sarılıkla uğraşanlar var mı yardım ?

sedacim geçmiş olsun. aah ah sorma o hastanede fototerapi tecrübesini biz de yaşadık. hatırlamak bile istemiyorum. saatlerce ağladım bebeğimin başında gözleri bantlı yatarken. benim kızım 37+3 te doğdu. doğum haftasına göre sarılık risk sınırı değişiyormuş. kızım üç buçuk günlükken değerimiz 21 buçuktu ve apar topar hastaneye yattık. 22 buçuk beyine geçme sınırıymış ve kan değişimi gerekiyormuş. çok şükür ki 1 gününsonunda 11.5 e düştü değer. ertesi gün de 12.5 ti. sütüm bol olduğu için sabaha kadar sütümü sağıp sık sık vermiştim kızıma. şekerli su falan hikaye. bize de maden suyu demişlerdi ama nafile. tek çözüm bol bol besleyip kaka ve çişle bilurubini atmasını sağlamak. gerekirse mama bile ver canım. ben de yaşadım aynı sorunu. emdikten 3 saat sonra uyandırmaya başlayıp bi buçuk saat uğraştığım oluyordu. ben de sağıp biberonla bile verdim. önemli olan beslenmesi. biberona alışır falan diye korkma. bi de 10 gün snra düşüşe geçer demişlerdi. inşallah sizinki de kendliğinden öyle olur.bugün 19 günlük elif yağmurum. çok şükür atlattık. ama hala gözlerinde hafif sarılık var. atlatacak inşallah senin de yavrun. Allah yardımcın olsun canım

canım benim çok geçmiş olsun bizimde 19.7 di fototerapide birgün kaldı 15.7 oldu ertesi günkü kontrolde tekrar 15.7 di inme olmamış iki gün sonra tekrar kontrole gittik bu sefer 16.7 olmuş şimdi salı günü tekrar gidicez inşallah düşmüştür çişini kakasını yapıyor emiyorda bakalım inşallah inmiş olur :Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

bebeğimle bende aynı sorunu yaşadık.doğumun ertesi günü 3 gün hastanede kaldık.sütüm yetmedi.çok ağladı.7 den 17ye fırlamıştı.çok ağladım onu öyle gördükçe.ama geçiyo.korkulcak bşey yok yavaş düşüyo ama düşüyo neticede Allahın izniyle.biraz sabır inşallah sizinde geçecek.sabırlı ol benim gibi üzme kendini ki sütün bol olsun çabuk atsın:Saruboceq:

sedacım biz bugün hastanedeydik gene.tam kan sayımı yaptırdık ayrıca tiroitle ilgili bi sorundan da olabilir sarılık diye tsh değerlerine de bakıldı anormal bi durum yok sınırda yada sınırın az altı az üstünde çıktı tüm değerleri. doktorumuz bebeklerde bu değerler gayet normal bi problem yok dedi. sarılığına gelince değerinde çok fazla bi gelişme yok değerimiz 14.00 çıktı ama doktor korkulacak birşey yok bu değerde anormal değil sınırlara düştü en azından dedi. bol bol emzirmeye devam dedi. şekerli su olayını annem söylemişti eskiden biz öyle yapardık dedi ayrıca kuzenimin felan da olmuş bebeklikte şekerli suyla düşmüş sarılığı gerçi bizim doktor sadece anne sütü diyor ama bazen eskilerin aklına uymak lazım:) ben de denesemmi diye düşünüyorum. buarada çocuk doktoru bi tanıdığımız vardı yaşlı bi amca geçen gün eşim ona rastlamış nasıl oldu bebiş diye sormuş sarılığından bahsedince korkmayın sakın benim kızım 45 günde atlatmıştı bazıları kolay geçiriyor bazılarınınki uzun sürüyor yeni doğan sarılığı çoğu bebekte olur demiş yani korkulacak bi durum yok kızlar. umarım en kısa sürede normal düzenine kavuşur bebişlerimiz.

sedacım biz bugün hastanedeydik gene.tam kan sayımı yaptırdık ayrıca tiroitle ilgili bi sorundan da olabilir sarılık diye tsh değerlerine de bakıldı anormal bi durum yok sınırda yada sınırın az altı az üstünde çıktı tüm değerleri. doktorumuz bebeklerde bu değerler gayet normal bi problem yok dedi. sarılığına gelince değerinde çok fazla bi gelişme yok değerimiz 14.00 çıktı ama doktor korkulacak birşey yok bu değerde anormal değil sınırlara düştü en azından dedi. bol bol emzirmeye devam dedi. şekerli su olayını annem söylemişti eskiden biz öyle yapardık dedi ayrıca kuzenimin felan da olmuş bebeklikte şekerli suyla düşmüş sarılığı gerçi bizim doktor sadece anne sütü diyor ama bazen eskilerin aklına uymak lazım:) ben de denesemmi diye düşünüyorum. buarada çocuk doktoru bi tanıdığımız vardı yaşlı bi amca geçen gün eşim ona rastlamış nasıl oldu bebiş diye sormuş sarılığından bahsedince korkmayın sakın benim kızım 45 günde atlatmıştı bazıları kolay geçiriyor bazılarınınki uzun sürüyor yeni doğan sarılığı çoğu bebekte olur demiş yani korkulacak bi durum yok kızlar. umarım en kısa sürede normal düzenine kavuşur bebişlerimiz.

