıyorum ama uygulatanlar varsa merak ediyorum ağrılı bir yöntem mi? Bilgi verirseniz sevinirim...

3 defa aşılama yaptırdım sonuçlar hep negatifdi. Hiç ağrılı bir yöntem değil ama şansı çok düşük.

lütfen ist anadolu yakasında iseniz güvendiğiniz dr yerini biz ed e söyler misiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…