Mutfak Püf Noktaları Pişi veya kabartlama yardım?

filizim

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2007
4.706
17
41
Arkadaşlar benim yaptığım hamur kızartmaları tam böle yumuşacık fosur fosur olmuyor neden acaba?un,tuz,su ve maya(yaş)kullanıyorum.Püf noktası nedir yardım istiyorum sizden...

Arkadaşlar benim yaptığım hamur kızartmaları tam böle yumuşacık fosur fosur olmuyor neden acaba?un,tuz,su ve maya(yaş)kullanıyorum.Püf noktası nedir yardım istiyorum sizden...

Bende maya kullanmadan yapıyorum onu beceremedim çünkü
Un tuz biraz sulandırılmış yoğurt ve 1 paket kabartma tozu kullanıyorum poğaca gibi yapıp kızgın ve bol yağda kızartıyorum.
Çok güzel oluyor hamuruda kulak memesi kıvamında tutun.

canım merhaba öncelikle
kullandığın su ılıktan daha sıcak olmalı ve bir de iki katı olana dek sıcak bir yerde mayalandırmak şart ben eskiden sobanın arkasında şimdi de kaloriferin yanına bırakıyorum çok güzel kabarıyor ve mandalina büyüklüğünde hamur alıp unla beze haline getiriyorum oklavayla biraz açıp hemen kızgın yağda kızartıyorum puf puff olmaması imkansız oluyor böylece

Teşekkürler cnlarım deniycem ikinizinde önerisini öpüyorum..

Hamur kızartması 2 çeşit yapıyorum...1.si un tuz su 2 kaşık yoğurt 1 yumurta kabartma tozu azıcıkta karbonat atıp yoğuruyorum biraz dinlenmiş hamuru oklavayla açıyorum ince olmayacak 2-3 cm kalınlığında olacak...sonra yuvarlak açtığım hamuru kare kare kesiyorum sonra kızgın yağda kızartıyorum çok güzel kabarıyor çok güzel oluyor...
2.si ise un tuz su maya ile çok yumuşak bir hamur yoğuruyorum ekşimesini bekliyorum genelde sobanın yanına koyuyorum...ekşidikten sonra ya bir kaşığı sıvı yağa batırıp cıvık olan hamurdan kaşık kaşık alıp kızgın yağa atıyorum yada elimi ıslatıp hamurdan top top koparıp yağa atıyorum...çokda güzel oluyor...

kızgın yağa hamurları atıp,üzerinede hafif kevgir ile bir kaç yerine bastırırsan güzel kabarır

Bu mayasız tarifi bir kaç kez bende yaptım ama kızardıktan sonra çok kuru oldu, insanın ağzını yırtıcak neredeyse :) Ben mi çok ince açıyorum acaba?

Açılan hamuru katlayarak tekrar açmak kat kat kabarmasını sağlıyor, bir de çok ince olmayacak hamur.. Çok lezzetli birşey, kaç kaloridir ki acaba?

ben hazır ekmek hamuru alıyorum ...biraz kalın yuvarlak yuvarlak kızartıyorum gayet pofuduk oluyo

Teşekkürler arkadaşlar hepinize,ama ne kadar kalorilide olsa yiyiyoruz işte boşverinn atın ölümü arpadan olsun.

kabarcığı sütle yada yoğurtla yoğurunca tuzunu da iyi ayarlayınca tadı güzel oluyo .. biraz kalın açınca da ii kabarıyo.. ince açınca çok kötü oluyo denenmiştir :) pişinin arasına peynir koyacaksan biraz inceltmek gerekiyo yoksa hamur kalıyo ..

pişiyi yağa attığında çatalla salladığınızda da kabarıyor arkadaşlar.

Pişi hamurunu geceden mayalayıp dolaba konup sabah kahvaltı için kızartılabiliyormuş.Yapan arkadaşlar varsa ayrıntıları yazabilirler mi.tşk ederim.

ben 2 türlü yapıyorum

1.si un yoğurt tuz karbonat 1 tanede yumurtayla yoğuruyorum
merdaneyle 2-3 santim kalınlığında açıp su bardağıyla kesiyorum kızgın bol yağa atıyorum
yağ hamurun üstüne çıkacak mutlaka süper kabarıyor

2.side 1 bardak sütle yaş mayayı eritiyorum 10 dk bekledikten sonra un ve tuz ekleyip yoğruyorum yarım saat sıcak yerde mayalandıktan sonra (baya kabarıyor)onuda aynı şekilde açıp bardakla kesip bol kızgın yağda kızartıyorum

ama ben 1.sini her zaman daha çok severim içi fos fos olur boş olur öyle tıkız hamur olmaz
arasınada domates peynir koyup yemek harika olurrrrrrr cokacimcoook

Arkadaşlar su yerine sadece ılık süt:teytey: kullanın ve hamur baya bir sıvık olsun elinizi yağlayarak parçalar koparın kızgın yağda pişirin hem çok nefis hemde yumuşacık oluyor, afiyet olsun

Saolun arkdaşlar çok iyisiniz:)))

ben bir su bardağı yoğurda aldığı kadar un kabartma tozu (1paket)tuz koyuyorum yoğuruyorum.kulak memesi yumuşaklığında.1-2 saat dinlendir.merdaneyle ince olmayacak şekilde açıyorum kabaca.bıçakla kare kare kesiyorum .kızgın ve derin yağda kızart.pişirirken yanlarından hafifçe vuruyorum.zaten balon gibi kabarıyor.yumuşacık.kesinlikle dene iyiki yapmışım diyeceksin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…