Rosacea

fairytale

Müzisyen♪♫
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2008
273
0
Arkadaşlar geçen doktora gittim yüzümdeki aşırı kuruluk,döküntü ve kızarıklıklar için.Roza olduğumu söyledimafoldumben Roza geçirenler ya da hala roza hastası olan arkadaşlara sormak istediklerim var.Öncelikle roza hakkında yazılanları okudum da benim hiç öyle yara gibi bir problemim ya da kaşıntı derdim yok.fisfisfisDoktor bana roza kremi verdi 1 ay sonra tekrar gelmemi istedi.Herkese söylendiği gibi aşırı sıcak-soğuktan,alkolden,baharattan vs. uzak durmamı söyledi.Ayrıca 50+ faktör güneş kremi verdi.Genelde yetişkinlerde oluyormuş ama ergenlikte de görülebilir dedi doktor.
17 yaşındayım henüz bu cilt konusu başıma bela benim.Rozası olan arkadaşların verebileceği tavsiyeler var mı?Sizler geçirebildiniz mi bunu?:çok üzgünüm:

Merhaba canım,
Ben senin yaşlarındayken öss stresi sonucu geçirmiştim bu hastalığı,hala zaman zaman özellikle stresli dönemlerimde bazı kızarıklıklar oluşur,benim bildiğim bazı kişilerde tekrarlayabildiği gibi,bazılarında hiç tekrarlamayabiliyor,yine geçme süresi de değişiyor kişiye göre,1 aya yakın kalmıştı benimkiler,doktorum o zaman bir merhem vermişti şimdi adını hatırlayamıyorum bir de rahatlatıcı bir bitkisel ilaç,kesin net bir tedavisi yok sanırım,kafana takma derim,kaşıma,dokunma fazla onlara,yakında geçer,hiçbirşeyi de kafana takma çok gençsin daha ...a.s.:1hug:

Kafama takmamaya çalışıyorum ama becerebildiğim kadar işte..Bende kaşıntı da olmuyor acaba bende mi anormallik var?fisfisfis
Teşekkür ederim ilginize..a.s.

bana da aynı tanı kondu ben pek alakasını bulamasam da doktor zoretanin ilacını verdi(hane şu ağır olan) iki aydır kullanıom da pek bişiyi değiştirmedi hayırlısı ..sonu ii olur inş..

Ben de bugün gittim doktora akne rozase dedi aynı dimi roza ile yani.ilaç yazdı Faydası olur mu acaba kullanan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
ben gitmediğim için bilmiyorum maalesef.
önümüzdeki hafta bi mani olmazsa gideceğim
sizde gelismeleri yazarsınız
devdas doktor mu koydu teshisi?4yıldır tedavi olmadınz mı?

merhaba ,bende yaklaşık 3-4 aydır rosacea hastalıgıyla ugrasıyorum..benim yüzümde olustu,aşırı kızarıklık ve sivilce benzeri dokular var yüzümde..ilk gittiğim doktor ve roza krem verdi..1 buçuk ay kullanmama rağmen hiç sonuç alamadım..ikincisi ise,aknetrent isimli ilacı verdi ve bu bıraz ağır bir ilaç okuduğum kadarıyla hamilelik durumunda bebeğin sakat olması ıhtimali var.Yani evli bayanlar için biraz riskli bir durum..hamilelik belki kontrol altında tutulabilir ilacın kullanıldığı süreç içersinde ama sonrasında da zararı olur mu bana diye korktum açıkçası..endişe içersinde iyi bir cildiye doktoru ararken kolsuz agop lakaplı agop kotoğyan'ı buldum p.tesi ona muayene olmaya gıdıcem..tek umudum agop bey umarım iyileşirim..sonuçlarını burdan yazarım..bilgilendiririm sizleri.hoşçakalın..

Ben de bugün gittim doktora akne rozase dedi aynı dimi roza ile yani.ilaç yazdıFaydası olur mu acaba kullanan var mı?

canım geçmiş olsun aynı hastalıktan bende 2 sene evvel tanıştım bana da bu ilaçları verdı doktor ama iyi gelmedi bana yaz boyu 3 ay kadar kıpkırmızı suratla gezmek zorunda kaldım sonra estetisyen bir hanımla tanıstım ve yuzumdekı kızarıklıklar ıcın cutivite diye bir krem verdı vazelinli gibi bir yapıya sahip akşamdan akşama onu yuzume surup yatıyordum baktım sabahları tum kızarıklıklar gıtmıs ayrıca yaz kıs la roche posey 50+ faktorlu likit yuz kremını kullanmaya başladım hatta yazın yanımda tasıyorum 2-3 saatde bir yeniliyorum ve mutlaka guneste dısarı cıkacaksamda siperlıklı bir şapka ile koruyorum ve cok sukur iyileşti ama burun üstümdekı kılcal damarlar o kadar yuzeye yakınkı terlemede veya sporda hemen kızarıyorum...

ben gitmediğim için bilmiyorum maalesef.
önümüzdeki hafta bi mani olmazsa gideceğim
sizde gelismeleri yazarsınız
devdas doktor mu koydu teshisi?4yıldır tedavi olmadınz mı?

