Rahim filminde tüplerden birisi ya da ikisi kapalı çıkarsa ne olacak ?

arkadaşlar bende hsg cektirdim ama canım cok yandı hsg cektirecek arkadaşlar lütfen anastezi yaptırıpta cektirin ben canlı yaptırdım kendimi cok kastıgım için ilacın tüplerden gecmesi gerekirken damarımdan gecmiş sonucta iki tüpünde kapalı oldugu anlaşıldı ve dr buna inanmayıp laparaskopi yapıldı sonuc aynı yani tüpler kapalı cıktı şuanda tek carem tüp bebek ve bu ay uygulanacak cok korkuyorum bide tutmasa cok üzülürüm allahım herkese hayırlısını nasip eder inşallah

arkadaşlar bende hsg cektirdim ama canım cok yandı hsg cektirecek arkadaşlar lütfen anastezi yaptırıpta cektirin ben canlı yaptırdım kendimi cok kastıgım için ilacın tüplerden gecmesi gerekirken damarımdan gecmiş sonucta iki tüpünde kapalı oldugu anlaşıldı ve dr buna inanmayıp laparaskopi yapıldı sonuc aynı yani tüpler kapalı cıktı şuanda tek carem tüp bebek ve bu ay uygulanacak cok korkuyorum bide tutmasa cok üzülürüm allahım herkese hayırlısını nasip eder inşallah

Üzülme canım hayırlısı neyse o olsun :) Umarım güzel haberler verirsin bizlere :)

özgürce birşeyleri ne kadar cok istersek olmazmişya bizde cok istedigimiz için olmuyor bence herşeyi oluruna bıraksak olurdu.hsg bazen yanlışlarda bıraka biliyor insanda en güzeli anastezi benim canım cok yandı istemem arkadaşlarımda acı ceksin herşeyin hayırlısı olur inşallah:dance:

Merhaba arkadaslar.Benim tuplerimde 2002 de cektirdigimde ikiside acikti.Simdi cektirdigimde ikiside kapali cikti.Gerci benim esimde hareketlilik vs.sorunu zaten var.Tupler acikkende tup bebek dendi bize.Sadece benim bildigim tup bebek olayinda zaten kanallara ihtiyac yok.Kanallar normal dollenme icin gerekli diye biliyorum.Bir de sunu ogremek istiyorum.Diyelimki esinizde ve sizde baska bir problem yok.Sadece ssizde kanallar tikali.O zamanda mi tek care tup bebek.Doktorlar bu durumda tup bebege mi yonlendiriyorlar

Merhaba arkadaslar.Benim tuplerimde 2002 de cektirdigimde ikiside acikti.Simdi cektirdigimde ikiside kapali cikti.Gerci benim esimde hareketlilik vs.sorunu zaten var.Tupler acikkende tup bebek dendi bize.Sadece benim bildigim tup bebek olayinda zaten kanallara ihtiyac yok.Kanallar normal dollenme icin gerekli diye biliyorum.Bir de sunu ogremek istiyorum.Diyelimki esinizde ve sizde baska bir problem yok.Sadece ssizde kanallar tikali.O zamanda mi tek care tup bebek.Doktorlar bu durumda tup bebege mi yonlendiriyorlar

Canım tüplerin tıkalıysa laparaskopi ile açılabiliyor bildiğim kadarıyla ama doktor daha uygun bulmuş demekki tüp bebeği.
Benim için çok önemliydi kanalların durumu çünkü, tıkalı çıksaydı tüpbebek yaptırmayacaktık.
Hepimiz için hayırlısı neyse o olsun.

ya kızlar bişi soracam benim eşimde problem. hareket azlığı morfolojı bozukluğ ve sayıda tam sınırda. ben hiç bir kontrol yaptırmadım henüz daha doğrusu korkuyorum. eşimin gittiği üroloğ ya ilaç tedavisi yada direk vakit kaybetmeden aşılamaya geçin dedi. benim sorum bu durumda da hsg çekilir mi? direk aşılama yaptırsak nolur?yada ben ne gibi işlemlerden geçeceğim. şididen teşekkürler

ya kızlar bişi soracam benim eşimde problem. hareket azlığı morfolojı bozukluğ ve sayıda tam sınırda. ben hiç bir kontrol yaptırmadım henüz daha doğrusu korkuyorum. eşimin gittiği üroloğ ya ilaç tedavisi yada direk vakit kaybetmeden aşılamaya geçin dedi. benim sorum bu durumda da hsg çekilir mi? direk aşılama yaptırsak nolur?yada ben ne gibi işlemlerden geçeceğim. şididen teşekkürler

Canım sanırım aşılama işlemine geçilmeden önce rahim filmi (hsg) İstiyorlar:) Tahlillerini filan yaptıracaksın, yine de önce sorunu tam olarak bilmeleri gerekir :)
Yani şuanda sadece eşinin problemi var gibi görünse de, senin tüplerini de kontrol etmeleri gerekiyor çünkü tüpler tıkalıysa aşılama işe yaramaz :)

esila canım arkadaşım benim tüplerimin ikiside hsg de kapalı cıktı ve laparaskoi yapıldı gercekten kapalıymış bu durumda dr direk tüp bebek dedi tüplerin kapalı olması durumunda tüp bebekten başka cözüm yok olsaydı bana uygulanırdı.inşallh dileklerimize kavuşuruz en kısa zamanda yaş oldu 29 bu yaştan sonra cekilmez yaaaaaaa

hülyacıgım benimde tüplerim kapalı onun için laparaskopi oldum acılmadı dogrusunu söylemek gerekirse dr rahmime ve yumurtalara zarar vermemek için laparaskopiye son verildi belki biraz zorlasaydılar acılırdı zararı olur diye zorlamadılar o yüzdende sonuc tüp bebek allah yardımcımız olur inşallah.

