Premature Bebekler Preeklampsi nedeniyle 25+1 de doğum dualarınıza ihtiyacım var

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Merhabalar ben baya bi geç katıldım aranıza bebeğinizin durumu şuan nasıl bende aynı durumdayım bebeğim 38. Gün hala küvezde

Merhabalar ben baya bi geç katıldım aranıza bebeğinizin durumu şuan nasıl bende aynı durumdayım bebeğim 38. Gün hala küvezde
Sizin hikayeniz nasıl ?
Ben tekrardan hamileyim de preeklampsi için araştırma yapıyorum kendimce ve merak ediyorum..

Normal muayene için gittim herhangi bir belirtim yoktu sadece doktorun yanına girdiğimde çok şaşırdı birden bu kadar ödem olamaz tansiyonunu ölçelim dedi tansiyonum 14/9 çıktı yüksek denildi ve idrar tahlili istendi sonuçta protein kaçağı çıkınca acil gebeliğini sonlandırmam gerek diyip akşamına sezaryen ameliyata alındım bebeğin yaşamaz dediler ama doğduğunda ağladı hemen küveze aldılar bugün 40 gün oluyor hala küvezde bebeğim ama çok korkuyorum herhangi bir sorunu olur diye

Çok geçmiş olsun insallah bi an önce evladınıza kavuşursunuz sağlıkla.. yanlış anlamazsanız ben bi kaç soru soracağım.. diyorum ya bu illet hastalığı araştırıyorum belki bizler bi yerde yanlış yapıyoruz ya da vücudumuz gebeliğe tepki veriyor anlayamadım gitti..

kaç haftalık Doğum yaptınız ?
Başka çocuğunuz var mı ?
Yüksek stres ortamıyla mı karşılaştınız ?
Beslenmenize dikkat ettiniz mi yani farkında olmadan tuzlu veya tatlıya hamurişine ekstra bi düşkünlüğünüz var mıydı ?

Belki hamile olanlara riski olanlara bi faydamız dokunur o yüzden soruyorum.. belki kendimizi koruyarak biraz daha geciktirebiliriz..

Çok teşekkür ederim İlk gebeliğim ve 28+2 günlük doğumum gerçekleşti stresin etkisi olduğunu düşünüyorum çünkü Doğumdan önce 3 gece üst üste sabahlara kadar ağladım çok kötü günler geçirdim ve sürekli hissediyordum bişeylerin yolunda gitmediğine benden size tavsiyem kesinlikle ne olursa olsun kendinize hiç bir şeyi stres yapmayın canınızın sıkılacağı bi durum olduğunda müzik dinleyin kendinize unutturmaya çalışın ben o hatayı yaptım ve gebeliğim boyunca boş şeylere çok ağladım üzüldüm Hatta kendimi günlerce aç bıraktığım bile oldu kendimi suçluyorum bebeğime bunu ben yaşatmamalıydım diye ama büyük bir tecrübe oldu bana Allaha dua ediyorum sağlıklı bi şekilde kucağıma versin diye 1 aydır kucağıma bile alamadım koklayamadım bile yavrumu

Bende ilk gebeliğimde stres yaşamıştım çalışıyordum devamlı ayaktaydım hafif belirtiler başlayınca bile anlayıp dikkat edemedim.. hava öyle bir sıcaktı ki hep dondurma meyve yerdim.. sadece tuz değil tatlı da ödem yapıyormuş meğer.. bu sefer temkinliyim insallah. Sizde yakında kavuşursunuz umut ediyorum duacınızım.. lütfen bize de yazın gelişmeleri.. takıldığınız bi yer olursa sorun bende 33 haftalık bi bebeği büyüttüm 2,5 yaşında tam bir canavar oldu maşallah :)

Bugün bebeğimin sesini duymak istedim yoğunbakım hemşiresinden rica ettim uyandırmaları için içeriye girdiğimde ağlıyordu +25 gramımız var yani 1415 gram olduk Doğumdan sonra ilk defa sesini duydum kızımın o kadar çok etkilendim ki inşallah en kısa zamanda sağlıklı bi şekilde kucağıma alırım

