Rahim boyum kısaldı düşük cok mu riskli?

merakediy1i

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
25 Mayıs 2023
46
9
28
Detaylı ultrasonda rahim boyum 27 çıktı, 21 haftalığım, perinatoloji de progestan verdi düşük tehliken var dedi, gönderdi içim rahat etmedi . Bu durumu yaşayan anne adayları 27 mm kisalikta hareket etme diyen doktorların olduğunu söyledi bende başkentte iyi bir hastaneye gittim , ertesi gün acile gittim alttan muayene oldum dedim hani bana hareket etme der misiniz hayır demem dedi. Kisalik var dedi ama acilma yok rahimde dedi. 2 hafta progestan kullan gel dedi. Korkuyorum bebeğimi düşürmekten, elimden geleni yaptım her soruyu sordum fakat 2 hafta demekten başka bisi demediler. Çok mu riskteyim bir sıkıntı yaşar mıyım, benim gibi olan var mi ?

Çok riskte değilsin canım evet rahimağzı kısalmıs ama çok çok riskli değil 27 mm
Ama hareket etmemene gerek yok diyen doktoru dinlememeni tavsiye ederim
Ben serklajlıyım
Bol yat sadece tuvalete ve yemek yemeye kalk
Eğilme kabız olma önemlisi bunlar
Rahimağzı yerçekiminden yani ayakta durmadan çok etkileniyor

Çok teşekkür ederim bol su içmeme rağmen kabızlık var şuan. Bide gün içinde mecburen yemek yapmak için ayakta duruyorum onun dışında uzanıyorum bu hareketlerim sıkıntı yaratır mı acaba ? Evet acilde ki dr aşırı rahattı maalesef,

Maalesef bende serklajlıyım çok dikkat ediyorum ama bende kabızım
Ben bayadır yatıyorım ama bugün altıma sandalye koydum oturarak yaptım yemegimi
Size bakabilicek biri varsa gelsin baksın siz hep yatın
daha fazla kısalırsa mecbur serklaj yaparlar ama siz hep yatın

Sizin de mi ilk hamilelik? Bide çok caniniz yandı mı serklajda, çok korkuyorum ben hani serklaj yaparken Allah korusun patlatma tehlikesi varmış ya da enfeksiyon varsa o aziyormus diye korkuyorum. Ama asıl sormak istediğim siz ne kadar beklediniz tedavi olmak için? Doktora gider gitmez serklaj mi yaptılar?

Benim maalesef kaybım var o yüzden serklaj oldum
Her ameliyatta oldugu gibi bundada en kötü ihtimalleri sayıyorlar tabi
14. Haftada genel anesteziyle oldum hiçbişey hissetmiyosun bayılttıkları için korkmana gerek yok yani

Çok teşekkür ederim benim aylarimdayken mi kaybettiniz

Merhaba benimde 17. Haftada 29 mm olarak ölçüldü benim sürekli ağrılarım oluyordu banada magnezyum ve progestan başlandı doktorum günde 15 dakikadan fazla ayakta kalma demişti lavabo harici hiç kalkmadım yanımda sürekli birileri vardı evimin işini ve yemeğimi yaptılar ben hep yattım psikolojik olarak çok etkilendim çok korktum sizi çok iyi anlıyorum. Sonra doktorum her hafta kontrole çağırdı beni ve hep daha iyiye gitmişti 31 32 ve 34 olarak ölçüldü şuanda 21+3 üm buhun detaylı ultrason için çok iyi bir perinatolog araştırdım içim rahat etmesi için ona gittim ve çok şükür 40 mm olduğunu ve normal hayatıma dönmemi söyledi progestan kullanmama da gerek yokmuş artık sizde mümkün olduğu kadar yatın dinlenin kendinizi yormayın çünlü bende çok fazla araştırdım bu şekilde yatarak ilaç kullanarak çok daha kısa seviyelerde olmalarına rağmen 40 haftaya kadar gelen kişiler var ve doktorum su içmenin çok önemli olduğunu söylemişti ben günde en az 3 litre içiyorum

Yaa çok teşekkür ederim çok geçmiş olsun darısı bana. Benim doktora ısrarla sormama rağmen hiç ayakta kal ya da kalma demedi kavga edecektik artık. Düşecek olan bebek düşer dedi bana annemin evi uzakta, kaynanam yakın ama bir kere geçmiş olsun çok üzüldük dediler ama daha da aramadilar. Eşim yemeklere yardım ediyor ama beceremiyor. Bende bu günleri hiç unutmuycam

Ben mecburen yemek yapıyorum ayakta kalıyorum sıkıntı yaşar mıyım :'(

Çok şükür herkesle yakın oturuyorum kuzenim halam müsait olan kim varsa çağırmak zorundaydım bir gün biri geldi ertesi gün başkası bir şekilde 1 ayı geçirdim doktorum şuan normale dön dedi ama yinede bir süre daha kalkmayı düşünmüyorum çünkü tekrardan kısalma ihtimalide oluyormuş çok dikkat etmek gerekiyor bu ölçümler doktordan doktorada fark ediyor canım ben ilk öğrendiğimde kendi doktorum 29 dedi hemen farklı bir doktora gittim o da 35 hiç bir sıkıntı yok demişti mesela o yüzden hep aynı doktorda devam etmekte çok önemli umarım sende güzel haberler alırsın

Birde 25 mm altına düşerse onlarda daha fazla risk oluyor demişti doktorum bence sizde kendinizi yormadan 2 hafta idare edin ilaçlarınızı kullanın bol su için sakin olmaya çalışın stres yapmayın 2 hafta sonra hala kötüye gidiyorsa doktorunuz gerekli önlemleri alacaktır diye düşünüyorum. Şunu da söyliyim detaylı ultrasonda doktorum dedi ki bende servikal yetmezlik olduğunu düşünmüyormuş o anlık Bi enfeksiyonun vs olabilir yada hamilelikte normal seyreden bir kısalma uzamadan olmuş olabilir demişti

Arkadaşlar rahim ağzı kanseri riski için rahmin bir kısmı alınırsa ve kısalma olursa hamileliğin devamı için serklaj uygulanabiliyor mu bilginiz var mı

Ne şanslısınız çevrenizdekiler filan maşallah. Teşekkür ederim amin

Çok teşekkür ederim, geçmiş olsun size de . Bana yardım edecek bi eşim var o da yapabildiğini yapıyor zorlanıyorum annem de uzakta. Bir kaç kere eğilmek zorunda kalıyorum tek duam destekçim her zamanki gibi Allah. Umarım sıkıntısız atlatırım

Allah yardımcımız olur inşallah hepimizin dua edip tedbir alıp bekleyeceğiz inanın şuan çevremde çok fazla hamile var hepsinde farklı farklı sıkıntılar var bebeğinde rahatsızlık olanlar var çok şükür ki bizim sıkıntımızın çoğunluk olarak tedavisi mümkün ilaçla serklajla bir şekilde çözüm bulunabiliyor bizler şanslıyız ki erkenden farkedildi bir çok insan farkında olmadan bebeğini kaybediyor malesef. Dün ben ayrıntılı ultrasona girdim bebeğin kalbinde minik bir delik gözüktü doktor önemsiz sakın takma kapanır dedi ama onu duyunca bu kısalma olayını falan unuttum şimdi ona takmış durumdayım ben de

Rabbım şifa versin çok doğru söylüyorsun biraz silkelenmek lazım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…