Slm arkadaslar. sok oldum. Bildigim kadariyla tup bebege tuplerin tikanikliginin etkisi olmamasi gerkir.Yaniliyor muyum.Tup bebekten sonra dis gebelik yasayan arkadaslarin oldugunu ogrendim. Bu nasil anlatirmisiniz?

10 sene bebek icin ugrasirken simdi ise bazi seyleri dr-tan kendim israr etmek iyi mi diyorum...

Slm arkadaslar. sok oldum. Bildigim kadariyla tup bebege tuplerin tikanikliginin etkisi olmamasi gerkir.Yaniliyor muyum.Tup bebekten sonra dis gebelik yasayan arkadaslarin oldugunu ogrendim. Bu nasil anlatirmisiniz?

10 sene bebek icin ugrasirken simdi ise bazi seyleri dr-tan kendim israr etmek iyi mi diyorum...

Doğru söylüyorsun tüpler tıkalıysa zaten tüpbebek yapıyorlar :)Tüp bebekle ilgili konularda araştırırsan daha iyi bilgilendirebilirler seni :)

Canım sanırım aşılama işlemine geçilmeden önce rahim filmi (hsg) İstiyorlar:) Tahlillerini filan yaptıracaksın, yine de önce sorunu tam olarak bilmeleri gerekir :)
Yani şuanda sadece eşinin problemi var gibi görünse de, senin tüplerini de kontrol etmeleri gerekiyor çünkü tüpler tıkalıysa aşılama işe yaramaz :)

teşekkür ederim cevabın için özgürce::)korktuğum başıma gelecek sanırım. üff ya kadın olmak ne kadar zor. CADIARZU

Rahim filminde tüplerden birisi ya da ikisi kapalı çıkarsa ne olacak ?

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki HSG oldukça faydalı ve temel bir tetkik olmasına rağmen her zaman tam olarak gerçeği yansıtmayabilir. Yani tüplerin rahim filminde kapalı olarak görülmeleri her zaman gerçekten de kapalı oldukları anlamına gelmez..!
Ağrı eşiği düşük bazı bayanların işlem anında duydukları rahatsızlık ve ağrı nedeniyle ve verilen ilaca bir reaksiyon olarak bazen kanallarda spazm olması ilacın tüplerden geçmemesine ve hatalı olarak tüplerin birinin veya ikisinin birden kapalı olarak yorumlanmasına neden olabilir.
Ancak tecrübeli bir Jinekolog rahim filmi değerlendirirken spazm nedeniyle tüplerden ilacın geçmemesini gerçekten tıkalı olan bir rahim filminden çoğunlukla (her zaman olmasa da) ayırabilir.

Bu neden rahim filminden önce mutlaka bir antispazmodik adı verilen kas gevşetici ilacın yapılmasını önermekteyiz..

Bazen filmde kapalı olarak değerlendirilen tüplerin Laparoskopi esnasında açık olduğu da görülebilir.

Dolayısıyla eğer tüplerin kapalı olduğu düşünülüp tüp bebek kararı verilecekse öncesinde Laparoskopi işlemi yapmak daha mantıklı olabilir. Çünkü Laparoskopik değerlendirmede tüplerin aslında açık oldukları da ortaya çıkabilir ve aşılama yönteminden çiftin fayda göreceği anlaşılabilir.

Ayrıca Laparoskopi anında tüplerdeki sorun daha net olarak ortaya konup anında tedavisi de yapılabilir ve gerekli müdahaleyle kanalların açılması da sağlanabilir. Elbette bu her olguda geçerli olmayabilir ve laparoskopi sonrasında çiftin ancak tüp bebek tedavisinden fayda göreceği de ortaya çıkabilir.

Kaynak: Dr. Selman Laçin

teşekkür ederim cevabın için özgürce::)korktuğum başıma gelecek sanırım. üff ya kadın olmak ne kadar zor. CADIARZU

Canım eğer kendini kasacağını düşünüyorsan anesteziyle çektir sağlam olsun :) Ben birincisinde normal çektirdim bir tüp tıkalı çıkmıştı:KK43:
Sonra doktor yıllar sonra tekrar istedi ve ben bu sefer anestezili çektirdim ikisi de açıkmış :)Hem de uyandığında herşey bitmiş oluyor, sanıyorm 10 dakika filan sürüyor :)

canım benim tüplerin zaten kapalıysa direk tüp bebek uygulanıyor benimkide kapalı laparaskopi yapıldı ve acılmadı.:1hug:

X