Mutlaka emzirme saatleriniz oluyordur.. benim 3 saatte birdi.. baktım emziren anneler kucaklarına alıyorlar ben gariban öylece bakıyorum çok dokunmuştu zoruma gitmişti hemşireye bende kucağıma alabilir miyim demiştim çok ihtiyacım vardı.. hemşire baş hemşireden izin aldı çünkü o da bi sorumluluk.. temiz battaniye getirdin mi dediler hayır dedim bebeği örtüsüyle kucağıma verdiler anlatamam nasıl bir sıcaklık nasıl bi huzur :) öyle mutlu olmuştum ki.. sonra küveze bırakırken gayri ihtiyari yanağından öpmüştüm hemşire ikaz etmişti mikrop kapmasınlar diye hassas davranıyorlar.. ellerimizi önce yıkayıp içeri giriyorduk sonra hep dezenfektan ile siliyorduk içerde..
Sizde rica edin ihtiyacım var deyin onlar kabloları ayarlayıp size verirler uygunsa eğer.. zaten bi şekilde küvez temizliği oluyor dezanfektanlar ile temizliyorlar mecbur o ara zaten bebeği dışarda tutuyorlar yani benim oğlum için öyleydi.. siz bi deneyin Bence :) kilo almaya başladıysa toparlanması daha çabuk olur Allah’ın izniyle..

Emziremiyorum maalesef ağzındaki hortum yardımıyla mideye süt veriyorlar kendi kendine bağımsız solunum yapmaya başlamış bugün çok şükür + 65 gram daha almışız 1480 olduk kakasını da artık kendisi yapabiliyormuş gittiğimde gözleri açık elleri kolları sürekli hareket halindeydi fakat bişey dikkatimi çekti küvez içi baya kötü kokuyordu hemşiresine sorduğumda altını siz gelmeden önce değiştridim dedi enfeksiyon kaparmı dediğimde hayır dedi acaba geçiştirmek için mi söyledi yoksa enfeksiyon kapar mı gerçekten

Maşallah maşallah git gide kilo almaya başlamış iyice vücudu adapte olunca günlük 50 gram bile alabiliyorlar.. benim oğlum başlangıçta 17.5 gram alıyordu doktorumuz uyarmıştı 20 gram altına düşmemesi gerekiyor diye.. sonra şükür alıştı günlük 50 gram bile aldığı zamanlar oluyordu..
yoğun bakımdakiler hassas oluyorlar büyük ihtimal kakasını yeni değiştirdiği için koku olabilir.. siz diğer zamanlar takip edin baktınız koku gitmiyor şikayette bulunun ama içiniz rahat olsun onlar daha hassaslar.. zaten devamlı dezenfekte ediyorlar.. süt emen bebeklerin kakası da ekşimiş gibi kokar yoğundur yani kokusu normal.. bir de küvez içi sıcaklık daha fazla olur bebekler Çıplak olduğu için vücut ısısını koruma amaçlı.. tabi kaka yaptığında da koku sinmiş olabilir küvez içine bence tedirgin olmayın ama uyanık davranıp takipte kalın tabi..

Evet dikkat etmem lazım şimdiye kadar ilk defa böyle bişey farkettim doktorumuza da danışmam gerek herhangi bir enfeksiyon olur mu diye

Kuzum 1700 gram oldu dün ilk defa kanguru bakımı yapıldı o kadar güzel bir duyguymuş ki yavrunu kucağına almak anlatamam dünden beri gözümden yaş dinmedi sürekli aklımda inşallah kızım bir an önce sağlıklı bi şekilde evine gelir

Çok sevindim adınıza ne güzel :) umarım mutluluk gözyaşıdır onlar :) bebeğinin süte ihtiyacı var lütfen üzülme sende lohusasın zaten en hassas dönemler.. tahminim 2 kg yu geçince taburcu olur zaten eve gelince daha çabuk toparlanıyorlar.. hassas özenli bi bakım sizi bekliyor.. hazır bebek hastanedeyken evde detaylı bi temizlik yaptırın işiniz kolaylaşır..

Evet hemşirelerimizde dediler şuan sadece kilo almasını bekliyoruz diye:) ama sütüm günde en fazla 50 ml çıkıyor ve kızım her beslenmede 40 ml besliyorlar çok üzülüyorum sütümün kesilmesine ama mama kullanacam gibime geliyor mamanın bebeklere bi zararı var mı acaba

Canım bol su iç,duş al, düzenli uyu ,düzenli ye ve pozitif ol.. sütünü 2 saatte bir sağ.. göğsüne hafif masajlar yap.. süt olmayınca ne yapacağız Allah mamayı eksik etmesin başımızdan bende sütüm olmazsa mama vereceğim başka alternatifimiz Yok mecbur.. zaten mama alan bebekler 4. Aydan sonra yavaştan ek gıdaya başlıyor en köyü mama alsa dahi ek gıda ile açığı kapatmaya çalışacağız.. bende mama ile büyümüşüm bağışıklığım sağlamdır iyi beslenmeme borçluyum herşeyden yerim.. kuzenimiz mama ile büyüttü çocuğunu çok üzülüyordu bi görsen maşallah çocuğu en erken konuştu tuvalet eğitimini hemen aldı.. ek gıdasına dikkat ediyordu.. biz elimizden geleni yapalım olursa olur olmazsa başka alternatifler canım..