evet canım doktor koydu teşhisi ilk olduğum zamanlar gittim ben hiç geciktirmedim
hemende teşhis konuldu zaten ama hastalık kronik tamamen geçmiyor
ne tedaviler gördüm ilaçlar kremler lazerler
ama en büyük düşmanı stres
bende aşırı stresli bi insanım allah cümlenin sifasını versin inşallah çok zor gerçekten

kızlar netteki rozase fotolarına baktım çok kötü görünüyo aranızda bukadar ilerlemiş hali olan varmı bendede rozase baslangıcı var şuan rahatsız edeici deıl ama onlar gibi olur diye çok korkuyorum fondötenle örtülebilirmiki onlar oluşan yaralar geçiyomuki bilenler yazsın lütfeen

bende de acne rosasea hastalığı var ve bende 4 yıldır bu rahatsızlığı çekiyorum gitmediğim doktor kalmadı. ilaç kullandım ama faydası olmuyor artık. bide 13 haftalık hamileyim ve aşırı derece bir artış oldu yüzüme bakan ne oldu sana diyor herkes şaşırıyor. hamilelikte de çok arttı ve ilaç kullanamıyorum. hamilelikten sonra 3 cilt doktoruna gittim üçüde birşey veremem hamilesin diyor. ne yapacağımı şaşırdım kaldım. tek çaresi stressiz bir hayat galiba

2 sene önce yüksek lisans yaparken sınav haftamdı dolayısıyla çok stresliydim. bir sabah uyandım yüzüm kızarık içindeydi. garip garip şişkinlikler ne oluyor böyle diye düşünürken dedim eyvah kızamık çıkarıyorum ben. ama sadece yüzümde var diye düşünürken hemen doktora gittim. rosasea olduğumu ama daha çok başlangıç olduğunu merhemimi düzgün kullanırsam çabuk atlatacağımı söyledi.
2 tane merhem vermişti. birinin adı roza ama diğerini hatırlayamıyorum. bi de la roche un rosaliac diye bir temizleme jeliyle nemlendiricisini verdi. sıcak, soğuk, baharat, alkol, makyaj hepsi yasak geçene kadar dedi. çok dikkat ettim. 1-2 haftada tamamen geçti. şimdi 2-3 ayda bir bazen kızarıklık oluyor yüzümde hemen o gece rozayı sürüp yatıyorum sabaha hiçbir şey kalmıyor.
bide kızlar sanırım kükürtlü sabun da iyi geliyor. 3-4 aydır onu kullanıyorum. cildimde tek pürüz kızarıklık yok. umarım herkes şifasını bulur

fondöten kullanınca daha berbat oluyor. kullanmak istemiyorum zaten onuda kullanınca yüzüm pütür pütür oluyor. artık bebişin doğması beklicem ondan sonra çağresini arıcam. ama doğurasıya kadar ne olur bilmiyorum. stres yapmamak lazım aslında.

bende de acne rosasea hastalığı var ve bende 4 yıldır bu rahatsızlığı çekiyorum gitmediğim doktor kalmadı. ilaç kullandım ama faydası olmuyor artık. bide 13 haftalık hamileyim ve aşırı derece bir artış oldu yüzüme bakan ne oldu sana diyor herkes şaşırıyor. hamilelikte de çok arttı ve ilaç kullanamıyorum. hamilelikten sonra 3 cilt doktoruna gittim üçüde birşey veremem hamilesin diyor. ne yapacağımı şaşırdım kaldım. tek çaresi stressiz bir hayat galiba

ben de hamilelikte cikti rosacea ,cildim o kadar kotuydu ki kipkirmizi ve beyazlik kalmamisti yuzumde cikan sivilceler cok cirkindi,doktora gittim rosacea dedi ,internetten baktim kronik bir hastalik oldugunu ve gecmeyecegini ogrendim,9 ay boyunca o suratla gezmek cok kotuydu,dogumdan sonrada ilac kullanamadim emzirdigim icin,simdi gecti ,burda cok cok satar proactive diye,kullandiktan 1 hafta sonra gecmeye basladi,simdi eskisi gibi yuzum Allaha sukur,birdaha da tekrarrlamadi.Seni cok iyi anliyorum,hamileligin tadini cikaramiyor insan,aynalara kusmustum,fobo olmustu aynada kendimi gormek.

hepinize cok gecmis olsun.

doğuma 3 ay kaldı sabrediyorum çünkü tıp fakültesine bile gittim test sonuçlarında hiç birşey çıkmadı galiba hamilelik boyuncada geçmiyecek gibi. allah kimseye böle kötü hamilelik geçirtmesin...

Benimde hamileliğimin 8-10.haftasında basladı ve 17. haftada o kadar kotu oldu ki 1 hafta rapor vemek zorunda kaldı doktorum.cenemin altında lenf duğumu olustu ve antibiyotik kullanmak zorunda kaldım.su an kıpkırmızı ve surekli sivilce cıkıyor,görenler yuzumun yandığını falan dusunuyor.sivilcelerden cok kızarıklık dikkat cekiyor.doktorum hamilikteki hormonların tetiklemiş olabileceğini dusunuyor.simdilik herhangi birşey yapılamıyor.ilk hamileliğimde boyle birşey olmamıştı.kabus gibi gircekten.umarım doğumdan sonra gecer.cunku hiç gecmeyecekmiş gibi duruyor :KK43:
doğumdan sonra gecen var mı acaba?

X