cnm benim bu şekerli su olayını ben deniyorum şuan ve gerçektende çişi sarı geliyor bakalım denemekte yarar var doktor demiş sonuçta hurafe değil yani 14 sınırı iyi çokta yüksek değil benimki çarşamba günü 16.7 çıktı bakalım salı günü gidicez inşallah düşer sürekli emziriyorum mama veriyorum çişini kakasını yapıyor bakalım hakkımızda hayırlısı kızlar bol bol dua edin kendiniz için bu durumda olanlar için :Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

walla kızlar bende sarılıkla uğraştım kaçgün 15.1 e kadar çıktı biraz daha yükselseydi hastaneye yatıcaktık.doktor sadece bol bol emzir sakın su verme dedi.onun dediğini yaparak boşuboşuna 15.1 e kadar yükselttim oğlumun sarılığını.ama eltim bana serum suyu ver dedi her emzirmeden sonra 2-3 kaşık verdim ve hemen farketti anında düşmeye başladı.şuan 11.8 e düştü.doktoru dinleseydim şimdi hastaneye yatmıştı oğlum boşuboşuna.tavsiyem serum suyu verin kesinlikle hemen düşüyo.tabii derecesi çok yüksekse mecburen hastaneye yatması gerekiyor ama aklınızda bulunsın diye söyleyeyim dedim.

hepinize geçmiş olsun kızlar, inşallah bebişleriniz hemencecik iyileşir. bizde azıcık vardı sarılık ama emdik sık sık gecti simdi cok sükür. unutmayın ki yenidoğanların bir coğu bu sorunla mutlaka uğraşıyor. olumlu düşünmeye çalısın.

Şekerli suyu benim doktorum da söyledi ama çok içmesi ishal yaparmış. En iyisi hep emsin dedi. Benim ufaklık uyurken de memeyi alıyor. Yalnız kolay tutabilmesi için birparça pamuğu ıslatıp dudaklarını ve göğsümü siliyorum.Hem çatlama olmuyor hem de kolay yakalıyor. Uyusa da mutlaka uyandırıp verin memeyi.

benim bebeğimde anne sütü sarılığı oldu iki gün anne sütünü kestik mama verdik sarılığı düştü.
bu arada kuzenimin bebeğide çok yüksek derecede sarılık oldu halam ona şekerli su vermiş şekerli derken çok az şekerli su sarılığı düşünce doktor sormuş siz bu bebeğe ne verdiniz diye belki bu bilginin faydası olur geçmiş olsun arkadaşlar Allah bebeklerimize dermansız hastalık vermesin Allah kimseyi evladıyla terbiye etmesin

sedacığım benim bebeğimde fototerapi gördü 18 lerdeydi değeri 1 akşam hastanede beraber kaldık sana nasıl bir işlem uyguladılar bilemiyorum ama belki özel hastane olduğu için olabilir 2 saatte bir yanıma getirip 1 saat emzirdim aralardada da sütümü sağdırdılar yani bebeğimi hersaat başı anne sütü verdiler ertesi gün hastaneden çıktığımda değeri 6 ya düşmüştü hemşirenin bana dediği emzirmekle alakalı olduğu bebeğin emmesi ve kandaki bilimum'u dışkıl ile dışarı atması gerekiyormuş sana tavsiyem kimseyi dinleme bebeğin uyanmasada zorla uyandır ve sık sık emzir allah bebeğine şifalar versin canım (bu arada hastanede kaldığım gece bebeğim tam 90 gram almıştı)

bayanlar keske daha önceden görseydim bu sayfayı.benm bebişimde sarılık oldu.bi büyüğümün tavsiyesiyle gece gündüz beşiğinin basucunda ışıldak yaktık.florasanlı varya.3 günde bişeyciği kalmadı kızımın.tabi her sabahta genelde aynı saatte 1 cay kasığı sekerli su verdik.aklınızda olsun.olanlara tavsiye edin.mutlaka ısıldak yakılsın basucunda.hastaneye falan gerek kalmıo...

X