primer progressif afazi (alzehimer)

kizceler selamlar

kuzenimin uyeligi olmadigi icin konuyu ben aciyorum. bilgisi olan, basindan gecen, fikir verecek yol gosterecek birileri olursa minnettar oluruz...

" annem 56 yasinda. babam ve 20 yasindaki erkek kardesim ile birlikte yasiyor. biz 3 kiz kardes evliyiz. erkek kardesim sehir disinda univ okuyor.

annem 3 yil once konusurken kelimelerin yerine fazlaca "sey, sey iste" kullanmaya basladi. sonralari bu daha da ilerledi, bir cok doktor tetkik sonucunda son gittigimiz doktor bir kac ay once mr sonucuna gore primer progressif afazi (ilerleyen konusma bozuklugu) teshisi koydu. beynin sol lobunda kuculme baslamis, cok nadir gorulen tedavisi olmayan bir hastalik oldugunu fakat normal alzeimerdan cok daha yavas ilerledigini soylediler. ilerledikce algidinda zayiflama, son asamasinda ise yuruyememe ve yutkunanamama durumlari eklenecekmis.

baslarda hafif takilmalar disinda cok sorun yoktu. gitgide derdini anlatamaz hale geldi. suan konusmasi cok sikintili, biz cocuklari olarak isaret dili eklemedikce soylemeye calistiklarinin cogunu anlamiyoruz, o da eskiye gore cok sessizlesti zaten...

kisisel ihtiyaclarini giderebiliyor simdilik, ancak bir cok yapmak istedigi is yarim yamalak oluyor. simdilik hala market pazar alisverisini yapabiliyor, parayi taniyor evin yolunu bulabiliyor. yemegini, iyi kotu temizligini yapabiliyor. ancak tabiki bunlarin hepsi minimal olcude. eskiden cok titiz olmasina ragmen suan cogunlukla evi tozlu, banyolari kirli buluyorum ben gittikce yapiyorum. gecenlerde erkek kardesim cok yaptigi keke benzeyen kendi tarifi bir tatliyi yapmasini istemis. yaptigi sey kekten baska herseye benzedigi icin oldugu gibi cope gitmis. ancak annem tatliyi yapamadiginin bile farkinda degil...

bir suredir algisi da inanilmaz bozulmus durumda. konustuklarimizin cogunu anlayamiyor. kucuk bir ilcrde yasiyorlar. gecenlerde babam ile birlikte bahcede domates biber ekiyorlarmis mesela. babam anneme "sen de su tarafa biberleri ek" diye yer gostermis. o babamin gosterdigi yere fasulye karpuz vs sacma sapan birseyler ekmis.

babam hastaligin bilincinde degil gibi. "hasta degil umursamiyor" diye tanimliyor durumu. dolayisiyla pek destekci ve yardimci oldugu soylenemez.

biz elimizden geldigi kadar gitmeye, yardimci olmaya calisiyoruz, simdilik idare ediyoruz ancak sorun su ki doktorun cok yavas ilerler dedigi hastalik annemde dortnala kosuyor sanki.

teshis koyan doktordan cok tatmin oldugumuzu soyleyemeyecegim. sirf bizi bos cevirmemek icin bir ilac yazdi, ancak faydasi olacagini sanmiyorum diye ekledi. gercekten de ilac hic fayda etmedi. hizla algisi ve konusmasi gerilemeye devam ediyor. virus olayindan suan baska bir doktora da gidemiyoruz ne yazikki.

ne yapacagimi bilemez haldeyim, bu hastaliga sahip yakini olan,doktor onerisi olan varsa, hastaligin bu denli hizli ilerlemesi normal mi? ilac kullanan, konusma terapisi alan faydasini goren varmi?

bu surecte biz nasil bir yol izlemeliyiz? hem psikolojik hem fiziksel olarak yapabileceklerimiz neler? hem anneme yardim etmek hem de kendi hayatimizi normallestirmemiz gerekiyor."

uzun bir konu ancak ne yazikki durum cok uzucu.
basindan gecen, yakininda bu hastalik olan varsa onerilerinizi heyecanla bekliyoruz.
Biorezonans yöntemi ile tedaviyi araştırmanızı önerebilirim. Annenizin durumundaki birine nasıl katkı sağlar tam bilmiyorum.Uzmanlarına danışıp, araştırıp,öğrenebilirsiniz.Geçmiş olsun.

Alternatif tıppı denediniz mi? Bir tanıdığım da konuşurken konuştuklarını unutmaya ve ben ne diyordum? Gibi durumlar yaşamaya başlamıştı. Beyninde küçülme başlamıştı. Alternatif tıpla bu küçülmeyi durdurdu ve konuşurkenki akıcılığı yerine geldi. Şu an durum çok ilerlemiş ancak belki yine de çare olur. Rabbim şifa versin

Çok geçmiş olsun. Benim annem de alzheimer hastası, beyinde küçülme gözlenmedi. 6 yılı geçiyor teşhis konalı. Kendi açtığım konular da var. Size bir mucize söyleyeceğim ozon tedavisi. Biz bir network şirketinden ozon kapsülleri alıyoruz. Annem 1 ay gibi kısa süreli kullanımla çok iyi gelişme gösterdi. Tuvaletini kaçıran banyo dışında her yere yapan kadın tek başına banyoyu bulup oraya yapmaya başladı, yemeğini biz yedirirdik çatalını alıp kendisi yemeye başladı dökerek de olsa, ve inanılmaz derecede sağlıklı mantıklı diyaloglar kurmaya başladık. Bu bir gıda takviyesi, ilaç değil. O yüzden normal ilaçlarıyla birlikte devam edilmesi gerekiyor.

