Sadece içimi dökmek istedim

minikkoalaaa

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
7 Mayıs 2024
15
11
28
Benim derdim kayınvalidem ve görümcem. Evleneli 1 yıl oldu ama bu kadar hayatıma karışan bir ikili daha görmedim. Evime bir şey alınca açılmayın ne gerek var diyen kaynanam kendi kızı alınca al kızım al senin çocuğun var ihtiyacın vardı diyor. Görümcem instagramda twitterde bir şey paylaşsam hemen altına kime bu diye yazar sorar. Eşimle bir yere gitsek ya orayı benim çocuk çok görmek istiyordu neden haber vermediniz der. Kaynanam oğlu hasta olur şu çorbayı yap böyle yap bu görevi sana devrediyorum der sanki ben hizmetçiyim ya da hasta bakıcı o benim kocam tabiki bakıcam ama böyle söylenince sinirleniyorum. Kaynanam hep ben açık sözlüyümdür yüzüne ne diyorsam arkadanda o der ama hep arkamdan konuşur yüzüme asla söylemez. Dün eşime bi efekt yaptım onunda iznini alıp paylaştım hemen görüntülü arayıp kız oğlumu ne hallere sokmuşsun dedi. Daha çok şey var ama bunlar en basiti gerçekten artık sabredemiyorum eşimle kavga etmeye başladım bu sebeplerden. Benim annem eşim yokken bile eşimi savunur oğlum der ama kayınvalidem bana gerçekten anne olamadı. Sadece içimi dökmek istedim.

Gündem olmadığını düşünüyorsanız yorum yapmasaydınız. Burası içini sıkıntını döktüğün çözüm aradığın bir platform. Kimin ne sıkıntılar yaşadığını bunun o kişiyi nasıl etkileyip ne raddeye getirdiğini bilemezsiniz. İyi günler

Bilemedim. Gündem edecek konular gibi gelmedi. İsteyen istediğini desin
Gündem olmadığını düşünüyorsanız yorum yapmasaydınız. Burası içini sıkıntını döktüğün çözüm aradığın bir platform. Kimin ne sıkıntılar yaşadığını bunun o kişiyi nasıl etkileyip ne raddeye getirdiğini bilemezsiniz. İyi günler

Görümcem yok ama kayınvalideniz benimkinin ilk dönemlerine çok benziyor. Yani çok aykırı bir durum yok ortada. Ortalama bir kayınvalide. Siz gerekli cevapları verecekseniz ve mesafe koyacaksınız. Yapabileceğiniz başka bir şey yok. Tabii eşinizin tutumu da önemli. Benim eşim benim koyduğum mesafeyi asla sorgulamadı ve değiştirmeye çalışmadı. Ben de onun ailesi ile olan ilişkisine asla karışmadım. Böyle güzel bir denge oluştu zamanla. Ama ilk birkaç yıl zorlandım tabii. Bazı şeylerin oturması zaman alıyor.

Alanınız ihlal edildiğinde sakın cevapsız bırakmayın. Mesela görümceniz bizi niye çağırmadınız diye tavır mı yaptı. Karı koca baş başa gitmek istedik. Kayınvalide oğlumu ne hale sokmuşsun mu dedi. Aramızda şakalaşıyoruz sizi ilgilendirmez, zaten oğlunuzun keyfi yerinde, isterseniz vereyim onunla konuşun. Kayınvalide size hasta bakıcı muamelesi mi yaptı. Biz evlenirken hastalıkta-sağlıkta dedik, bana böyle hatırlatmalar yapmanıza gerek yok.

Eşinizle anlaşıyorsanız ve aileler ile ilişki konusunda bir orta yol bulabiliyorsanız canınızı sıkmayın, zamanla oturur.

Benim derdim kayınvalidem ve görümcem. Evleneli 1 yıl oldu ama bu kadar hayatıma karışan bir ikili daha görmedim. Evime bir şey alınca açılmayın ne gerek var diyen kaynanam kendi kızı alınca al kızım al senin çocuğun var ihtiyacın vardı diyor. Görümcem instagramda twitterde bir şey paylaşsam hemen altına kime bu diye yazar sorar. Eşimle bir yere gitsek ya orayı benim çocuk çok görmek istiyordu neden haber vermediniz der. Kaynanam oğlu hasta olur şu çorbayı yap böyle yap bu görevi sana devrediyorum der sanki ben hizmetçiyim ya da hasta bakıcı o benim kocam tabiki bakıcam ama böyle söylenince sinirleniyorum. Kaynanam hep ben açık sözlüyümdür yüzüne ne diyorsam arkadanda o der ama hep arkamdan konuşur yüzüme asla söylemez. Dün eşime bi efekt yaptım onunda iznini alıp paylaştım hemen görüntülü arayıp kız oğlumu ne hallere sokmuşsun dedi. Daha çok şey var ama bunlar en basiti gerçekten artık sabredemiyorum eşimle kavga etmeye başladım bu sebeplerden. Benim annem eşim yokken bile eşimi savunur oğlum der ama kayınvalidem bana gerçekten anne olamadı. Sadece içimi dökmek istedim.
gizle onlardan sende madem bu kadar herşeyıne karışıyorlar ne gözlerine sokuyorsun aradığı zaman açma musaıt değilim de geç