Kanguru bakımından sonrA 20 ml kadar artış oldu sütümde inanmıyordum artacağına ama gerçekten de arttı ne zaman geçecek bu günler bilmiyorum o kadar çok psikolojim bozuldu ki anlatamam tam 2 ay oldu hala küvezdeyiz 1820 gram olduk çok şükür ama sonrasından da korkuyorum çünkü bizi esas zorlu yol çıktıkdan sonra bekliyor göz muayenelerinde bi sorun çıkmıyor çok şükür kan tahlillerimizde normal çıkıyor ama en çok korktuğun nörolojik problemlerinin olması gece gündüz dua ediyorum allahım sen kızıma sağlık ver bende bir gün yazayım buraya kızım 5 yaşında gayet sağlıklı diyebileyim

İNŞALLah bi problem olmadan büyütürsün canımm.. bak sütün artmış ne güzel bi de emzirsen ne güzel artış olur Allah’ın izniyle.. hiç tedirgin olma sen güzel bakarsın güçlü ol bol dua et bu günler geçer.. bende 2,5 yaşındaki oğlumla söyleyebiliyorum bunu :) zamanında az ağlamamıştım şükür geçti..

Peki ben size bişey sorucam dün bi tanıdığımla bi ortamda konuşma fırsatı buldum kadın ikiz bebeklere hamileydi tüp bebekti ve hamileliği boyunca kanaması olurmuş 29. Haftada kaydının bağırsakları patlayınca acil bebekleri almışlar bir bebek 3 gün yaşamış diğeri şuan 5 yaşında fakat küvez içindeyken beyin felci geçirmiş ve sağ ayak ve elde hareket kısıtlığı mevcut bana küvez içindeyken sürekli bebeğimin sağlıklı olduğunu söylüyorlardı 1 yaşına gelince fark edildi dedi peki o kadar beyin ultrasonu göz muayenesi yapılıyor illaki birisinde bunu doktorlar bilmezmiydi dünden beri aklım aklımı yiyor resmen ya benim bebeğindede sonradan belli olursa diye ultrasonlarımız gayet iyi çıkıyor kan tahlillerimizde göz muayenelerimiz de ama öyle söylemesi beni çok endişelendirdi açıkçası

muhtemelen doktorlar anlamamıs olabilir bilemiyorum.. genelde erken doğan bebek anneleri olarak diğer annelere göre daha stresli oluyoruz benim oğlum 2 ay erken doğmuştu mesela.. boyuna endişeleniyordum başını niye tutamıyor ne zaman konusacak ne zaman yürüyecek vs gibi endişelerim vardı.. doktor hepsinin zamanla olacağını erken doğduğu için anne karnındaki zamanı dısarda geçireceğini söylemişti.. velhasıl kelam doktorun dediği gibi de oldu çok şükür 1-2 ay gecikmeli de olsa herşeyi yaptı.. önemli olan çocuğun kendi gelişimi içindeki hıza devamlı ayak uydurması.. diğer çocuklarla kıyaslamamak gerekiyor.. genelde 2-3 yas arası açık kapanıyor erken doğanlarda..
siz doktorunuza güvenin bol dua edin zaten şu an güvenmekten başka imkanımız yok.. hastaneden çıkınca nöroloji ve kardiyoloji doktorlarına muhtemelen rutin muayene yapılmasını önerecek doktorunuz.. sizde iyi doktorları araştırın elinizden geldiğince.. çokta olumsuz örneklere takılmayın çünkü çok hassas bi dönem siz kendi çocuğunuzla ilgilenin bol bol dua edin Allaha ..

Arkadaşlar hepinize geçmiş olsun.bende erken dogum yaptım bebeğim 1800 kilo doğdu ve 1 aydan fazla kuvezde kaldı.cok şükür toparladik şuan 4 aylık oğlum. Doktorumuz bize Aptamil anne sütü zenginleştirici verdi bu zamana kadar kullandik lakin artık kullanmamiz gerektigini söyledi elimde 12 adet kaldı.belki kullananlar bilir biraz pahalı bir mama ama almak isteyen olursa daha uygun fiyatlardan verebilirim.ek dosyaya ekledim resmini.

Eklentiler

• IMG_20190418_123729.jpg
    85,3 KB · Görüntüleme: 76
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…