Sbs anneleri

beNnadiye

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2008
4.452
1
sevgili sbs anneleri haydın bizlerde burda paylaşim yapalım
neler yapmalıyız çocuklarımız için konuşup tartişlam
sevgiler.a.s.a.s.a.s.a.s.:enbuyukkk:

arkadaşlar 7ye giden bir oğlum var fakat
ne yazkkı teste çözmek için elimden gelini yapıyorum
ama dinleyen yok sankı ben sınav olcam gibi şimdiden heycan ve sıtrese girdim ama onun umurunda değil peki sizlerde öyle bir sorun varmi.
varsa nasıl cözüyosunuz banada bu konuda yardımc olun.

Benim oğlum da 6. sınıfta..
Hayırlısıyla atlatsak SBS yi...
Çok yoruldu çocuklar.
Tabii bizde

ınşallah..
Çocuklar kendi aralarında SBS nin yeni açılımını bulmuşlar.
Geçen gün oğlum SBS ne demek biliyormusun dedi. Ben de saf saf seviye belirleme sınavı dedim. Hayır dedi.
SBS "Sana ne benim seviyemden" demekmiş. Çok güldüm.
Ne yapsın çocuklar sınav stresini bir şekilde hafifletmeleri gerek...

merhaba SBS anneleri ,,,şuanda en zor döneminiz....
çok zor heleki FREZYA canım senin oğlunun durumu biraz daha zor...o durumda üstüne düşmesen daha iyi olur..e.ğerki ders notları iyise canım..bir çoköğrenci test çözmedende başarılı olabilir..belki oğlun derste dinlediğiyle anlıyordur..konuyu kavramasına yeterli oluyordu..eğerki denemelerde 350 puanı geçiyorsa üzme kendini canım

ah canım olmaz mı hiç olmaz mı...neyseki 2 yıl uğraştıktan sonra kazasız belasız atlattık...darısı senin başına tatlım:1hug:

oğlum her erkek çocuğu gibi ders çalışmak test yapmak istemiyordu:1no2:

dershaneden verdikleri testleri evde çözmediği gibi sonraları dershaneye göndermekte de bile zorlandım...geçen sene babamın hastalığından sebep ocak ayından itibaren anneme yolladım ve tamamen saldım çayıra mevlam kayıra oldu...

fakat 1.5 yıl çok uğraştım sanırım bundan sebep anadolu lisesini kazandı çok şükür:Saruboceq:

bir kere ev ödevlerini hep ben yaptım...dönem ödevlerini ben yaptım ....zaten ite kaka dershaneye yolluyordum birde ödev yapmasını bekleyemezdim...

ödevlerini benim yapmam onda etkili oldu tabiki...koskaca kadın işten gelip oturup saatlerce ödev yapıyordum...üstelik dönem sonlarında defter bakma çıktığı için ve de dağınık oğlum okulda defter tutmadığından arkadaşlarının defterlerini alıp getirdi oturdum günlerce ona defter yazdım...gece yarılarına kadar uğraştım gündüz işte gece evde...

ama ne yapayım ki geleceği ile ilgili olduğundan sırtından yükü almak için elimden ne gelirse yaptım...

dershaneden verilen testleri deneme sınavlarını oturdum beraber yaptık...çok yoruldum ama mecburdum...böyle oluyor bu işler...

ve üstüne hiç gitmedim..."bak oğlum dedim senin üstüne neden gelmiyorum biliyormusun; çünkü 2 metrelik kumaştan 3 metrelik elbise olmaz...sen neysen o kadarlık puan alacaksın fakat biz üzerimize düşeni yapalım yapmadan olmaz"

vallahi oğlunuzu tebrik ederim..sizin gibi bir annesi varken sbs yi alatıp iyi bir okul kazandıysa yinede büyşük bir iş başarmış..aslında yaptıklarınız çok yanlış..oğlunuza ait ödev sorumlukları üstünden almanız doğru değil..ama sonuçta iyi bir sonuç verdiyse zararı olmadıysa iyi bişeydir....

o zaman okuduğu okulun idaresi öğretmenleri ve dershane yönetim ve rehberlik öğretmenleri sizler gibi düşünmüyor ama...

aksine onayladılar ve okul veli toplantısında bunu dile getirdiler...

tam ergenlik zamanı çok stresli ve önemli bir işi başarmaları isteniyor onlardan...

çok yüklenmeyin gerekirse ödevlerini siz yapın dediler.

..sizin gibi bir annesi ...bunu açmanızı rica ediyorum.

oğlum istanbulun en iyi anadolu liselerinden birini kazanmak bir yana 2008- 2009 anadolu lisesi bilgi yarışmasında ilçe 2. si oldu...

ödülünü yollayayım mı hanımefendi ikna olurmusunuz görürseniz oğlumun çok başarılı olduğuna?

o zaman bu beni nasıl bir anne yapar?

Sen nasıl bır annesın?

Sen cocugu ıcın bı cok seyı kenmdı hayatında yok sayan bır annesın.

Senınle hergun gorusen kapı komsunmuyum pekı?

Hayır sadece cocuklar uzerındekı duskunlugunu,bıcok durumda cocugum ıle ılgılı bana verdıgın destegı bılıyorum.