Hastanelerde de ozon tedavisi nörolojik hastalıklara karşı tedavi olarak kullanılmaya başlandı alternatif tıp bölümlerindeydi sanırım. Biz hem kapsül hem de hastaneden ozon tedavisi uyguluyoruz. Kapsüller için özelden yazarsanız yardımcı olayım, satışını da yaptığımız için burada reklama girmesini istemem.
acaba demans ta da kullanilabilir mi ozon tedavisi?

Çok geçmiş olsun. Benim annem de alzheimer hastası, beyinde küçülme gözlenmedi. 6 yılı geçiyor teşhis konalı. Kendi açtığım konular da var. Size bir mucize söyleyeceğim ozon tedavisi. Biz bir network şirketinden ozon kapsülleri alıyoruz. Annem 1 ay gibi kısa süreli kullanımla çok iyi gelişme gösterdi. Tuvaletini kaçıran banyo dışında her yere yapan kadın tek başına banyoyu bulup oraya yapmaya başladı, yemeğini biz yedirirdik çatalını alıp kendisi yemeye başladı dökerek de olsa, ve inanılmaz derecede sağlıklı mantıklı diyaloglar kurmaya başladık. Bu bir gıda takviyesi, ilaç değil. O yüzden normal ilaçlarıyla birlikte devam edilmesi gerekiyor.

Hastanelerde de ozon tedavisi nörolojik hastalıklara karşı tedavi olarak kullanılmaya başlandı alternatif tıp bölümlerindeydi sanırım. Biz hem kapsül hem de hastaneden ozon tedavisi uyguluyoruz. Kapsüller için özelden yazarsanız yardımcı olayım, satışını da yaptığımız için burada reklama girmesini istemem.
çok geçmiş olsun size ve konu sahibine. size mesaj gönderemedim. kapsüllerle ilgili görüşebilirmiyiz?

acaba demans ta da kullanilabilir mi ozon tedavisi?

Çok yeni bir tedavi yöntemi, daha önce kozmetik amaçlarla kullanımı yaygındı. Şimdi nörolojik rahatsızlıkların bir çoğunda kullanılıyor ve gelişim gözleniyor. Kanda oksijen taşınması kapasitesini arttırdığı için iyileştirici özelliği var. Üyelerimiz arasında doktorların kesmek üzere olduğu uzuvlarının kurtulduğu insanlar var.

anneye uzuldugumden bu yaziyi bir umut diyerek paylastim bilemiyorum kendim yasamadim denemedimde..
insanlar hastaliklarina care aramaya bulmaya calisiyor maalesef..
ve kaldiki ceviz yaginin zararli olacaginj dusunmuyorum sonucta ilac adi vermiyorum alternatif bir urun belki yarari vardir diyerek yaziyi paylastim..
ve alt cumlemde de arastirin demisim zaten..
ancak bunu deneyimleyerek ogrenebiliriz..
insan deneme yanilmayla buluyor kendine iyi geleni ..
ayrica babaniza yaramayan bana yaramiyacak diye bir kaide yokki buda konu sahibinin akljnin bir kosesinde kalsin diye paylastim yaziyi..ayrica sizin babanizada cok gecmis olsun keske elimizden baska birsey gelebilseydii de paylassaydik agrilarina acilarina care olabilseydik..
Rabbim kimseyi saglikla sinamasin bakana da zor yatanada zor..
iyi bayramlar 💞🤲

anneye uzuldugumden bu yaziyi bir umut diyerek paylastim bilemiyorum kendim yasamadim denemedimde..
insanlar hastaliklarina care aramaya bulmaya calisiyor maalesef..
ve kaldiki ceviz yaginin zararli olacaginj dusunmuyorum sonucta ilac adi vermiyorum alternatif bir urun belki yarari vardir diyerek yaziyi paylastim..
ve alt cumlemde de arastirin demisim zaten..
ancak bunu deneyimleyerek ogrenebiliriz..
insan deneme yanilmayla buluyor kendine iyi geleni ..
ayrica babaniza yaramayan bana yaramiyacak diye bir kaide yokki buda konu sahibinin akljnin bir kosesinde kalsin diye paylastim yaziyi..ayrica sizin babanizada cok gecmis olsun keske elimizden baska birsey gelebilseydii de paylassaydik agrilarina acilarina care olabilseydik..
Rabbim kimseyi saglikla sinamasin bakana da zor yatanada zor..
iyi bayramlar 💞🤲

