Ritalin veya concerta almak istiyorum dikkat dağınıklığım odak problemim için sizce doktor verir mi?

hopelessbutnotromantic

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2024
3
0
24
Arkadaşlar öncelikle merhaba bu ilk forumum ve bu tür sitelere ilk kez kaydoluşum çünkü artık tüm bu rahatsızlıklarımı en yakın arkadaşım dahi anlatamıyorum. Tabi ki doktora da gideceğim ama önce çok bilmek istiyorum fikirleriniz veya önerileriniz olur mu diye neyse şöyle elimden geldiğince size aktarayım

2018 yılında üniversiteye başlayıp başka bir yere yerleşmemle başlayan ve yaşadığım o duygu karmaşası ve olaylarla başlayan anksiyetem ve devamında tekrarlayan anksiyete krizlerim..O yurt odasında yalnız kaldığımda atağımın nüksettiğini ve elime bıçak alıp türlü türlü saçma şeyler isteği uyandığı zamnlarımı hatırlarım e tab, hal böyle olunca okuldu dersiydi alttan dersiydi arkadaşlık ilişkileriydi derken bi daha yanlış değilsem 2022de bir psikiyatriye gitmeye ikna oldum ve doktora bu anksiyetemden bahsettim zaman zaman kriz yaşadığımdan falan.Psikiyatristleri bilirsiniz genelde oturup dinlemezler fazla o yüzden Lustral50mg ile tedaviye başladım.Kontrollere gittikçe doz 100mg ve yanına ek ilaçlar da verdi aripa.dideral,abilify gibi.Neyse ben bu ilaçları kullandıkça haliyle kilo aldım ve bende aşırı uyku yaptıklarını düşündüm ve evet benim kafamdaki sesleri bastırdılar iyi hissettim fakat bu gün içinde olan sürekli uyku halimden aşırı rahatsız oldum ve ilaçları yaklaşık birkaç ay önce kestim(evet yanlış biliyorum). Şimdi şu an yaşadığım sorundan bahsetsem daha iyi olur. ben öğretmenlik mezunuyum ve şu an çalışmam gereken 3 sınav var. YDS+KPSS çalışmam gerekiyor kısaca ve şu an YDS çalışma sürecimdeyim. Evet motiveyim gerçekten çok istiyorum elimden geldiğini yapıyorum ve yapmaya da devam edeceğim. Ama sabah uyandığımda süren bir baş ağrısı, zihnimin kapalı olduğu hissiyle uyanıyorum ve asla o masaya zihnimi berrak hissedene kadar oturamıyorum çünkü biliyorum faydası olmayacak. bitmeyen bir uyku isteği gözlerim kapanıyor zor tutuyorum bu arada uykumu alsam da böyle yanlış anlamayın. Zihnimi gerçekten açık algımı açık hissettiğim zaman harika çalışıyor kafam ve bunu rutin yapmak istiyorum ama sürekli bu odak problemimden erteleyip, bahane üretip duruyorum. Gerçekten beynimi, algımı açmam için ne yapmam gerekiyor sürekli araştırıyorum.. Ve sizlerin yorumunu da okuyarak bi nebze fikir almak istiyorum. Yarın pskyrt gideceğim yine ve özellikle bu algı problemimden bahsedeceğim sizce istediğim ilacı verir mi? En azındanbir concerta veya Ritalin desteğine ihtiyacım varmış gibi hissediyorum. Doping olsun diye değil gerçekten beynim ağrıyor bazen bu ağrı beni ağlatıyor hiçbişey okuyamıyorum bağdaştıramıyorum kafamda odağım sürekli başka yerler oluyor.. Biliyorum çok yazdım ama umarım okursunuz ve bana yol gösterebilirsiniz. Lütfen sizce ne yapmalıyım doktora neler söylemeliyim.?yardımcı olursanız kırıcı olmadan çok sevinirim.

Buraya kadar okuduysanız sabrınız için teşekkür ederim siz değerli yorumlarınızı bekliyorum..

