Saçlarımı kopardığımı sevgilime söylemeli miyim?

Merhaba kızlar,
Kendimi gerçekten hiç iyi hissetmiyorum. İlkokul 4. Sınıftan beri saçlarımı koparıyorum ve şimdi üniversitede 5. yılıma giriyorum. Yani neredeyse 10 yıldan fazladır koparıyorum. Saçımı çokça kazıdığım oldu, psikologa düzenli olmasa da gittim, ilaç da kullandım zamanında. Fakat her seferinde tekrar nüksediyor. Artık kendimde bir sorun olduğunu düşünüyorum. Çünkü ailem bunun benim elimde olduğunu, internetten her türlü bilgiye erişebildiğimi istersem yenebileceğimi söylüyor. Bense bir türlü başaramıyorum. Artık kendime yabancılaşmaya, sevilmeye layık olmadığımı düşünmeye başladım. 8 aydır da görüştüğüm biri var. Evlilik için görüşüyorum ve normal olarak zamanla birbirimize bağlanıyoruz. Ben ona bu hastalığımdan bahsetmedim. Tesettürlüyüm çünkü. Ama kendimi artık sahtekar gibi hissetmeye başladım. Zaten saçlarımdan hiç konuşmadık yani yalan söylemedim ama yine de beni saçlı hayal ediyordur diye düşünüp üzülüyorum. İlişkimize de yansıyor bu durum bir yandan, saçlarımı kopardığım dönemlerde kendimle ilişkim de bozulduğu için daha alıngan, tripli, mutsuz, kaygılı oluyorum. Neden böyle olduğumu sorduğunda ne diyeceğimi bilemiyorum. Şuanda da pik dönemimdeyim ve hayata karşı umudum tükenmiş durumda. Sizce sevgilime söylemeli miyim bunu? Benden soğumasından ve beni bırakmasından korkuyorum. Belki evlenene kadar yenerim çıkar saçlarım diye düşünüyorum. 2-3 yıla evlenmeyi düşünüyoruz bu arada.
Herkes evlendikten sonragercek yüzünü gösterdiği için mutsuz ..etik olan dini yönden uygun olan gerçekleri anlatmaktır.. Bu bence bi zara verilen önemden daha önemli..

Ben de ara ara yapıyorum bunu. Özellikle stresli olduğumda, ders çalışırken daha da artıyor. Sevgiline tabi ki söylemelisin. Adam eve girdiğinde şok mu yaşasın?
Bu arada aslında evde de olduğunda saçı örtmek engel olur diye düşünüyorum. Ben arada deniyorum bunu fark ettim ki elim saçıma gitmiyor. En fazla yazmanın oyasıyla oynuyorum. İnşallah böyle böyle beynim unutur bu huyu🙄

Şurayı anlamadım hiç saçınız olmayana kadar kopardınız mı? Yoksa koparmayayım diye sıfıra mı vurdunuz? Bütün saç gidene kadar tutam tutam nasıl koparır ki insan canınız yanmıyor mu? Benim de elim arada kirpiğime kaşıma gider ama bir iki tel anca çekerim. Yukarıda yazıldığı gibi evde de eşarp yazmayla durabilirsiniz. Eşarbın altından koparamazsınız diye düşünüyorum.

Cevap vermemissiniz. Üste cıksın istedim konu. Şuan hiç saçınız yok mu bende merak ettim. Hem canınız acır ya. Benim saclarim ara ara beyaz. Sırf alışmasın ve saçıma kimyasal sürmeyim diye boyamıyorum. Zaten dökülüyor... Psikolojik biliyorum ama saçlarinıza yazık değil mi ya. Başka üyeler de demiş evde yazma ile kapatın, eliniz saçınıza gittiginde en azından örtüyle oynarsınız

Evliligi etkileyecek hersey söylenmeli. Mesela fiziksel ve psikolojik rahatsizliklar da. Esime herseyi bastan söyledim. Dogru olan budur
Evet. Mesela benim ellerimde bazen titreme oluyor. Bazen zangır zangır titriyor. Evlenmeden önce eşime dedim ki bak böyle bir durum var çay bardağı taşırken vs çok titriyor misafir geldiğinde özellikle. Bir çeşit anksiyete. Eşim eve her misafir geldiğinde çay servisini kendi yapar. Ama zamanla bunu aştım. Vitaminler takviyeler bunu minimum a indirdi.

Burada önemli olan sevgilinizin ne düşündüğü mü? Aşamadığımız ama aslında o kadar ciddi olmayan bir psikojik rahatsızlığınız var. Yani çeşit çeşit psikolojik hastalığı insanlar kontrol altına alıyor. Sizinki onlara kiyasla çok basit ve bence doktora düzenli gitseniz en geç 1 2 yıl içinde çözülecek bir mesele.

Çözümü çaresi yok mu? Önemsemen gereken şu aşamada öncelikli olarak senin ruh sağlığın. Ona yoğunlaş. Söylersin söylemezsin o sonraki mesele.