Size çok teşekkür ederim.Buraya bu konuyu açtıysam sırf böyle umutlara ihtiyacım olması yüzündendir.hicbir faydası olmasa bile denemekten ne cikarki,anneme baktığımız süre boyunca hicbirşey fayda etmese bile hep bir umudum olsa kime ne zararı olur acaba.Asıl ısrarla karamsarlık yaşatmaya çalışan insanlara anlam veremiyorum bir türlü.sırf böyle şeyleri fazlaca görme korkusuyla buraya yazmakta tereddüt etmiştim derdimi ama kuzenim sağolsun işimize yarayacak bilgilerinde muhakkak olacağını söylerek ikna etti beni.iyikide açmışım konuyu diyorum şimdi belki sizin gibi iyi niyetli insanlarla Rabbim derdimizin dermaninini da buldurur.Modern tip henüz bulamamış olsada Allah dermaninin olmadığı hicbir hastalığı yaratmamıştır...

rica ederim keske daha fazlasini yapabilseydim..Annemi cok erken kaybettim acilar icinde tam 3 yil hastalikla mucadele ettii..o yuzden acim derin...bir an inan yasadiklarinizi sanki ben yasiyormusum gibi kalbime dokundu..ondan paylastim yaziyi yoksa benim ne art niyetim olabilir ki..
buarada facede gruplar var hastaliklarini yaziyorlar ve insanlar oneride hatta deneyimlerinden ,yasadiklarindan ,tercubelerinden birbirlerine tavsiyede bulunuyor..tabi yapip yapmamak sizin insiyatifinize kalmis ama mutlaka ordada arastirin diyorum inanki cok guzell bilgiler ediniyorum sayelerinde..
Rabbim razi olsun gonul paylasmayi bilenden..
acaba paylasmak yasakmi site onerisi ama ornek; alternatif tip,ibrahim saracoglu dogal kurler,tamamlayici tip vb..
umut guzeldir canim yoksa yarina nasil cikar insan..
sen elinden geleni yap en azindan vicdanen, ruhen ,aklen, mantiken rahat edersin ..
Tekrar cokk gecmis olsun Rabbim annenize ve tum hastalara sifa versin 🤲💞

rica ederim keske daha fazlasini yapabilseydim..Annemi cok erken kaybettim acilar icinde tam 3 yil hastalikla mucadele ettii..o yuzden acim derin...bir an inan yasadiklarinizi sanki ben yasiyormusum gibi kalbime dokundu..ondan paylastim yaziyi yoksa benim ne art niyetim olabilir ki..
buarada facede gruplar var hastaliklarini yaziyorlar ve insanlar oneride hatta deneyimlerinden ,yasadiklarindan ,tercubelerinden birbirlerine tavsiyede bulunuyor..tabi yapip yapmamak sizin insiyatifinize kalmis ama mutlaka ordada arastirin diyorum inanki cok guzell bilgiler ediniyorum sayelerinde..
Rabbim razi olsun gonul paylasmayi bilenden..
acaba paylasmak yasakmi site onerisi ama ornek; alternatif tip,ibrahim saracoglu dogal kurler,tamamlayici tip vb..
umut guzeldir canim yoksa yarina nasil cikar insan..
sen elinden geleni yap en azindan vicdanen, ruhen ,aklen, mantiken rahat edersin ..
Tekrar cokk gecmis olsun Rabbim annenize ve tum hastalara sifa versin 🤲💞
Başın sağolsun çok üzüldüm gerçekten bir evlat,bide anne acısı dünyadaki acıların en büyüğü.evlimisin,çocuğun var mi bilmiyorum ama Rabbim seni evlatlarına bağışlasın sevdiklerinle güzel bir omur nasip etsin.bütün tavsiyelerin için çok teşekkür ederim 🙏❤❤

merhaba sizinle aynı durumu yaşıyorum benim anneme de frontotemperal demans teshisi kondu. Yani ön beyin demansi. Ilk once Konusmayla ilgili bölümleri bozuluyor beynin.Önce bir konu anlatirken sürekli şey şey demeye başladı. surekli unutuyordu bir seyleri. Yavas ilerler dedikleri hastalik 1 sene içinde öyle bir hal aldiki simdi bir anda aglama krizlerine giriyor eve gidicem diye tutturuyor.panik atak krizleri geciriyor. Sizi korkutmak icin yazmiyorum yanlis anlamayin bende bir care ariyorum yaziniza denk geldim. Istanbulda en iyi ozellerden devlete kadar bir sürü nöroloji uzmanina götürdük teshis hep ayni. 55 yasinda bu hastaliga yakalanmasini ve tedavisi olmadigini bilmek cok zoruma gidiyor. Annenizi mutlaka bir noroloji uzmanına gosterin size bir bant verecek sirtina omzuna yapistirilmasi lazim o biraz sakinlestiriyor iyi hissettiriyor. Bu hastalikla ilgili bilgi aldikca birbirimizi bilgilendirelim. Yaşadıklarımız çok zor.. insanin o güçlü annesini bu kadar caresiz görmesi coook zor Allah düşman başına vermesin bu hastalığı. Umarim sizin annenizde benim annemde tum bu hastalikla uğraşanlara bir sifa bulunur

X