Saati 5.5 tl ye bebek bakmak

İşveren 7 saat çalıştığı için ücreti 7 saatlik ödeyeceğini söylemiş ama ben yanlış anlamadıysam konuyu. Konu sahibi anlaşılan saat ücretini de artırmak istiyor.

Ama şöyle 7 saate çıkmadan önde her gün 1 saat veya yarım saat zaten geç çıkıyormuş ve bunun parasını vermiyorlarmış. Aileyiz idare et demişler. sonradan 7 saat olmuş. Yani ilk başta çalıştığı fazla zaman için ücret almamış. Eğer saatlik anlaştılarsa, bugün 1 saat fazla kaldın deyip ekstra para vermesi asıl hak ettiği olmaz mı?

Amacım kesinlikle polemik değil sadece meraktan soruyorum.
Yani siz olsaniz boyle iste calisan, 36 saat anlasip, 40 saat calismaya ses çıkarmayacaksınız. Anlaştık diye ses çıkarmayacaksınız Doğru mu anladım. o_O

Yok hayır siz benim dediğimi anlamıyorsunuz. Karşı taraf zaten durumun farkına varmış ve iyi niyet göstergesi olarak günde 7 saate çıkaralım ücreti de ona göre ayarlayalım demiş. Bundan sonrası, saatlik ücrete zam talep etmek yanlış diyorum. 6 aydır çalışıyor olsa olabilir derdim ama belli bir ücrete anlaşıp iki ay sonra zam talep etmenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu kişi benim çalışanım olsa daha fazla çalışmazdım. Yeni çalışana daha fazla verecek olsam dahi. Çünkü bence pek iyi niyet taşımıyor bu davranış.

Ama şöyle 7 saate çıkmadan önde her gün 1 saat veya yarım saat zaten geç çıkıyormuş ve bunun parasını vermiyorlarmış. Aileyiz idare et demişler. sonradan 7 saat olmuş. Yani ilk başta çalıştığı fazla zaman için ücret almamış. Eğer saatlik anlaştılarsa, bugün 1 saat fazla kaldın deyip ekstra para vermesi asıl hak ettiği olmaz mı?

Saatlik anlaşmamış ki aylık anlaşmış. Haftada 6 gün günde 6 saat 1000 lira olarak anlaşmışlar. Saatler uzayınca revize edip saatlik ücreti hesaplayıp bundan sonra üzerine ekleyeceklerini belirtmişler. Saatlik ücrete anlaşıp Parayı günlük almak gibi bir durum yok.

Evet bence de az ama anlaştıktan 2 ay sonra zam talep etmek bence etik değil. 2 ay kurumsal bir yerde olsa deneme süresidir zaten. 6 aya kadar sebepsiz ve tazminatsız işten çıkarılabilir. Ki bence ev temizliği, çocuk bakımı gibi işler esnek işler. İki tarafın da bazı şeyleri idare etmesi görmezden gelmesi gerekiyor. Kurumsal bir firmada çalışır gibi hak talep etmek bana mantıklı gelmiyor. Bu insanlar çalışan işveren ilişkisi değil dost ilişkisi kuruyor çünkü.

Ay iyi ki İk’cı değilsiniz, canını çıkarırdınız personelin. Ne demek esnek işler, kız yemek bile yapıyormuş yazık.

Aynen okudum şimdi detaylıca öyleymiş.
O halde çemkirme hakkı yok 2 aylık anlaşmada...
Tam zamanlı anlaşmaya geçince şartlarını sunar kabul ederlerse devam ederler etmezlerse herkes yoluna bakar.

Ben de bunu anlatmaya çalıştım. Bir anlaşma yapıldıysa iki ay içinde zam istemek etik değil bence. Tam zamanlı çalışmaya geçince konuşulabilir.

Ay iyi ki İk’cı değilsiniz, canını çıkarırdınız personelin. Ne demek esnek işler, kız yemek bile yapıyormuş yazık.

Yapmak zorunda değil ki. İstediği için yapıyor. İşveren yemek yapmasını ya da bebeği bütün gün kucakta taşımasını (gelişimi açısından doğru değil zaten) talep etmemiş.