Merhaba kızlar,
Kendimi gerçekten hiç iyi hissetmiyorum. İlkokul 4. Sınıftan beri saçlarımı koparıyorum ve şimdi üniversitede 5. yılıma giriyorum. Yani neredeyse 10 yıldan fazladır koparıyorum. Saçımı çokça kazıdığım oldu, psikologa düzenli olmasa da gittim, ilaç da kullandım zamanında. Fakat her seferinde tekrar nüksediyor. Artık kendimde bir sorun olduğunu düşünüyorum. Çünkü ailem bunun benim elimde olduğunu, internetten her türlü bilgiye erişebildiğimi istersem yenebileceğimi söylüyor. Bense bir türlü başaramıyorum. Artık kendime yabancılaşmaya, sevilmeye layık olmadığımı düşünmeye başladım. 8 aydır da görüştüğüm biri var. Evlilik için görüşüyorum ve normal olarak zamanla birbirimize bağlanıyoruz. Ben ona bu hastalığımdan bahsetmedim. Tesettürlüyüm çünkü. Ama kendimi artık sahtekar gibi hissetmeye başladım. Zaten saçlarımdan hiç konuşmadık yani yalan söylemedim ama yine de beni saçlı hayal ediyordur diye düşünüp üzülüyorum. İlişkimize de yansıyor bu durum bir yandan, saçlarımı kopardığım dönemlerde kendimle ilişkim de bozulduğu için daha alıngan, tripli, mutsuz, kaygılı oluyorum. Neden böyle olduğumu sorduğunda ne diyeceğimi bilemiyorum. Şuanda da pik dönemimdeyim ve hayata karşı umudum tükenmiş durumda. Sizce sevgilime söylemeli miyim bunu? Benden soğumasından ve beni bırakmasından korkuyorum. Belki evlenene kadar yenerim çıkar saçlarım diye düşünüyorum. 2-3 yıla evlenmeyi düşünüyoruz bu arada.
Nasıl yani, saçlarınızı yok olacak derecede mi koparıyorsunuz? Birisi saçınızı açık görse bir problem olduğunu anlar mı?

Merhaba kızlar,
İlk duyuyorum böyle birşeyi, tik gibi birşey mi? Yani tabii dürüst olmanız gerekiyor ancak karşı tarafı ürkütebilir. Bu arada yaşadığınız psikolojik sıkıntılar mi oldu ya da travmali bir çocukluk mu yaşadınız, size göre bunun nedeni ne? Bir şekilde kaynağına inilse belki çözülebilir. Bu konuda alternatif tedavi yöntemleri var mıdır bilemiyorum da, yabancı olduğum bir konu..umarım düzelir 🙏

Bence anlatmalısın. Eğer anlatmazsan yalan söylemedim sadece anlatamadım kısmı kendini kandırmak olur. Resmen saklamış olursun. Ben de instada gördüm bu hastalığı. Sonuçta tedavi olmaya çalışıyorsun üzerini kapatmıyorsun. Acaba tedavi olup düzelen birileriyle mi iletişime geçsen. Belki sana da şifa olur. Ben de acil şifalar diliyorum. İnsanın kendiyle olan sınavı zordur kendimden bilirim. Ama imkansız değildir

Evet. Mesela benim ellerimde bazen titreme oluyor. Bazen zangır zangır titriyor. Evlenmeden önce eşime dedim ki bak böyle bir durum var çay bardağı taşırken vs çok titriyor misafir geldiğinde özellikle. Bir çeşit anksiyete. Eşim eve her misafir geldiğinde çay servisini kendi yapar. Ama zamanla bunu aştım. Vitaminler takviyeler bunu minimum a indirdi.

Gecmis olsun. Gectigine sevindim❤

Aynısı eşinde olsa sana bahsetmese sorun olmaz mı olur. Bilmeli.
Konu sahibinin böyle bir rahatsızlığı var ama sevgilisine söylemedi diye büyük bir hata yapmıyor. her şey de söylenmiyor herkese sonuçta. karşı tarafın bilmesi gereken önemli bir rahatsızlık değil bu şizofreni gibi.iyileşmesi daha önemli söylemesinden çok.tedavi görmesi gerek ama söylemedi diye yalancı vs olmuyor bence.

Lütfen iyileşmeye bak Bi ara saçlarım dokuluyordu oturup ağlamıştım sen olan saçını yoluyorsun hiç üzülmüyormusun ben de tesetturluyum ama saçlarım benim için çok önemli kendine bu kötülüğü yapma ve tedavini ol

Bir tanıdığımda da vardı bu durum,uzun yıllar sürekli saçlarıyla oynayıp koparıyordu, hatta kafasının bir bölümü kelleşmişti artık..Eşinden sonraları boşandı ama boşanma sebebi bu mu bilemiyorum,ama illahaki bunun da etkisi vardır.. psikiyatri ve ilaç tedavisi sonrasi tamamen bıraktı...nişanlınıza söylemeniz doğru olur ama açıkçası sizden uzaklaşma ihtimali de büyük, devam etmesi için sizi gerçekten çok seviyor olması gerek..tedaviyi öncelikle kendiniz için görün ..adam yanınızda olur mu olmaz mı kendi bileceği iş artık

Söylemen gerekiyor ama o hastalık gibi birsey zaten. Yani söylerken sanki delirmişsin bu da onun bir bulgusuymus gibi söyleme. Bende böyle bir durum var yenmeye çalışıyorum diye laf arasında da olsa söyle. Bir de geçiştirme bu konuyu derim gerekirse farklı farklı doktorlara git, çözümü olmayan birsey olduğunu düşünmüyorum bir şekilde yenmelisin.

Kesınlıklle hayır. Aynı problem bende var 6. Sınıftan beri 13 yıldır aşamıyorum. Benı cok cok seven sevgılılerıme söylemiştim işin sonu hep sen delirmişsin gibi sözlerle bitti kavgalarda yüzüne vuruyorlar bir şekilde. Erkek mılletı öyle pis
Zaten o karakterde biriyse kavga anında yüzüne vuracak bir şey illa bulur. Saklamak daha kötü.

Ben bunu abizol diye bir ilaç ile yendim. Psikiyatrist verdi, psikoloğun herhangi bir etkisi olmuyor. Tabii ki arada nüksettiği oluyor ama çok etkili değil

X