İstediğiniz ilacı sırf siz istiyorsunuz diye vermez. Gerekli görürse verir, gerekliliğini de doktor bilir. Ama doktorun verdiği her ilacı böyle kafanıza göre kesiyorsanız ben doktor olsam kötüye kullandığınızı düşünüp ekstra hassas davranır tereddütle yaklaşırdım

İstediğiniz ilacı sırf siz istiyorsunuz diye vermez. Gerekli görürse verir, gerekliliğini de doktor bilir. Ama doktorun verdiği her ilacı böyle kafanıza göre kesiyorsanız ben doktor olsam kötüye kullandığınızı düşünüp ekstra hassas davranır tereddütle yaklaşırdım
kardeş ben belirtilere göre verir mi diyorum ilacın sorunlarıyla ve benim şikayetlerim uyuştuğu için. ben bilinçsiz bir birey değilim bu tarz yaşantıyı deneyimledim bana olan katkısını da. gerekli görürse vereceğini bende biliyorum ayrıca yazmışım orada dopıng olsun istiyorum diye değil bu belirtilerime göre ne yapmalıyım diyorum. Bu bende bir ayda olan bir şey değil ayrıca belirttiğim gibi ilacı kesmem yanlış ama keyfi durumuma göre yapmadım o zaman yaşadığım hayat durumlarıyla ilgili doktora düzenli gidemedim. İnsanların ne yaşadığını bilmeden yargı yapmayın. Hangi insan anti depresan ilacını kötüye kullanır ya da keyfi kullanır şaka mısınız? Neyse ki çok şükür doktor değilsiniz.

kardeş ben belirtilere göre verir mi diyorum ilacın sorunlarıyla ve benim şikayetlerim uyuştuğu için. ben bilinçsiz bir birey değilim bu tarz yaşantıyı deneyimledim bana olan katkısını da. gerekli görürse vereceğini bende biliyorum ayrıca yazmışım orada dopıng olsun istiyorum diye değil bu belirtilerime göre ne yapmalıyım diyorum. Bu bende bir ayda olan bir şey değil ayrıca belirttiğim gibi ilacı kesmem yanlış ama keyfi durumuma göre yapmadım o zaman yaşadığım hayat durumlarıyla ilgili doktora düzenli gidemedim. İnsanların ne yaşadığını bilmeden yargı yapmayın. Hangi insan anti depresan ilacını kötüye kullanır ya da keyfi kullanır şaka mısınız? Neyse ki çok şükür doktor değilsiniz.
Yargı yapmıyorum, psikiyatrik ilaçların bi anda kesilmesi yoksunluğa yol açıyor, doktorların yarım doz başlatıp azaltarak bitirmesinin bi sebebi var neticede. Ayrıca ne kadar çok kişinin kötüye ya da keyfi kullandığını bilseniz şok olursunuz :)) belirtilerinize göre verir mi vermez mi orasını biz bilemeyiz işte onu diyorum en başta, neyse ki doktor değiliz ya doktor olmadan nereden bilebiliriz?

Yargı yapmıyorum, psikiyatrik ilaçların bi anda kesilmesi yoksunluğa yol açıyor, doktorların yarım doz başlatıp azaltarak bitirmesinin bi sebebi var neticede. Ayrıca ne kadar çok kişinin kötüye ya da keyfi kullandığını bilseniz şok olursunuz :)) belirtilerinize göre verir mi vermez mi orasını biz bilemeyiz işte onu diyorum en başta, neyse ki doktor değiliz ya doktor olmadan nereden bilebiliriz?t
tabiki bilemezsiniz benim maksadım aynı dertten muzdarip olanlar ve ilacı kullananlar neticesindeki kişilerin nasıl reaksiyon ve tedavi aldığı ile ilgili merakımın giderilmesiydi. tekrar belirtiyorum keyfi istediğim bişey değil yine de teşekkür ederim yorumunuz için

X