Tatlı Tarifi Portakallı Etimek Tatlısı

Amazing family

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2016
4.036
10.490
Merhaba kızlarr
Hepinize Hayırlı Ramazanlar diliyorum ve tarifime geçiyorum.
İftardan sonra hem hafif hem de şerbetli bir tatlı yemek isterseniz tarifimi mutlaka denemelisiniz.

Malzemeler:
1 paket tuzsuz etimek

Şerbeti için:
1,5 su bardağı toz şeker
1,5 su bardağı su

Kreması için:
1 litre süt
1 su bardağı toz şeker
2 yemek kaşığı dolusu un
2 yemek kaşığı dolusu nişasta
1 tatlı kaşığı tereyağı
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı dolusu pınar labne

Portakal sos için:
2 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu
2 yemek kaşığı nişasta
2 yemek kaşığı toz şeker

Hazırlanışı

Etimekler borcama dizilir. Şeker ve su bir tencereye alınarak,şeker eriyene kadar ocakta karıştırılır. Şeker eriyince kaynamaya bırakılır. 10dakika kaynatılır.

Hazırlanan şerbet etimeklerin üzerine gezdirilir.

Kreması için süt, şeker, un ve nişasta tencereye alınıp kaynayıp koyulaşana kadar pişirilir.

Ocaktan alınıp tereyağı ve vanilya eklenilir.

Kremamız ılıyınca içerisine labne peyniri konulup pürüzsüz olana kadar çırpılır.

Portakal sos için, taze sıkılmış portakal suyu, nişasta ve şeker kaynayıp koyulaşana kadar pişirilir.

Ilımış olan kremamız şerbetle buluşan etimeklerimizin üzerine dökülür.

Tatlımız bu şekilde 5 dakika dinlendirilir. Süre sonunda hazırlamış olduğumuz portakal sosumuzu da üzerine gezdirelim ve düzleyelim.

Oda sıcaklığına gelen tatlımız dolaba alınıp 5,6 saat dinlendirilir. ( Ben geceden hazırlayıp süslemesini ertesi günü yaptım diğer türlü istediğimiz şekli almaz tatlımız.

5,6 saat sonunda iyice soğuyan tatlımızı dilimlere ayıralım ve dilimlediğimiz portakal ile süsleyelim.

İftar sonrası içimizi ferahlatacak nefis tatlımız hazııııır.
Afiyet olsun

Son düzenleme:
Ellerine emeğine sağlık. Çok güzel görünüyor. Etimek tatlısını severim. Yarışmada başarılar dilerim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…