Yok hayır siz benim dediğimi anlamıyorsunuz. Karşı taraf zaten durumun farkına varmış ve iyi niyet göstergesi olarak günde 7 saate çıkaralım ücreti de ona göre ayarlayalım demiş. Bundan sonrası, saatlik ücrete zam talep etmek yanlış diyorum. 6 aydır çalışıyor olsa olabilir derdim ama belli bir ücrete anlaşıp iki ay sonra zam talep etmenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu kişi benim çalışanım olsa daha fazla çalışmazdım. Yeni çalışana daha fazla verecek olsam dahi. Çünkü bence pek iyi niyet taşımıyor bu davranış.
Ablacım birşey soracağım, konu sahibi haftalık kaç tl alıyor?
Sorun zaten iş verenin verdiği ücretin çok çok az olması, bunu yeni anlamış olabilir, hakkını istiyor olabilir.
Haftalık 42 saat 230 tl
Aylık 1040 tl alacak
1500 istiyor. Asgari ücret bile değil istediği 🙄

Ablacım birşey soracağım, konu sahibi haftalık kaç tl alıyor?
Sorun zaten iş verenin verdiği ücretin çok çok az olması, bunu yeni anlamış olabilir, hakkını istiyor olabilir.
Haftalık 42 saat 230 tl
Aylık 1040 tl alacak
1500 istiyor. Asgari ücret bile değil istediği 🙄

7 saat çalışıp asgari ücret mi alacaktı?

Her işveren yapılan işin değerini bilmeli ve görmeli. Heleki çocuk bakımında. Bütün gün bir bebek için sorum taşıyorsun ve o kolay birşey değil. Kendi çocuğu için sorum taşımakla yabancı çocuğun için sorum taşımanın arasında çok büyük bir fark var.
Demekki senin değerini ve senin yaptığın işin değerini görmüyorlar. Onlar senden sorumluluk bekliyorlar ve o bebek için elinden gelen yüzde yüzü bekliyorlar, sende onun karşılığı iyi bir gelir bekliyorsun, normal birşey. Ben bu türlü insanlarla katiyen çalışamam. Çoktan çıkıp gitmiştim.

Baştan zaten çok düşük bir ücretle anlaşmışsınız hata burda, şimdi çocuk size alıştı iki ay geçti bariz bir artış istiyorsunuz bu iyi niyeti suistimal gibi olacak. Zaten bu paraya o kadar saat çalışılmaz en baştan kabul etmemeliydiniz. Siz istediğiniz miktarı belirtin kabul ederlerse çalışın yoksa emeğiniz bariz sömürülüyor zaten.

İnsan bir ise baslarken ne is olsa yaparim,ne kadar verirseniz raziyim mantigiyla basliyor sonrasi bu. Bakiyorsun basliyorsun ise sonra e daha fazla olmaliydi. Neden en basindan dogru sekilde dusunup tasinip maas beklentinizi ona gore soylemiyorsunuz? İse baslarken herkes tamam olsun geleyim diyor sonrasi İki tarafa da husran. Yapmayin. İyice dusunun,haklarinizi isteyecekseniz en basindan isteyin. Bunlar kolay isler degil,ev temizligi,yemegi ,bebek bakmasi. Ha derseniz ki zor,fabrikada is bulun,saatiniz isiniz belli olur,ay basinda paranizi alir koyarsiniz cebinize,daha da az yorulursunuz kimse sizden 11 kiloyu kucakta tasiyacaksin 7 saat demez. Gerci burda da demiyorlarmis ama siz yapiyormussunuz