Ama sanırım senın gıbı bır anneden kasıt da...

Bılınclısın ve oglunun ders konusundakı hatalarını farketmesını kavga gurultuyle degıl ince bir yolla farkettırdın olmalı.

En azından ben oyle anladım ve senın gıbı bır anne olmak ıcın daha ne yapabılırım bılmıyorum.

SBS maratonumuz seneye baslayacak ve su an bıle zaman zaman cok sınırlenıp senın ızledıgın gıbı bır ince yolu degıl de ne yazıkkı bırbırımıze sert bır dılle eksıklerımızı soyledıgımız zamanlar oluyor.

Ben bıraz fazla sabırsızım kızım bıraz fazla kendını sevunuyo derkennnnn senın gıbı bır anne olamadım henuz...

canım biz birde sbs değil oks yani geçen sene sonuncusu yapılan oks sınavına hazırlandık...çok daha zordu...tek sınav tek hak...stresi düşünebiliyormusun? sizlerin işi çok çok daha kolay hem de OKS annelerine göre inanılmaz kolay...

çünkü çocuk çalışıp puanını yükseltebilir diye biliyorum şimdiki sistemde...OKS de yok öyle birşey...2 yılını ver dershanelere git sonra sorulacak 100 soru ile hayatının akışı tek bir kerede değişsin...yanılma hata payı sıfır...kendini yırtsan ölsen parçalasan dahi başka tek bir şans daha yoktu...

ayrıca ödevlerini yapmam yükün bir parçasını üzerinden almanın yanı sıra annem kaç yaşında kadın işten yorgun argın eve gelip birde gece yarılarına kadar ödevlerimi yapıyor diye eminim içinde kendi sınırlarını zorlayarak çok daha fazla çalıştı.

Freyzam sbs topicimiz hayırlı olsun cnm....
SBSye ergenimin 2. girişi olcak geçen sene aldığı puan fena değil di..
Fazla üstüne gitmiyorum tecrübe ile sabittir...Çocuğumun performans ödevlerine hep yardım ettim ...defter ve ödev takibini de bırakmadım....ayrıca okulun bünyesinde açılan kursa gönderdim...Çözülen testleri beraber kontrol ediyoruz....Bütün bunlara rağmen benim heyecanım had safhada...Ergenim kızım gayet rahat görüyorum .Galiba benim yapım böyle...sbs yi oks ile kıyaslamıyorum bile oks korkunçtu...

canm 350 puan malesef ki yetmez,en az 400'ü görmeleri gerek.Hatta illerindeki iyi anadolu gruplarına gitmek istiyorlarsa daha da fazlasını.Sonradan anadolu lisesi olan düz liseler ne yazık ki köklü anadolular kadar iyi değil.

canım sen arkadaşın ödevleri yapıyor olmasından öyle bir şey yazdın sanırım ama sardunya arkadaşım doğrusunu yapıyor.Öğrenciler her dersten performans ödevlerini yapacaklar diye ders bile çalışamıyorlar.Hangi birini yetiştirecekler? Benim kardeşimin el işi gerektiren ödevlerini hep babam yapar,sınavda resim çizdirmiyorlar sonuçta.Sardunya arkadaşım seni tebrik ediyorum,keşke her veli senin kadar çocuklarının eğitimine önem verse,biz ne veliler görüyoruz......

Aslında verilen performans ödevlerinin çoğu anlamsız geliyor bana. Mutlaka eğitimci arkadaşlar daha iyi değerlendirir ama Çoğu ödev sanki çocuklara değil de velilere veriliyor gibi. . Biz o konuda şanslıyız. Okulumuz çok zorlamıyor. Ama kuzenime verilen ödevleri duydukça çok şaşırıyorum.

benim oğlumu anlatıyorsunuz sandım.Hikayemiz birebir aynı.Erkek çocukları böyle demek. Bizde ödevlerini yaptık valla. Son sene sınavamı hazırlansın, okul derslerinemi çalışsın,yoksa bide ödevlerleme mi zamanını geçirsin zaten zorla çalışan bir tip.Ama benimkide kazandı anadolu lisesini,hatta bana dediği laf aynen şu. Çalışmadan bu kadar,ya bide çalışsaydım görürdün sen.!
Sorumluluklarını zaman içinde öğrenir,sen merak etme teyzesiiii.

Arkadaşımızın yaptıklarını yanlış bulmanızı anlayabiliyorum.
Şahsen ben de oğlumun ödevlerini kendi yapması, taraftarı olurdum...

Ama bunu daha uygun bir şekilde söylemeliydiniz bana göre...
"sizin gibi bir annesi varken" lafınızı şiddetle kınıyorum.

Siz; karşıdaki insanın nasıl bir anne olduğunu bile bilmeden, böyle bir yargıyla nasıl yaklaşırsınız anlam veremiyorum...

Bu cümlede, karşınızdaki insanın anneliğini; aşağılamış olduğunuzun farkındasınızdır umarım...

Birisi benim anneliğime, böyle bir yaklaşımda bulunacak olsaydı; ben de kalkıp kendisine derdim ki:
" O zaman, ben de sizin annenizi tebrik etmek isterim... Sizin gibi bir evladı olmasına rağmen, hala iyi bir anne olduğunu düşünüyorum..."

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…