Mesafeyi siz ayarlayacaksiniz. Her gittiginiz yere ördek ailesi gibi gitmek istememeniz doğal. Cocugu orayi görmek istiyorsa kendini ayarlayip götürsün. Bastan alistirsaniz sonrasi Kesmesi zor olur. Kayinvalideniz sunu almayin felan dese cevap geregi duymam. Istedigim seyi hem kendime hem cocuklarima alirim. Firkrini söyleyebilir, ama ben uymak zorunda degilim. Siz de degilsiniz. Ha paylasimlarinizi dedikodu malzemesi yapiyorsalar görünümü sınırlandırın yada listeden cikartin (evet hoplayacak, ama o zaman agzina da sahip cikacak)..benim leistenden bazi akrabalar yok, cünkü istemiyorum. Daha yeni evli sayilirsiniz herseyin oturmasi zaman alir, ama gereken cizgileri siz cizeceksiniz.

E iyi madem basit basit konuları kendine gündem yap. Evliliğine taşı,huzursuzluk yap. Ah vah de. Sonra da yıllar boyu benim evliliğimin ilk yıllarında bana şunu şunu demişlerdi diye diye ömrümü Tüket.

Kayınvalidenizin anneniz gibi davranmasını beklemeyin bence
Kız aileleri damadı benimsiyor da erkek aileleri gelini pek benimseyemiyorlar nedense onlara göre gelin hep “el kızı”
Çok takmayın ya eşinizle aranız iyiyse kaynana ne derse desin

Evinize bir şey aldığınızda/alacağınızda söylemeyin, bahsetmeyin. İnsanlar sizin evliliğiniz hakkında ne kadar çok şey bilirse o kadar çok yorum yapma hakkı görür kendinde. Kendi geldiğinde gördü yada bir şekilde duydu diyelim. "İhtiyacım vardı aldık " bu kadar basit yada en güzeli hiç cevap verme duymamazlığa gel. Konuyu değiştir. Ne sizin nede eşinizin annesini ilgilendirmiyor ne alıp ne almayacağınız. Bir yere gittiğinizde "neden haber vermediniz falan fırt" dendiğinde, "baş başa vakit geçirmek istedik, başka zaman gideriz hep beraber" gibi hem kırıcı olmayan hemde sınır çizen cevaplar verebilirsin. Keza eşiniz hasta olduğunda ve annesi yorum yaptığında "ben eşimle en güzel şekilde ilgileniyorum senin aklın kalmasın anne" gibi hem yine sınır çizen hemde sanki "merak etme, üzülme" sen gibi anlamlara gelecek şekilde cevap verebilirsiniz. Anlattığınız her şey gıcık olunacak şeyler ama bu insanların ağzı torba değil ki sıkasın. Saygını bozmadan güzel güzel sınır çizen cevaplar vereceksiniz, bazende duymamazlığa gelip kaale almayacaksınız. Böyle böyle azalacak mecburen.

Klasik erkek ailesi işte, eşinizle ilişkinizi etkilemediği sürece takmayın ve kavga sebebi etmeyin.. Kayınvalideye he diyip geçin, yeni bi şey aldığınızı söylemeye ne gerek var? Storyleride görümceden gizleyin, yorum yapamasın..

Bence kendilerine müdahale alanı yaratmayın. Mesela ben olsam hikayelerden gizlerim hepsini. Madem canınızı sıkıyorlar, görmesinler. Bence kritik bir dönemdesiniz ilk yılınız. Eğer sitemlere oralı olmayıp böyle devam ederseniz bir noktada kesecektir. 10 yıl boyunca sürekli bizi de götürün demez mesela biraz çabalar sonra bırakır. He ama bir iki kere onun dediğini yaparsanız o zaman bir daha kurtulamazsınız. Şu anki tavrınızın ilerisi için çok belirleyici olduğunu düşünüyorum

tepki vermeyip ölü taklidi yaptığınızda inanın hayatınıza kimse dahil olmuyor :-D ı-hıı yapıp sessiz kalmak yeterli kendileri uzaklaşırlar ilgi görmeyince. tabi örneğin siz tepki vermezken size zorla bişeyler dayatırlarsa yok hayır deyip açıklama da yapmayın falan. bilmiyorum ben böyle davrandığımda hep rahat bırakıldım hayatım boyunca ve kimseyi de umursamamış oldum hayatıma dahil etmediğimden.

X