Merhabalar hemen konuya geçiyorum.Yaklaşık 2 ay önce bebek bakıcılığı işine başladım hiç tecrübem yok ve üniversite öğrencisiyim.Aile de zaten tecrübe falan sormadı.Haftanın 6 günü 6 saat 1000 tl ye anlaştık. Pandemi sürecinde müşterileri az vs diye zaten ücrete ses etmedim.Ama birtakım sıkıntılar var şöyle müşteri geliyor dükkana ben genelde 1 saat ya da hergün yarım saat geç çıkıyorum ama asla bunu mesai olarak görmüyorlar biz aile gibiyiz idare et diyorlar.Bu sıkıntıdan dolayı bebeğin babası bir saat daha ekleyelim haftanın 6 günü 7 saat yani haftada 42 saat bakılacak ona göre vericez ücreti dedi.Ücreti bebeğin anne ve babası vermiyor kaynana veriyor.Aynı evde yaşıyorlar, ve aynı dükkanda çalışıyor gelin kaynana.Neyse eylül ayında tam zamana geçeriz dedi kaynana ,bende asgari ücret talep ettim tamam dedi.Ama şu an saat artınca yine çalıştığım para üstünden hesap yapıyorlar ve saati 6 tl bile etmiyor, bebek daha 6 aylık ve maşşallah 11 kilo annesi babası bile kucağına almazken ben hep kucağımda taşıyorum ,annesi işteyken gecikmeler yaşanınca bebek deliye dönüyor emmek istiyor.Süt sağ diyorum istemiyor .Önce sağıp dolaba koyuyor onu da bebiş içmiyor.Neyse benim aklıma takıldı işleri de gayet iyi saatimin asgari ücret üstünden hesaplanmasını istiycem yarın. Hatta saatine 8 tl verseler bile yeter.Günde 7 saat 56 tl yapıyor bence gayet makul bir ücret.Evde yemek yapan yok çok nadir yemek olur.Ben kendime yapmışken bebeğin annesini sevdiğimden çok yapıyorum onlarda yiyor.Bunları hiç laf etmiyorum.Ama bazen arıyorlar müşteri geldi gelsene hiç demiyorlar mesai yazarız falan.Sorun şu kaynana bayağı cazgır bir şey konuşmaya çekiniyorum,bebeği ve annesini de çok seviyorum.Hakkımı da almak istiyorum,zaten Eylülden itibaren annem bakacak.42 saat için 1500 tl gayet makul değil mi fikirlerinize ihtiyacım var..
Valla bu fiyata kimse bebek bakmıyo artk

Evet bence de az ama anlaştıktan 2 ay sonra zam talep etmek bence etik değil. 2 ay kurumsal bir yerde olsa deneme süresidir zaten. 6 aya kadar sebepsiz ve tazminatsız işten çıkarılabilir. Ki bence ev temizliği, çocuk bakımı gibi işler esnek işler. İki tarafın da bazı şeyleri idare etmesi görmezden gelmesi gerekiyor. Kurumsal bir firmada çalışır gibi hak talep etmek bana mantıklı gelmiyor. Bu insanlar çalışan işveren ilişkisi değil dost ilişkisi kuruyor çünkü.
Eylül ayında tam zamana geçince bana asgari ücrete tamam dedi bende demedimki neden şimdi asgari üstünden hesaplamıyorsunuz.Zaten tam zamanlı 10 saat e ben 7 saat çalışıcam.Asgari ücretten hesaplaması için illa 10 saat mi çalışmam lazım.Benim de o zamam asgari ücret üstünden hesaplayalım demek aklıma gelmedi.Ayrıca özel ya da kamu farketmez hak haktır.Kurumsal değil diye neden halkımızı yedirelim.Kadının güzellik merkezi var çok para kazanıyor.İlk ay azdı müşteri.Ben zam talep etmiyorum asgari ücret üstünden hespalansın madem tam zamanda asgari verecek.Ayriyetten onlar beni hiç idare etmedi yemek istiyorlar kahve istiyorlar.Saatim geçiyor hakkını helal et diyip geçiyorlar.Çıkarırsa çıkartır umurumda değil.Bebek bu herkese güvenilmez

Yapmak zorunda değil ki. İstediği için yapıyor. İşveren yemek yapmasını ya da bebeği bütün gün kucakta taşımasını (gelişimi açısından doğru değil zaten) talep etmemiş.
çok acımasız bakıyorsunuz .Özel sektörün özeti gibisiniz resmen. Herkes zor durumdaki insanlardan faydalansın o zaman sizin düşünce sisteminizle. Sonuçta çalışanlar baştan anlaşıyor kabul ediyor. Göçmenleri de bu mantıkla anlaşıp sigortasız riskli işlerde çok komik ücretlere çalıştırıyorlar. sonuçta zorla değil. isteyerek yapıyorlar değil mi?

X