Psikoloji mi ? Tıp için tekrar hazırlanmak mı ?

Deadpool

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2016
335
615
25
Merhaba. 18 yaşındayım ve bu sene sınava girdim. Şuanda da malum üniversite tercih dönemindeyiz ve kafam oldukça karışık. Sayısal bölüm mezunuyum ama edebiyat sınavına da girdim. Çünkü hedefim tıp olmasına rağmen yaklaşık 6-7 aydır psikoloji bölümüne karşı da bir ilgim olduğunu,bu bölümde okumak istediğimi farkettim. Ama yine de karar vermek için sonuçlar açıklanana kadar bekledim. Kafam daha çok karıştı açıkçası. Psikoloji bölümü olursa Ege,Istanbul gibi üniversitelerden biri olacak muhtemelen. Bir yandan da sayısalda istediğim dereceyi bu sene elde edemedim tıp fakültesi için 20-25 bin gerideyim. Tekrar sayısaldan hazırlanmak istiyorum yıllardır hayalini kurduğum doktorluktan vazgeçmek istemiyorum ama psikoloji bölümü de çok cazip geliyor. Psikolojinin alt dallarını araştırdım adli ve sosyal psikoloji çok ilgi çekici geldi mesela. Siz benim durumumda olsaydınız ne yapardınız ? Biliyorum herkese göre değişir ,kararı verecek olan benim, hangisine ilgim varsa onu seçmeliyim ama işte çıkamadım işin içinden. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eğer 20-30 bin gerideysen psikoljiye ilgi de duyuyorsan ki iyi üniversitelerde de tutuyormuş git üniversitene okurken tekrar girersin, hiçbir fırsatı kaçırmamış olursun böylece.

Psikoloji ile tip cok farkli alanlar. Tibba bu kadar ilgi duyuyorsan dis hekimligi falan dusunsen?

İş olanağı açısından 1 sene daha beklerim tıp okurum yükseltebilirsem. Ben de psikoloji mezunuyum bölümümü çok severek okudum ama açıkçası bölümün önü pek açık değil her yeni açılan üniversiteye psikoloji bölümünü kondurdular. Mezun sayısı çok. Sosyal okursanız akademiden başka yürüyemezsiniz psikolojide, adlinin önü de öyle aman aman açık değil en azından Türkiye'de değil. Herkes Sevil Atasoy olma umuduyla okuyor da nanay.

Yani ben de uzmanlığa hazırlanıyorum ama tıp hiç aklımda olmadı benim, sosyal psikoloji ve tıp çok ayrı alanlar bence. Yani biri bambaşka biri bambaşka. Ne istediğinize iyice karar verin bence ne olursa olsun iş sizde bitiyor.

Eczacılık diyetisyenlik dusunmezmisin bence bunlar harika branşlar. Onu açık kesinlikle.

Eğer 20-30 bin gerideysen psikoljiye ilgi de duyuyorsan ki iyi üniversitelerde de tutuyormuş git üniversitene okurken tekrar girersin, hiçbir fırsatı kaçırmamış olursun böylece.

Okurken tekrar hazırlanmak da mantıklı geliyor ama bu düşüncemi soylediğimde aldığım tepki de 'Hep öyle derler ama üniversiteyi bir kazan bir daha zor gelir başka bölüme çalışmak' şeklinde oluyor genelde.

Eczacılık diyetisyenlik dusunmezmisin bence bunlar harika branşlar. Onu açık kesinlikle.

Sayısal bölüm seçmemin tek nedeni tıp fakültesiydi o yüzden sayısalda başka hiçbir bölüm düşünmüyorum. Teşekkürler yorumunuz için

Tekrar hazırlanıp sınav zamanında hastalanan ve çok düşük yapan tanıdıklarım var riske etmeyin koca 1 seneyi ayrıca psikoloji çok iyi bir bölüm

Yıllardır hayalin tıp madem kendine bir şans daha ver, tıp için bir sene daha hazırlanmaya değer, tıp doktoru olup psikiyatrist dalında uzmanlık yaparsın psikoloji isteğin de bir anlamda gerçekleşmiş olur.

Psikolojiyle ilgili verdiğiniz güncel bilgiler için çok teşekkürler. Evet malesef neredeyse her üniversitede psikoloji var ama sanırım psikolojide akreditasyon diye bir şey varmış ve o üniversitelere girebiliyorum. Akreditasyonun bir artısı olabilir mi acaba ilerde iş bulma olanağı olarak ?

bundan 15-20 yıl önce sözel ve eşit ağırlıkta herkes iletişim fakültesi okumak isterdi, puanlar uçmuştu %2 lik yüzdelik dilimlerle giriliyordu rts ye falan, sonra mantar gibi türedi iletişim fakülteleri, ve şu an piyasada onbinlerce işsiz iletişim mezunu var (özellikle rts ve gazetecilikte)
şu dönem psikoloji ve sosyolojinin akıbetini de benzer görüyorum,
devlet-vakıf bütün üniversiteler bol kontenjanlı psikoloji bölümleri açtı, peki bir 5-10 yıl sonra, bu kadar mezunu kaldıracak istihdam olacak mı? hiç sanmıyorum...

Orası senin yapına bağlı. Ben de denedim bana zor gelmişti evet, ama başarabilenler de var. Kendini iyi tahlil etmelisin.

Psikoloji hayatım boyunca istediğim bölümdü. Sırf geometri yapamıyorum diye gidemedim. Bilemiyorum iş imkanı olarak Tıp daha önde psikoloji çok yuksek puan olmasına rağmen iş imkanı hiç yok neredeyse ben de bunu anlamıyorum.

Evet Türk Psikoloji Derneği'nin akredite ettiği üniversiteler. Artısı var ama aman aman bir artısı yok. Yani bazen şöyle ilanlar oluyor "Akredite olmuş bir üniversite mezunu" falan gibi ama olmayabiliyor da. Yani büyük bir avantaj kazandırmaz.

kesinlikle 1 yıl daha hazırlan.
tıp yine olmazsa o zaman psikoloji seçersin.
zaman geri gelmez.
tam vaktinde yapmak en güzeli.
bir kez daha iyice hazırlan.
puanını iyice yükselt. tıp oku.

Bence bir sene daha hazırlan, baktın yine olmadı o zaman psikoloji düşün. Aklın kalmasın tıpta, ikinci sene giremezsen hayırlısı buymuş dersin.

Bir de psikolojiye yüksek lisans zorunluluğu getirmisler klinik psikoloji daha önde. Buna göre kararını ver. Psikolojide ne yazıkki iş imkanı pek yok.

Bir de psikolojiye yüksek lisans zorunluluğu getirmisler klinik psikoloji daha önde. Buna göre kararını ver. Psikolojide ne yazıkki iş imkanı pek yok.

Şöyle düzelteyim. Zorunluluk yok. Psikoloji lisans mezunuyum ve çalıştığım bir işim var. Ama uzmanlık alınması kişiyi daha avantajlı hale getiriyor. Bu gidişle o avantaj da kalmayacak. Giderek kontenjanlar artacak, yüksek lisans programları açılacak. Bu sefer haydiii doktora yapayım denecek belki konu sahibinin mezun olduğu zamana.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…